Organisation, personal och rekrytering
Thomas rapporterade att Urban Aruhn börjar sin anställning som medeldistanstränare den 1 juni.
Idrottsutskottet
Bengt informerade om läget för kvalet till Lag-SM på Enskede söndag 20 maj och Åsa B om seriematchen i Gävle lördag 19 maj. I båda fallen är det svårt att få ihop lag. Vid tränarmötet 16 maj ska diskuteras och beslutas om Tureberg ska avstå från att delta i Lag-SM-kvalet.
Arrangemangsutskottet
30 lag är anmälda till Edsvik Parkstafett, de flesta helt nya. Vi ligger bra till i planeringen, funktionärslistan är komplett och marknadsföringen fungerar.
Thomas rapporterade om läget för renoveringen av Sollentunavallens banor. Arbetet har stoppat vissa dagar på grund av regn och mycket återstår – målning, staket, el. Färdigdatum 31 maj, annars kraftigt skadestånd. Information ska lämnas på hemsidan.
Inspirationsdag 21 april på Bosön
Åsa B rapporterade att deltagarna i stort sett uppfattade inspirationsdagen som bra men tid för mellansnack och pauser var för kort/fanns inte. Ett Aktivas Råd diskuterades och blir aktuellt om intresse finns och de aktiva utser en ansvarig.