Turebergare bland sverigebästa 2019
M  
14 100m 10.69 Emil Johansson 02  Göteborg/S 9.8
11   200m 21.49 Emil Johansson 02  Göteborg/S 11.8
4 400m 47.69 Emil Johansson 02  Baku, AZE 25.7
4 800m
1:48.55
Andreas Almgren 95  Liège, BEL 17.7
2 1500m 3:38.99 Andreas Almgren 95  Göteborg/S 16.8
8 3000m
8:12.59
Napoleon Solomon 94  Fana, NOR 22.5
9 3000m 8:13.11 Daniel Lundgren 85  Göteborg/S 16.8
9 5000m 14:07.6m Napoleon Solomon 94  London, GBR 6.7
12 5000m 14:15.55 Daniel Lundgren 85  Stockholm/S 20.8
8 10000m 29:53.65 Daniel Lundgren 85  Karlstad 30.8
1 Halvmarathon 1:01.17 Napoleon Solomon 94  Barcelona, ESP 10.2
2 3000m hinder 8:32.36 Napoleon Solomon 94  Liège, BEL 17.7
23 110m häck 15.58 Staffan Risberg 99  Västerås 3.8
24 400m häck 57.10 Kevin Duvert 98  Huddinge 14.6
11 Höjd 2.04 Elliot Duvert 03  Stockholm/S 25.8
10 Kula 15.00 Jesper Ahlin 03  Sollentuna 8.9
22 Diskus 46.40 Lukas Björninger 00  Sollentuna 8.9
14 Slägga 57.20 Anton Andersson 96  Ryda 21.9
23 Spjut 61.17 Stellan Back 75  Täby 12.5
   
K    
2 8000m 2:02.18 Yolanda Ngarambe 91  Marietta, GA 17.5
3 8000m 2:02.66 Hanna Hermansson 89  Sollentuna 18.6
17 8000m 2:11.83 Maja Sund 01  Karlstad 3.7
1 1500m 4:03.43 Yolanda Ngarambe 91  Doha, QAT 3.10
2 1500m 4:10.40 Hanna Hermansson 89  Québec, CAN 2.8
6 1500m 4:19.94 Isabella Andersson 97  Sollentuna 18.6
10 1500m 4:26.89 Andrea Claeson 98  Princeton, NJ 11.5
2 3000m 9:07.67 Yolanda Ngarambe 91  Bydgoszcz, POL 10.8
23 3000m 9:56.25 Hanna Hermansson 89  Sollentuna 8.9
2 5000m 15:38.79 Yolanda Ngarambe 90  Palo Alto, CA 2.5
23 5000m 17:28.14 Andrea Claeson 98  Worcester, MA 4.5
22 400m häck 64.51 Maja Sund 01  Göteborg/S 11.8
2 Höjd 1.88 Bianca Salming 98  Gävle 11.7
9 Kula 14.22 Bianca Salming 98  Falun 17.8
19 Diskus 44.36 Fanny Öhrn Selahn 95  Huddinge 14.6
4 Slägga 65.31 Emma Thor 97  Charlottesville, VA 9.5
19 Slägga 56.09 Hanna Mårtensson 96  Sollentuna 7.6
6 Spjut 50.26 Bianca Salming 98  Göteborg/S 9.8
1 Sjukamp 5.844 Bianca Salming 98  Uppsala 9.6
   
M22
 
   
10 400m 50.71 Kevin Duvert 98  Göteborg/U 29.6
11 2000m hinder 7:10.95 Kevin Duvert 98  Sollentuna 8.9
6 110m häck 15.58 Staffan Risberg 99  Västerås 3.8
8 400m häck 57.10 Kevin Duvert 98  Huddinge 14.6
K22
8 800m 2:15.73 Bianca Salming 98  Uppsala 9.6
2 1500m 4:19.94 Isabella Andersson 97  Sollentuna 18.6
6 1500m 4:26.89 Andrea Claeson 98  Princeton, NJ 11.5
12 3000m 11:17.48 Eleonora Olsmats 99  Göteborg/S 11.8
4 5000m 17:28.14 Andrea Claeson 98  Worcester, MA 4.5
11 5000m 18:49.72 Eleonora Olsmats 99  Göteborg/S 11.8
10 100m häck 14.81 Bianca Salming 98  Uppsala 8.6
1 Höjd 1.88 Bianca Salming 98  Gävle 11.7
3 Kula 14.22 Bianca Salming 98  Falun 17.8
10 Diskus 38.50 Emma Thor 97  Blacksburg, VA 6.9
15 Diskus 30.19 Linnea Larsson Huusko 97  Sollentuna/E 14.9
2 Slägga
65.31
Emma Thor 97  Charlottesville, VA 9.5
18 Slägga 41.09 Linnea Larsson Huusko 97  Sollentuna/E 14.9
2 Spjut 50.26 Bianca Salming 98  Göteborg/S 9.8
1 Sjukamp 5.844 Bianca Salming 98  Uppsala 9.6
P19    
11 Höjd
1.90
Theodor Duvert 01  Göteborg/S 10.8
14 Längd 6.68 Filip Nyström 00  Sollentuna 8.6
8 Tresteg 13.39 Theodor Duvert 01  Göteborg/S 11.8
10 Kula 13.96§ Lukas Björninger 00  Sollentuna/E 21.9
15 Kula 11.89 Emil Holm 01  Sollentuna/E 7.8
5 Diskus 50.27 Lukas Björninger 00  Sollentuna/E 5.9
8 Diskus 45.59 Emil Holm 01  Sollentuna/E 23.6
17 Slägga 39.61 Emil Holm 01  Sollentuna/E 1.5
   
F19    
11 400m 59.28 Maja Sund 01  Västerås 4.8
6 8000m
2:11.83
Maja Sund 01  Karlstad 3.7
13 1500m 4:57.71 Maja Sund 01  Huddinge 16.6
5 400m häck 64.51 Maja Sund 01  Göteborg/S 11.8
P17    
2 100m 10.69 Emil Johansson 02  Göteborg/S 9.8
14 100m 11.28 Anton Runemar 02  Göteborg/S 9.8
100m 11.24w Anton Runemar 02  Åkersberga 1.9
1 200m 21.49 Emil Johansson 02  Göteborg/S 11.8
9 200m 22.70 Anton Runemar 02  Göteborg/S 10.8
1 400m 47.69 Emil Johansson 02  Baku, AZE 25.7
6 110m häck 15.09 Emil Johansson 02  Huddinge 16.6
3 Höjd 1.88 Erik Dahlberg 02  Sollentuna 7.6
4 Höjd 1.85 Emil de Maria Petersson 02  Göteborg/S 9.8
5 Stav 3.95 Erik Dahlberg 02  Täby 24.6
7 Längd 6.48 Hugo Olsson 02  Sollentuna 8.6
14 Tresteg 12.02 Erik Dahlberg 02  Uppsala 18.8
3 Kula 16.33 Karl Ludvik 02  Märsta 22.9
2 Diskus 53.45 Karl Ludvik 02  Uppsala 2.9
2 Slägga 68.83 Karl Ludvik 02  Västerås 2.11
3 Spjut 55.20 Karl Ludvik 02  Göteborg/S 10.8
   
F17  
 
10 100m 12.61 Clara Billing 02  Skara 6.6
13 200m 26.16 Clara Billing 02  Danderyd 19.5
200m 25.85w Clara Billing 02  Sollentuna 9.6
6 400m 59.08 Linnea Ericsson Bäckvall 02  Huddinge 15.6
3 800m 2:15.00 Linnea Ericsson Bäckvall 02  Sollentuna 8.6
7 1500m 4:56.76 Linnéa Ericsson Bäckvall 02  Göteborg/U 29.6
14 1500m 5:17.83 Alice Berg 02  Helsingborg 6.7
4 1500m hinder 5:38.23 Alice Berg 02  Helsingborg 5.7
8 100m häck 15.02 Clara Billing 02  Huddinge 16.6
6 Stav 3.30 Clara Billing 02  Sollentuna 4.8
17 Kula 11.23 Hannah Luxemburg 02  Sollentuna/E 1.5
7 Slägga 52.79 Hannah Luxemburg 02  Västerås 2.11
7 Spjut 38.89 Sarah Olsson 02  Sollentuna/E 23.6
     
P16
20 100m 11.60 Nick Heidarian 03  Sollentuna 8.6
200m 23.75w Hugo Liljegren 03  Uppsala 31.8
14 400m 53.38 Esbjörn Eriksson 03  Huddinge 15.6
15 400m 53.54 Hugo Liljegren 03  Trollhättan 9.8
6 110m häck 15.09 Elliot Duvert 03  Trollhättan 11.8
110m häck 14.78w Elliot Duvert 03  Varberg 14.9
13 300m häck 42.70 Hugo Liljegren 03  Huddinge 14.6
1 Höjd 2.04 Elliot Duvert 03  Stockholm/S 25.8
2 Stav 4.23 Elliot Duvert 03  Trollhättan 9.8
17 Längd 6.23 Elliot Duvert 03  Varberg 15.9
1 Kula 18.71 Jesper Ahlin 03  Baku, AZE 26.7
5 Kula 13.89 Teo Paganus 03  Bålsta 25.5
16 Kula 12.61 Fredrik Frunck 03  Huddinge 14.6
18 Kula 12.49 Elliot Duvert 03  Varberg 15.9
1 Diskus 49.92 Teo Paganus 03  Helsingborg 7.7
2 Diskus 48.81 Jesper Ahlin 03  Sollentuna/E 7.8
7 Diskus 43.62 Fredrik Frunck 03  Trollhättan 9.8
10 Diskus 41.24 Elliot Duvert 03  Varberg 14.9
2 Slägga 59.18 Fredrik Frunck 03  Sollentuna/E 23.6
3 Slägga 53.34 Jesper Ahlin 03  Sollentuna 18.5
19 Slägga 32.10 Teo Paganus 03  Sollentuna/E 1.5
5 Spjut 49.99 Elliot Duvert 03  Varberg 14.9
6 Spjut 49.33 Fredrik Frunck 03  Uppsala 18.8
1 Tiokamp 6.781 Elliot Duvert 03  Varberg 15.9
   
F16    
6 400m 60.61 Vanna Ullén 03  Trollhättan 10.8
9 800m 2:20.15 Tove Karlsson 03  Täby 12.5
16 800m 2:21.95 Elvira Bredin 03  Täby 12.5
9 3000m 10:56.94 Elvira Bredin 03  Trollhättan 9.8
4 1500m hinder 5:16.54 Elvira Bredin 03  Sollentuna 8.9
6 300m häck 46.79 Vanna Ullén 03  Huddinge 14.6
15 Tresteg 10.27 Moa Nyström 03  Huddinge 14.6
Tresteg 10.49w Moa Nyström 03  Trollhättan 11.8
2 Slägga 53.97 Molly Skugge 03  Bålsta 20.7
4 Slägga 51.04 Vilma Damberg 03  Sollentuna/E 14.9
16 Spjut 32.74 Vilma Damberg 03  Bollnäs 6.7
   
P15    
17 300m häck 39.04 Hugo Winther 04  Huddinge 16.6
15 800m 2:10.08 Valter Kjellberg 04  Stockholm/S 8.9
17 2000m 6:51.38 Valter Kjellberg 04  Uppsala 17.8
20 2000m 6:53.61 Anton Gruber 04  Huddinge 16.6
7 1500m hinder
5:02.78
Valter Kjellberg 04  Trollhättan 11.8
15 80m häck 11.68 Hugo Winther 04  Täby 24.8
80m häck 11.50w Hugo Winther 04  Sollentuna 9.6
8 300m häck 41.95§ Hugo Winther 04  Uppsala 18.8
16 300m häck 44.27 Conor Hogan 04  Uppsala 16.8
16 Höjd 1.74 Sebastian Cabanas Andersson 04  Sollentuna 5.9
14 Tresteg 11.92 Sebastian Cabanas Andersson 04  Göteborg/U-U 29.6
   
F15    
20 Höjd 1.56 Linda Edberg 04  Göteborg/U 30.6
   
P14    
12 300m häck 47.87 John Bäck 06  Uppsala 16.8
12 Stav 3.00 Jacob Semb-Josefson 06  Trollbäcken 31.8
   
F14
 
2 80m 10.20 Ayla Hallberg Hossain 06  Sollentuna 8.6
16 80m 10.55 Emma Carlsson 05  Uppsala 16.8
80m 10.49x Emma Carlsson 05  Uppsala 16.8
80m 10.16w Ayla Hallberg Hossain 06  Sollentuna 8.6
80m 10.46w Emma Carlsson 05  Västerås 14.9
5 Höjd 1.63 Ayla Hallberg Hossain 06  Täby 12.5
4 Stav 3.22 Emma Carlsson 05  Västerås 14.9
8 Stav 2.92 Alva Back 06  Västerås 14.9
1 Längd 5.50 Ayla Hallberg Hossain 06  Norrköping 24.8
6 Kula 12.10 Anna Strunke 05  Uppsala 17.8
19 Diskus 29.47 Olivia Ellgren 05  Uppsala 17.8
13 Slägga 39.12 Olivia Ellgren 05  Västerås 14.9
§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.
x = okänd vind
w = medvind