Resultat

Men 200 m Vind:1.8
             
1Mosito Lehata89Lesoto20.37 AR PB
2Nil de Oliveira86Spårvägens FK20.53 PB
3Adolphus Nevers90Jamaica20.84 SB
4Winston Barnes88Jamaica21.00 PB
5Obinna Metu88Nigeria21.07
6Tom Kling Baptiste90Huddinge AIS21.12 SB
7Fahhad Al Subaie94Saudiarabien21.14
8Benjamin Olsson91IFK Helsingborg21.66
   

Men 200 m B Vind:1.3
             
1Alexander Nordkvist90Huddinge AIS21.52 SB
2Stefan Tärnhuvud85Sundsvalls FI21.53
3Sunday Ojuri93Hammarby IF21.68 PB
4Petter Olson91Hässelby SK21.79 PB
5Carl Armfelt84Spårvägens FK21.84
6Lars Jøran Storhaug89Norge22.22 SB
7Mabrook Mabarak Al Hartig86Oman22.40
8Lukas Nilsson86Hässelby SK22.58
   

Men 200 m C Vind:1.7
             
1Saif Khalfan Al Obeidani96Oman22.89
2Sami Gassan95Hammarby IF23.14
3Daniel Katuric89Hässelby SK23.30
4Adnan Mohammed Al Kahali96Oman23.49
5Ahmed Ismail Al Balushi96Oman23.59
6Isheled Yahya Al Busaidi96Oman23.80
7Salim Mohammed Alabni97Oman24.17
8Ayman Alamri98Oman24.98
   

Men 400 m A
             
1Jacques de Swardt92Sydafrika46.91
2Ahmed Mubarak Saleh88Oman47.37
3Mohamed El Nour96Qatar48.27
4Elias Amado86Falu IK48.69 PB
5Salah Al Ajmi93Oman48.72
6Martin Loftås Kåstad90Norge49.13
7Patrik Sjöö92Hässelby SK49.30
Amjad Abdullah Al Balushi96OmanDNS
   

Men 400 m B
             
1Mitchell SwitzerUSA50.87
2Dennis Wikström-Roos93Skellefteå AIK51.37
3Martin Cameron85Spårvägens FK51.62
4Ahmed Juma Al Musalhi96Oman53.82
   

Men 800 m
             
1Ayanleh Suleiman92Djibouti1:43.63 AR PB
2Musaeb Bala89Qatar1:44.31 PB
3Michael Rimmer86Storbritannien1:45.34 SB
4Mukhtar Mohammed90Storbritannien1:47.48
5Johan Rogestedt93Stenungsunds FI1:48.26
6Rickard Gunnarsson91Hässelby SK1:48.62 PB
7Joni Jaako86Hammarby IF1:48.97 SB
8Johan Svensson89Spårvägens FK1:50.56
9Jamal Hairane93Qatar1:52.21
Geoffrey Rono87KenyaDNF
   

Men 800 m B
             
1Nick R. Jensen91Danmark1:50.40 SB
2Mattias Claesson86Hässelby SK1:51.32
3Sean Molloy95Storbritannien1:51.46
4Anton Asplund90Turebergs FK1:52.67
5Wille Levay96Spårvägens FK1:52.95
6Elis Ottoson93Norge1:52.98
7Alex Torgersson94Hammarby IF1:53.64 PB
8Kevin D´Emic90USA1:53.66
Mikael Röjerås90Västerås FKDNF
   

Men 800 m C
             
1Michael Schmidt85Danmark1:52.30 SB
2Snorre Holtan Løken19Norge1:52.47
3Matias Reedtz87Danmark1:52.78 SB
4Mihn Kyun Cho94Danmark1:53.44
5Bienvenue Musore90Tyresö FK1:53.67 PB
6Henrik Hansson89Strömstad LK1:53.94 SB
7Ahmed Tahir92Malmö AI1:54.26
8Mattias Ohlsson94Öresund FK1:55.65
9Kristoffer J. Grindedal89Norge1:55.83
10Sondre Dingsør Skogen96Norge1:57.18
Albin Johansson81Hässelby SKDNF
   

Men 800 m D
             
1Hampus Börjesson94Ullevi FK1:56.59 PB
2Gustav Karnebäck87Turebergs FK1:56.61 PB
3Martin Hammar95Rånäs 4H1:57.11
4Ivar Steffanson89Norge1:57.38 PB
5Alexander Persson89Hammarby IF1:57.65
6Patrik Pettersson90Rånäs 4H1:58.76
7Simon Wallenlind97Mölndals AIK2:00.26
Emil Blomberg92Hässelby SKDNF
Mathias Stjernlöf86Turebergs FKDNS
   

Men 1500 m
             
1Younesse Essalhi93Marocko3:35.52 PB
2Vincent Kibet91Kenya3:35.62 PB
3Tesfaye Cheru93Etiopien3:35.85
4Garrett Heath85USA3:36.43 SB
5Dmitrijs Jurkevics87Lettland3:38.31 SB
6Jamal Hitrane89Marocko3:38.98
7Paul Robinson91Irland3:40.13
8Niclas Sandells84Finland3:40.89 SB
9Adam Czerwinski88Polen3:42.13
10Nacerddine Hallil88Hässelby SK3:43.63
11Cameron Page91Australien3:45.45
12Johan Hydén89Hammarby IF3:45.88
13Staffan Ek91Björnstorps IF3:46.68 SB
Gideon Kipnegetich90KenyaDNF
Bartosz Nowicki84PolenDNF
Abdallah Abdelgader87SudanDNF
Erik Hovlandsdal89NorgeDNS
   

Men 1500 m B
             
1Ole Hesselbjerg90Danmark3:49.98
2Vidar Dahle88Norge3:50.12
3Magnus Hannevig Pettersen95Norge3:51.75
4Jørgen Frost Bø94Norge3:52.59
5Anders Sörensen90Norge3:52.60 PB
6Klas Persson91Turebergs FK3:52.75 PB
7Alexander Holmblad94Spårvägens FK3:52.99 SB
8Daniel Gleimar91Turebergs FK3:53.45 PB
9Albin Sjöblom93Turebergs FK3:55.23 PB
10Abdikadir Abdi87Ullevi FK3:56.06 PB
11Elias Johansson92Sävedalens AIK4:03.82
12Joakim Eriksson92Estuna IF4:06.36
Vetle Aasland91NorgeDNF
Robin Leandersson88Spårvägens FKDNF
Eirik B. Richenberg94NorgeDNS
   

Men 5000 m
             
1Andy Vernon86Storbritannien13:36.16 SB
2Olle Walleräng85Spårvägens FK13:36.18 PB
3Monder Rizki79Belgien13:36.81 SB
4Ababa Lama93Hälle IF13:38.04 PB
5Adil Bouafif78Hässelby SK13:55.18
6Jesper van der Wielen91Nederländerna14:02.51
7Asbjørn Ellefsen Persen87Norge14:03.59
8Abdi-Hakin Ulad91Danmark14:10.55
9Martti Siikaluoma92Finland14:33.89
10Lars Södergård83Vallentuna FK14:34.00
11Fredrik Johansson86IFK Växjö14:35.11 PB
12John Kingstedt92Hammarby IF14:40.72 PB
13Meberhatom Yamana92Spårvägens FK14:54.19
14Henrik Löfås83Upsala IF15:35.95
Audun Nordtveit88NorgeDNF
Fredrik Uhrbom77Spårvägens FKDNF
David Nilsson87Högby IFDNS
   
1000m 2:39.6 Lama
2000m 5:28.09 Rizki
3000m 8:14.8.Vernon

Men 10000 m
             
1Dejen Gebremeskel89Etiopien26:51.02 WL AR
2Abera Kuma90Etiopien26:52.85 PB
3Imane Merga88Etiopien26:57.33 SB
4Yigrem Demelash94Etiopien27:15.51
5Atsedu Tsegay91Etiopien27:28.11
Hassan Mead89USADNF
   

Men 3000 m Steeplechase
             
1James Nipperess90Australien8:34.87 PB
2Andrey Farnosov80Ryssland8:37.14
3Peter Kipkorir Bomo84Kenya8:40.69 PB
4Dmitry Balashov89Ryssland8:45.38
5Dean Brummer88Sydafrika8:46.51
6Henrik Jakobsson88Spårvägens FK9:11.90 PB
7Jonas Lurås Hammer91Norge9:13.64
8Halfdan-Emil Færø91Norge9:24.30
9Erik Norrbom93Turebergs FK9:31.01 PB
Emil Blomberg92Hässelby SKDNF
   

Men 110 m Hurdles Vind:1.1
             
1Philip Nossmy82Malmö AI13.61 SB
2Francisco Javier Lopez89Spanien13.65
3Ruan de Vries86Sydafrika13.73
4Amir Shaker89Råby-Rekarne FIF13.90
5Daniel Kiss82Ungern13.97
6Fred Townsend82USA14.20
7Petter Olson91Hässelby SK14.41 PB
8Martin Kallur91Falu IK14.42 PB
   

Men 110 m Hurdles B Vind:0.8
             
1Anders Leifsson92IK Orient14.86
2Dennis Eriksson93Falu IK15.58 PB
   

Men High Jump
             
1Dmytro Demyanyuk83Ukraina2.13
2Fredrik Konradsson94IFK Umeå2.13 PB
3Marcus Lundquist95Rånäs 4H2.13 PB
4Carl Rönnow90SC Athletique2.05 SB
5Jonathan Kruse95Upsala IF2.00

                                   
1.901.952.002.052.092.132.172.21
Marcus Lundquist-xxoxoxxoxxoxoxxx
Jonathan Kruseoooxxx
Carl Rönnow-xxoooxxx
Fredrik Konradsson-oooxooxxx
Dmytro Demyanyuk-----o-xxx

Men Discus Throw
             
1Victor Hogan89Sydafrika60.33
2Benn Haradine82Australien60.06
3Przemyslaw Czajkowski88Polen60.03
4Sergei Ursu80Rumänien59.76
5Leif Arrhenius86Spårvägens FK59.32
6Daniel Ståhl92Spårvägens FK58.61
7Niklas Arrhenius82Spårvägens FK58.57
8Ulf Ankarling88IF Göta Karlstad53.23
9Per Rosell87Ullevi FK48.85
10Niklas Trennéus72IK Ymer46.24

               
Niklas Trennéus46.2445.94X
Per Rosell48.85X46.11
Victor Hogan53.9059.30X59.2260.33X
Ulf Ankarling53.01X52.85XX53.23
Sergei Ursu58.4659.76XX59.4958.24
Daniel Ståhl58.61XX55.3654.96X
Przemyslaw CzajkowskiX58.9759.9860.03X60.00
Leif Arrhenius58.4359.3258.13XX59.26
Benn HaradineX59.84X58.8560.06X
Niklas Arrhenius58.5754.3057.8057.9955.92X

Men 4x100 m Relay
             
Oman 200OmanDNF
SWE Junior M1900SverigeDNF
SWE Junior M2200SverigeDNF
Oman 100OmanDNS
   

Women 100 m Vind:1.7
             
1Irene Ekelund97Kils AIK11.46
2Weronika Wedler89Polen11.59
3Marika Popowicz88Polen11.61
4Johanna Gustafsson97Motala AIF12.03
5Marie Sönnerfors93Spårvägens FK12.24 SB
6Adriana Janic96Malmö AI12.30
7Susanne Schüssler95IF Göta Karlstad12.54
   

Women 200 m Vind:1.0
             
1Hrystyna Stuy88Ukraina23.19 SB
2Elizaveta Bryzgina89Ukraina23.23 SB
3Moa Hjelmer90Spårvägens FK23.23
4Weronika Wedler89Polen23.36 SB
5Marika Popowicz88Polen23.66
6Yulia Baraley92Ukraina24.18
7Linda Frödin Glad93Turebergs FK24.77
8Jonna Skrifvars91Finland25.37
   

Women 400 m
             
1Rebecca Högberg84Hammarby IF55.89 SB
2Lisa Duffy93Hässelby SK56.40
3Klara Helander95Upsala IF56.64
4Caroline Kihlblom94Huddinge AIS56.79 SB
5Anna Silvander93Danderyds SK57.84 PB
6Caroline Andersson92IF Göta Karlstad59.19 SB
7Malin Trollsås93Danderyds SK60.01
8Suzanna Romilson90FK Studenterna60.46 PB
   

Women 1500 m
             
1Meraf Bahta89Hälle IF4:11.25
2Axumawit Embaye94Etiopien4:11.66
3Laura Crowe87Irland4:12.87
4Natalja Piliusina90Litauen4:13.20
5Tova Eurén94Göteborgs KIK4:24.99 PB
6Linn Nilsson90Hälle IF4:25.38
7Kaisa Tyni90Finland4:26.48 SB
8Nathalie Rohlén90Spårvägens FK4:43.04
9Julia Forsmark93Falu IK4:45.49
10Alem Tesfaye95Sundbybergs IK4:57.76
Anna Silvander93Danderyds SKDNF
Tamara Tverdostup79UkrainaDNF
Sonia Roman79SlovenienDNF
   
400m 62.47 Tverdostup
800m 2:10.68 Embaye

Women 5000 m
             
1Haftamnesh Tesfay94Etiopien15:22.79 AR PB
2Almensh Belete89Belgien15:28.51
3Nazret Weldu90Eritrea15:42.71 PB
4Sarah Lahti95Hässelby SK16:27.65
5Minna Lamminen82Finland16:28.90 PB
6Madeleine Larsson81Hässelby SK16:39.79 PB
7Hilde Aasheim85Norge16:41.39 PB
8Cecilia Kleist82IK Akele16:43.30 PB
9Agnes Sjöström94IK Westmannia FI16:44.84
10Louise Wiker79Hässelby SK16:47.62 SB
11Cecilia Norrbom88Spårvägens FK17:14.76
12Sanna Mustonen91Hässelby SK17:37.97
Sofia Öberg90IFK LidingöDNF
Viktorya Pohoryelska90UkrainaDNF
   
1000m 3:01.2 Pohoryelska
2000m 6:06.17 Pohoryelska
3000m 9:12.2 Tesfay

Women 10000 m
             
1Meseret Defar83Etiopien30:08.06 WL AR
2Afera Godfay Berha91Etiopien31:08.23 PB
3Gotytom Gebreslase95Etiopien31:51.42 PB
4Aheza Kiros85Etiopien32:32.23
5Aynensh Niguse92Etiopien33:40.59
Viktorya Pohoryelska90UkrainaDNF
   
3000m 9:09.4 Godfay Berha
5000m 15:15.0 Godfay Berha

Women 400 m Hurdles
             
1Hanna Titimets89Ukraina55.75AR
2Annerie Ebersohn90Sydafrika56.68
3Shevon Stoddart82Jamaica57.11
4Stine Tomb86Hammarby IF57.13SB
5Jennifer Rockwell83Italien57.36
6Joanna Linkiewicz90Polen57.65
   

Women High Jump
             
1Ruth Beitia79Spanien1.92
2Oksana Okuneva90Ukraina1.89 SB
3Sofie Skoog90IF Göta Karlstad1.85
4Natalija Gapchuk88Ukraina1.80
5Jayne Nisbet88Storbritannien1.80
6Alesya Paklina85Ryssland1.80
7Madeleine Serenhov91IFK Lidingö1.75 PB
7Ebba Jungmark87Mölndals AIK1.75

                                   
1.651.751.801.851.891.921.96
Madeleine Serenhovooxxx
Alesya Paklina-oxxoxxx
Jayne Nisbetoxoxoxxx
Oksana Okuneva-ooxoxoxxx
Sofie Skoog-oxxooxxx
Natalija Gapchuk-ooxxx
Ruth Beitia--oxoxxoxoxxx
Ebba Jungmark-oxxx

Women Pole Vault
             
1Angelica Bengtsson93Hässelby SK4.40
2Malin Dahlström89Ullevi FK4.20
3Minna Nikkanen88Finland4.00
4Madeleine Nilsson90Kvarnsvedens GoIF4.00 SB
5Olga Mullina92Ryssland3.80
Kristina Ulitina88Hammarby IFx
Cathrine Larsåsen86Norgex

                                   
3.503.804.004.204.304.404.454.504.55
Kristina Ulitinaxxx
Madeleine Nilsson-xoxxoxxx
Olga Mullina-xoxxx
Cathrine Larsåsen--xxx
Malin Dahlström--oxxo-xxx
Minna Nikkanen--oxxx
Angelica Bengtsson---xo-xo--xxx

Women Long Jump
             
1Veronika Mosina90Ryssland6.53
2Erica Jarder86Spårvägens FK6.50
3Teresa Dobija82Polen6.35
4Irina Ilyina85Ryssland6.21
5Sofia Lund86Hässelby SK5.70
6Hanna Wiss91KFUM Örebro5.56

                         
Hanna Wiss5.31(2.6)5.27(1.1)5.45(1.9)X(0.4)X(1.7)5.56(3.1)
Sofia Lund5.57(2.1)X(1.3)X(2.5)5.61(1.3)5.47(1.7)5.70(2.9)
Irina Ilyina5.87(0.8)5.91(1.8)6.21(1.0)X(2.0)6.01(1.1)X(0.3)
Teresa Dobija6.29(1.1)6.35(2.2)6.21(1.3)6.25(2.5)6.25(2.2)6.19(1.7)
Erica Jarder6.28(1.4)6.40(1.4)X(2.3)X(1.1)6.33(0.9)6.50(0.9)
Veronika Mosina6.35(0.3)6.53(1.7)X(1.6)5.00(2.2)X(2.2)X(1.1)

Women Triple Jump
             
1Jasmin Sabir92Hammarby IF12.76 PB
2Angelica Ström81Spårvägens FK12.71
3Frida Lindström90Huddinge AIS11.99

                         
Frida Lindström11.62(1.6)11.43(1.2)11.92(0.7)X(2.2)X(1.4)11.99(2.1)
Jasmin Sabir12.17(2.0)12.46(1.0)12.14(2.4)12.27(0.7)12.44(1.0)12.76(0.9)
Angelica StrömX(1.6)X(1.6)12.43(1.6)11.78(0.5)12.11(-0.4)12.71(0.0)

Women Javelin Throw
             
1Sofi Flinck95Västerås FK60.96 SB
2Ásdis Hjálmsdóttir85Island59.97 SB
3Kathryn Mitchell82Australien59.13
4Isabell Gradin88Hässelby SK49.16 PB
5Matilda Elfgaard92Habo Friidrott 0447.62

               
Matilda Elfgaard43.4647.6246.2744.6347.1247.44
Isabell Gradin44.9949.1646.37X40.4244.92
Sofi Flinck51.2654.2557.4856.3054.5960.96
Kathryn Mitchell56.91X57.8053.9855.4059.13
Ásdis Hjálmsdóttir53.8055.9159.97XX57.01

Women 4x100 m Relay
             
1 SWE Junior F1700Sverige45.33
2 SWE Junior F1900Sverige46.65
3 SWE Junior F17/F1900Sverige47.00
   

Spring 1000 m Heat 1
             
1Mattias Käck83Fredrikshofs FIF2:41.71
2Dace Landström83Vallentuna FK2:59.10
3Kristofer Aspén78Sollentuna3:02.32
4Per Weinberger68Sollentuna3:06.35
5Anders Toll61Uppsala LK3:07.84
6Björn Hedlund85Västerås3:09.00
7Ivan Zalamea82Stockholm3:09.59
8Mathias Ösmark82Stockholm3:11.69
9Anders Karnebäck83Sollentuna3:12.86
10Oumer Teyeb75Solna3:15.94
11Jens Hedfors72Crossfit Norrort3:17.51
12Johan Ansen64Älta3:20.71
13Sven Lejdung57Järfälla3:26.46
14Ewa Fallenius70Järfälla3:31.53
15Mikael Lindblad73SEB IF3:33.45
16Kjell Kvarfordt59Fredrikshofs FIF3:34.95
17Daniel Castellanos84La Familia3:44.70
18Jenny Berg69Börje SK3:47.96
19Katarina Hildingsdotter71Runday IF3:53.43
20Bengt Lindgren47Vallentuna FK3:59.76
   

Spring 1000 m Heat 2
             
1Johan Södersten69Järfälla2:49.24
2David Lundholm72Sollentuna3:10.03
3Marcus Grindange72När IF3:17.93
4Per Lindqvist83Stockholm3:20.15
5Daniel Kraft78Tres Gringos3:26.72
6Joakim Petersson62Väsby Triathlon3:32.59
7Stefan Redtzer65Attunda OK3:37.88
8Elin Swaczyna82Vattenfall IF3:47.75
9Mikaela Behm86Stockholm4:03.64
10Manuela Chiarito86Täby4:41.87
   

Spring 1000 m Heat 3
             
1Johan Sandler76Fredrikshofs FIF2:52.12
2Guillaume Mercier79Stockholm2:53.76
3Carl Martinsson70Sollentuna2:56.13
4Johan Svensson80SPIF Triathlon2:59.60
5David Åhman77IF Linnéa3:07.54
6Mats Kollbrink70Hässelby SK3:07.77
7Nicolas Ekman77Sundbyberg3:12.19
8Anders Nyström76Runday IF3:12.98
9Johan Redtzer68Attunda OK3:15.51
10Nisse Bielfeld73Enköping3:18.87
11Mattias Wallman72Viksjö3:21.57
12Jone Källsäter72AIK3:43.32
13Alberto Castellanos51La Familia3:58.79
14Sanna Bothin85Stockholm4:37.66
Linda Dahlström81StockholmDNS