På lördag avgörs finalen i Lag-SM, precis som förra året avgörs tävlingen på Sollentunavallen. Förra året blev det silver för både våra killar och tjejer och enligt uträkningar kommer vi vara med och slåss om medaljerna även i år.
På Lag-SM tävlar åtta klubbar om medaljerna, vissa klubbar gick direkt till final då de var framgångsrika förra året, medan andra klubbar har genom kvaltävlingar tagit sig till final. Varje klubb har en representant i varje gren.
Klubbar i herrtävlingen:
Hammarby IF, Hässelby SK, IFK Lidingö, Malmö AI, Spårvägens FK, Turebergs FK, Upsala IF och Örgryte IS
Klubbar i damtävlingen:
Hässelby SK, IF Göta Karlstad, IFK Växjö, Malmö AI, Spårvägens FK, Turebergs FK, Upsala IF och Örgryte IS
Tittar vi in i startlistan inser vi att det är många meriterade friidrottare som kommer till Sollentuna från andra klubbar, till exempel Daniel Ståhl, Tobias Montler, Carl Bengtström, Julia Henriksson, Fanny Roos och Vanessa Kamga. Men i Lag-SM räcker de inte med några stjärnor, utan för att ta hem segern måste man ha starkt lag med många duktiga friidrottare som samlar poäng till klubben.
Tureberg har ett starkt lag, trots att våra mest namnkunniga friidrottare inte kommer till start pga olika anledningar. Patrik Engström har tagit fram ”papperskalkyl”, där han utifrån säsongsbästa på alla startade tagit fram en förväntad resultatlista. Enligt denna kalkyl skall våra herrar bli tvåa och damerna bli trea, men givetvis kan mycket hända och resultatet kan bli helt annorlunda, men det ger i alla fall en indikation. I dessa uträkningar finns inte stafetter inräknade, eftersom vi inte vet vem som startar för respektive klubb. Sedan sker alltid förändringar i startlistan i en lagtävling på grund av skador, sjukdom och andra orsaker. Enligt Patriks kalkyl skall Spårvägen vinna damklassen och Örgryte vinner herrguldet.
Vi kommer till start med ett ung lag, på damsidan är snittåldern 20,5 år. De andra klubbarna har en snittålder på 24 – 29 år. Vårt herrlag har en snittålder på 23,1 år, den dras upp en del av vår duktige spjutkastare Stellan Back som är 50 år. Den låga snittåldern visar på att vår satsning på barn och ungdomar de senaste tio åren nu även börjar synas i seniorsammanhang, vi har väldigt många tonåringar representerar klubben i denna tävling vilket är otroligt kul.
Några av våra aktiva är värda att uppmärksamma. Ayla Hallberg Hossain har tävlat sparsamt under sommaren, hon gör därmed spännande starter på 100m och i längd. Moa Granat har radat upp personliga rekord på 400mH under försommaren, ytterligare rekord även på lördag? Moa springer även 400m. Hugo Olsson får förtroende att dubblera i herrtävlingen, han kör både 100m och längdhopp. Kan han utmana Montler i längdhoppet? Även Bianca Salming dubblerar, hon kör kula och höjd. Vi kan även uppmärksamma Meron Goitom och Abel Yemane som deltar på 5000m och 3000mH, de har verkligen imponerat den senast tiden och ligger högt upp i Sverigelistan. Yngst i Tureberg är 16-åriga Moa Kjöraas, hon springer 1500m när Yolanda Ngrambe och Hanna Hermansson befinner sig i USA.
Tävlingarna inleds 10:30 och avslutas med stafetter vid 17-tiden. Tävlingen sänds på Friidottskanalen, men givetvis går det även bra att åka ned till Sollentunvallen och heja fram våra duktiga friidrottare.
Papperskalkyl
Framtagen av Patrik Engström utifrån säsongsbästa exkusive stafetter. Med reservation för förändringar i startlistan
Herrar |
|
|
Damer |
|
Örgryte IS |
94,5 |
|
Spårvägens FK |
90 |
Turebergs FK |
83 |
|
Upsala IF |
89,5 |
Malmö AI |
81 |
|
Turebergs FK |
84 |
Spårvägens FK |
81 |
|
Hässelby SK |
76 |
Hässelby SK |
77,5 |
|
Malmö AI |
76 |
Upsala IF |
77 |
|
IFK Växjö |
70 |
Hammarby IF |
65 |
|
IF Göta Karlstad |
67,5 |
IFK Lidingö |
53 |
|
Örgryte IS |
59 |
Turebergs laguppställning (med reservation för sena ändringar)
Damer:
Ayla Hallberg Hossain, Ida Chrifi, Moa Granat, Ella Johansson, Moa Kjöraas, Hanna Bergström, Venla Engström, Clara Billing, Bianca Salming, Beate Pott, Emmie Wedin, Beatrice Lindberg, Norah Lind & Alva Back
Herrar:
Hugo Olsson, David Mattiasson, Emil Johansson, John Bäck, Albert Ziegler, Meron Goitom, Abel Yemane, Staffan Risberg, Isak Stieberth Siljedahl, Jonathan Edberg, Simon Lindström, Saviola Mbugua Waithira, Ludvig Ellgren, Jesper Ahlin, Karl Ludvik & Stellan Back.
- Startlistor & resultat på Easyrecord
- Tävlingssida med tidsprogram
/ Marcus Grindange