Tävlingen Raka Spåret brukar vara en tävling med många fina resultat och så även i år!
Tureberg hade 4 löpare med i MS 800m A-finalen och 17-åriga Andreas Almgren var den Turebergslöpare som i dag visade bäst styrka och form. Med tiden 1:51.26 var Andreas tvåa i mål, bara 6 tiondelar bakom Spårvägens landslagsmeriterade Johan Svensson (1:50,67). Bakom Andreas fightades Spårvägens Karim Mohammadi och Turebergs Anton Asplund om tredjeplatsen, där Karim till slut visade sig vara den starkaste på upploppet.
Isabella Andersson vann KS 800m på klart godkända tiden 2:16,07. Isabella som utstrålar självförtroende i sin löpning just nu blir intressant att följa resterande del av säsongen.
Caroline Gyllenebern har haft en lite trevande start på inomhussäsongen, men idag stämde det bättre och Carro gled över den nya personliga höjden 1,79m. ”Skönt att kunna få till det även på tävling då jag hoppat högt på träning” säger Carro. Carro som var väldigt nära att även ta 1,81m i sitt andra försök. Tävlingen vanns av Norrköpings My Nordström som hoppade IEM-kvalgränsen 1,87m (3 tjejer slåss nu om sista kvalplatsen till IEM bakom Emma Green Tregaro och Ebba Jungmark).
Albin Sjöblom var första gången under 4 minuter (3:59,47) på 1500m och blev trea i MS.
Övriga toppresultat:
16-åriga Irene Ekelund från Kil var dagens utropstecken! Med 7,38s på 60m och 23,52s på 200m (där självaste Moa Hjelmer fick se sig besegrad) bländade hon alla.
Mattias Sunneborn satte nytt världsrekord i klassen M40 med 7,59m i längden.
Mattias Jons har varit ohotad etta i Sverige i både slägga och viktkastning under de senaste åren. I dagens tävling kastade Mattias iväg vikten hela 21,16m och vann tävlingen med 3 meter.
För alla resultat, klicka här.