
Pris för bästa presentation till Andreas Almgren. Foto: Bengt Jönsson
Andreas Almgren trodde på en tid strax under 1,47 men det blev 1,45,59. Nytt personligt rekord och så klart klubbrekord och endast 14/100 från Rizak Dirshes svenska rekord.
Andreas var den som hade bäst krafter kvar till upploppet och slog några av världens snabbaste löpare, bland annat Musaeb Balla som var snabbast i vintras.
Trots skador under våren har Andreas kunnat träna en hel del alternativ träning. Efterhand har även vanlig medeldistansträning kommit in i bilden. För en dryg vecka sedan gjorde han sitt livs träningspass. Första 400 metersloppet gick på 49 sekunder och då kände han sig fortfarande fräsch och kunde fortsätta passet i hög fart.
– Andreas tränar mycket mer än alla andra, säger tränaren Urban Aruhn. Är otroligt målmedveten med allt han gör fortsätter Urban.
– Förutom löpträning tränar även Andreas Rehab, både på morgonen och innan det är dags för sängen. Det har gett honom en fin hållning vilket speglar av sig i löpningen, säger Urban.
Andreas var öppen med sin målsättning. Under 1,45 är det som gäller detta år. När jag bad honom ge mig något inte de andra i presskåren fick höra sa Andreas 1,43! Jo ni läste rätt. Han sa inte när men underförstått är det hans drömmål. Alltså om några år!
Det kan låta lite overkligt för oss vanliga dödliga men Andreas tillhör ett helt annat släkte, typ som Kajsa Bergqvist och deras hjärnor fungerar på ett annat sätt.
Jag samtalade lite med förra förbundskaptenen Stefan Olsson och han håller med om mitt resonemang. Vi tänker fel, vi som inte har den talangen som Andreas har. Det går, bara man vill!

Andreas Almgren sneglar mot klockan efter målgång. Foto: Bengt Jönsson
Nästa tävling är i Boissano, Italien i nästa vecka. Då kommer även träningskompisarna Yolanda Ngarambe, Isabella Andersson och Martin Hammar tävla.
Bengt Jönsson