Turebergs Friidrottsklubb

Vinst i Klubbkampen efter framgångar på Lidingö

2023-09-25 10:04

Lidingöloppet och Lilla Lidingöloppet avgjordes i helgen. För ett par år sedan hade vi flera löpare som var i toppen av resultatlistan i elitloppet, men ingen av våra elitaktiva kom till start i år.

 

Lilla Lidingöloppet är den fjärde deltävlingen i Klubbkampen, en föreningstävling mellan fem föreningar i Stockholm. Syftet är att sporra ungdomar att springa lite längre lopp och de fyra deltävlingarna är Stockholm Mini Maraton, SAYO (medeldistans), Lilla Midnattsloppet och just Lilla Lidingöloppet. Man samlar poäng efter placeringar och antal löpare som kommer i mål. Tureberg hade en bra ledning inför Lidingöloppet, men IFK Lidingö samlade gott om poäng i sitt eget lopp och kom nästan ifatt. Så här blev slutställningen:

  1. Turebergs FK - 655poäng
  2. IFK Lidingö - 642poäng
  3. Spårvägens FK - 413poäng
  4. Hammarby IF - 412poäng
  5. Hässelby SK - 204poäng

Några Turebergsresultat som sticker ut i ungdomsklasserna är Love Ahlepil och Samuel Petersen, de kom tvåa och fyra i P12. Det blev även silver till Mia Lagerström i F12. I F9 blev det seger för Joline Borensjö, Signe Lindblom blev trea Elin Wrahme sprang in som femma. I F11 blev det brons till Nova Borensjö.

- Alla resultat

- Mer info om Klubbkampen

 

/ Marcus Grindange

Nyhetsarkiv

Instagram
Boendepartners
ICA MAXI Häggvik
Intersport
Supply Sport
MAX
Chiquita
Anactio

Sociala medier

InstagramAntidopingBoendepartners

Stötta oss

SponsorhusetPantaICA MAXI Häggvik

Våra samarbetspartners

Bauhaus-galan
IntersportSupply Sport
MAXChiquitaAnactio