Resultat från Sollentuna GP 28 juni 2005 korrekturlästa
Men 100 m Final Wind: 0,4
1 Salem Al Yami 82 KSA 10,37
2 Jaysuma Saidy Ndure 84 GAM 10,39
3 Yahya Gahes 86 KSA 10,40
4 Leigh Julius 85 RSA 10,48
5 Yahya Habeeb 86 KSA 10,55
6 Faraj Al Dossari    KSA 10,61
7 Daniel Persson 82 SWE Malmö AI 10,63
8 John Ertzgaard 77 NOR 11,07
Men 100 m Heat 1 Wind: -2,9
1 Salem Al Yami 82 KSA 10,66 Q
2 Yahya Habeeb 86 KSA 10,76 Q
3 John Ertzgaard 77 NOR 10,97 q
4 Pontus Nilsson 82 SWE Malmö AI 10,98
5 Daniel Bergström 79 SWE Huddinge AIS 11,72
Aristide Bamane 82 SWE Spårvägens FK dns
Men 100 m Heat 2 Wind: -2,0
1 Leigh Julius 85 RSA 10,70 Q
2 Daniel Persson 82 SWE Malmö AI 10,82 Q
3 Per Strandquist 87 SWE Malmö AI 10,98
4 John Lundvik 83 SWE IFK Växjö 11,18
5 Carl van der Speck    NZL 11,20
6 Martin Skeppstedt 82 SWE Spårvägens FK 11,80
Men 100 m Heat 3 Wind: -1,4
1 Yahya Gahes 86 KSA 10,58 Q
2 Jaysuma Saidy Ndure 84 GAM 10,69 Q
3 Faraj Al Dossari    KSA 10,86 q
4 Fredrik Skoglund 81 SWE IFK Lidingö 11,08
5 Oskar Åhberg 89 SWE Solna FK 11,35
6 Mattias Sunneborn 70 SWE Spårvägens FK 11,37   
Men 200 m A-final Wind: 0,9
1 Jaysuma Saidy Ndure 84 GAM 20,78
2 Johan Wissman 82 SWE IFK Helsingborg 20,85
3 Morne Nagel 78 RSA 21,07
4 Hamed Al Bishi 82 KSA 21,55
5 John Ertzgaard 77 NOR 21,93
6 Einar Inge Aasen 82 NOR 21,99
7 Khaled Bashir    KSA 22,04
8 Mattias Sunneborn 70 SWE Spårvägens FK 22,43
Men 200 m B-final Wind: -0,2
1 Fredrik Skoglund 81 SWE IFK Lidingö 21,94
2 Daniel Petersson 80 SWE IFK Växjö 22,32
3 Fredrik Bergfors 81 SWE Turebergs FK 22,44
4 Fredrik Sturesson 82 SWE IFK Helsingborg 22,54
5 Sebastian Öberg 86 SWE Turebergs FK 22,95
Men 400 m  A-final  
1 Tim Benjamin 82 GBR 45,11
2 Gary Kikaya 78 COD 45,32
3 Jimisola Laursen 77 SWE Malmö AI 46,52
4 Marcus La Grange 77 RSA 46,74
5 Mattias Claesson 86 SWE Hässelby SK 47,30
6 Thomas Nikitin 82 SWE Spårvägens FK 47,82
7 Fredrik Hallinder 88 SWE Turebergs FK 48,92
8 Niklas Larsson 85 SWE Hässelby SK 49,73
Men 400 m  B-final
1 Gustav Sewall 85 SWE Malmö AI 49,76
2 Victor Lohr 87 SWE IK Orient 50,23
3 Richard Ohlsson 86 SWE Lycksele LK 50,35
4 Said Smahi 75 SWE Huddinge AIS 51,09
Men 800 m A-final
1 Samwell Mwera 85 TAN 1.47,52
2 Abdoulaye Wagne 81 SEN 1.47,61
3 Fredrik Karlsson 78 SWE Hammarby IF 1.49,16
4 Jan Olszowy 82 SWE Spårvägens FK 1.50,08
5 Dedan  Maina Macharia 76 KEN 1.50,15
6 Andreas Rehnborg 80 SWE Hässelby SK 1.50,42
7 Tor Pöllänen 87 SWE Hässelby SK 1.51,66
Festus Nzimbi 82 KEN ab
Axel Lönnqvist 81 SWE Hässelby SK ab
Men 800 m B-final
1 Karl Borgö 80 SWE IK Ymer 1.52,45
2 Daniel Norberg 78 SWE Hammarby IF 1.52,61
3 Johan Bagge 84 SWE IF Göta 1.52,79
4 Johan Walldén 87 SWE Gefle IF 1.52,88
5 Simon Rasmussen 86 SWE Rånäs 4H 1.54,97
Henrik Encke 84 SWE Hässelby SK ab
Johan Klinteskog 81 SWE Hammarby IF dns
Men 800 m C-final
1 Henrik Astfors 87 SWE Västerås FK 1.56,56
2 Jon Erlend Kjaerland 84 NOR 1.57,31
3 Martin Stjernlöf 87 SWE Råby Rekarne FIF 1.57,85
4 Magnus Burling 71 SWE Fredrikshofs FIF 1.57,89
5 Henric Ericsson 77 SWE Rånäs 4H 2.00,95
Said Smahi 75 SWE Huddinge AIS dns
Niklas Larsson 85 SWE Hässelby SK dns
Erik Folke 86 SWE Västerås FK dns
Axel Lönnkvist 81 SWE Hässelby SK ab
Men 1500 m A-final
1 Michael Ndiwa    KEN 3.40,41
2 Robert Rono 78 KEN 3.40,48
3 Miroslaw Formela 78 POL 3.40,51
4 Paul Hamblyn 80 NZL 3.40,75
5 Neil Speaight 78 GBR 3.41,09
6 Johan Cronje 82 RSA 3.41,37
7 Philemon Kimutai 84 KEN 3.41,50
8 Eliud Njubi 79 KEN 3.41,97
9 Mustafa Mohamed 79 SWE IF Hälle 3.46,24
10 Ben Ruthe 81 NZL 3.46,37
11 Gustav Svedbrant 81 SWE Rånäs 4H 3.47,89
12 John Laselle 79 SWE Turebergs FK 3.48,46
13 John Lindström 83 SWE Turebergs FK 3.52,47
14 Rickard Pell 79 SWE Hammarby IF 3.56,84
15 Mounir El Guerouaoui 76 SWE Hässelby SK 3.57,43
Samson Kiplangat 86 KEN ab
Men 1500 m B-final
1 Lars Röttingen 80 NOR 3.48,47
2 Johan Wallerstein 78 SWE Malmö AI 3.48,88
3 Joachim Bröndbo 85 NOR 3.49,06
4 Fredrik Uhrbom 77 SWE Spårvägens FK 3.49,71
5 Morten Velde 84 NOR 3.50,45
6 Abderrahmane Sosse 76 SWE Hässelby SK 3.55,81
7 Said Regragui 74 SWE Hässelby SK 3.55,82
8 Asbjörn Amundsen 79 NOR 3.58,44
9 Jacob Cedertun 82 SWE Hammarby IF 3.59,65
10 John Henry Strupstad 80 NOR 3.59,97
11 Niklas Österberg 73 SWE Rånäs 4H 4.00,35
12 Patrik Carlsson 88 SWE Rånäs 4H 4.01,49
13 Robin Leandersson 88 SWE Kyrkhults SK 4.02,67
14 Fredrik Swahn 77 SWE Rånäs 4H 4.05,35
15 Eirik Myrmel 83 NOR 4.05,61
Andreas Rehnborg 80 SWE Hässelby SK ab
Men 3 000 m SC 
1 Collins Kosgei 84 KEN 8.29,75
2 Per Jacobsen 77 SWE IF Göta 8.30,86
3 Henrik Skoog 79 SWE Spårvägens FK 8.32,13
4 Abel Yagut 84 BRN 8.32,87
5 Andrey Olshansky 78 RUS 8.34,92
6 Björnar U. Kristensen 82 NOR 8.40,15
7 Justus Kiprono 87 KEN 8.40,31
8 Öystein Sylta 78 NOR 8.40,42
9 Jan Zakrzewski 70 POL 8.48,66
10 Stuart Kerr 84 NZL 9.15,56
11 Johan Lindberg 80 SWE Upsala IF 9.17,41
12 Björn Ahlepil 80 SWE Rånäs 4H 9.26,91
John Langat 74 KEN ab
Jim Svenöy 72 NOR ab
Garrett Coughlan 81 IRL dns
Men 110 m H A-final Wind: 1,0
1 Robert Kronberg 76 SWE IF Kville 13,60
2 Daniel Kiss 82 HUN 13,92
3 Mariusz Kubiszewski    POL 13,97
4 Mubarak Ata Mubarak 81 KSA 14,05
5 Andy Turner 80 GBR 14,12
6 Philip Nossmy 82 SWE Malmö AI 14,26
7 Badar Al Bouainain    KSA 14,38
8 Juha Sonck 81 FIN 14,41
Men 110 m H B-final Wind: -2,0
1 Rafael Askros 81 SWE Ullevi FK 14,63
2 Christian Sjöberg 84 SWE Mariestads AIF 14,97
3 Joakim Blaschke 77 SWE KA2 IF 15,20
4 Andreas Andersson 87 SWE Upsala IF 15,51
Men 400 m H 
1 Piet Deveughele 77 BEL 51,0m
2 Marek  Motyka 80 POL 51,9m
3 Bandar Sharaheli    KSA 52,2m
4 Mohammed Daak 88 KSA 53,4m
5 Andreas Bube 87 DEN 54,3m
6 Henrik Encke 84 SWE Hässelby SK 54,7m
Men Pole vault 451 461 471 481 491 501
1 Alexander Eriksson 79 SWE Spårvägens FK 4,81 - o - xo - xxx
2 Marcus Lindh 76 SWE Spårvägens FK 4,81 - - - xxo - xxx
3 Jonas Almqvist 88 SWE Skellefteå 4,71 o o xxx
  Anders Edvinsson 73 SWE Spårvägens FK dns
Men Long jump
1 Morten Jensen 82 DEN 7,98 7,50 0,4 3,95 -0,6 7,37 1,0 7,54 0,8 X 7,98 0,2
2 Tomasz Mateusiak 80 POL 7,72 7,24 -1,2 7,46 2,8 7,70 1,4 7,72 1,4 X 7,58 0,5
3 Darren Ritchie 75 GBR 7,58 7,36 -1,3 X 0,7 7,58 1,2 7,42 -0,4 X X
4 David Frykholm 80 SWE IF Göta 7,38 5,18 0,7 X -0,5 6,61 0,3 7,02 -0,4 7,38 1,9 7,29 -0,2
5 Cristian Antivilo 77 SWE Hässelby SK 7,32 6,73 0,9 6,95 0,8 7,15 2,1 7,20 0,4 7,32 1,2 7,04 -0,2
6 Erik Henrysson 79 SWE KFUM Örebro 6,91 5,71 0,4 6,63 0,5 6,91 1,6 X 6,54 0,7 6,69 -0,2
7 Andreas Hedström 81 SWE Hässelby SK 6,85 6,62 -0,8 X 2,2 6,63 1,5 X 0,5 6,70 -0,3 6,85 0,9
8 Håkan Tunander 81 SWE Hässelby SK 6,58 6,13 -2,1 6,51 2,3 6,58 -0,4 3,35 0,8 6,48 1,2 X
9 Richard Andersson 87 SWE Upsala IF 6,18 6,07 -1,2 6,18 1,7 X -2,2 - - -
Men Discus
1 Gaute Myklebust 79 NOR 59,94 57,40 55,85 59,94 X X X
2 Olgierd Stanski 73 POL 58,07 58,07 X 55,76 57,38 X 57,93
3 Leif Arrhenius 86 SWE Spårvägens FK 54,03 51,82 X 53,52 50,64 54,03 53,24
4 Christian Ehrenborg 83 SWE Mölndals AIK 53,17 53,17 52,22 X 41,86 51,52 49,93
5 Linus Bernhult 75 SWE Huddinge AIS 52,54 X 50,53 X X 49,27 52,54
6 Robert Melin 82 SWE Bottnaryds IF 51,70 49,94 X X 51,70 X X
7 Manuel Brändeborn 73 SWE Råby Rekarne FK 50,36 49,93 X 49,05 50,33 X 50,36
8 Staffan Jönsson 81 SWE Hässelby SK 50,14 49,50 X 49,73 50,14 49,55 X
9 Martin Roald Poulsen 81 DEN 47,69 45,78 X 47,69
Women 100 m A-final   FGP Wind: 1,2
1 Geraldine Pillay 77 RSA 11,48
2 Emma Rienas 82 SWE IF Göta 11,77
3 Stina Smibacker 83 SWE IFK Växjö 11,83
4 Mariama Sambou 88 SWE Huddinge AIS 11,95
5 Iwona Dorobisz 80 POL 11,99
6 Carolina Eriksson 88 SWE Hässelby SK 12,08
7 Malin Henriksson 78 SWE Västerås FK 12,21
Anne Cathrine Bakken 83 NOR dsq
Women 100 m B-final Wind: -1,9
1 Mfon Etim 85 SWE Ullevi FK 12,29
2 Helena Norberg 86 SWE Huddinge AIS 12,48
3 Pernilla Tornemark 85 SWE Malmö AI 12,51
4 Emma Björkman 86 SWE IF Göta 12,53
5 Therese Edholm 76 SWE Turebergs FK 12,63
6 Caroline Enberg 87 SWE Täby IS 12,93
Maria Teilman 86 SWE Hammarby IF dns
Evelina Lunner 86 SWE Västerås FK dns
Women 1500 m 
1 Georgie Clark 84 AUS 4.16,01
2 Ragnhild Kvarberg 81 NOR 4.18,51
3 Ulrika Johansson 75 SWE Rånäs 4H 4.19,16  
4 Hanna Karlsson 79 SWE Malmö AI 4.22,17
5 Annika Gerner 75 SWE Spårvägens FK 4.23,68
6 Tarja Vesaluoma 76 FIN 4.27,74
7 Frida Flodström 87 SWE Turebergs FK 4.27,82
8 Lisa Blommé 78 SWE Hässelby SK 4.27,93
9 Ann Johansson 85 SWE Täby IS 4.30,93
10 Anneli Fransson 78 SWE Rånäs 4H 4.30,95
11 Lisa Haglund 81 SWE Heleneholms IF 4.33,30
12 Malin Kemi 75 SWE Spårvägens FK 4.34,40
13 Moa Westman 86 SWE Rånäs 4H 4.38,35
14 Marlin Brown 75 SWE Spårvägens FK 4.38,46
15 Petra Kindlund 85 SWE Falu IK 4.40,71
16 Sara Sjöqvist 89 SWE Täby IS 4.41,12
17 Christina Lindblom 88 SWE Hässelby SK 4.43,70
18 Lena Melbäck 81 SWE Spårvägens FK 4.49,20
Flo Jonsson 78 SWE Spårvägens FK ab
Johanna Hallberg 79 SWE Hässelby SK ab
Rebecca Ringström 77 SWE Spårvägens FK dns
Women 10.000 m 
1 Tirunesh Dibaba 85 ETH 30.15,67
2 Ejegayehu Dibaba 82 ETH 30.18,39
3 Ahaza Kiros    ETH 31.59,37
4 Eyerusalem Kuma 81 ETH 32.34,17
Naomi Mugo 77 KEN ab
Women 100 m H A-final Wind: -0,9
1 Susanna Kallur 81 SWE Falu IK 12,73
2 Jenny Kallur 81 SWE Falu IK 13,00
3 Carolina Klüft 83 SWE IFK Växjö 13,25
4 Nadine Faustin-Parker 76 HAI 13,26
5 Joanna Kocielnik 83 POL 13,67
6 Johanna Sjöström 86 SWE Västerås FK 14,08
7 Emilia Rundqvist 88 SWE FIK Kalmarsund 14,37
Christina Vukicevic 87 NOR dns
Women 100 m H B-final Wind: -0,9
1 Camilla Kramar 86 SWE Huddinge AIS 14,40
2 Paula Preisner 83 SWE Ullevi FK 14,48
3 Emma Magnusson 85 SWE IFK Växjö 14,52
4 Erika Persson 88 SWE IF Göta 14,60
5 Malin Ericsson 80 SWE Enköpings AI 14,88
Åsa Carlsson 72 SWE Spårvägens FK ab
Women 400 m H A-final
1 Louise Gundert 80 SWE IFK Lidingö 56,20
2 Liz Fairs 77 GBR 57,03
3 Anneli Melin 76 SWE IFK Helsingborg 58,80
4 Lise Margareth Jensen 79 NOR 58,88
5 Nadja Petersen 78 SWE Huddinge AIS 59,23
6 Marie Tvare 87 NOR 61,69
7 Louise Martin 87 SWE Hässelby SK 61,72
8 Nuulu Ndiwabene 84 SWE Hofors AIF 61,86
Women High jump 1.68 1.73 1.78 1.83 1.87 1.90 1.93 1.96 1.98 2.00 2.02
1 Kajsa Bergqvist 76 SWE Turebergs FK 2.00 - - - o - o o o - o xxx
2 Tatyana Kivimyagi 84 RUS 1.93 - - - o xo o xo xxx
3 Emma Green 84 SWE Örgryte IS 1.90 - - o o o o xxx
4 Dora Györffy 78 HUN 1.87 - - o xo xo xxx
  Irina Kovalenko 86 UKR 1.87 - - o xo xo xxx
6 Angelica Johansson 83 SWE IF Hälle 1.73 o o xxx
  Helena Redborg 83 SWE Turebergs FK 1.73 o o xxx
8 Jenny Isgren 81 SWE Spårvägens FK 1.73 o xo xxx
9 Erika Wiklund 88 SWE Trångsvikens IF 1.73 xo xo xxx
Women Pole vault 3.31 3.41 3.51 3.61 3.71 3.81 3.91 4.01 4.11 4.21 4.31 4.41 4.45
1 Kirsten Belin 81 SWE Kvarnsvedens GIF 4.45 - - - - - - - - o o o xxo xo
2 Hanna-Mia Persson 78 SWE FIK Kalmarsund 4.31 - - - - - - - o o o o xxx
3 Yulia Golubchikova 83 RUS 4.11 - - - - - o o o o xxx
4 Anita Törring 79 DEN 4.01 - - - - o o xo xxo xxx
5 Fanny Berglund 88 SWE Göteborgs KIK 3.91 - - - - o - xxo xxx
6 Alissa White 74 SWE Hässelby SK 3.81 - - - o o o xxx
7 Klara Persson 80 SWE Spårvägens FK 3.81 - - - - xo o xxx
8 Jenny Truuberg 82 SWE Spårvägens FK 3.31 o xxx
Maria Rendin 82 SWE Örgryte IS X - - - - xxx
Women Long jump
1 Daniela Lincoln Saavedra 84 SWE Malmö AI 6,00 5,64 -0,2 5,92 0,2 6,00 -0,4 3,25 -0,5 X X
2 Liliana Zagacka 77 POL 5,92 5,90 -0,5 5,92 -0,6 X 5,88 -0,5 5,90 -0,2 5,89 0,5
3 Linda Berntsson 87 SWE Varbergs GIF 5,75 X 0,4 5,75 -0,4 5,46 1,0 5,48 -0,6 X 5,60 -0,6
4 Sofie Andersson 81 SWE IF Kville 5,63 5,52 0,2 5,63 -0,6 5,26 -1,7 X 5,56 -0,5 X
5 Sofia Lund 86 SWE Hässelby SK 5,63 5,45 0,2 X 5,63 0,4 5,54 -0,5 X X
6 Elin Andersson 86 SWE Hässelby SK 5,48 5,48 0,0 5,26 -0,6 5,13 -0,8 5,35 -0,6 X X
7 Malin Marmbrandt 85 SWE Enköpings AI 5,40 5,11 0,8 5,40 0,5 5,10 -0,3 X 5,24 -0,4 X
8 Jasmine Andersson 88 SWE FIK Kalmarsund 5,36 5,36 0,2 3,58 0,2 3,24 -0,5 X 4,74 0,3 X
9 Hanna Tjernell 89 SWE SoIK Hellas 5,35 5,22 -0,2 5,35 -0,3 5,24 0,8 - - -
10 Moa Bergsten 83 SWE Hässelby SK 5,14 X X 5,14 -1,3 - - -
Women Shot put
1 Linda-Marie Mårtensson 71 SWE Hässelby SK 15,97 15,55 15,93 15,81 15,68 15,97 15,86
2 Helena Engman 76 SWE Riviera Friidrott 15,72 15,72 15,48 X 15,48 15,49 X
3 Linda Nestorsson 75 SWE Ullevi FK 14,84 14,10 14,09 14,37 X 14,84 14,47
4 Catarina Andersson 77 SWE IFK Helsingborg 14,75 X X X X 14,75 X
5 Carolina Klüft 83 SWE IFK Växjö 14,15 X 14,15 X X X X
6 Carolina Hjelt 86 SWE Huddinge AIS 13,48 13,17 13,45 13,30 X X 13,48
  Maria Pettersson 77 SWE IFK Helsingborg dns            
  
Officiellt tidtagingsföretag: Officiellt mätföretag: Officiellt dataföretag: