SM-medaljörer utomhus 1971-2017 Stäng fönster
2017
80m 1 9.39 USM Falun Emil Johansson 02
300m 1 36.50 USM Falun Emil Johansson 02
800m 1 2:09.06 JSM Gävle Isabella Andersson 97
800m 1 2:10.46 JSM Gävle Bianca Salming 98
1500m 1 3:48.15 SM Helsingborg Andreas Almgren 95
1500m 1 3:53.41 JSM Gävle Andreas Almgren 95
1500m 1 4:33.86 JSM Gävle Isabella Andersson 97
5000m 1 14:08.35 SM Helsingborg Daniel Lundgren 85
10000m 1 29:07.04 SM Helsingborg Napoleon Solomon 94
3000m hinder 1 8:40.47 SM Helsingborg Napoleon Solomon 94
Sjukamp (K) 1 5883 SM Mångkamp Linköping Bianca Salming 98
Sjukamp (F19) 1 5883 SM Mångkamp Linköping Bianca Salming 98
800m 2 1:51.53 SM Helsingborg Andreas Almgren 95
800m 2 2:08.10 SM Helsingborg Hanna Hermansson 89
1500m 2 4:18.58 SM Helsingborg Hanna Hermansson 89
3000m 2 10:20.50 JSM Gävle Eleonora Olsmats 99
3000m hinder 2 8:43.07 SM Helsingborg Daniel Lundgren 85
1500m hinder 2 5:22.88 USM Falun Alice Berg 02
Höjd 2 1.85 JSM Gävle Bianca Salming 98
Kula 5.0kg (P17) 2 17.15 USM Gävle Lukas Björninger 00
Diskus 1.0 kg (P15) 2 51.70 USM Falun Karl Ludvik 02
Slägga 4.0 kg (P15) 2 60.34 USM Falun Karl Ludvik 02
Spjut 2 45.21 JSM Gävle Bianca Salming 98
Spjut 500 g (F16) 2 40.62 USM Falun Lina Hagberg 01
Spjut 600 g (P15) 2 53.80 USM Falun Karl Ludvik 02
Tiokamp (P19) 2 5476 SM Mångkamp Linköping Kevin Duvert 98
800m 3 2:09.67 SM Helsingborg Isabella Andersson 97
800m 3 1:55.39 JSM Gävle Edvin Hagberg 99
800m 3 2:17.88 USM Falun Maja Sund 01
1500m 3 4:19.71 SM Helsingborg Isabella Andersson 97
Diskus 1.5 kg (P17) 3 49.05 USM Gävle Lukas Björninger 00
Slägga 3 62.15 SM Helsingborg Emma Thor 97
Slägga 3 61.25 JSM Gävle Emma Thor 97
Spjut 700 g (P17) 3 40.30 USM Falun Theodor Duvert 01
Lag-USM 3 Tanumshede P/F17
2016
400m 1 47.12 SM Sollentuna Benjamin Mullen 87
800m 1 2:11.64 JSM Hässleholm Isabella Andersson 97
5000m 1 14:29.57 JSM Hässleholm Amanuel Gergis 96
2000m hinder 1 5:45.22 JSM Hässleholm Napoleon Solomon 94
Tiokamp (P17) 1 6603 SM Mångkamp Falun Edvin Hagberg 99
200m 2 25.00 JSM Hässleholm Caroline Kihlblom 94
800m 2 1:57.56 JSM Hässleholm Edvin Hagberg 99
1500m 2 4:40.77 JSM Hässleholm Isabella Andersson 97
5000m 2 14:30.24 JSM Hässleholm Napoleon Solomon 94
Kula 5.0kg (P17) 2 14.33 USM Vellinge Lukas Björninger 00
Slägga 2 57.94 JSM Hässleholm Emma Thor 97
800m 3 2:04.28 SM Sollentuna Hanna Hermansson 89
1500m 3 4:28.78 SM Sollentuna Yolanda Ngarambe 91
3000m 3 11:17.18 JSM Hässleholm Eleonora Olsmats 99
1500m hinder 3 5:30.68 JSM Hässleholm Linnéa Dennerporth 99
3000m hinder 3 8:59.07 SM Sollentuna Napoleon Solomon 94
Diskus 0,75 kg (F15) 3 36.86 USM Vellinge Lina Hagberg 01
Slägga 3.0 kg (F15) 3 53.26 USM Vellinge Lina Hagberg 01
2015
800m 1 1:48.06 SM Söderhamn Andreas Almgren 95
3000m hinder 1 8:41.73 SM Söderhamn Daniel Lundgren 85
Slägga 1 60.37 JSM Kalmar Emma Thor 97
100m 2 10.94 JSM Kalmar Gustav Kjell 96
800m 2 1:51.52 JSM Kalmar Martin Hammar 95
1500m 2 4:34.36 JSM Kalmar Isabella Andersson 97
5000m 2 14:11.06 SM Söderhamn Daniel Lundgren 85
Tiokamp (P16) 2 6121 SM Mångkamp Gävle Edvin Hagberg 99
100m 3 11.13 JSM Kalmar Giovanni Inostroza 97
400m 3 52.44 USM Karlskrona Emil Winther 99
1500m 3 4:17.90 SM Söderhamn Yolanda Ngarambe 91
Spjut 3 48.84 USM Karlskrona Edvin Hagberg 99
2014
800m 1 1:50.24 SM Umeå Andreas Almgren 95
1500m 1 4:39.95 USM Gävle Isabella Andersson 97
3000m hinder 1 8:51.50 SM Umeå Daniel Lundgren 85
2000m hinder 2 5:57.67 JSM Gävle Daniel Gleimar 92
Slägga 2 66.00 USM Gävle Emma Thor 97
400m 3 57.26 JSM Gävle Caroline Kihlbom 94
2000m hinder 3 5:57.93 JSM Gävle Erik Norrbom 93
80m häck 3 11.82 USM Söderhamn Staffan Risberg 99
Åttakamp 3 4413 USM Mångkamp Upplands Väsby Edvin Hagberg 99
2013
800m 1 1:52.39 JSM Västerås Andreas Almgren 95
Slägga 5.0 kg 1 66.46 USM Västerås Chris Arnoldsson 96
200m 2 22.69 USM Västerås Gustav Kjell 96
3000m hinder 2 8:58.25 SM Borås Daniel Lundgren 85
2000m hinder 2 6:01.71 JSM Västerås Albin Sjöblom 93
1500m 2 4:39.63 USM Eskilstuna Isabella Andersson 97
800m 3 2:18.71 USM Eskilstuna Isabella Andersson 97
2000m hinder 3 6:03.32 JSM Västerås Erik Norrbom 93
2012
800m 1 1:53.76 JSM Sollentuna Anton Asplund 90
800m 1 1:53.54 USM Sollentuna Andreas Almgren 95
Slägga 1 55.66 USM Upplands Väsby Victor Flink 97
800m 3 1:50.66 SM Stockholm/S Anton Asplund 90
2000m hinder 3 6:22.02 USM Sollentuna Erik Norrbom 93
Slägga 3 51.81 USM Upplands Väsby Chris Arnoldsson 96
2011
200m 1 25.14 JSM Vellinge Julia Hässel 94
400m 1 48.94 USM Ystad Andreas Almgren 95
800m 1 1:57.10 USM Ystad Andreas Almgren 95
Diskus 1 51.95 USM Ystad Chris Arnoldsson 96
3000m hinder 2 8:40.80 SM Gävle Daniel Lundgren 85
100m 3 12.35 JSM Vellinge Julia Hässel 94
100m 3 11.53 USM Ystad Gustav Kjell 96
2010
400m 1 47.18 SM Falun Nil de Oliveira 86
800m 1 1:25.11 USM Kil Andreas Almgren 95
2000m 1 5:44.47 USM Kil Andreas Almgren 95
300m häck 1 37.74 JSM Karlstad Anton Forsberg 91
100m 2 12.40 USM Kil Julia Hässel 94
200m 2 21.26 SM Falun Nil de Oliveira 86
200m 2 25.10 USM Kil Julia Hässel 94
400m 2 55.09 JSM Karlstad Lotta Lindsén 90
800m 2 2:12.44 JSM Karlstad Lotta Lindsén 90
1500m 2 4:10.18 USM Kil Bilal Cadimi 94
2000m 2 5:47.09 USM Kil Yahan Faarax 95
2000m hinder 2 6:28.99 USM Kil Bilal Cadimi 94
3000m hinder 2 8:46.56 SM Falun Daniel Lundgren 85
110m häck 2 14.59 JSM Karlstad Anton Forsberg 91
400m 3 48.09 SM Falun Fredrik Hallinder 88
400m 3 48.30 JSM Karlstad Fredrik Hallinder 88
800m 3 2:14.82 JSM Karlstad Yolanda Ngarambe 91
800m 3 2:01.23 USM Kil Bilal Cadimi 94
1500m 3 4:37.89 JSM Karlstad Yolanda Ngarambe 91
2009
400m 1 46.76 SM Malmö Nil de Oliveira 86
400m 1 48.00 JSM Karlskrona Johan Eriksson 88
300m 1 40.68 USM Växjö Julia Hässel 94
Höjd 1 1.72 USM Växjö Caroline Gyllenbern 93
200m 2 21.11 SM Malmö Nil de Oliveira 86
3000m hinder 2 8:56.80 SM Malmö Daniel Lundgren 85
800m 2 1:50.53 JSM Karlskrona Fredrik Hallinder 88
300m häck 2 37.88 JSM Karlskrona Anton Forsberg 91
400m häck 2 53.67 JSM Karlskrona Johan Eriksson 88
400m 3 48.16 JSM Karlskrona Fredrik Hallinder 88
2000m hinder 3 6:14.04 JSM Karlskrona Aleksander Liss 91
2008
200m 1 21.40 SM Västerås Nil de Oliveira 86
200m 1 21.41 JSM Norrtälje Nil de Oliveira 86
Sjukamp 2 4816 SM Mångkamps Värnamo KS Jennie Hurkmans 84
100m 3 10.65 SM Västerås Nil de Oliveira 86
200m 3 22.00 JSM Norrtälje Sebastian Öberg 86
1500m 3 3:48.68 SM Västerås John Laselle 79
5000m 3 15:16.40 JSM Norrtälje Erik Widing 87
2000m hinder 3 6:34.97 JSM Norrtälje Aleksander Liss 91
110m häck 3 14.49 JSM Norrtälje Anton Forsberg 91
2007
400m 1 48.96 JSM Uddevalla Fredrik Hallinder 88
800m 1 2:13.09 JSM Uddevalla Frida Flodström 87
1500m 1 4:32.78 JSM Uddevalla Frida Flodström 87
2000m hinder 1 5:46.52 JSM Uddevalla Daniel Lundgren 85
2000m hinder 1 7:10.00 JSM Uddevalla Cecilia Norrbom 88
800m 2 2:11.76 SM Eskilstuna Frida Flodström 87
200m 2 21.84w JSM Uddevalla Sebastian Öberg 86
200m 2 22.01w JSM Uddevalla Fredrik Hallinder 88
1500m 2 4:03.02 JSM Uddevalla Daniel Lundgren 85
110m häck 2 15.12 USM Stenungsund Anton Forsberg 91
300m häck 2 40.50 USM Stenungsund Anton Forsberg 91
400m 3 57.77 JSM Uddevalla Lotta Lindsén 90
400m 3 59.48 USM Stenungsund Camilla Bergqvist 91
300m häck 3 41.79 USM Stenungsund Viktor Eriksson 92
2006
Höjd 1 2.04 SM Sollentuna Kajsa Bergqvist 76
Sjukamp 1 4991 SM Mångkamp Falun KS Jennie Hurkmans 84
Sjukamp 1 4991 SM Mångkamp Falun K22 Jennie Hurkmans 84
800m 2 2:09.46 SM Sollentuna Frida Flodström 87
100m 2 10.89 JSM Huddinge Sebastian Öberg 86
400m 2 55.55 JSM Huddinge Frida Flodström 87
2000m hinder 2 5:55.54 JSM Huddinge Daniel Lundgren 85
2000m hinder 2 7:17.58 JSM Huddinge Cecilia Norrbom 88
Spjut 2 44.50 JSM Huddinge Jennie Hurkmans 84
400m 2 56.49 USM Nyköping Lotta Lindsén 90
200m 3 21.77 JSM Huddinge Sebastian Öberg 86
800m 3 1:52.65 JSM Huddinge Johan Kågeman 86
800m 3 2:14.44 JSM Huddinge Erika Fyrvall 87
100m häck 3 15.07 JSM Huddinge Jennie Hurkmans 84
400m häck 3 63.43 JSM Huddinge Jennie Hurkmans 84
2005
400m 1 49.74 USM Hudiksvall Fredrik Hallinder 88
800m 1 1:55.28 USM Hudiksvall Fredrik Hallinder 88
1500m 1 4:40.30 JSM Söderhamn Frida Flodström 87
Höjd 1 1.75 JSM Söderhamn Helena Redborg 83
400m 2 48.95 JSM Söderhamn Johan Kågeman 86
800m 2 1:49.66 SM Helsingborg Jonas Dufwenberg 81
800m 2 2:12.74 JSM Söderhamn Frida Flodström 84
400m häck 2 61.59 JSM Söderhamn Jennie Hurkmans 84
Spjut 2 45.44 JSM Söderhamn Jennie Hurkmans 84
Sjukamp 2 5227 SM Mångkamp Huddinge KS Jennie Hurkmans 84
Sjukamp 2 5227 SM Mångkamp Huddinge K22 Jennie Hurkmans 84
800m 3 1:53.27 JSM Söderhamn Anders Leinås 83
Kula 3 10.92 JSM Söderhamn Jennie Hurkmans 84
2004
400m 1 58.15 JSM Borlänge Jennie Hurkmans 84
1500m 1 3.48.89 JSM Borlänge John Lindström 83
1500m 1 3.54.95 SM Karlstad Mattias Norling 77
2000m hinder 1 6.17.14 JSM Borlänge Oskar Nilsson 85
400m häck 1 64.04 JSM Borlänge Jennie Hurkmans 84
800m 2 1:55.13 USM Falun Fredrik Hallinder 88
800m 2 2:14.78 USM Falun Frida Flodström 87
1500m 2 3.55.42 SM Karlstad John Laselle 79
1500m 2 4:46.82 USM Falun Frida Flodström 87
100m häck 2 15.00 JSM Borlänge Jennie Hurkmans 84
Höjd 2 1.81 JSM Borlänge Helena Redborg 83
Spjut 2 42.66 JSM Borlänge Jennie Hurkmans 84
800m 3 1.48.84 SM Karlstad Jonas Dufwenberg 81
Höjd 3 1.78 SM Karlstad Helena Redborg 83
2003
800m 1 1.59.22 USM Malmö Fredrik Hallinder 88
1500m 1 4.43.84 USM Malmö Frida Flodström 87
Höjd 1 1.86 SM Norrtälje Kajsa Bergqvist 76
300m 2 36.71 USM Malmö Fredrik Hallinder 88
800m 2 2.13.54 USM Malmö Frida Flodström 87
800m 2 1.54.36 USM Malmö Johan Kågeman 86
1500m 2 3.51.45 SM Norrtälje Mattias Norling 77
300m häck 2 38.67 USM Malmö Johan Kågeman 86
Höjd 2 1.71 JSM Vellinge Helena Redborg 83
Längd 2 6.60w USM Malmö Andreas Andersson 86
800m 3 1.51.55 SM Norrtälje Thomas Byrberg 79
1500m 3 3.54.74 JSM Vellinge John Lindström 83
1500m 3 3.51.86 SM Norrtälje John Laselle 79
Stav 3 4.10 JSM Vellinge Johan Papas 81
Tresteg 3 13.96 USM Malmö Andreas Andersson 86
Spjut 3 42.82 JSM Vellinge Jennie Hurkmans 84
Sjukamp 3 4414 SM Mångkamp Gävle F19 Jennie Hurkmans 84
Sjukamp 3 4414 SM Mångkamp Gävle KS Jennie Hurkmans 84
2002
1500m 1 3.55.64 SM Gävle John Laselle 79
Höjd 1 2.00 SM Gävle Kajsa Bergqvist 76
800m 2 1.51.83 JSM Sollentunavallen John Lindström 83
1500m 2 4.03.34 JSM Sollentunavallen John Lindström 83
Höjd 2 1.69 JSM Sollentunavallen Stina Bohgard 82
Kula 2 15.30 JSM Sollentunavallen Tomas Hirvonen 80
800m 3 1.50.36 SM Gävle Fredrik Kjellberg 77
Höjd 3 1.96 JSM Sollentunavallen Johan Redborg 81
Slägga 3 52.90 USM Huddinge Mikael André 85
2001
Höjd 1 1.96 SM Växjö Kajsa Bergqvist 76
Slägga 1 50.75 USM Lerum Mikael André 85
400m 2 48.60 JSM Borås Thomas Byrberg 79
800m 2 1.52.89 JSM Borås John Laselle 79
1500m 2 3.47.48 SM Växjö Mattias Norling 77
800m 3 1.48.70 SM Växjö Mattias Norling 77
Kula 3 14.53 JSM Borås Tomas Hirvonen 80
2000
Höjd 1 2.01 SM Uppsala Kajsa Bergqvist 76
Slägga 1 73.11 SM Uppsala Bengt Johansson 73
Lag-SM 1 Göteborg/S MS
800m 2 1.48.95 SM Uppsala Fredrik Kjellberg 77
1500m 2 3.45.36 SM Uppsala Mattias Norling 77
110m häck 2 14.71w JSM Västerås Per Bergman 79
Diskus 2 55.38 SM Uppsala Henrik Wennberg 66
Slägga 2 42.72 USM Eskilstuna Mikael André 85
Spjut 2 39.73 USM Eskilstuna Jennie Hurkmans 84
Lag-SM 2 Gävle MS
1500m 3 3.50.26 JSM Västerås John Laselle 79
1999
400m 1 47.87 JSM Sundsvall Thomas Byrberg 79
Höjd 1 2.01 JSM Sundsvall Johan Redborg 81
Höjd 1 1.92 SM Malmö Kajsa Bergqvist 76
Kula 1 13.39 USM Härnösand Sara Wikström 84
Höjd 2 1.71 JSM Sundsvall Stina Bohgard 82
Höjd 2 1.99 JSM Sundsvall Richard Persson 82
Diskus 2 32.16 USM Härnösand Sara Wikström 84
1500m 3 3.52.92 JSM Sundsvall John Laselle 79
300m häck 3 45.90 USM Härnösand Jennie Hurkmans 84
Kula 3 14.01 JSM Sundsvall Mattias Krook 82
Slägga 3 65.39 SM Malmö Bengt Johansson 73
1998
800m 1 1.52.01 JSM Karlskrona Fredrik Kjellberg 77
1500m 1 3.49.03 JSM Karlskrona Fredrik Kjellberg 77
Höjd 1 2.11 JSM Karlskrona Andreas Jonsson 76
Höjd 1 1.91 SM Stadion Kajsa Bergqvist 76
Höjd 1 1.64 USM Kalmar Stina Bohgard 82
Höjd 1 1.94 USM Kalmar Richard Persson 82
800m 2 1.50.94 SM Stadion Fredrik Kjellberg 77
100m häck 2 14.67w USM Kalmar Stina Bohgard 82
Kula 2 18.73 SM Stadion Henrik Wennberg 66
Kula 2 14.90 JSM Karlskrona Tomas Hirvonen 80
400m 3 49.67 JSM Karlskrona Christian Liljequist 80
800m 3 1.52.77 JSM Karlskrona Thomas Byrberg 79
1500m 3 3.50.00 JSM Karlskrona John Laselle 79
Slägga 3 69.52 SM Stadion Bengt Johansson 73
1997
400m 1 48.66 JSM Karlstad Thomas Byrberg 79
1500m 1 3.56.96 JSM Karlstad Fredrik Kjellberg 77
110m häck 1 14.21 JSM Karlstad Per Bergman 79
100m häck 1 14.71 JSM Karlstad Jana Cagin 79
Höjd 1 1.95 SM Sundsvall Kajsa Bergqvist 76
Höjd 1 1.85 USM Karlskoga Richard Persson 82
Stav 1 4.58 JSM Karlstad Alexander Eriksson 79
Tiokamp (P18) 1 6572e SM Mångkamp Lerum Per Bergman 79
800m 2 1.50.40 SM Sundsvall Fredrik Kjellberg 77
1500m 2 3.55.09 JSM Karlstad John Laselle 79
Stav 2 4.38 JSM Karlstad Per Bergman 79
800m 3 1.52.94 JSM Karlstad Thomas Byrberg 79
Kula 3 18.12 SM Sundsvall Henrik Wennberg 66
Slägga 3 68.28 SM Sundsvall Bengt Johansson 73
1996
300m 1 35.63 USM Ängelholm Christian Liljeqvist 80
110m häck 1 14.53 JSM Helsingborg Per Bergman 79
100m 2 11.34 USM Ängelholm Christian Liljeqvist 80
3000m hinder 2 8.50.02 SM Karlskrona Patrik Flink 71
Höjd 2 1.87 SM Karlskrona Kajsa Bergqvist 76
Kula 2 18.44 SM Karlskrona Henrik Wennberg 66
Diskus 2 55.94 SM Karlskrona Henrik Wennberg 66
800m 3 2.15.00 JSM Helsingborg Cilla Pettersson 75
800m 3 1.54.50 JSM Helsingborg Thomas Byrberg 79
1500m 3 4.09.14 JSM Helsingborg John Laselle 79
100m häck 3 14.72w JSM Helsingborg Jana Cagin 79
Stav 3 4.36 JSM Helsingborg Fredrik Larsson 78
Spjut 3 39.52 JSM Helsingborg Lisa Forslund 78
1995
100m 1 11.28 USM Enköping Per Bergman 79
Höjd 1 1.87 JSM Uppsala Kajsa Bergqvist 76
Stav 1 4.14 USM Enköping John Olov Wahlgren 79
Slägga 1 65.52 JSM Uppsala Bengt Johansson 73
200m 2 23.13 USM Enköping Christian Liljeqvist 80
1500m 2 4.33.45 JSM Uppsala Mikaela Nyroos 73
3000m 2 10.03.80 JSM Uppsala Mikaela Nyroos 73
110m häck 2 14.72 USM Enköping Per Bergman 79
Höjd 2 1.80 SM Sollentuna Kajsa Bergqvist 76
Stav 2 5.02 JSM Uppsala Jonas Asplund 73
Niokamp 2 6607 USM mångkamp Värnamo Per Bergman 79
Lag-SM 2 Lag-SM Stockholm/S MS
Lag-SM 2 Lag-SM Stockholm/S KS
100m 3 11.89 SM Sollentuna Dzifa Mac-Kwashie 70
100m 3 11.65 USM Enköping Christian Liljeqvist 80
200m 3 23.28 USM Enköping Per Bergman 79
800m 3 2.13.44 JSM Uppsala Mikaela Nyroos 73
800m 3 1.51.29 SM Sollentuna Martin Hagberg 67
300m häck 3 41.32 USM Enköping Robin Nilsson 80
400m häck 3 52.06 SM Sollentuna Marko Granat 66
Höjd 3 2.12 JSM Uppsala Andreas Jonsson 76
Kula 3 18.51 SM Sollentuna Henrik Wennberg 66
Lag-USM 2 Väsby P/F16
1994
400m 1 47.03 SM Göteborg Marko Granat 66
110m häck 1 15.58 USM Boden Per Bergman 79
400m häck 1 50.22 SM Göteborg Marko Granat 66
Höjd 1 1.90 JSM Luleå Kajsa Bergqvist 76
Stav 1 4.93 JSM Luleå Jonas Asplund 73
Stav 1 3.81 USM Boden Per Bergman 79
Slägga 1 66.34 JSM Luleå Bengt Johansson 73
Spjut 1 67.10 JSM Luleå Johan Helge 72
Sjukamp 1 4952b JSM mångkamp Gävle Kajsa Bergqvist 76
1500m 2 4.34.56 JSM Luleå Mikaela Nyroos 73
100m häck 2 15.1 USM Boden Jana Cagin 79
Höjd 2 2.12 JSM Luleå Andreas Jonsson 76
Höjd 2 1.86 SM Göteborg Kajsa Bergqvist 76
Lag-SM 2 Karlstad MS
400m 3 48.05 SM Göteborg Mikael Ekman 66
800m 3 2.11.28 JSM Luleå Marlin Brown 75
1500m 3 4.34.98 JSM Luleå Jenny Plahn 72
Spjut 3 39.02 USM Boden Katarina Olsson 78
Spjut 3 33.76 USM Boden Jody Kerr 79
Lag-SM 3 Karlstad KS
Lag-USM 3 Karlskrona P/F16
1993
400m 1 46.74 SM Kvarnsveden Marko Granat 66
800m 1 2.11.22 JSM Karlskrona Marlin Brown 75
Höjd 1 1.80 JSM Karlskrona Kajsa Bergqvist 76
Lag-SM 1 Växjö MS
400m 2 47.08 SM Kvarnsveden Mikael Ekman 66
800m 2 2.12.08 JSM Karlskrona Jenny Plahn 72
1500m 2 4.27.68 JSM Karlskrona Mikaela Nyroos 73
2000m hinder 2 5.46.49 JSM Karlskrona Patrik Flink 71
Slägga 2 60.46 JSM Karlskrona Bengt Johansson 73
800m 3 2.12.63 JSM Karlskrona Mikaela Nyroos 73
800m 3 2.14.10 JSM Karlskrona Cilla Pettersson 75
3000m 3 9.46.28 JSM Karlskrona Mikaela Nyroos 73
100m häck 3 14.58 JSM Karlskrona Anna-Karin Olsson 75
Längd 3 5.87 JSM Karlskrona Anna-Karin Olsson 75
1992
800m 1 2.12.66 JSM Mora Marlin Brown 75
Sjukamp F16 1 5386 USM Mångkamp Huddinge Kajsa Bergqvist 76
1500m 2 4.35.34 JSM Mora Anna Lindh 74
3000m 2 9.59.81 JSM Mora Anna Lindh 74
Höjd 2 1.70 USM Falun Kajsa Bergqvist 76
Spjut 2 71.76 JSM Mora Johan Helge 72
Lag-SM 2 Malmö MS
Kula 3 18.21 SM Umeå Henrik Wennberg 66
Sjukamp 3 4617 JSM Mångkamp Huddinge Anna-Karin Olsson 75
1991
800m 1 USM Marlin Brown 75
Höjd 1 SM Thomas Eriksson 63
Spjut 1 JSM Johan Helge 72
100m häck 3 USM Cilla Pettersson 75
300m häck 3 USM Cilla Pettersson 75
400m häck 3 JSM Madelene Gustafsson 69
Tresteg 3 USM Cilla Pettersson 75
1990
Höjd 1 SM Karlstad Thomas Eriksson 63
Längd 1 SM Karlstad Thomas Eriksson 63
Spjut 1 JSM Johan Helge 72
200m 2 JSM Michael Norman 73
Stav 2 USM Tomas Werling 74
300m häck 3 USM Cilla Pettersson 75
3000m hinder 3 SM Karlstad Andreas Ahl 68
1989
Längd 1 SM Borås Thomas Eriksson 63
800m 2 SM Borås Marie Östin 63
Tresteg 2 SM Borås Thomas Eriksson 63
Spjut 2 JSM Johan Helge 72
400m 3 SM Borås Eric Josjö 61
1500m 3 JSM Niklas Johnsson 68
Diskus 3 JSM Michael Welin 67
1988
200m 1 SM Eric Josjö 61
400m 2 SM Eric Josjö 61
800m 2 USM Mårten Barkwall 72
5000m 2 JSM Niklas Johnsson 68
Kula 2 SM Siv Tornegård 60
2000m hinder 3 JSM Andreas Ahl 68
Tresteg 3 JSM Lars Johansson 66
Spjut 3 JSM Bengt Rilegård 67
1987
3000m 1 USM Anette Dahlqvist 71
100m 2 USM Linda Haglund 72
10000m 2 SM Peder Poulsen 59
Längd 2 SM Thomas Eriksson 63
Tresteg 2 SM Thomas Eriksson 63
Tiokamp 2 SM Thomas Eriksson 63
200m 3 USM Linda Haglund 72
400m 3 JSM Paul Aicardi 65
800m 3 USM Mårten Barkwall 72
1500m 3 JSM Thomas Andersson 65
5000m 3 SM Peder Poulsen 59
1986
800m 1 JSM Niklas Johnsson 68
3000m 1 SM Eva Ernström 61
2000m hinder 1 JSM Andreas Ahl 68
Kula 1 SM Siv Tornegård 60
1500m 2 JSM Niklas Johnsson 68
10000m 2 SM Peder Poulsen 59
1500m 3 JSM Thomas Andersson 65
3000m 3 USM Sofie Linner 71
Tresteg 3 USM Thomas Mayer 70
1985
200m 1 SM Eric Josjö 61
400m 1 SM Eric Josjö 61
800m 1 JSM Marie Östin 63
1500m 1 JSM Andreas Ahl 68
300m häck 1 USM Madelene Gustafsson 69
2000m hinder 1 JSM Andreas Ahl 68
Kula 1 JSM Jill Östergren 67
800m 2 SM Marie Hedeberg 63
3000m 2 SM Eva Ernström 61
5000m 2 JSM Niklas Johnsson 68
10000m 2 SM Peder Poulsen 59
Längd 2 USM Stefan Lindgren 69
200m 3 USM Jonas Näslund 69
5000m 3 SM Peder Poulsen 59
Halvmarathon 3 Peder Poulsen 59
1984
800m 1 JSM Marie Hedeberg 63
1500m 1 USM Niklas Johnsson 68
2000m hinder 1 USM Andreas Ahl 68
400m 2 SM Eric Josjö 61
800m 2 USM Niklas Johnsson 68
1500m 2 JSM Thomas Andersson 65
1500m 2 USM Andreas Ahl 68
3000m 2 USM Andreas Ahl 68
400m 3 USM Madelene Gustafsson 69
300m häck 3 JSM Christer Bogenroth 66
400m häck 3 JSM Gabor Bartos 62
Stav 3 JSM Ove Lundvall 62
Tresteg 3 JSM Lars Johansson 66
1983
400m 1 SM Eric Josjö 61
400m häck 1 JSM Gabor Bartos 62
1500m 2 USM Niklas Johnsson 68
Höjd 2 USM Lars Johansson 66
400m 3 USM Helena Johannesson 67
800m 3 USM Niklas Johnsson 68
1982
200m 1 SM Eric Josjö 61
200m 1 JSM Eric Josjö 61
400m 1 SM Eric Josjö 61
400m 1 JSM Peter Reismüller 62
800m 1 USM Ylva Bergström 64
800m 2 SM Marie Östin 63
300m häck 2 USM Margareta Gellerstam 65
400m häck 2 JSM Gabor Bartos 62
400m 3 SM Peter Reismüller 62
1980
400m 1 SM Eric Josjö 61
400m 1 JSM Eric Josjö 61
400m 1 USM Marie Östin 63
800m 1 USM Jill McCabe 62
1500m 1 SM Björn Nilsson 56
1500m 1 USM Jill McCabe 62
Längd 1 JSM Jari Lepistö 62
Längd 1 USM Jari Lepistö 62
Tresteg 1 USM Per Söderberg 62
200m 2 SM Eric Josjö 61
800m 2 JSM Marie Östin 63
300m häck 2 USM Marie Lindell 63
Längd 2 USM Per Söderberg 62
1979
400m 1 USM Rättvik Marie Östin 63
300m häck 1 USM Rättvik Marie Lindell 63
400m 3 JSM Eric Josjö 61
1978
800m 1 SM Björn Nilsson 56
800m 1 JSM Sören Lundin 59
1500m 1 SM Björn Nilsson 56
100m häck 2 SM Caroline Palmgren 56
800m 3 JSM Marie Forsberg 58
1977
1500m 1 SM Björn Nilsson 56
800m 2 SM Björn Nilsson 56
Femkamp 2 SM Mångkamp Caroline Palmgren 56
1976
400m 1 JSM Peter Landenmark 56
800m 1 SM Björn Nilsson 56
800m 1 JSM Björn Nilsson 56
1500m 1 JSM Björn Nilsson 56
100m häck 2 JSM Caroline Palmgren 56
1975
800m 1 JSM Björn Nilsson 56
Diskus 2 JSM Anders Nilsson 55
Stav 3 JSM Aarno Mustalahti 55
Femkamp 3 JSM Ing-Marie Assmundsson 56
1974
Längd 1 SM Turanka Puskas 52
100m häck 2 SM Turanka Puskas 52
Diskus 2 JSM Anders Nilsson 55
1500m 3 JSM Björn Nilsson 56
400m häck 3 SM Anette Brolin 52
1973
Höjd 3 JSM Anders Redborg 53
Längd 3 SM Turanka Puskas 52
1972
100m 1 JSM Anette Brolin 52
200m 1 JSM Anette Brolin 52
400m 1 JSM Anette Brolin 52
3000m hinder 1 SM Anders Pettersson 46
200m 2 JSM Annica Brolin 52
Längd 2 SM Marie-Louise Olsson 52
100m 3 JSM Annica Brolin 52
200m häck 3 JSM Maj-Britt Franzén 53
2000m hinder 3 JSM Ola Liss 53
Tresteg 3 SM Björn-Erik Öberg 52
Tresteg 3 JSM Björn-Erik Öberg 52
1971
Höjd 1 SM Jan Dahlgren 47
Tresteg 2 JSM Björn-Erik Öberg 52
Slägga 3 JSM Björn Billung 52
Femkamp 3 JSM Maj-Britt Franzén 53