Turebergare bland sverigebästa 2020
M  
8 100m 10.61 Emil Johansson 02  Linköping 22.8
20   200m 21.74 Emil Johansson 02 
Sollentuna
20.8
3 400m 46.95 Emil Johansson 02  Tampere FIN 5.9
17 400m 49.14 Edvin Hagberg 99 Sollentuna 5.9
12 800m
1:51.75
Johans Eriksson 88 Karlstad 8.7
5 1500m 3:40.58 Andreas Almgren 95  Sollentuna 14.6
9 1500m
3:45.28
Daniel Lundgren 85  Huddinge 11.7
4 3000m 8:01.27 Daniel Lundgren 85  Hallsberg 1.8
4 5000m 13:47.38 Daniel Lundgren 85  Göteborg/S 25.7
20 10000m 29:54.09 Daniel Lundgren 85  Uppsala 14.8
3 Halvmarathon 1:03:15 Napoleon Solomon 94  Barcelona, ESP 16.2
7 110m häck 14.55 Staffan Risberg 99  Uppsala 15.8
23 400m häck 57.08 Kevin Duvert 98  Huddinge 27.8
12 Höjd 2.01 Elliot Duvert 03  Ljungby 1.8
20 Höjd 1.98 Theodor duvert 01 Ljungby 1.8
11 Kula 16.51 Lukas Björninger 00  Sollentuna/E 8.9
13 Diskus 49.65 Lukas Björninger 00  Norrköping 22.8
20 Diskus 45.45 Karl Ludvik 02 Sollentuna/E 5.9
15 Slägga 56.63 Karl Ludvik 02 Märsta 13.8
19 Slägga 53.11 Anton Andersson 96  Karlstad 19.9
25 Slägga 49.90 Fredrik Frunk 03 Sollentuna/E 13.9
19 Spjut 60.26 Stellan Back 75  Stockholm 6.9
24 Spjut 59.75 Karl Ludvik 02 Sollentuna/E 5.9
   
K    
19 400m häck 56.73 Bianca Salming 98  Sollentuna 5.7
1 8000m 2:02.66 Hanna Hermansson 89  Zagreb CRO 15.9
17 8000m 2:11.85 Bianca Salming 98  Ljungby 2.8
1 1500m 4:07.07 Hanna Hermansson 89  Ostrava CZE 8.9
2 1500m 4:08.81 Yolanda Ngarambe 91  Nashville TN 15.8
1 3000m 8:59.57mx Hanna Hermansson 89  Hallsberg 1.8
10 5000m 16:23.25mx Hanna Hermansson 89  Huddinge 11.7
22 100m häck 14.66 Bianca Salming 98  Sollentuna 28.6
25 100m häck 14.88 Clara Billing 02 Linköping 23.8
3 Höjd 1.87 Bianca Salming 98  Uppsala 15.8
15 Höjd 1.72 Ayla Hallberg Hossain Sollentuna 21.5
22 Stav 3.58 Clara Billing 02 Kristinehamn 30.8
Längd 5.86w Bianca Salming 98  Ljungby 2.8
7 Tresteg 12.44 Bianca Salming 98  Kristinehamn 29.8
12 Kula 13.73 Bianca Salming 98  Ljungby 1.8
22 Diskus 44.40 Fanny Öhrn Selahn 95  Sollentuna/E 13.9
6 Spjut 49.58 Bianca Salming 98  Ljungby 2.8
2 Sjukamp 6.042 Bianca Salming 98  Ljungby 2.8
   
M22    
100m 11.09w Staffan Risberg 99 Sollentuna 14.6
3 400m
49.14
Edvin Hagberg 99 Sollentuna 5.9
21 400m 52.26 Kevin Duvert 98  Linköping 22.8
23 400m 53.23 Adam Westermark 98 Sollentuna 5.7
24 800m 2:06.32 Adam Westermark 98 Sollentuna 9.8
17 1500m 4:02.13 Edvin Hagberg 99 Västerås 1.9
2 110m häck 14.55 Staffan Risberg 99 Uppsala 15.8
10 400m häck 57.08 Kevin Duvert 98  Huddinge 27.8
13 Höjd 1.83 Kevin Duvert 98  Sollentuna 25.7
15 Höjd 1.80 Staffan Risberg 99 Sollentuna 14.6
2 Kula 16.51 Lukas Björninger 00 Sollentuna/E 2.8
14 Kula 11.13 Edvin Hagberg 99 Sollentuna 28.6
4 Diskus 49.65 Lukas Björninger 00 Norrköping 22.8
16 Slägga 29.12 Lukas Björninger 00 Sollentuna/E 5.9
8 Spjut 53.98 Edvin Hagberg 99 Norrköping 23.8
22 Spjut 36.63 Lukas Björninger 00 Sollentuna/E 5.9
K22
19 200m 26.14 Bianca Salming 98  Sollentuna 28.6
4 400m 56.73 Bianca Salming 98  Sollentuna 5.7
3 800m 2:11.85 Bianca Salming 98  Ljungby 2.8
10 100m häck 14.66 Bianca Salming 98  Sollentuna 28.6
1 Höjd 1.87 Bianca Salming 98  Uppsala 15.8
16 Längd 5.58 Bianca Salming 98  Ljungby 2.8
Längd 5.86w Bianca Salming 98  Ljungby 2.8
1 Tresteg 12.44 Bianca Salming 98  Kristinehamn 29.8
5 Kula 13.73 Bianca Salming 98  Ljungby 2.8
16 Kula 10.37 Tilde All 99 Sollentuna/E 27.9
13 Diskus 35.74 Bianca Salming 98  Sollentuna/E 22.9
24 Diskus
27.60
Tilde All 99 Sollentuna/E 22.9
15 Slägga 43.27 Tilde All 99 Sollentuna/E 22.9
2 Spjut 49.58 Bianca Salming 98  Ljungby 2.8
1 Sjukamp 6.042 Bianca Salming 98  Ljungby 2.8
P19    
3 100m 10.61 Emil Johansson 02 Linköping 22.8
4 200m
21.74
Emil Johansson 02 Sollentuna 10.8
200m 22.71w David Mattiasson 01 Sollentuna 28.6
1 400m 46.95 Emil Johansson 02 Tampere FIN 5.9
15 400m 51.72 David Mattiasson 01 Sollentuna 5.7
14 110m häck 15.92 Theodor Duvert 01 Linköping 23.8
4 Höjd 1.98 Theodor Duvert 01 Ljungby 1.8
6 Höjd 1.92 Emil de Maria Petersson 02 Sollentuna 25.7
6 Höjd 1.92 Erik Dahlberg 02 Sollentuna 25.7
13 Stav 3.84 Theodor Duvert 01 Sollentuna 12.7
20 Längd 6.42 Hugo Olsson 02 Enskede 28.6
6 Kula 15.46 Karl Ludvik 02 Sollentuna 30.5
11 Kula 11.98 Theodor Duvert 01 Ljungby 14.6
3 Diskus
52.40
Karl Ludvik 02 Hässelby 4.7
6 Diskus 46.20 Emil Holm 01 Norrköping 22.8
23 Diskus 30.81 Theodor Duvert 01 Sollentuna/E 27.6
2 Slägga 66.37 Karl Ludvik 02 Sollentuna/E 14.6
3 Spjut 59.75 Karl Ludvik 02 Sollentuna/E 5.9
11 Spjut 44.60 Theodor Duvert 01 Ljungby 15.6
4 Tiokamp 5.966 Theodor Duvert 01 Ljungby 14-15.6
   
F19    
20 100m 12.83 Clara Billing 02 Sollentuna 5.7
100m
12.84w
Ronja Chrifi 02 Sollentuna 8.8
24 200m 26.67 Clara Billing 02 Sollentuna 20.5
11 400m 59.15 Maja Sund 01  Sollentuna 14.6
16 800m 2:27.41mx Alice Berg 02 Västerås 18.7
13 1500m 5:14.06 Alice Berg 02 Sollentuna 8.8
8 100m häck 14.88 Clara Billing 02 Linköping 23.8
6 Stav 3.58 Clara Billing 02 Kristinehamn 30.8
21 Slägga 43.00 Hannah Luxemnurg 02 Sollentuna 9.8
11 Spjut 36.35 Sarah Olsson 02 Sollentuna 30.5
   
P17    
100m 11.36w Nick Heidarian 03 Sollentuna 8.8
100m 11.60w Esbjörn Eriksson 03 Skara 11.7
19 200m 23.53 Esbjörn Eriksson 03 Linköping 23.8
9 400m 52.75 Esbjörn Eriksson 03 Sollentuna 5.7
13 400m 53.15 Elliot Duvert 03 Sollentuna 5.7
14 110m häck 15.64 Elliot Duvert 03 Ljungby 31.7
1 Höjd 2.01 Elliot Duvert 03 Ljungby 1.8
13 Höjd 1.78 William Peiro Sollentuna 7.8
11 Stav 4.05 Elliot Duvert 03 Ljungby 31.7
13 Längd 6.35 Elliot Duvert 03 Ljungby 1.8
Längd 6.51w Nick Heidarian 03 Sollentuna 7.8
1 Kula 19.61 Jesper Ahlin 03 Sollentuna 28.6
4 Kula 15.36 Teo Paganus 03 Sollentuna 24.5
8 Kula 13.87 Fredrik Frunk 03 Sollentuna 24.5
13 Kula 13.07 Elliot Duvert 03 Ljungby 1.8
1 Diskus 55.17 Teo Paganus 03 Norrköping 22.8
2 Diskus 53.47 Jesper Ahlin 03 Sollentuna/E 27.6
10 Diskus 45.15 Fredrik Frunk 03 Norrköping 22.8
20 Diskus 39.25 Elliot Duvert 03 Sollentuna/E 27.6
2 Slägga 64.42 Fredrik Frunk 03 Sollentuna 11.4
4 Slägga 55.47 Jesper Ahlin 03 Sollentuna 11.4
16 Slägga 28.90 Teo Paganus 03 Märsta 20.9
8 Spjut 49.53 Elliot Duvert 03 Ljungby 31.7
14 Spjut 44.82 Fredrik Frunk 03 Huddinge 27.9
25 Spjut 36.31 Teo Paganus 03 Märsta 20.9
3 Tiokamp 6.883 Elliot Duvert 03 Ljungby 31.7-1.8
   
F17  
 
17 100m 12.93 Moa Nyström 03 Skara 11.7
100m 12.84w Moa Nyström 03 Skara 11.7
21 200m 27.16 Moa Nyström 03 Sollentuna 9.8
24 200m 27.67 Vanna Ullén 03 Sollentuna 28.6
5 400m 60.40 Vanna Ullén 03 Sollentuna 14.6
9 800m 2:20.08 Elvira Bredin 03 Sollentuna 9.8
4 1500m 4:42.03 Elvira Bredin 03 Linköping 22.8
18 1500m 5:20.00 Moa Nyström 03 Sollentuna 6.6
5 3000m 10:25.35 Elvira Bredin 03 Linköping 23.8
4 300m häck 46.30 Vanna Ullén 03 Linköping 23.8
23 Kula 10.90 Molly Skugge 03 Sollentuna 30.5
2 Slägga 57.41 Molly Skugge 03 Norrköping 21.8
4 Slägga 54.52 Vilma Damberg 03 Sollentuna 18.4
     
P16
8 400m 52.58 Valter Kjellberg 04 Norrköping 30.8
24 400m 56.26 Leonardo Huyana Fernández 04 Sollentuna 8.8
7 800m 2:01.31 Valter Kjellberg 04 Täby 15.8
21 800m 2:08.53 Conor Hogan 04 Sollentuna 28.6
8 1500m 4:25.59 Conor Hogan 04 Norrköping 30.8
3 2000m hinder 6:41.12 Conor Hogan 04 Huddinge 27.9
4 2000m hinder 6:41.90 Valter Kjellberg 04 Huddinge 27.9
8 300m häck 42.00 Hugo Winther 04 Sollentuna 14.6
12 300m häck 44.24 Conor Hogan 04 Sollentuna 14.6
9 Höjd 1.78 Valter Kjellberg 04 Sollentuna 7.8
   
F16    
20 300m häck 53.40 Lorena Guzman Sollentuna 14.6
   
P15    
9 800m 2:08.44 Yusuf Omar 05 Sollentuna 9.8
12 2000m
6:22.55
Yusuf Omar 05 Täby 5.8
   
F15    
10 80m 10.40 Emma Carlsson 05 Sollentuna 5.7
20 1500m hinder 6:26.67 Agnes Olson 05 Huddinge 27.9
6 Stav 3.08 Emma Carlsson 05 Sollentuna 23.8
5 Kula 12.47 Anna Strunke 05 Sollentuna 5.9
11 Kula 11.25 Olivia Ellgren 05 Huddinge 27.9
14 Slägga 41.34 Olivia Ellgren 05 Sollentuna 18.4
20 Spjut 51.59 Anna Strunke 05 Sollentuna 5.9
23 Sexkamp
2.526
Lara Johnsso 05 Huddinge 2.8
   
P14    
13 300m 41.01 Gustav Källström 06 Trollbäcken 23.8
22 800m 2:18.67 Jacob Semb-Josefson 06  Enskede 30.8
5 1500m hinder 5:15.85 Jakob Bergström 06 Trollbäcken 22.8
7 80m häck 12.12 Gustav Källström 06 Täby 16.8
11 80m häck 12.38 Jacob Semb-Josefson 06  Sollentuna 28.6
20 80m häck 13.05 John Bäck 06 Sollentuna 21.5
8 300m häck 45.24 Jacob Semb-Josefson 06  Trollbäcken 22.8
10 300m häck 46.27 John Bäck 06 Uppsala 15.7
16 300m häck 48.24 Gustav Källström 06 Sollentuna 14.6
5 Höjd 1.76 Gustav Källström 06 Sollentuna 5.9
10 Höjd 1.68 Jonathan Edberg 06 Sollentuna 5.9
2 Stav 3.81 Jacob Semb-Josefson 06  Enskede 29.8
13 Stav 3.00 Gustav Källström 06 Trollbäcken 23.8
22 Tresteg 10.50 Gustav Källström 06 Sollentuna 1.8
25 Tresteg 10.38 Jonathan Edberg 06 Sollentuna 1.8
12 Kula 11.21 Gustav Källström 06 Täby 15.8
15 Kula 11.02 Jacob Semb-Josefson 06  Sollentuna 11.5
23 Kula 10.40 Jacob Rappe 06 Sollentuna 21.5
17 Diskus 31.23 Jacob Semb-Josefson 06  Sollentuna/E 27.6
25 Diskus 28.68 Gustav Källström 06 Sollentuna 8.8
15 Slägga 27.90 Jacob Semb-Josefson 06  Sollentuna/E 27.6
2 Spjut 46.53 Jacob Semb-Josefson 06  Trollbäcken 22.8
19 Spjut 34.35 Daniel Opdahl 06 Sollentuna 5.9
1 Åttakamp 3.951 Jacob Semb-Josefson 06  Enskede 29-30.8
3 Åttakamp 3.476 Gustav Källström 06 Enskede 29-30.8
   
F14
 
1 80m 10.02 Ayla Hallberg Hossain 06  Sollentuna 5.7
6 80m 10.51 Elsa Kagevik 06 Trollbäcken 22.8
8 80m 10.54 Ida Chrifi 06 Sollentuna 5.7
3 300m 41.44 Ayla Hallberg Hossain 06  Huddinge 27.9
4 300m 41.83 Elsa Kagevik 06 Huddinge 13.9
18 300m 44.95 Ella Fallope 06 Eskilstuna 1.7
8 800m 2:24.00 Elsa Kagevik 06 Sollentuna 5.9
9 800m 2:24.15 Ella Fallope 06 Sollentuna 5.9
9 2000m 7:13.46mx Elsa Kagevik 06 Huddinge 26.9
3 80m häck 12.09 Ayla Hallberg Hossain 06  Huddinge 27.6
5 80m häck 12.53 Ida Chrifi 06 Sollentuna 21.5
7 80m häck 12.65 Kajsa Cabanas Andersson 06 Enskede 29.8
14 80m häck 12.99 Alva Back 06 Täby 16.8
80m häck 12.36w Ida Chrifi 06 Sollentuna 5.9
80m häck 12.51w Kajsa Cabanas Andersson 06 Sollentuna 5.9
80m häck 12.83w Alva Back 06 Sollentuna 5.9
3 300m häck 47.29 Alva Back 06 Huddinge 13.9
7 300m häck 48.55 Elsa Kagevik 06 Huddinge 25.7
1 Höjd 1.72 Ayla Hallberg Hossain 06  Sollentuna 21.5
16 Höjd 1.55 Matilda Petersson 06 Sollentuna 1.8
23 Höjd 1.53 Alva Back 06 Huddinge 27.6
24 Höjd 1.52 Kajsa Cabanas Andersson 06 Sollentuna 21.5
24 Höjd 1.52 Annie Grindange Sollentuna 5.9
2 Stav 3.35 Alva Back 06 Sollentuna 7.8
1 Längd 5.48 Ayla Hallberg Hossain 06  Täby 15.8
5 Längd 5.25 Ida Chrifi 06 Sollentuna 5.9
16 Längd 5.00 Alva Back 06 Enskede 30.8
23 Längd 4.91 Elsa Kagevik 06 Nyköping 20.9
Längd 5.65w Ayla Hallberg Hossain 06  Sollentuna 8.8
Längd 5.30w Ida Chrifi 06 Sollentuna 8.8
Längd 5.04w Alva Back 06 Sollentuna 8.8
Längd 4.97w Elsa Kagevik 06 Sollentuna 8.8
2 Tresteg 11.06 Ayla Hallberg Hossain 06  Sollentuna 1.8
22 Tresteg 10.03 Alva Back 06 Sollentuna 1.8
1 Kula 13.99 Kajsa Cabanas Andersson 06 Huddinge 27.9
8 Kula 11.86 Ida Chrifi 06 Huddinge 13.9
19 Kula 10.22 Alva Back 06 Sollentuna 21.5
20 Kula 10.17 Matilda Petersson 06 Huddinge 27.6
11 Diskus 30.54 Matilda Petersson 06 Trollbäcken 23.8
15 Diskus 30.11 Alva Back 06 Sollentuna 8.8
25 Diskus 28.02 Kajsa Cabanas Andersson 06 Sollentuna 11.4
3 Spjut 37.94 Alva Back 06 Sollentuna 1.8
7 Spjut 35.83 Ida Chrifi 06 Sollentuna 5.9
9 Spjut 33.48 Kajsa Cabanas Andersson 06 Enskede 30.8
1 Sexkamp 3.767 Ayla Hallberg Hossain 06  Huddinge 27-28.6
2 Sexkamp 3.722 Kajsa Cabanas Andersson 06 Enskede 29-30.8
3 Sexkamp 3.562 Alva Back 06 Enskede 29-30.8
6 Sexkamp 3.197 Ida Chrifi 06 Huddinge 27-28.6
8 Sexkamp 3.013 Elsa Kagevik 06 Huddinge 27-28.6
9 Sexkamp 2.994 Matilda Petersson 06 Huddinge 27-28.6
13 Sexkamp 2.621 Ella Fallope 06 Huddinge 27-28.6
P13
2 60m 7.77 Alexander Mickelson 07 Bålsta 12.9
5 60m 7.89 Joar Eriksson 07
Huddinge
26.9
17 60m 8.19 Edvin Hansen Tydén 07
Enskede
20.9
23 60m 8.32 Simon Lindström 07
Enskede
20.9
7 200m 26.34 Alexander Mickelson 07
Sollentuna
28.6
14 200m 26.83 Joar Eriksson 07
Enskede
23.8
  25.55w Joar Eriksson 07
Bålsta
12.9
5 600m 1:37.62 Vilhelm Lood Falgén 07
Enskede
22.8
12 600m 1:40.93 Jakob Lennermark 07
Enskede
22.8
17 600m 1:43.53 Iker Garcia Lundström 07
Enskede
22.8
5 1500m 4:44.04 Vilhelm Lood Falgén 07
Bålsta
12.9
20 1500m 5:05.60 Iker Garcia Lundström 07
Enskede
23.8
7 60m häck 9.89 Jakob Lennermark 07
Bålsta
12.9
8 60m häck 10.00 Simon Lindström 07
Enskede
23.8
17 60m häck 10.57 Viktor Holm 07
Enskede
23.8
3 200m häck 29.43 Alexander Mickelson 07
Täby
9.9
9 200m häck 30.26 Jakob Lennermark 07
Bålsta
12.9
14 200m häck 31.50 Simon Lindström 07
Täby
9.9
21 200m häck 32.85 Joar Eriksson 07
Täby
9.9
6 Höjd 1.60 Alexander Mickelson 07
Sollentuna
5.9
6 Höjd 1.60 Simon Lindström 07
Bålsta
12.9
20 Höjd 1.52 Jakob Lennermark 07
Enskede
20.9
1 Stav 3.30 Alexander Mickelson 07
Enskede
23.8
3 Stav 3.05 Simon Lindström 07
Bålsta
20.9
1 Längd 6.02 Alexander Mickelson 07
Bålsta
12.9
11 Längd 5.48 Joar Eriksson 07
Bålsta
12.9
13 Längd 5.30 Simon Lindström 07
Stockholm
6.9
2 Tresteg 11.68 Alexander Mickelson 07
Sollentuna
6.6
8 Tresteg 10.94 Simon Lindström 07
Täby
9.9
16 Tresteg 10.33 Joar Eriksson 07
Täby
9.9
21 Tresteg 9.98 Liam Dovander 07
Enskede
22.8
22 Tresteg 9.95 Erik Håkansson 07
Enskede
22.8
6 Kula 12.36 Alexander Mickelson 07
Enskede
23.8
16 Kula 11.17 Ludvig Ellgren 07
Huddinge
26.9
1 Diskus 42.83 Ludvig Ellgren 07
Täby
9.9
18 Diskus 32.30 Simon Lindström 07
Sollentuna/E
27.6
22 Diskus 31.17 Alexander Mickelson 07
Täby
9.9
3 Slägga 37.15 Ludvig Ellgren 07
Vallentuna
31.8
12 Slägga 29.30 Alexander Mickelson 07
Sollentuna
14.5
23 Slägga 25.27 Karl Thilers 07
Sollentuna
14.5
2 Spjut 40.27 Ludvig Ellgren 07
Sollentuna
24.5
11 Spjut 36.21 Alexander Mickelson 07
Enskede
20.9
16 Spjut 35.32 Simon Lindström 07
Stockholm
6.9
F13
16 60m 8.49 Sara Sjöstedt 07
Enskede
20.9
16 60m 8.49 Beate Pott 07
Huddinge
20.9
11 600m 1:45.05 Zara Klouda 07
Sollentuna
13.5
24 600m 1:48.55 Wilma Blitz 07
Sollentuna
13.5
9 1500m 5:08.82 Zara Klouda 07
Enskede
23.8
14 1500m 5:18.90 Venla Engström 07
Sollentuna
6.6
19 1500m 5:25.50 Amanda Solén 07
Sollentuna
6.6
21 1500m 5:28.20 Matilda Solén 07
Sollentuna
6.6
3 60m häck 9.69 Beate Pott 07
Enskede
23.8
17 60m häck 10.09 Emmie Wedin 07
Bålsta
12.9
60m häck 10.04w Emmie Wedin 07
Enskede
23.8
17 200m häck 32-32 Emmie Wedin 07
Enskede
22.8
22 200m häck 32-68 Beate Pott 07
Täby
9.9
16 Höjd 1-48 Beate Pott 07
Sollentuna
21.5
1 Stav 3.21 Beate Pott 07
Enskede
23.8
7 Stav 2-51 Zara Klouda 07
Enskede
23.8
10 Stav 2-31 Emmie Wedin 07
Enskede
23.8
2 Längd 5.19 Beate Pott 07
Enskede
13.6
Längd 5-22w Beate Pott 07
Enskede
13.6
1 Tresteg 11.11 Beate Pott 07
Sollentuna
6.6
9 Tresteg 10.20 Emmie Wedin 07
Sollentuna
6.6
1 Kula 14.02 Elin Runemar 07
Enskede
22.8
11 Kula 11.52 Beate Pott 07
Sollentuna
6.6
3 Diskus 32.65 Elin Runemar 07
Enskede
23.8
1 Slägga 47.36 Elin Runemar 07
Enskede
23.8
12 Spjut 29.38 Elin Runemar 07
Kil
9.8