Resultat Sollentuna GP 10 augusti 2020
Men 200 m A  Vind:-0.7
Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad 21.24
Tazana Kamanga-Dyrbak 02 DEN 21.43
Solomon Bockarie 87 NED 21.56
Emil Johansson 02 Turebergs FK 21.74 SB
Mouhamadou Fall FRA 21.81
Kasper Kadestål 99 Malmö AI 21.81
Kasper Andersson 97 DEN 22.97
Dennis Otieno 91 Hammarby IF DNS
Men 200 m B  Vind:-0.3
Zion Eriksson 02 Täby IS 21.57
Kidus Yohannes Getahun 98 Malmö AI 22.98
Stefan Franzén 03 KFUM Örebro 23.19
Men 400 m A
Samuel Garcia 97 ESP 47.17
Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö AI 47.54
Rabah Yousif 86 GBR 47.65
Gustav Lundholm Nielsen 98 DEN 47.67 PB
Benjamin Lobo Vedel 97 DEN 47.84
Ívar Kristinn Jasonarson 92 Spårvägens FK 48.96 SB
Andreas Movin 96 IFK Lidingö 49.20 SB
Emmanuel Dawlson 92 Hammarby IF 50.79
Men 400 m B
Kristian Efremov 90 Spårvägens FK 51.36
Roy Doss 81 KFUM Örebro 52.47 SB
Kevin Duvert 98 Turebergs FK 53.23
Men 800 m A
Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK 1:45.05 SB
Elliot Giles 94 GBR 1:45.46
Jake Wightman 94 GBR 1:45.55
Daniel Rowden 97 GBR 1:45.55
Saul Ordonez 94 ESP 1:46.50
Erik Martinsson 96 Gefle IF 1:46.86 PB
Mariano Garcia 97 ESP 1:47.24
Simone Barontini 99 ITA 1:47.46
Joakim Andersson 92 Spårvägens FK 1:47.87
Saul Martinez 94 ESP DNF (pace)
Men 800 m B
Yared Kidane 99 Eskilstuna FI 1:50.53
Warsame Doley 98 Malmö AI 1:52.22
Gustav Berlin 95 Hässelby SK 1:52.35
Gustav Bivstedt 96 Hässelby SK 1:52.82
Johan Eriksson 88 Turebergs FK 1:53.62
Benjamin Åberg 95 Hälle IF 1:53.99
Björn Seifert 96 Upsala IF 1:54.76
Max Bechtel 01 Hässelby SK 1:56.48
Henry Jacobson 99 Spårvägens FK 1:59.42
Kristian Efremov 90 Spårvägens FK DNF
Men 800 m C
Bienvenue Musore 90 Spårvägens FK 1:55.10
Estifanos Faid 92 Spårvägens FK 1:55.20
Aleksej Pirgholizadeh 94 Eskilstuna FI 1:55.24 SB
Kevin Bodén 02 Motala AIF 1:55.65
Mathias Söder 99 Ullevi FK 1:56.68 SB
Abdul Majiid Musse 00 Linköpings LK 1:56.96
Jakob Zäll 01 Ängelholms IF 1:58.97
Kevin Duvert 98 Turebergs FK DNF (pace)
Valter Kjellberg 04 Turebergs FK DNS
Men 1500 m
Mohammad Reza 89 Spårvägens FK 3:49.96
John Foitzik 91 Spårvägens FK 3:51.57
Omar Ismail 00 Högby IF 3:52.33
Axel Djurberg 99 Hässelby SK 3:58.24
Oliver Löfqvist 98 Spårvägens FK 3:58.59
Mark Booth 91 GBR 3:58.62 SB
Albin Wallenius 03 Västerås FK 4:01.01 PB
Peter Hodkinson 91 GBR 4:02.37 PB
Julius Mördrup 02 IFK Lidingö 4:04.06 PB
10  Faustin Mugabo 00 Väsby IK 4:05.98 PB
11  Arvid Backteman 02 Sävedalens AIK 4:10.12 PB
12  Erik Djurberg 97 Hässelby SK 4:10.60
13  Jacob Klinth 01 IFK Lidingö 4:10.82
Abdul Majiid Musse 00 Linköpings LK DNF
Tim Robertson 95 NZL DNF
Abdullahi Adan 98 Hässelby SK DNF
Leo Magnusson 98 Sävedalens AIK DNF
Men 2000 m
Kalle Berglund 96 Spårvägens FK 4:59.71 NR
Andreas Almgren 95 Turebergs FK 5:00.23 PB
Neil Gourley 95 GBR 5:00.73
Matthew Hughes 89 CAN 5:02.31
Emil Danielsson 97 Spårvägens FK 5:06.11 PB
Emil Blomberg 92 Hässelby SK 5:13.64 PB
Richard Douma 93 NED 5:16.73
David Nilsson 87 Högby IF 5:17.76 PB
Abubakar Abdullahi 99 Malmö AI 5:30.10
Antonio Abadia 90 ESP DNF
Johan Rogestedt 93 F Stenungsunds FI DNF
Nassim Hassaous 94 ESP DNF (pace)
Adam Czerwinski 88 POL DNF (pace)
Men 5000 m
Andreas Jansson 96 Hässelby SK 14:42.57 (8:45.80)
Abdelfath Yassin 95 Gefle IF 14:55.56 SB (8.46.19)
Daniel Gleimar 92 Spårvägens FK 15:11.71 (8.58.06)
Nils Spetz 91 Spårvägens FK 15:27.39 (9.09.33)
Dennis Olsson 97 Spårvägens FK 15:27.71 SB (9.25.63)
Anders Danielson Frost 02 Dala-Järna IK 15:48.27 (9:26.19)
Hugo Setthagen 01 OK Tranan 15:49.92 (9:25.87)
Erik Widmark 96 IF Mantra Sport 16:04.55 (9:37.08)
Abdisamed Khader 00 Hässelby SK 16:24.38 (9:31.60)
Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK DNF (pace)
Men 400 m Hurdles A
Creve Armando Machava 96 MOZ 50.61 SB
Oskar Edlund 02 Täby IS 50.99
Johan Claeson 01 Linköpings GIF 51.50 PB
Isak Andersson 96 Upsala IF 52.08
Aleix Porras Cantons 99 ESP 52.64
Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge AIS 53.07
Fredrik Kihlblom 98 Huddinge AIS 53.84
Gustav Karlsson 00 KFUM Örebro 54.90
Men 400 m Hurdles B
Dennis Elms Jansson 95 Huddinge AIS 56.46
Jesper Rilegård 98 Täby IS 57.53
Mattias Sunneborn 70 Spårvägens FK 58.55 SB (83.8 cm)
Mats Holmberg 73 Spårvägens FK 59.56
Men High Jump
Fabian Delryd 96 Täby IS 2.21 SB
Oskar Lundqvist 97 Upsala IF 2.05
Elliot Duvert 03 Turebergs FK 2.00
1.88 1.95 2.00 2.05 2.08 2.11 2.13 2.15 2.17 2.19 2.21 2.25
E Duvert o o o xxx
O Lundqvist - o xo o xxx
F Delryd - - o - o - - xo - - xo xxx
Men Long Jump       
Thobias Montler 96 Malmö AI 8.05 (2.5) LR (8.03)
Andreas Carlsson 95 IK Ymer 7.53 (2.9)
Andreas Otterling 86 IFK Lidingö 7.46 (1.6)
Andreas Trajkovski 93 DEN 7.33 (1.2)
Marko Pestic 94 CRO 6.93 (1.5)
Rickard Willman 94 Västerås FK 6.86 (0.6)
R Willman 4.77 (2.9) X (0.6) 6.70 (1.4) 5.17 (1.3) X (1.9) 6.86 (0.6)
M Pestic 6.72 (1.4) 6.93 (1.5) X (1.7) X (2.4) 3.67 (1.2) X (2.8)
A Otterling 7.46 (1.6) X (2.2) X (2.5) 7.32 (2.0) X (1.5) X (1.6)
A Carlsson 7.30 (1.3) 7.46 (1.3) 7.53 (2.9) X (1.6) X (2.4) 7.24 (1.1)
A Trajkovski 7.33 (1.2) 7.33 (1.4) X (1.5) X (2.2) 7.22 (2.1) X (0.7)
T Montler 7.77 (0.8) 7.99 (1.5) 8.03 (1.6) X (2.2) 8.02 (2.8) 8.05 (2.5)
Men Shot Put
Leonardo Fabbri 97 ITA 21.57 LR PB 
Marcus Thomsen 98 NOR 20.34
Wictor Petersson 98 Malmö AI 19.69
Viktor Gardenkrans 95 Upsala IF 18.82
Jesper Arbinge 97 Spårvägens FK 18.65
John Kelly 96 IRL 18.17
Gabriel Heen 95 Hässelby SK 17.33
Niklas Lindstedt 93 Hässelby SK 16.33 SB 
Lukas Björninger 00 Turebergs FK 16.14 PB 
J Arbinge 18.42 18.18 18.65 18.32 - -
L Björninger 15.14 16.14 16.03
N Lindstedt 15.92 15.84 16.21 16.33 X X
J Kelly X 18.17 X 17.96 X X
G Heen 16.59 X X 17.33 X X
M Thomsen 19.86 X 20.22 20.24 20.34 20.14
V Gardenkrans 16.88 17.30 18.82 18.29 X X
L Fabbri 20.92 X 20.98 21.57 X X
W Petersson 19.69 X X X 19.59 X
Men Discus Throw
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK 71.37 LR SB 
Simon Pettersson 94 Hässelby SK 66.51
Robert Urbanek 87 POL 63.69
Ola Stunes Isene 95 NOR 61.59
Jakob Gardenkrans 97 Upsala IF 60.40 SB 
J Gardenkrans X 57.16 X X 60.40 57.18
O Stunes Isene 59.38 X X X 60.15 61.59
S Pettersson 65.63 66.51 X 63.13 65.12 X
R Urbanek 63.65 63.48 61.31 63.69 61.23 62.61
D Ståhl 68.38 X 71.37 X X X
M22 Discus Throw
Lukas Björninger 00 Turebergs FK 48.45
L Björninger X 47.41 X 46.60 48.45 47.75
P19 Discus Throw
Karl Ludvik 02 Turebergs FK 47.69
Emil Holm 01 Turebergs FK 39.02
E Holm X X X X X 39.02
K Ludvik X 47.69 X 42.54 X X
P17 Discus Throw
Teo Paganus 03 Turebergs FK 53.32 PB 
Martin Sundberg 03 Hammarby IF 50.01
Elias Lind 03 Hässelby SK 43.30
Fredrik Frunck 03 Turebergs FK NM
T Paganus X X X 50.83 53.32 50.71
E Lind 41.88 X X X 43.30 X
M Sundberg 46.97 47.27 47.95 X X 50.01
F Frunck X X X X X X
Women 100 m A  Vind:-1.5
Daryl Neita 96 GBR 11.65
Mathilde U Kramer 93 DEN 11.90
Fatou Sowe 93 Malmö AI 11.97
Maribel Perez ESP 12.00
Emma Beiter Bomme 98 DEN 12.39
Nikki Berglund 94 FIK Färjestaden 12.45
Women 100 m B  Vind:0.7
Ella Hagman 02 Huddinge AIS 12.39
Elise Legzdins 02 Mälarhöjdens IK 12.41
Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjdens IK 12.53
Sarah Karlsson 01 Huddinge AIS 12.90
Marina Janhunen 98 Malmö AI 13.23
Freja Avebäck 95 Malmö AI 13.29
Women 400 m A
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK 53.50 SB
Anita Horvat 96 SLO 53.59
Emily Diamond 91 GBR 54.27
Sandra Knezevic 92 Hammarby IF 55.11
Elin Östlund 91 KFUM Örebro 56.62 PB
Emma Jansson 97 KFUM Örebro 57.59
Hilda Lindell 04 KA 2 IF 58.94 PB
Vanna Ullén 03 Turebergs FK 60.67
Women 800 m A
Esther Guerrero 90 ESP 2:00.56 LR PB
Adelle Tracy 93 GBR 2:01.98
Bregje Sloot 00 NED 2:02.86
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK 2:03.24 SB
Senna Ohlsson 00 Sävedalens AIK 2:06.88 PB
Lovisa Bivstedt 01 Hässelby SK 2:08.26 SB
Rebecca Högberg 84 KFUM Örebro DNF
Aneta Lemiesz 81 POL DNF (pace)
Women 800 m B
Johanna Bülow 02 Hovslätts IK 2:17.45
Frida Berglin 05 KA 2 IF 2:19.71 PB
Rebecka Öberg 92 IFK Lidingö DNF
Lisen Rignell 03 Bromma IF DNF (pace)
Women 1500 m A
Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK 4:13.04 PB
Hanna Hermansson 89 Turebergs FK 4:13.06
Gaia Sabbatini 99 ITA 4:13.69 PB
Solange Pereira 89 ESP 4:20.93
Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK 4:23.56
Martina Tozzi 99 ITA 4:24.83
Alice Magnell Millán 05 Eskilstuna FI 4:25.23
Jessica Edlund 95 Umedalens IF 4:26.26 PB
Sophie Crumly 90 GBR 4:31.55
10  Olivia Weslien 97 IF Göta Karlstad 4:34.92
11  Elsa Wallenius 01 Västerås FK 4:35.54 SB
Esther Guerrero 90 ESP DNF (pace)
Women 1500 m B
Alva Malmsten Nilsson 03 IF Skade 4:34.97 PB
Emma Bjessmo 95 IFK Lidingö SOK 4:39.23
Ida Tryggveson 97 Upsala IF 4:42.41 PB
Malin Dahlbäck 99 Eskilstuna FI 4:43.86 PB
Stina Pettersson 02 Sävedalens AIK 4:44.00 PB
Lowa Branth 05 Upsala IF 4:47.05 PB
Tilda Knauer 03 Hälle IF 4:47.41
Filippa Ramberg 97 Hammarby IF 4:48.30
Jessica Borg 98 Huddinge AIS 4:48.51
10  Lisa Wreeby 02 Sävedalens AIK 4:53.65 PB
Aneta Lemiesz 81 POL DNF (pace)
Women 100 m Hurdles A Vind:-1.8
Mette Graversgaard 95 DEN 13.73
Eefle Boons 94 NED 13.78
Amanda Holmberg 98 Lidköpings IS 14.01 PB
Elin Westerlund 90 Spårvägens FK 14.04
Katharina Gråman 03 Tyresö FK 14.20 PB
Maria Södergren 98 Täby IS 15.09
Lovisa Karlsson 00 Högby IF DNS
Amanda Hansson 99 Hässelby SK DNS
Women 100 m Hurdles B Vind:-0.1
Elin Lindeblad 95 Kalmar SK 14.12 PB
Alva Von Gerber 00 Huddinge AIS 14.81
Bianca Salming 98 Turebergs FK 14.84
Clara Billing 02 Turebergs FK 14.90
Malin Eriksson 91 IFK Lidingö 15.43
Women High Jump
Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF 1.92
Nicola McDermott 96 AUS 1.90
Sofie Skoog 90 IF Göta Karlstad 1.88 SB
Levern Spencer 84 LCA 1.88
Ellen Ekholm 96 Ullevi FK 1.82 SB
Louise Ekman 97 Gefle IF 1.78
Bianca Salming 98 Turebergs FK 1.70
Linda Skantze 95 IFK Lidingö 1.70 SB
Kajsa Engblom 01 Huddinge AIS 1.60
Evelina Erlandsson 94 IF Göta Karlstad
1.60 1.65 1.70 1.74 1.78 1.82 1.85 1.88 1.90 1.92 1.95
L Ekman - - o o o xxx
E Ekholm - o xo o xo o xxx
L Skantze o xo xo xxx
K Engblom o xxx
E Erlandsson
B Salming - o o xxx
L Spencer - - - - o o xo xxo xxx
S Skoog - - - o o o o o xxx
N McDermott - - - - - o o xo xxo xxx
E Kinsey - - - o o o o o o o xxx
Women Pole Vault
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK 4.64
Michaela Meijer 93 Örgryte IS 4.44
Sara Winberg 04 Täby IS 4.14 PB
Ria Möllers 96 GER 3.94
Hanna Jansson 95 Ullevi FK NH
Lisa Gunnarsson 99 Hässelby SK NH
3.74 3.94 4.14 4.24 4.34 4.44 4.54 4.64 4.74
H Jansson - xxx
S Winberg o xo xo xxx
L Gunnarsson - - - xxx
R Möllers - xxo xxx
M Meijer - - - - - xxo - xx- x
A Bengtsson - - - - - xo o xo xxx
Women Long Jump       
Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK 6.44 (1.5)
Karolina Mlodawska 96 POL 6.24 (1.4) PB
Erica Jarder 86 IF Göta Karlstad 6.22 (2.2)
Malin Otterling Marmbrandt 85 Västerås FK 6.17 (4.1)
Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK 6.15 (1.4)
Kaiza Karlén 98 IF Göta Karlstad 5.97 (1.2)
Lovisa Karlsson 00 Högby IF 5.96 (1.4)
Amanda Hansson 99 Hässelby SK 5.88 (2.9)
A Hansson X (0.9) 5.88 (2.9) X (1.6) X (1.0) 5.33 (0.9) 3.58 (2.3)
L Karlsson 5.79 (1.6) 5.65 (0.7) 5.78 (1.2) 3.63 (1.6) 5.88 (1.2) 5.96 (1.4)
Otterling Marmbrant 5.98 (1.5) 6.00 (1.0) 5.95 (1.6) 6.03 (1.4) 6.11 (2.1) 6.17 (4.1)
K Karlén 5.81 (1.5) 5.97 (1.2) X (1.7) 5.87 (1.0) X (1.3) X (2.7)
E Jarder 6.21 (1.5) X (1.0) 6.22 (2.2) X (0.6) 5.98 (-0.3) X (2.5)
T Johansson X (2.2) 6.15 (1.4) 6.01 (0.9) 4.92 (0.7) X (2.0) 5.83 (1.8)
K Mlodawska 5.71 (-0.3) 5.97 (1.3) 5.89 (1.1) 6.24 (1.4) 5.76 (1.0) X (1.5)
K Sagnia 5.18 (1.3) X (1.5) X (3.3) 6.44 (1.5) 6.28 (1.3) 6.44 (1.5)
Women Shot Put
Fanny Roos 95 Atleticum Växjö SK 18.37 LR 
Frida Åkerström 90 Hässelby SK 17.03
Axelina Johansson 00 Hässelby SK 16.20
A Johansson 15.93 16.02 15.47 15.09 X 16.20
F Åkerström 17.03 X 16.85 X 16.84 16.78
F Roos 18.37 18.07 X X X X
Women Discus Throw
Vanessa Kamga 98 Upsala IF 57.47
Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala IF 54.35 SB 
Emma Ljungberg 94 Spårvägens FK 54.12
Ellen Pettersson 97 Upsala IF 50.49
Daniella Persson 00 Spårvägens FK 48.74
Jennifer Rudberg 98 Athletics 24Seven SK 46.95
C-M Lindfors 52.81 52.57 54.35 X 50.40 53.76
D Persson 48.01 47.11 47.99 48.56 X 48.74
E Pettersson X X 50.14 X 49.34 50.49
E Ljungberg X 54.12 53.87 X X 52.46
J Rudberg 45.85 X 46.95 46.25 45.31 44.55
V Kamga X X 49.77 X 51.03 57.47