Tävlingsledare: Åsa Cumlin
    Resultat [Söndag]

Resultat lördag 16 maj (Sträcktider finns även längst ned på sidan)

M 4x100 m Final
           
1Malmö AI 40.92
Austin Hamilton97
Philip Nossmy82
Thobias Nilsson Montler96
Nick Ekelund Arenander89
2Ullevi FK 41.33
Jonas Hilmersson87
Sulayman Bah86
Davide Sennung91
Emil von Barth96
3Spårvägens FK Lag 141.47
Carl Armfelt84
Nil de Oliveira86
Trausti Stefansson85
Mattias Sunneborn70
4Hammarby IF 42.45
Erik Grundberg94
Jacob Ewertzh95
Philip Green93
Manne Persson96
5Västerås FK 43.54
Lukas Nordén98
Oscar Hjerm97
Daniel Nordmark93
Patrik Hjort93
6Angereds IS 47.62
Nelson Loh89
Axel Wigander97
Maximilian Persson95
Daniel Ketels77
Huddinge AIS DNF
Amadou Sussoho95
Jan Wocalewski93
Douglas Hellbratt95
Tom Kling Baptiste90
   

M 4x800 m Final
      Sträcka     Sträcktid (Plac) Diff Tid lag ackum. (Plac) Diff lag
1Spårvägens FK Lag 17:37.14
1.   Joakim Eriksson921:59.81(5)+2.631:59.81(5)+2.63
2.   Karim Mohammadi891:54.81(4)+2.503:54.62(5)+5.05
3.   Wille Levay961:50.79(1)0.005:45.41(3)+0.53
4.   Kalle Berglund961:51.73(3)+0.757:37.14(1)0.00
2Hässelby SK 7:37.90
1.   Anton Persson961:57.26(2)+0.081:57.26(2)+0.08
2.   Rickard Gunnarsson911:52.31(1)0.003:49.57(1)0.00
3.   Gustav Birstedt961:57.35(5)+6.565:46.92(4)+2.04
4.   Mattias Claesson861:50.98(1)0.007:37.90(2)+0.76
3Huddinge AIS 7:38.52
1.   Alexander Persson891:58.95(4)+1.771:58.95(4)+1.77
2.   Staffan Ek911:52.86(2)+0.553:51.81(2)+2.24
3.   Johan Hydén891:53.36(3)+2.575:45.17(2)+0.29
4.   Thobias Ekhamre881:53.35(4)+2.377:38.52(3)+1.38
4Turebergs FK 7:38.79
1.   Erik Smedhs911:57.18(1)0.001:57.18(1)0.00
2.   Jonas Wahl Sjöman931:54.66(3)+2.353:51.84(3)+2.27
3.   Johan Henningsson901:53.04(2)+2.255:44.88(1)0.00
4.   Johan Eriksson881:53.91(5)+2.937:38.79(4)+1.65
5Sävedalens AIK 7:41.10
1.   Jonatan Fridolfsson921:57.47(3)+0.291:57.47(3)+0.29
2.   Leo Magnusson981:55.25(5)+2.943:52.72(4)+3.15
3.   Vidar Johansson961:56.69(4)+5.905:49.41(5)+4.53
4.   Andreas Kramer971:51.69(2)+0.717:41.10(5)+3.96
6Ullevi FK 8:03.33
1.   Isak Lindbom912:03.80(6)+6.622:03.80(6)+6.62
2.   Joel Zachrisson941:59.46(6)+7.154:03.26(6)+13.69
3.   Christopher Nilsson942:02.13(6)+11.346:05.39(6)+20.51
4.   Hampus Börjesson941:57.94(6)+6.968:03.33(6)+26.19
   

M22 3x400 m Final
           
1Ullevi FK 2:29.77
Alexander Lesser93
Oskar Greilert95
Martin Selin95
2Täby IS 2:34.68
Jacob Öman95
Fredrik Åström93
Rickard Frykgård95
3Huddinge AIS 2:36.14
Ludvig Hillenfjärd97
Dennis Elms Jansson95
Anton Johansson93
4Turebergs FK 2:36.36
Robin Johansson94
Martin Hammar95
Jonas Wahl Sjöman93
5Hammarby IF 2:36.63
Alex Torgersson94
Andreas Almlöf95
Fredrik Orrsveden95
   
P19 Stafett 1000 m Final
           
1Mölndals AIK 1:58.46
Adrian Appelgren97
Filip Schwartz98
Felix Svensson97
Simon Wallenlind97
2IFK Lidingö 2:00.53
Erik Lidén96
Fredrik Lorentzon97
Erik Hermelin96
Andreas Movin96
3Malmö AI 2:01.40
Marcus Nyberg97
Viktor Bondesson98
James Gaudiello98
Anton Sigurdsson96
Ullevi FK DNF
Radyar Mohammed96
Axel Dillner97
Victor Fingal96
Alexander Lundskog96
   
P17 Stafett 1000 m Försök 1
           
1IFK Helsingborg 2:01.45Q
Joel Bengtsson99
Michael Nyabako99
Marcus Tornée98
Eric Nilsson99
2Täby IS 2:03.38q
Anton Cigéhn98
Johan Sjölander99
Johan Bengtsson98
William Frobe98
3Turebergs FK 2:05.89q
Staffan Risberg99
Emil Winther99
Edvin Hagberg99
Adam Westermark98
4Bromma IF 2:06.00q
Carl Enhörning00
Daniel Persson98
Axel Abrahamsson98
Emil Thedéen98
5IF Göta Karlstad 2:06.90q
Henrik Nordlander99
Markus Asplund98
Tobias Söderberg98
Olle Wahlström99
6Huddinge AIS 2:11.52
Fredrik Kihlblom98
Samuel Nilsson Hagland88
Iyuel Ayele99
Anton Ledell99
7Ullevi FK 2:13.77
Gustaf Bålström98
Robin Jocobsson98
Isak Kristensen00
Anton Bengtsson99
Hammarby IF Lag 2DNF
Frank Förnestig98
Kidus Getehun98
Timoty Ohlsson98
Abdullai Adan98
   
P17 Stafett 1000 m Försök 2
           
1Hammarby IF Lag 12:00.94Q
Kalle Nie98
Rodi Kay98
Markus Ögren98
Christoffer Ahl98
2Örgryte IS 2:03.26q
Alexander Andreasson99
Victor Koch98
Max Hejdenberg98
Samuel Wiik98
3Hässelby SK 2:04.18q
Carlos Jonsson98
Alexander Stridh98
Jakob Samuelsson98
Gabriel Rosshagen98
4IFK Lidingö 2:08.93
Alfred Deutgen98
Malte Åhman99
Ahmed Demir98
Tobias Månsson98
5Danderyds SK 2:09.41
Fredrik Hammarbäck98
Philip Ludvigs00
Nils Jonsson00
Arvid Friberg99
6Hellas FK 2:09.42
Carl Widenholm00
Axxel Oldin99
Carl-Einar Eskonniemi99
Filip Hedlund99
7FIK Färjestaden 2:12.21
Chakrit Chanprakhon99
William Malmquist99
Viktor Magnusson99
Elias Engström98
   
P17 Stafett 1000 m Final
           
1Hammarby IF Lag 12:01.33
Rodi Kay98
Kalle Nie98
Markus Ögren98
Christoffer Ahl98
2IFK Helsingborg 2:01.89
Joel Bengtsson99
Michael Nyabako99
Marcus Tornée98
Eric Nilsson99
3Täby IS 2:02.12
Anton Cighén98
Johan Sjölander99
Johan Bengtsson98
William Frobe98
4Örgryte IS 2:02.93
Alexander Andreasson99
Victor Koch98
Max Hejdenberg98
Samuel Wiik98
5Hässelby SK 2:04.79
Carlos Jonsson98
Gabriel Rosshagen98
Jakob Samuelsson98
Noa Jonsson98
6Bromma IF 2:08.70
Carl Enhörning00
Daniel Persson98
Axel Abrahamsson98
Emil Thedéen98
7Turebergs FK 2:09.42
Staffan Risberg99
Emil Winther99
Edvin Hagberg99
Adam Westermark98
8IF Göta Karlstad 2:10.14
Henrik Nordlander99
Markus Asplund98
Tobias Söderberg98
Olle Wahlström99
   

P15 3x800 m Final
      Sträcka     Sträcktid (Plac) Diff Tid lag ackum. (Plac) Diff lag
1Trollhättans FIK 6:22.24
1.   Carl Jälknäs002:10.66(1)0.002:10.66(1)0.00
2.   David Cannmo012:08.05(2)+5.174:18.71(2)+1.72
3.   Erik Jälknäs002:03.53(1)0.006:22.24(1)0.00
2Mälarhöjdens IK 6:24.55
1.   Leo Kvisth002:14.11(3)+3.452:14.11(3)+3.45
2.   Isak Lefvert002:02.88(1)0.004:16.99(1)0.00
3.   Albin Wägmark012:07.56(3)+4.036:24.55(2)+2.31
3Örgryte IS 6:38.13
1.   Olof Ryberg002:20.04(6)+9.382:20.04(6)+9.38
2.   Felix Larsen Nilsson002:11.92(3)+9.044:31.96(4)+14.97
3.   Carl Bengtström002:06.17(2)+2.646:38.13(3)+15.89
4Sävedalens AIK 6:44.55
1.   Alexander Bucht2:12.73(2)+2.072:12.73(2)+2.07
2.   Malkolm Lundqvist2:17.55(4)+14.674:30.28(3)+13.29
3.   Albin Thunberg2:14.27(5)+10.746:44.55(4)+22.31
5Hammarby IF 6:58.19
1.   Johan Ekberg002:18.62(5)+7.962:18.62(5)+7.96
2.   Jakob Palmstedt002:24.54(6)+21.664:43.16(6)+26.17
3.   Joel Häck012:15.03(6)+11.506:58.19(5)+35.95
6KFUM Örebro 7:03.13
1.   Gustav Zetterlund002:22.77(10)+12.112:22.77(10)+12.11
2.   Jack Traneryd002:27.65(9)+24.774:50.42(9)+33.43
3.   Alexander Larsson002:12.71(4)+9.187:03.13(6)+40.89
7IF Göta Karlstad 7:05.96
1.   Victor Thunström002:20.18(7)+9.522:20.18(7)+9.52
2.   Rasmus Tidestad002:21.71(5)+18.834:41.89(5)+24.90
3.   David Nilsson002:24.07(7)+20.547:05.96(7)+43.72
8Huddinge AIS 7:12.76
1.   Daniel Tegbrant002:21.43(9)+10.772:21.43(9)+10.77
2.   Markus Asplund002:26.12(8)+23.244:47.55(8)+30.56
3.   Anton Andressen012:25.21(8)+21.687:12.76(8)+50.52
9Sundsvalls Friidrott 7:13.38
1.   Nils Persson002:17.74(4)+7.082:17.74(4)+7.08
2.   Pontus Lundqvist012:26.10(7)+23.224:43.84(7)+26.85
3.   Lukas Lindblom002:29.54(10)+26.017:13.38(9)+51.14
10Bromma IF 7:18.66
1.   Filip Ahlberg012:20.73(8)+10.072:20.73(8)+10.07
2.   Oskar Bergek002:30.30(10)+27.424:51.03(10)+34.04
3.   Måns Rosenbaum002:27.63(9)+24.107:18.66(10)+56.42
11Hässelby SK 7:29.73
1.   Max Bechtel012:23.50(11)+12.842:23.50(11)+12.84
2.   Jacob Holmberg002:34.28(11)+31.404:57.78(11)+40.79
3.   Edvard Elinder002:31.95(11)+28.427:29.73(11)+1:07.49
   

K 4x100 m Final
           
1Malmö AI 45.48
Irene Ekelund97
Linnea Killander93
Daniella Busk93
Josefin Magnusson89
2Spårvägens FK 45.99
Marie Sönnarfors93
Isabelle Eurenius89
Gladys Bamane89
Moa Hjelmer90
3Ullevi FK 47.08
Khaddi Sagnia94
Estelle Mantler91
Mia Stenvall90
Matilda Hellqvist93
4Hässelby SK 47.13
Sara Kviberg93
Rebecca Larsson94
Jessica Östlund93
Caroline Larsson93
5IF Göta Karlstad 47.75
Mary-Ann Andreasson92
Caroline Tegel90
Ida Hansen93
Alexandra Larsson98
   

K 4x800 m Final
      Sträcka     Sträcktid (Plac) Diff Tid lag ackum. (Plac) Diff lag
1Hässelby SK 8:58.82
1.   Lovisa Bivstedt012:17.71(1)0.002:17.71(1)0.00
2.   Sarah Lathi952:13.55(1)0.004:31.26(1)0.00
3.   Astrid Rosvall972:12.52(2)+0.296:43.78(1)0.00
4.   Elin Moralti912:15.04(2)+9.168:58.82(1)0.00
2IFK Lidingö 9:01.44
1.   Isabelle Eriksson862:22.37(3)+4.662:22.37(3)+4.66
2.   Vilma Jonsson992:20.96(3)+7.414:43.33(3)+12.07
3.   Sofia Öberg902:12.23(1)0.006:55.56(2)+11.78
4.   Anna Silvander932:05.88(1)0.009:01.44(2)+2.62
3Täby IS 9:23.13
1.   Amanda Trense952:21.83(2)+4.122:21.83(2)+4.12
2.   Sofia Linde952:20.43(2)+6.884:42.26(2)+11.00
3.   Cornelia Alm002:25.57(3)+13.347:07.83(3)+24.05
4.   Ida Holm932:15.30(3)+9.429:23.13(3)+24.31
KFUM Örebro DNF
   

K22 3x400 m Final
           
1Hässelby SK 2:58.44
Charlotte Skogström93
Jenny Wingqvist97
Malin Skogström95
2Ullevi FK 2:58.70
Åsa Söderlund93
Sophia Gerrup94
Johanna Holmen-Svensson95
3Goif Tjalve 3:00.55
Sara Rönnby93
Sara Söderberg94
Emelie Bley93
4Täby IS 3:00.60
Helena Kolte98
Sofia Linde95
Ida Holm93
5Göteborgs KIK 3:03.30
Gabrielle Wehlander96
Tova Eurén Magnusson94
Nina Lundin95
   
F19 Stafett 1000 m Final
           
1Sävedalens AIK 2:15.71
Hanna Gille96
Agnes Bengtsson97
Josefin Persson98
Alice Svantesson 97
2Malmö AI 2:16.21
Elin Nossmy96
Sara Jacobsson96
Alexandra Everett96
Frida Grindheim96
3IFK Tumba 2:17.00
Mathilda Eriksson98
Lovisa Östervall97
Tove Olsson98
Johanna Dyremark97
4Mölndals AIK 2:19.18
Louise Lilljeblad97
Martina Winberg99
Elin Brink97
Hanna Palmqvist96
5Västerås FK 2:21.46
Matilda From96
Emma Stenlöf96
Hanna Aabakken98
Sharon Lopez97
6IFK Kristinehamn 2:29.20
Erica Edström97
Elvira Richardsson96
Hanne Karlsson97
Lisa Piscator97
7IFK Lidingö 2:31.80
Ellinor Linden97
Alice Eriksson96
Marika Nilsonne96
Hanna Johnsson96
   
F17 Stafett 1000 m Försök 1
           
1IFK Helsingborg 2:19.51Q
Johanna Birgeersson98
Emilia Jönsson99
Moa Mattisson98
Olivia Kempi98
2Hammarby IF Lag 12:21.15q
Pernilla Hansson98
Marika Jahunen98
Ida Frizdert-Kåberg98
Hanna Kapell98
3IFK Växjö 2:23.24q
Isabelle Joelsson98
Frida Bergvall99
Hanna Westhoff99
Julia Frisk99
4Huddinge AIS 2:24.45
Juliette Maussier98
Tilda Feltenmark98
Emilia Jander99
Sara Hermansson99
5IF Hagen 2:24.47
Ida Olsson99
Johanna Furhoff99
Cajsa Lindberg00
Klara Magnusson00
6IF Göta Karlstad Lag 32:46.12
Sandra Vestberg99
Jonna Uffman99
Camilla Appel99
Martina Bergqvist99
   
F17 Stafett 1000 m Försök 2
           
1Göteborgs KIK 2:19.95Q
Tess Hertz-Saebbö98
Lisa Björklund98
Emma Söderström98
Caroline Nilsson99
2IF Göta Karlstad Lag 12:21.89q
Alexandra Larsson98
Linn Bäcklin99
Victoria Sandsjoe98
Minna Svärd98
3Örgryte IS 2:23.26
Mathilda Fogelberg99
Della Månsson99
Rebecca Strand99
Judith Sjöman99
4KA 2 IF Lag -992:24.44
Lisa Strandberg99
Lisa Stenlund99
Klara Ekelund99
Julia Olander99
5Hammarby IF Lag 22:28.53
Fanny Jansson99
Isbella Engström99
Hanna Retsloff98
Lotta Laurin99
IF Udd DQTramp på linje
Tünde Bálint Palmgren99
Alice Jungerup98
Isa Teglund98
Alma Sköldqvist98
   
F17 Stafett 1000 m Försök 3
           
1Täby IS 2:20.37Q
Johanna Norberg98
Maria Södergren98
Bianca Salming98
Lovisa Linde98
2Mölndals AIK 2:22.82q
Ebba Molinder00
Lisa Åhlström98
Frida Johansson99
Emma Magnusson99
3Malmö AI 2:23.00q
Sophia Hofer98
Hanna Seydlitz99
Alexandra Wiberg99
Jasmin Hagh Pasand99
42:29.65
Linn Kladerén99
Ebba Gällhagen99
Leah Macarthey99
Linda Nyblom00
5Gefle IF 2:32.95
Maja Swang98
Vilma Åkerman99
Amanda Seger98
Linda Skoglund98
6IF Göta Karlstad Lag 22:33.66
Ebba Gustavsson00
Klara Hallgren99
Lovisa Ellström00
Ida Holmberg99
   
F17 Stafett 1000 m Final
           
1Göteborgs KIK 2:16.93
Tess Hertz-Saebbö98
Lisa Björklund98
Caroline Nilsson99
Emma Söderström98
2IF Göta Karlstad Lag 12:17.26
Alexandra Larsson98
Linn Bäcklin99
Viktoria Sandsjoe98
Minna Svärd98
3Täby IS 2:17.77
Maria Södergren98
Bianca Salming98
Lovisa Linde98
Linnéa Frobe98
4Hammarby IF Lag 12:19.18
Pernilla Hansson98
Ida Frizdert-Kåberg98
Hanna Kapell98
Marika Jahunen98
5IFK Helsingborg 2:20.94
Johanna Birgersson98
Emilia Jönsson99
Moa Mattisson98
Olivia Kempi98
6Malmö AI 2:23.03
Sophia Hofer98
Hanna Seydlitz99
Alexandra Wiberg99
Jasmin Hagh Pasand99
7Mölndals AIK 2:25.23
Ebba Molinder00
Lisa Åhlström98
Frida Johansson99
Emma Magnusson99
8IFK Växjö 2:28.89
Isabelle Joelsson98
Frida Bergvall99
Hanna Westhoff99
Julia Frisk99
   

F15 3x800 m Final
      Sträcka     Sträcktid (Plac) Diff Tid lag ackum. (Plac) Diff lag
1IFK Lidingö Lag 17:15.30
1.   Klara Tvede-Jensen002:29.56(2)+0.892:29.56(2)+0.89
2.   Julia Arnhult012:21.74(1)0.004:51.30(1)0.00
3.   Julia Rajan002:24.00(1)0.007:15.30(1)0.00
2Örgryte IS 7:28.42
1.   Sandra Jonason-Lorentsson012:30.18(3)+1.512:30.18(3)+1.51
2.   Alexandra Pekic002:26.77(2)+5.034:56.95(2)+5.65
3.   Therese Nätstrand002:31.47(4)+7.477:28.42(2)+13.12
3Göteborgs KIK 7:34.43
1.   Alice Kjellander002:31.60(4)+2.932:31.60(4)+2.93
2.   Malena Ljungqvist-Thoen002:31.68(3)+9.945:03.28(4)+11.98
3.   Matilda Hallström002:31.15(3)+7.157:34.43(3)+19.13
4Hammarby IF 7:39.15
1.   Vilma Hultström002:28.67(1)0.002:28.67(1)0.00
2.   Hanna Linde012:32.53(4)+10.795:01.20(3)+9.90
3.   Siri Samuelberg002:37.95(7)+13.957:39.15(4)+23.85
5Bromma IF 7:42.18
1.   Heda Meijer012:31.82(6)+3.152:31.82(6)+3.15
2.   Karin Modin002:38.64(5)+16.905:10.46(5)+19.16
3.   Astrid Aftle002:31.72(5)+7.727:42.18(5)+26.88
6KFUM Örebro 7:42.70
1.   Maja Hagelvik002:31.62(5)+2.952:31.62(5)+2.95
2.   Jessica Persson002:39.19(6)+17.455:10.81(6)+19.51
3.   Hanna Säfström002:31.89(6)+7.897:42.70(6)+27.40
7Falu IK 7:47.21
1.   Emilia Engström002:37.89(7)+9.222:37.89(7)+9.22
2.   Tindra Jernström002:43.43(7)+21.695:21.32(7)+30.02
3.   Hannah Hellbom002:25.89(2)+1.897:47.21(7)+31.91