På avslutningsdagen av JSM/USM i Helsingborg blev det hela 14 medaljer till våra duktiga friidrottare. Under de tre dagarna har vi samlat ihop hela 29 SM-medaljer, ett helt fantastiskt resultat. Ingen annan klubb är i närheten av detta. Det är troligtvis även ett rekord för Tureberg, vi har nog aldrig åkt hem med så många SM-medaljer från något svenskt mästerskap. Superlativen räcker inte riktigt till – våra tränare gör ett fantastiskt jobb med de aktiva.
Några aktiva är värda att uppmärksamma lite mer, till exempel Ida Chrifi (F17) och Venla Engström (F16). Två tjejer som haft stora problem med skador senaste året, nu är de tillbaka och vinner medaljer. Ida vinner 200m, i finalen slår hon sitt personliga rekord med ungefär en halvsekund i motvind på -2.4. Venla, som opererade knäet förra hösten och kört rehab under lång tid, sprang hem ett brons på 1500mH. Venlas första individuella SM-medalj.
I diskusen i M22 var det nära att det skulle bli en trippel Tureberg, men till slut blev det ”bara” guld, silver och en fjärdeplats genom Jesper Ahlin, Teo Paganus och Karl Ludvik. Emil Holm blev även sjua, så fyra turebergare på topp-sju.
Värt att notera är att Emil Johansson slog klubbrekord på 100m i M22 under fredagen, då han sprang på 10.56. Det tidigare rekordet hade Nil de Oliveira, numera tränare i klubben. Emil är nu bara 7 hundradelar från seniorrekordet. Idag sprang Emil även hem guldet på 200m.
Här är dagens medaljörer:
🥇Ida Chrifi F17 – 200m
🥇Kajsa Cabanas Andersson F17 – Kula
🥇Emil Johansson M22 – 200m
🥇Jesper Ahlin M22 – Diskus
🥇Jakob Lennermark P16 – 300mH
🥇Ludvig Ellgren P16 - Kula
🥈Clara Billing K22 – 100mH
🥈Emmie Wedin F16 – Tresteg
🥈Elin Runemar F16 – Kula
🥈Teo Paganus M22 – Diskus
🥈Ludvig Ellgren P16 - Slägga
🥉Alva Back F17 – 300mH
🥉Venla Engström F16 – 1500mH
🥉Simon Lindström P16 – 110mH
Utöver det hade vi även fler aktiva som fick placering fyra, fem eller sex och därmed samlar in viktiga SM-poäng till klubben. Det var Elin Runemar, Erik Dahlberg, Emil De Maria Petersson, Karl Ludvik, Saviola Mbugua Waithira x 2 och Jacob Rune
Mesta medaljörer under helgen av våra turebergare blev Ludvig Ellgren och Alva Back, de åker hem med tre SM-medaljer var.
- Dagens resultat
- Fler bilder på Facebook
- Fler bilder på Instagram
/ Marcus Grindange