Kansliet kommer att vara semesterstängt under juli och i augusti återgår Åsa Jönsson och Tomas Hirvonen till normal arbetstid.
Under Turebergs explosiva den 14 juni noterades flera fina resultat och nästa explosiva blir den 27-28 juni. Pga av restriktioner i och med Corona så är tävlingarna först och främst för våra egna äldre ungdomar och elitaktiva. Veteran SM är nu definitivt inställt 2020. Alternativa former diskuteras för USM och JSM, men det är inte klart om eller hur dessa tävlingar kommer att genomföras. Vi jobbar för att försöka genomföra SAYO i någon variant under hösten.
Ekonomin är fortsatt den största frågan på klubbens styrelsemöten. Prognoserna är att vi kommer att göra ett kraftigt negativt resultat och vi gör vad vi kan för att hålla nere utgifter. Styrelsen beslutade att aktiva betalar egna startavgifter under resten av 2020.
Det har periodvis varit trångt i friidrottshallen pga oklarheter kring träningstider mellan de klubbar som nyttjar hallen. Under veckan som gått har Sollentuna kommun klargjort att det max får vara 149 personer i hallen när verksamheten återgår till det normala, och vi har en dialog om planeringen av tider inför hösten.
Friidrottsskolan är i full gång och det är härligt att se aktiva och ledare med så mycket glädje och energi.
Styrelsen önskar alla medlemmar en härlig sommar.
Johan Tiberg
sekreterare