SAYO-rekord 2018-06-04 Stäng fönster
Tävlingsklass avgör om det blir rekord eller inte, inte födelseår.
Vissa rekord finns därför att tidigare SAYO har haft andra grenar.
KS
100m Sari Keskitalo, Pellon Ponsi (Finland) 2007 11.59
200m Marina Trandenova, Sovjet 1991 23.49
400m Nadja Petersén, Huddinge AIS 2002 54.28
800m Johanna Hallberg, Hässelby SK 2007 2:06.28
1500m Hanna Karlsson, Malmö AI 2001 4:21.99
3000m Hanna Bartholomew, Hässelby SK 2012 9:30.59
2000m hinder Lina Alainentalo, Hässelby SK 2009 6:45.02
100m häck Elin Vesterlund, Spårvägens FK 2016 13.28
400m häck Erica Mårtensson, IFK Växjö 2002 57.91
Höjd Kajsa Bergqvist, Turebergs IF 1996 1.92
Stav Alissa Söderberg, Spårvägens FK 2012 4.21
Längd Annica Sandström, IFK Lidingö 2000 6.28
Tresteg Angelica Ström, Spårvägen FK 2014 13.20
Kula LindaMarie Mårtensson Hässelby SK  1998 16.77
Diskus Anna Söderberg, Ullevi FK 2003 57.74
Slägga Eleni Larsson, Huddinge AIS 2016 65.71
Spjut Annika Petersson Edsbyns IF  1998 50.15
F19
100m Sandra Törnros, Gefle IF 2014 12.05
200m Tove Ågren, Falu IK 2014 24.56
400m Josefin Magnusson, Malmö AI 2008 55.45
800m Anna Silvander, Danderyds SK 2012 2:14.62
1500m Anna Silvander, Danderyds SK 2012 4:42.58
3000m Thea Boström, GoIF Tjalve 2014 9:58.30
100m häck Sofia Linde, Täby IS 2013 14.06
300m häck Sara Bley, GoIF Tjalve 2010 43.46
400m häck Jenny Wingqvist, Hässelby SK 2015 66.10
Höjd Caroline Gyllenbern, Turebergs FK 2012 1.75
Stav Terese Dimblad Gonsalez, Malmö AI 2011 3.63
Längd Julia Korneva, Hässelby SK 2006 6.10
Kula Amanda Malmehed, IF Göta Karlstad 2017 15.00
Diskus Vanessa Kamga Upsala IF 2017 50.82
Slägga Frida Bååth, Timrå AIS - Friidrott 2016 59.51
Spjut Sofi Flink, Västerås FK 2011 46.47
F17
100m Maria Teilman, Hammarby IF 2002 12,00
200m Irene Ekelund, Kils AIK 2012 24.05
400m Sandra Wagner, KFUM Örebro 2009 56.52
800m Sofia Öberg, IFK Lidingö 2006 2:12.31
1500m Nathalie Rohlén, IFK Lidingö Friidrott 2006 4:31.34
2000m hinder Elllinor Aurell, Ängelholms IF 2018 6:49.92
100m häck Amanda Hansson, Hässelby SK 2016 13.72
300m häck Therese Gustafsson, Kils AIK 2002 42.98
400m häck Elwira Ripsweden, Huddinge AIS 2018 65.00
Höjd Erika Wiklulnd, Trångsvikens IF 2004 1.79
Stav Josefin Herstedt, Hammarby IF 2014 3.82
Längd Caroline Lundahl, KA2 IF 2007 5.85
Kula Jennie Söderholm, Västerås FK 2010 15.22
Diskus Lovisa Sjöstrand, IF Castor 2014 42.37
Slägga (3kg) Sara Forssell, Motala AIF 2017 63.82
Spjut (500g) Maja Gustavsson, Västerås FK 2015 46.20
F15
80m Hanna Axelsson, Upsala IF 2014 10.00
100m Martina Salander, Fredrikshofs FIF 2007 12.00
200m Milena Alver, Estland 1991 25.74
300m Betty Strandberg, Gefle IF 2010 40.21
800m Michaele Seebahm, Tyskland 1990 2:13.55
2000m Vilma Jonsson, Danderyds SK 2013 6:37.45
80m häck Linn Gustafsson, IF Åland 2012 11.57
300m häck Vilma Jonsson, Danderyds SK 2013 44.20
Höjd Lovisa Östervall, IFK Tumba 2012 1.74
Längd Martina Salander, Fredrikshofs FIF 2007 5.69
Kula Jenny Nilsson, Smedby AIS  1995 13.89
Diskus (0.75kg) Amanda Fridberg, IF Göta Karlstad 2017 41.09
Slägga Elina Karvonen, IF Vingarna 2015 57.99
Spjut (500g) Louise Svensson, Eskilstuna FI 2014 38.94
F14
80m Frida Hjort, Säters IF FIK 2017 10.09
100m Sandra Törnros, Gefle IF 2009 12.60
300m Lia Cederberg, Täby IS 2018 41.53
800m Lena Nilsson, Vallentuna FK 1994 2:12.10
2000m Alice Berg, Turebergs FK 2016 6:51.33
80m häck Emilia Rundqvist, Kalmar SK Friidrott 2002 12.02
300m häck Elisabeth Hvalgren, IFK Lidingö 2016 48.20
Höjd Marie Rosengren, Gefle IF 1994 1.71
Stav Liza Jörning, Duvbo IK  1995 2.70
Längd Sandra Törnros, Gefle IF 2009 5.51
Tresteg Lotta Ekman, Falköpings AIK  1995 11.69
Kula Hillevi Carlsson, Falu IK 2016 13.14
Diskus Sara Wikström Turebergs FK  1998 41.56
Slägga Hillevi Carlsson, Falu IK 2016 52.89
Spjut Camilla Westerlund, Huddinge AIS 1999 37.16
F13
60m Stina Gustavsson, Hanvikens SK 2014 7.99
80m Martina Salander, FredrikshofsFIF  2004 10.23
200m Iréne Ekelund, Kils AIK 2010 25.71
600m Hilda Lindberg, Västerås FK 2014 1:38.18
800m Lena Nilsson, Vallentuna FK 1993 2:19.33
60m häck Frida Hjort, Säters IF FIK 2015 9.38
80m häck Emilia Rundqvist, Kalmar SK 2001 12.25
Höjd Gülsüm Durak, Turkiet 1990 1.61
Längd Eleonor Nakunzi, Sundbybergs IK 2005 5.49
Kula Lovisa Sjöstrand, Östersund GIF 2010 14.38
Diskus Johanna Edvall, IF Skade 2013 38.53
Spjut Emma Ekström, Boo IF  1997 35.60
F12
60m Emelie Andersson, Kungsängens SK 2001 8.28
200m Nike Isaksson, IFK Lidingö 2016 28.53
600m Nike Isaksson, IFK Lidingö 2016 1:45.42
800m Johanna Nilsson, Högby IF  1995 2:26.41
60m häck Stina Ekengren, Bålsta IK 2018 10.16
Höjd Marlene Lindström, Ununge IF  1997 1.48
Längd Eleonor Nakunzi, Sundbybergs IK 2004 5.22
Kula Medina Tenic, IK Tiwaz 2000 12.25
Spjut Alva Back, Turebergs FK 2018 26.83
Boll Jaana Aaltonen, Kalanti FIN  1995 40.98
Trekamp AinoInkeri Valtanen, Maskun FIN  1995 2423
F11
60m Martina Salander, Fredrikshofs FIF 2003 8.28
600m Martina Salander, Fredrokshofs FIF 2003 1:46.21
800m Samia Adan, Hässelby SK 2001 2:32.70
60m häck Jasmine Burestam, Vallentuna FK 2004 10.02
Höjd Helena Kolte, Täby IS 2009 1.42
Längd Kajsa Karlén, KFUM Arvika 2009 4.79
Kula Johanna Edvall, IF Skade 2011 10.00
Boll Heini Lahtinen, Siuntion FIN  1995 29.22
Trekamp Maria Lecoq, Boo IF  1995 1903
F10
60m Martina Salander, Fredrikshofs FIF 2002 8.57
600m Martina Salander, Fredrikshofs FIF 2002 1:49.74
800m Carolina Fredriksson, Sundbybergs IK 1993 2:35.65
Höjd Ayla Hallberg Hossain, Turebergs FK 2016 1.36
Längd Josephine Rohr, Bålsta IK 2001 4.55
Kula Tove Olsson, Huddinge AIS 2016 8.78
Boll Emelie Haglund, Spårvägens FK  1995 23.10
Trekamp Malin Marmbrant, Enköpings AI  1995 1548
MS
100m Odain Rose, IFK Umeå 2014 10.39
200m Joel Groth, Bollnäs FIK 2015 20.96
400m Magnus Aare, Danderyds Athletics  2000 46.46
600m Mattias Sunnerborn, Spårvägens FK 2013 1:22.99
800m Rickard Pell, Hammarby Friidrott 1999 1:48.54
1500m Meshack Sang, IF Göta Friidrott  2000 3:46.37
3000m Janne Holmén, Flemingsbergs SK 1999 8:09.14
5000m Daniel Woldu, Spårvägens FK 2009 15:00.29
2000m hinder Leo Magnusson, Sävedalens AIK 2015 5:51.71
3000m hinder Johan Lindberg, Upsala IF 2009 9:27.92
110m häck Amir Shaker, Råby-Rekarne FIF 2013 13.85
400m häck Joachim Sandberg, Sandnes IL Norge 2017 51.09
Höjd Håkon Särnblom, Norge 1996 2.25
Stav Martin Eriksson Hässelby SK  1998 5.40
Längd Mattias Lageskog IK Orient  1998 7.56
Tresteg Pierre Andersson, IFK Göteborg 1994 16.08
Kula Kent Larsson, Spårvägens FK 1992 19.09
Diskus Henrik Wennberg, Upsala IF 2004 57.30
Slägga Per Karlsson IFK Växjö  1998 71.28
Spjut Dag Wennlund, Mariestads AIF 1991 79.58
P19
100m Edmund Yeboah, Kungsängens SK 2002 10.78
200m Alexander Nordqvist, Huddinge AIS 2008 21.35
400m Simon Johansson, Kils AIK Friidrott 2005 48.95
800m Johan Svensson, FI Kalmarsund 2007 1:53.19
1500m Emil Blomberg, Hässelby SK 2010 4:04.39
3000m Johan Pettersson, Rånäs 4H 2009 9:16.65
110m häck Alexander Brorsson, Ulricehamns Friidrottsklubb 2009 13.83
300m häck Johan Lilja, Sundsvalls FF 2013 38.25
400m häck Filip Wendelin, IFK Sala 2015 55.10
Höjd Umit Deminci, RåbyRekarne FIF 2002 2.05
Stav Petter Barck, IFK Växjö 2002 4.35
Längd Daniel Örevik, FGF Gotland 2015 7.07
Kula Arwid Koskinen, Huddinge AIS 2010 18.14
Diskus Lukas Björninger, Furebergs FK 2018 51.16
Slägga Ragnar Carlsson, Falu IK 2017 73.43
Spjut Magnus Arvidsson, KA2 IF 2002 68.67
P17
100m Erik Hagberg,Upsala IF 2011 10.85
200m Erik Hagberg,Upsala IF 2011 22.08
400m Fredrik Hallinder, Turebergs FK 2005 48.34
800m Johan Svensson, FI Kalmarsund 2006 1:55.24
1500m Patrik Carlsspn, Rånäs 4H 2005 4:00.82
2000m hinder Omar Nuur, IFK Växjö 2018 5:55.05
110m häck Filip Lööv, Kils AIK 2009 13.94
300m häck Nicolai Hartling, Danmark 2010 38.59
400m häck Johan Claeson, Linköpings GIF 2018 52.92
Höjd Fredrick Ekholm, Huddinge AIS 2011 2.08
Oskar Lundqvist, Upsala IF 2013 2.08
Stav Jami Sira, Tampereen Pyrintö FIN 2018 4.45
Längd Johan Taleus, Eskilstuna FIF 2011 6.93
Tresteg Johannes Wiberg, IFK Umeå Friidrott 2004 14.47
Kula Simon Gustafsson, Katrineholms SK Friidrott 2006 17.93
Diskus Daniel Ståhl, Spårvägens FK 2009 57.35
Slägga Ragnar Carlsson, Falu IK 2017 78.78
Spjut Simon Litzell, Östersunds GIF 2014 76.53
P15
80m Arvid Wändesjö, Tyresö FK 2018 9.22
100m Alexander Nordqvist, Huddinge AIS 2005 11.27
200m Fredrik Eklund, Fjugesta IF 1993 22.91
300m Gabriel Vikic, Vif Gute IF 2017 35.61
800m  Jacob Norling, Rånäs 4H 1994 2:00.60
1500m Henrik Skoog, Villstads GoIF 1994 4:10.72
2000m Joel Lundin, Sundbybergs IK 2006 6:01.42
1500m hinder PerÅke Eklund, Upsala IF 1990 4:54.57
80m häck Arvid Wändesjö, Tyresö FK 2018 10.65
100m häck Andreas Almlöf, Hammarby IF 2010 13.75
300m häck Andreas Gustavsson, Falu IK 2012 39.23
Höjd Elliot Duvert, Turebergs FK 2018 1.94
Stav Per Bergman, Turebergs IF 1994 4.02
Längd Simon Karlén, KFUM Arvika 2009 6.56
Kula Patrik Lindstedt, Hässelby SK 2014 18.43
Diskus Patrik Lindstedt, Hässelby SK 2014 56.53
Slägga Patrik Lindstedt, Hässelby SK 2014 63.86
Spjut Simon Litzell, Östersunds GIF 2012 65.96
P14
80m Edmund Yeboah, Kungsängens SK 2001 8.97
100m Edmund Yeboah, Kungsängens SK 2002 11.06
300m Viktor Wall, Tyresö FK 2017 36.67
800m Jacob Norling, Rånäs 4H 1993 2:06.45
2000m Kentiba Ljam, Solna FK 1991 6:27.34
80m häck Joakim Lundqvist, Högbo GIF  1995 11.25
100m häck Erik Lundmark, Bålsta IK 2002 16.15
300m häck Oscar Taha, Täby IS 2016 43.05
Höjd Sebastian Carlsson, Kvarnsvedens FIK 2001 1.90
Stav Andreas Thiel,Hässelby SK  1997 2.72
Längd Martin Jansson, RåbyRekarne FIF 1992 6.06
Tresteg Calle Westberg, Falu IK 2000 12.61
Kula Jesper Ahlin, Turebergs FK 2017 17.08
Diskus Pasi Virtanen, Finland 1992 42.12
Slägga Leo Bystedt, Västerås FK 2017 49.30
Spjut Pasi Virtanen, Finland 1992 50.42
P13
60m Imran Lernebo, Mälarhöjdens IK 2014 7.77
80m Edmund Yeboah, Kungsängens SK 2001 8.97
200m Mattias Backman, Råby-Rekarne Friidrott 2007 24.83
600m Albert Nygren, Upsala IF 2014 1:30.91
800m Jonas Cumselius, Täbi IS 2001 2:11.87
60m häck Carl af Forselles, Hellas FK 2014 9.34
80m häck Kim Dennerbring, Enköpings AI 1996 12.76
Höjd Oskar Åhberg, Solna FK 2002 1.70
Längd Edmund Yeboah, Kungsängens SK 2001 5.72
Imran Lernebo, Mälarhöjdens IK 2014 5.72
Kula Jesper Ahlin, Väsby IK 2016 15.07
Diskus Jonas Hansson-Bergen, Nyköpings BIS 2007 52.43
Spjut(400) Axel Lönegren, Upsala IF 2007 47.18
P12
60m Edmund Yeboah, Kungsängens SK 2000 7.62
200m Alexander Ludwigs, Danderyds SK 2016 27.93
600m Fredrik Bergström, KFUM Örebro 2002 1:44.18
800m Nicklas Wiberg, FIK Färjestaden  1997 2:15.84
60m häck Sigge Bergentz, Thorengruppen TFC 2018 9.70
Höjd Oskar Åhberg, Solna FK 2001 1.51
Längd Edmund Yeboah, Kungsängens SK 2000 5.34
Kula Petri Sundén, Finland 1992 11.22
Spjut Julius Wiklund, IK Wilske 2018 30.31
Boll Markus Vilen, ViipU FIN  1995 41.74
Trekamp Markus Vilen, ViipU FIN  1995 2427
P11
60m David Thid, Huddinge AIS 2014 8.47
600m Todd Forsberg, Täby IS 2004 1:41.75
800m Jimmy Holmros, Västerås Friidrott 2000 2:27.62
60m häck Nicklas Holm, SoIK Hellas 2008 9.82
Höjd Anton Roslund, Hammarby IF 2018 1.46
Längd Axel Sherlock, Väsby IK 2007 4.97
Kula Jakob Borssén, Huddinge AIS 2006 10.82
Boll Martin Nilsson, IFK Tumba  1995 43.24
Trekamp Martin Nilsson, IFK Tumba  1995 2020
P10
60m Adrian Kylington, Hammarby IF 2017 8.67
600m Elias Dahlström, Täby IS 2016 1:56.30
800m Daniel Mattsson, Upsala IF 1991 2:35.00
Höjd Adam Hesselvall, Södertälje IF 2016 1.27
Längd Adrian Kylington, Hammarby IF 2017 4.66
Kula Tor Vilmar, Mälarhöjdens IK 2017 9.40
Boll Gustav Samuelsson, Turebergs IF  1995 32.64
Trekamp Kim Kähkonen, TullingeTumba  1995 1504