Turebergs Friidrottsklubb

Hälsningar från Lloret de Mar

2023-04-10 11:50

Efter många månaders väntan är Turebergs medel- och långdistansare äntligen i Lloret de Mar, den medelstora kuststaden ca 7 mil norr om Barcelona. Staden bubblar av idrott och vi samsas på hotellet med både andra friidrottare, simmare och fotbollspelare från hela världen. 

 

Det bjuds på mycket bra träningsmöjligheter, arenan ligger bara 700m bort och till höger och vänster ligger fina berg med tuffa stigningar. Igår fick några av oss njuta av 1 mil upp och 1 mil ner på mjuka grusvägar och stigar, 328 höjdmeter i ett svep. Perfekt uppladdning inför sommaren.

 

Den gamla legendaren Gert Möller (f.d svensk rekordhållare på 400m häck) är här med sin grupp och några av hans löpare gjorde oss sällskap på bergsturen. Gert visade oss även några fina backar där vi kunde köra 200m intervaller. 

 

Imorgon bär det av på utflykt till Barcelona.

 

Saludos!

 

/Mårten Fuxe Barkvall

Nyhetsarkiv

Instagram
Boendepartners
ICA MAXI Häggvik
Intersport
Supply Sport
MAX
Chiquita
Anactio

Sociala medier

InstagramAntidopingBoendepartners

Stötta oss

SponsorhusetPantaICA MAXI Häggvik

Våra samarbetspartners

Bauhaus-galan
IntersportSupply Sport
MAXChiquitaAnactio