Turebergare bland sverigebästa 2018 Stäng fönstret
M  
24 100m 10.79 Linus Kapstad 00 Savona, ITA 23.5
8   400m 48.04 Edvin Hagberg 99 Göteborg/U 30.6
10 400m 48.29 Benjamin Mullen 87 Huddinge 16.6
15 400m 48.84 Emil Johansson 02 Göteborg/U 30.6
5 800m
1:48.36
Andreas Almgren 95 Fana, NOR 22.8
10 800m 1:50.66 Johan Eriksson 88 Göteborg/S 18.8
12 800m 1:51.18 Edvin Hagberg 99 Oslo, NOR 5.7
11 1500m 3:50.25 *Amanuel Gergis 96 Sollentuna 28.6
21 1500m 3:52.67 Daniel Lundgren 85 Tampere, FIN 1.9
22 1500m 3:52.71 Johan Eriksson 88 Stockholm/S 7.8
5 3000m
8:15.10
*Amanuel Gergis 96 Karlstad 25.7
6 3000m 8:17.17 Daniel Lundgren 85 Göteborg/S 18.8
1 5000m 13:52.45 Napoleon Solomon 94 Rovereto, ITA 23.8
2 5000m 13:57.36 Daniel Lundgren 85 Heusden-Zolder, BEL 21.7
4 5000m 14:00.42 *Amanuel Gergis 96 Oordegem, BEL 26.5
1 10000m 28:33.33 Napoleon Solomon 94 London, GBR 19.5
3 10000m 29:23.74 Amanuel Gergis 96 Tampere, FIN 31.8
8 10000m 29:52.01 Daniel Lundgren 85 Eskilstuna 24.8
7 Halvmarathon 1:04:56 Daniel Lundgren 85 San Sebastian ESP 25.11
1 3000m hinder 8:23.54 Napoleon Solomon 94 Roma, ITA 31.5
4 3000m hinder 8:50.50 Daniel Lundgren 85 Sollentuna 28.6
13 400m häck 53.71 Benjamin Mullen 87 Sollentuna 28.6
24 Kula 14.68 Lukas Björninger 00 Karlstad 19.5
12 Slägga 60.56 Anton Andersson 96 Strömsund 21.7
19 Spjut 63.02 Stellan Back 75 Stockholm/S 9.9
   
K    
1 8000m 2:00.52 Hanna Hermansson 89 Berlin, GER 8.8
6 8000m 2:05.68 Yolanda Ngarambe 91 Tampere, FIN 1.9
22 8000m 2:13.21 Bianca Salming 98 Pärnu, EST 17.6
2 1500m 4:07.16 Hanna Hermansson 89 Berlin, GER 12.8
6 1500m 4:12.72 Yolanda Ngarambe 91 Lapinlahti, FIN 28.7
21 1500m 4:35.27 Andrea Claeson 98 Luleå 26.5
12 5000m 16:45.81 Yolanda Ngarambe 90 Azusa, CA 19.4
14 3000m hinder 12:06.51 Eleonora Olsmats 99 Karlstad 25.7
24 100m häck 14.69 Bianca Salming 98 Berlin, GER 9.8
2 Höjd 1.92 Bianca Salming 98 Pärnu, EST 16.6
11 Kula 13.53 Bianca Salming 98 Landquart, SUI 19.5
22 Diskus 43.33 Fanny Öhrn Selahn 95 Sollentuna/E 5.5
4 Slägga 64.85 Emma Thor 97 Walnut, CA 19.4
12 Slägga 58.12 Hanna Mårtensson 96 Huddinge 4.8
9 Spjut 46.61 Bianca Salming 98 Landquart, SUI 20.5
1 Sjukamp 5.985 Bianca Salming 98 Pärnu, EST 17.6
   
M22    
19 800m
1:57.43
Joel Norling 98 Göteborg/S 18.8
5 1500m 3:50.25 *Amanuel Gergis 96 Sollentuna 28.6
2 5000m 14:00.42 *Amanuel Gergis 96 Oordegem, BEL 26.5
10 Stav 4.10 Gustav Kullman 96 Sydney, AUS 3.2
14 Diskus 37.01 Anton Andersson 96 Växjö/A 8.9
2 Slägga 60.56 Anton Andersson 96 Strömsund 21.7
16 Spjut 49.67 Gustav Kjell 96 Sollentuna/E 22.9
K22
7 800m 2:13.21 Bianca Salming 98 Pärnu, EST 17.6
8 800m 2:13.99 Andrea Claeson 98 Huddinge 5.8
5 1500m 4:35.27 Andrea Claeson 98 Luleå 26.5
8 100m häck 14.69 Bianca Salming 98 Berlin, GER 9.8
1 Höjd 1.92 Bianca Salming 98 Pärnu, EST 16.6
11 Längd 5.78 Bianca Salming 98 Pärnu, EST 17.6
4 Kula 13.53 Bianca Salming 98 Landquart, SUI 19.5
11 Kula 12.01 Hanna Mårtensson 96 Sollentuna/E 26.5
17 Kula 11.40 Emma Thor 97 Blacksburg, VA 28.9
11 Diskus 37.55 Emma Thor 97 Blacksburg, VA 28.9
13 Diskus 34.78 Linnea Larsson Huusko 97 Sollentuna/E 2.9
15 Diskus
32.24
Hanna Mårtensson 96 Sollentuna/E 2.9
2 Slägga 64.85 Emma Thor 97 Walnut, CA 19.4
7 Slägga 58.12 Hanna Mårtensson 96 Huddinge 4.8
19 Slägga 42.65 Linnea Larsson Huusko 97 Sollentuna/E 2.9
2 Spjut 46.61 Bianca Salming 98 Landquart, SUI 20.5
1 Sjukamp 5.985 Bianca Salming 98 Pärnu, EST 17.6
P19    
5 100m 10.79 Linus Kapstad 00 Savona, ITA 23.5
13   200m 22.70 Edvin Hagberg 99 Västerås 28.7
2 400m
48.04
Edvin Hagberg 99 Göteborg/U 30.6
9 400m 50.46 Emil Winther 99 Sollentuna 15.5
2 800m 1:51.18 Edvin Hagberg 99 Oslo, NOR 5.7
9 110m häck 15.72 Edvin Hagberg 99 Jessheim, NOR 10.6
6 400m häck 57.06 Staffan Risberg 99 Karlstad 19.5
9 Höjd 1.93 Edvin Hagberg 99 Jessheim, NOR 9.6
8 Stav 4.23 Edvin Hagberg 99 Uddevalla 9.9
6 Tresteg 13.18 Filip Nyström 00 Karlstad 19.5
3 Kula 16.29 Lukas Björninger 00 Hvidovre, DEN 12.8
10 Kula 12.12 Edvin Hagberg 99 Bålsta 16.7
3 Diskus 51.16 Lukas Björninger 00 Sollentuna/E 2.6
13 Diskus 38.04 Edvin Hagberg 99 Jessheim, NOR 10.6
14 Slägga 37.19 Edvin Hagberg 99 Sollentuna/E 29.9
10 Spjut 49.47 Edvin Hagberg 99 Västerås 29.7
1 Tiokamp
7.087
Edvin Hagberg 99 Jessheim, NOR 10.6
   
F19    
10 800m 2:20.54 Linda Nyblom 00 Huddinge 16.6
13 1500m
5:04.99
Eleonora Olsmats 99 Huddinge 4.8
12 3000m 10:48.21 Eleonora Olsmats 99 Sätra 20.5
5 3000m hinder 7:46.68 Eleonora Olsmats 99 Huddinge 5.8
P17    
16 110m häck 16.35 Theodor Duvert 01 Sollentuna 15.5
4 Höjd 1.88 Theodor Duvert 01 Sollentuna 1.6
17 Stav 3.54 Theodor Duvert 01 Huddinge 16.6
6 Diskus 47.17 Emil Holm 01 Sollentuna/E 31.7
8 Slägga 42.64 Emil Holm 01 Sollentuna/E 3.6
7 Spjut 44.01 Theodor Duvert 01 Sollentuna 3.6
16 Spjut 40.79 Alex Johansson 01 Sollentuna/E 27.5
8 Tiokamp 4.367 Theodor Duvert 01 Falun 20.5
   
F17  
 
15 100m 12.88 Ida Winther 01 Sollentuna 2.6
12 400m 60.10 Maja Sund 01 Sollentuna 3.6
10 800m 2:18.11 Maja Sund 01 Huddinge 16.6
8 300m häck 46.88 Maja Sund 01 Västerås 28.7
4 Spjut 40.73 Lina Hagberg 01 Bålsta 16.7
     
P16
5 100m 11.18 Emil Johansson 02 Västerås 29.7
9 100m 11.46 Anton Runemar 02 Huddinge 15.6
3 200m 22.18 Emil Johansson 02 Malmö/S 19.8
1 400m 48.84 Emil Johansson 02 Göteborg/U 30.6
15 800m 2:05.47 Sebastian Christenson 02 Stockholm/S 9.9
20 1500m 4:33.87 Sebastian Christenson 02 Enskede 5.8
2 110m häck 14.66 Emil Johansson 02 Malmö/S 19.8
1 Höjd 1.90 Erik Dahlberg 02 Enskede 5.8
5 Stav 3.70 Erik Dahlberg 02 Enskede 14.8
17 Längd 6.10 Hugo Olsson 02 Enskede 3.8
4 Kula 14.68 Karl Ludvik 02 Sollentuna/E 6.10
2 Diskus 48.67 Karl Ludvik 02 Sollentuna/E 8.9
3 Slägga 60.90 Karl Ludvik 02 Göteborg/S-K 30.6
1 Spjut 58.63 Karl Ludvik 02 Bålsta 12.5
   
F16    
9 400m 61.29 Clara Billing 02 Sollentuna 3.6
15 800m 2:25.22 Linnea Ericsson Bäckvall 02 Enskede 3.8
11 3000m 11:49.45 Linnéa Ericsson Bäckvall 02 Malmö/S 19.8
13 100m häck 15.41 Clara Billing 02 Malmö/S 19.8
6 Stav 3.15 Clara Billing 02 Enskede 4.8
9 Spjut 36.42 Sarah Olsson 02 Sollentuna 3.6
   
P15    
10 80m 9.52 Teo Paganus 03 Göteborg/U 30.6
9 80m häck 11.55 Elliot Duvert 03 Göteborg/U 1.7
11 300m häck 43.06 Hugo Liljegren 03 Huddinge 15.6
2 Höjd 1.94 Elliot Duvert 03 Sollentuna 3.6
1 Stav 4.03 Elliot Duvert 03 Huddinge 17.6
14 Längd 5.99 Elliot Duvert 03 Göteborg/U 29.6
1 Kula 19.05 Jesper Ahlin 03 Märsta 23.9
11 Kula 13.60 Teo Paganus 03 Göteborg/U 29.6
2 Diskus 51.45 Teo Paganus 03 Sollentuna/E 15.9
3 Diskus 50.16 Fredrik Frunck 03 Enskede 3.8
19 Diskus 44.95 Jesper Ahlin 03 Sollentuna/E 6.10
2 Slägga 59.48 Fredrik Frunck 03 Västerås/Ap 24.6
3 Slägga 58.75 Jesper Ahlin 03 Sollentuna/E 31.7
16 Slägga 38.97 Viktor Sandström 03 Sollentuna/E 26.5
4 Spjut 49.01 Fredrik Frunck 03 Enskede 5.8
9 Spjut 45.63 Elliot Duvert 03 Uddevalla 8.9
1 Åttakamp
4.897
Elliot Duvert 03 Uddevalla 9.9
   
F15    
13 300m 43.52 Vanna Ullén 03 Huddinge 17.6
11   800m
2:21.40
Tove Karlsson 03 Sollentuna 29.8
20 800m 2:26.06 Elvira Bredin 03 Sollentuna 29.8
10 2000m 6:59.41 Tove Karlsson 03 Enskede 3.8
12 1500m hinder 5:39.94 Elvira Bredin 03 Huddinge 15.6
5 300m häck 46.90 Vanna Ullén 03 Göteborg/U 29.6
4 Slägga 47.34 Molly Skugge 03 Sollentuna/E 30.5
6 Slägga 43.75 Vilma Damberg 03 Enskede 4.8
11 Slägga 40.27 Johanna Björkqvist 03 Enskede 4.8
   
P14    
9 300m 39.41 Hugo Winther 04 Sollentuna 3.6
8 80m häck 11.97 Hugo Winther 04 Göteborg/U 1.7
6 300m häck
42.55
Hugo Winther 04 Huddinge 15.6
19 300m häck 48.05 Conor Hogan 04 Huddinge 15.6
7 Stav 3.32 Hugo Winther 04 Trollbäcken 16.9
9 Längd 5.70 Hugo Winther 04 Sollentuna 2.6
   
F14
 
16 Höjd 1.57 Linda Edberg 04 Linköping 1.9
6 Stav 3.03 Emma Carlsson 05 Norrköping 18.8
Stäng fönstret