DISTRIKTSFINAL 12-14 ÅR

26-27 AUGUSTI 2000

SOLLENTUNAVALLEN

arrangerad av Turebergs Friidrottsklubb.

 

Turebergs Friidrottsklubb tackar deltagare och funktionärer för två väl genomförda tävlingsdagar på Sollentunavallen.

VÄDER:                      Lördag sol ca 20 grader, svaga vindar.

                                       Söndag sol ca 20 grader, växlande vind.

HEMSIDA:                 Resultaten finns även på Turebergs Friidrottsklubbs hemsida www.turebergsfk.com

 
Huvudfunktionärer

Tävlingsledare:                  Gunnar Bohgard, Roger Hurkmans

Tävlingssekretariat:         Björn Freyhult

Datorsystem:                      Ingegerd Johansson

Eltid:                                     Anders Johansson

Starter:                                Börje Olofsson

Speaker:                               Anders Rungner

Funktionärschef:               P-O Stattin

Prisceremonier:                 Gunnar Bohgard

                                                                                                                   F13 2000m

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultatadministration: HEGO SYSTEM AB - Licens: Turebergs Friidrottsklubb


Lördag

P14 80m försök Heat 1 Vind -0,5

1   Viktor Granholm                   86   Spårvägens FK                10,21              FINAL

2   Gabriel Gonzalez                   86   Kungsängens SK             10,31              Final

3   Johan Aspegren                     86   Österhaninge                   10,31              Final

4   Lars Ekegård                          86   Huddinge AIS                 10,53              Final

5   Shayan Shirazifard                86   Hässelby SK                   10,59

6   Andreas Andersson                86   Turebergs FK                  10,94

P14 80m försök Heat 2 Vind +1,2

1   Stefan Mandén                       86   IF Linnéa                         9,98                FINAL

2   John Styfberg                         86   Täby IS                            9,99                Final

3   Robin Lindkvist                     86   Hammarby IF                  10,08              Final

4   Lukas Nilsson                        86   Hässelby SK                   10,32              Final

5   Manu St Hill                          86   Österhaninge                   11,03

6   Jonas Granlund                      86   Hammarby IF                  11,05

P14 80m final Vind -0,1

1   Stefan Mandén                       86   IF Linnéa                         9,97

2   John Styfberg                         86   Täby IS                            10,03

3   Robin Lindkvist                     86   Hammarby IF                  10,19

4   Viktor Granholm                   86   Spårvägens FK                10,25

5   Gabriel Gonzalez                   86   Kungsängens SK             10,36

6   Johan Aspegren                     86   Österhaninge                   10,40

7   Lukas Nilsson                        86   Hässelby SK                   10,51

8   Lars Ekegård                          86   Huddinge AIS                 10,55

P14 800m

1   Robin Lindkvist                     86   Hammarby IF                  2.10,8m

2   Martin Johansson                  86   Danderyds SK                 2.16,9m

3   Mattias Holmqvist                 86   Kungsängens SK             2.18,6m

4   Mikael Lindkvist                   86   Hammarby IF                  2.19,6m

5   Anders Appeldahl                  86   Turebergs FK                  2.23,9m

6   Robin Anzengruber               86   Spårvägens FK                2.26,4m

P14 Höjd

1   Patrik Sjöbom                        86   Huddinge AIS                 1.61

2   Jesper Granlund                     86   Huddinge AIS                 1.57

3   Stefan Mandén                       86   IF Linnéa                         1.57

4   Robert Janson                        86   Hammarby IF                  1.53

5   Jonas Granlund                      86   Hammarby IF                  1.53

6   Robin Lindkvist                     86   Hammarby IF                  1.49

                            129   133   137   141    145   149   153   157    161   164

       Mandén        -       -       -       -       o       o       xo     o        xxx

       Granlund      -       -       -       o        o       o       xo     xxx

       Granlund      -       -       -       o        o       o       o       o        xxx

       Janson          -       -       o      o        o       o       o       xxx

       Sjöbom         -       -       -       o        o       o       o       o        o       xxx

       Lindkvist      -       -       -       o        o       xo     xxx

P14 Längd

1   Gabriel Gonzalez                   86   Kungsängens SK             5.62

2   John Styfberg                         86   Täby IS                            5.58

3   Robin Lindkvist                     86   Hammarby IF                  5.44

4   Fredrik Wictorsson                86   Turebergs FK                  5.42

5   Viktor Granholm                   86   Spårvägens FK                5.37

6   Fredrik Johannesson              86   Kungsängens SK             5.34

7   Andreas Andersson                86   Turebergs FK                  5.26

8   Patrik Hootoja                       86   Tullinge-Tumba FF        4.98

9   Johan Aspegren                     86   Österhaninge                   4.95

10 Patrik Sjöbom                        86   Huddinge AIS                 4.91

11 Erik Nordström                      86   Hammarby                      4.80

12 Sebastian Öberg                     86   Turebergs FK                  4.55

13 Manu St Hill                          86   Österhaninge                   4.39

14 Lars Ekegård                          86   Huddinge AIS                 4.22

              Lindkvist         4.86      5.13      X           5.37      5.31      5.44

                                       +1,3      -1,7       -0,1       -0,2       -1,0       -0,3

              Sjöbom            4.79      4.91      4.74                    

                                       +0,5      -0,9       -0,7                     

              St Hill              4.39      4.27      X                         

                                       +0,5      -0,9       -0,2                     

              Styfberg           5.58      5.52      5.56      5.58      5.51      5.32

                                       +0,4      -0,6       +0,2      -0,6       +0,4      -0,2

              Wictorsson      5.42      5.38      -                           

                                       +0,5      +1,0      -                          

              Öberg               4.55      4.43      -                           

                                       -0,3       -0,1       -                          

              Nordström       4.80      X           4.72                    

                                       -0,9       -0,3       -0,6                     

              Hootoja            4.91      4.98      3.39      4.92      4.90      4.96

                                       -0,7       +1,6      -0,2       -1,8       +0,2      +0,5

              Andersson       5.07      5.11      5.11      5.20      5.26      5.26

                                       -0,4       +0,7      +0,2      -1,2       -0,1       -0,3

              Aspegren         4.25      4.87      4.95                    

                                       -1,5       +1,6      -0,7                     

              Granholm        5.19      5.37      5.28      5.14      4.56      5.11

                                       -0,9       +1,2      -0,3       -1,2       -0,3       +0,2

              Johannesson    5.22      5.13      5.34      3.28      3.83      X

                                       -0,4       +0,8      +0,2      -0,7       -0,1       +0,3

              Gonzalez         5.15      5.39      5.45      5.25      5.62      5.54

                                       +0,3      +0,2      +0,4      -0,4       +0,3      -0,6

              Ekegård           4.22      -             -                           

                                       +0,7      -            -                          

P14 Kula

1   Stefan Mandén                       86   IF Linn,a                         10.57

2   Johan Aspegren                     86   Österhaninge                   10.33

3   Fredrik Wictorsson                86   Turebergs FK                  9.97

4   John Styfberg                         86   Täby IS                            9.70

5   Patrik Sjöbom                        86   Huddinge AIS                 9.70

6   Andreas Carlstedt                  86   Hanviken                         8.73

              Carlstedt          8.59      7.57      8.46      7.03      8.73      7.89

              Styfberg           9.69      9.70      8.18      9.68      9.59      8.80

              Aspegren        10.12     9.63      10.16     10.15     9.27      10.33

              Wictorsson      9.22      9.36      9.77      9.15      9.35      9.97

              Mandén           8.80      10.25     10.41     10.07     10.57     10.50

              Sjöbom            9.16      8.31      8.70      9.70      9.20      9.28

P14 Diskus

1   Jonas Granlund                      86   Hammarby IF                  28.97

2   Jesper Granlund                     86   Huddinge AIS                 23.63

3   Jonathan Ekblad                    86   IF Linnéa                         22.29

4   Patrik Sjöbom                        86   Huddinge AIS                 21.88

5   Lars Ekegård                          86   Huddinge AIS                 19.36

              Sjöbom            -            21.88     17.29     -             -             -

              Granlund        19.46     -            23.63     -             -             -

              Ekblad            22.29     21.00     20.65     18.10     21.63     17.01

              Granlund        28.97     24.52     -             -             -             -

              Ekegård          18.51     -            16.23     18.87     19.36     -

F14 80m försök Heat 1 Vind -0,6

1   Maria Tellman                       86   Hammarby IF                  10,53              FINAL

2   Helena Norberg                     86   Huddinge AIS                 10,64              Final

3   Maria Ullberg                        86   Danderyd Athletics         10,84              Final

4   Iita Mikkonen Wingårdh       86   Huddinge AIS                 11,14              Final

5   Camilla Sillander                   86   Danderyd Athletics         11,15              Final

6   Camilla Carls                         86   Hammarby IF                  11,23

7   Melissa Denbaum                  86   Hässelby SK                   12,11

F14 80m försök Heat 2 Vind +1,9

1   Sandra Marques                     86   Hässelby SK                   10,55              FINAL

2   Mikaela Westerfalk               86   Huddinge AIS                 10,75              Final

3   Marie Turesson                      86   Fredrikshofs FIF             11,11              Final

4   Jenny Neidenmark                 86   Tyresö FK                       11,31

5   Anna Schröder                       86   Hässelby SK                   11,32

6   Linda Söderqvist                   86   Turebergs FK                  11,41

F14 80m final Vind +1,4

1   Maria Tellman                       86   Hammarby IF                  10,34

2   Helena Norberg                     86   Huddinge AIS                 10,47

3   Sandra Marques                     86   Hässelby SK                   10,51

4   Maria Ullberg                        86   Danderyd Athletics         10,76

5   Mikaela Westerfalk               86   Huddinge AIS                 10,89

6   Iita Mikkonen Wingårdh       86   Huddinge AIS                 11,05

7   Camilla Sillander                   86   Danderyd Athletics         11,15

8   Marie Turesson                      86   Fredrikshofs FIF             11,41

F14 800m

1   Ellen Söderhult                      86   Hammarby IF                  2.28,0m

2   Mikaela Westerfalk               86   Huddinge AIS                 2.34,3m

3   Josefine Lundberg                 86   Huddinge AIS                 2.35,5m

4   Johanna Öhman                     86   Hässelby SK                   2.36,8m

5   Caroline Holmström              86   IFK Lidingö                    2.41,2m

6   Susanne Sjöstrand                 86   Turebergs FK                  2.48,6m

F14 Höjd

1   Camilla Sillander                   86   Danderyd Athletics         1.62

2   Mikaela Westerfalk               86   Huddinge AIS                 1.56

3   Rozefa Krasniqi                     86   Hammarby IF                  1.52

4   Maria Ullberg                        86   Danderyd Athletics         1.52

5   Anna Bohgard                        86   Turebergs FK                  1.48

6   Camilla Kramar                     86   Huddinge AIS                 1.48

7   Jenny Neidenmark                 86   Tyresö FK                       1.44


8   Ellen Söderhult                      86   Hammarby IF                  1.40

9   Annika Andersson                 86   Hammarby IF                  1.36

                            124   128   132   136    140   144   148   152    156   160   162   164

       Krasniqi       -       -        o       o        xo     o       o       xo      xxx

       Westerfalk   -       -       o       o        o       o       o       xo      o       xxx

       Ullberg         -       -       -       o        o       xo     xo     xo      xxx

       Bohgard        -       -       -       o        o       xxo   o       xxx

       Neidenmark  o       o       o       o        o       xxo   xxx

       Andersson    o       o       xxo   xo      xxx

       Kramar         -       -       -       o        o       o       xo     xxx

       Sillander       -       -       -       -       o       o       o       o        xxo   xo     xo     xxx

       Söderhult      o       o       o       o        xo     xxx

F14 Längd

1   Mikaela Westerfalk               86   Huddinge AIS                 5.31

2   Maria Tellman                       86   Hammarby IF                  5.05

3   Camilla Kramar                     86   Huddinge AIS                 5.04

4   Camilla Sillander                   86   Danderyd Athletics         4.96

5   Iita Mikkonen Wingårdh       86   Huddinge AIS                 4.75

6   Annika Andersson                 86   Hammarby IF                  4.70

7   Josefine Lundberg                 86   Huddinge AIS                 4.57

8   Maria Ullberg                        86   Danderyd Athletics         4.44

9   Marie Turesson                      86   Fredrikshofs FIF             4.43

10 Camilla Carls                         86   Hammarby IF                  4.35

11 Sara Hartman                         86   Turebergs FK                  4.27

12 Linda Söderqvist                   86   Turebergs FK                  4.19

13 Melissa Denbaum                  86   Hässelby SK                   4.04

              Sillander          4.73      4.81      4.96      4.90      4.85      4.89

                                       -1,5       -0,9       +0,8      -0,5       +0,3      -0,8

              Turesson          4.43      4.28      4.22                    

                                       -0,7       -0,4       +1,0                    

              Ullberg            4.44      -             -             -             -             -

                                       -0,5       -            -            -            -            -

              Denbaum         4.03      4.04      3.99                    

                                       -2,0       -0,4       +0,4                    

              Andersson       4.62      4.65      4.70      4.42      4.42      4.57

                                       -0,3       -0,2       +1,2      +0,8      -0,6       +0,4

              Söderqvist       4.19      4.14      4.03                    

                                       -1,7       +0,3      +2,9                    

              Carls                4.32      4.35      -                           

                                       -0,8       +0,4                                  

              Hartman           4.27      4.10      X                         

                                       -0,6       +0,5      +1,3                    

              Tellman           X           5.05      -             4.88      4.95      4.72

                                       -1,3       +0,4      -            +2,1      -1,4       +0,3

              Kramar            4.52      4.99      5.04      4.98      4.82      4.99

                                       -0,5       -0,5       +1,1      +0,8      -0,4       +0,4

              Lundberg         4.57      4.24      4.25      4.29      4.49      4.39

                                       -0,1       -1,3       +1,3      -1,0       -0,8       -1,3

              Westerfalk       5.09      4.90      5.01      4.89      5.31      4.94

                                       -1,6       -1,3       +1,5      -0,7       -0,5       -0,9

              Mikkonen W  4.66      4.62      4.65      4.51      4.75      4.73

                                      + 1,1      +0,5      +1,5      -1,0       -1,7       -1,0

F14 Kula

1   Carolina Hjelt                        86   Huddinge AIS                 13.53

2   Rozefa Krasniqi                     86   Hammarby IF                  10.64

3   Hanna Fredriksson                 86   Kungsängens SK             8.58

4   Isabelle Forsten                     86   Hässelby SK                   7.16

5   Petra Tarvainen                     86   Tullinge-Tumba FF        6.94

              Hjelt               13.52     12.94     12.75     13.28     12.91     13.53

              Fredriksson     8.58      8.04      7.94      8.43      8.21      8.55

              Forsten            6.91      7.02      6.58      -             -             7.16

              Tarvainen        6.02      6.12      6.49      6.69      6.94      6.86

              Krasniqi          10.10     10.02     10.64     10.56     10.58     10.22

F14 Diskus

1   Carolina Hjelt                        86   Huddinge AIS                 39.48

2   Annika Hjelm                        86   Huddinge AIS                 30.54

3   Anna Schröder                       86   Hässelby SK                   29.43

4   Isabelle Forsten                     86   Hässelby SK                   22.72

5   Camilla Carls                         86   Hammarby IF                  22.66

6   Carina Lundberg                    86   Vallentuna FK                17.86

              Carls               21.67     16.82     22.66     22.60     -            22.39

              Hjelt               32.77     36.75     38.38     37.34     39.48     38.44

              Forsten           22.72     -            21.22     21.35     21.42     -

              Lundberg         -             -             -            16.51     17.86     -

              Hjelm               -             -             -            22.21     30.40     30.54

              Schröder         22.66     24.33     24.24     29.43     25.96     28.67

P13 80m försök Heat 1 Vind +1,3

1   Ben Kalifa Hakim                  87   Huddinge AIS                 10,75              FINAL

2   Viktor Swahn                         87   Österhaninge IF              11,12              Final

3   Stefan Söderlund                   87   Hässelby SK                   11,33              Final

4   Johannes Berg                        87   Boo IF                             11,75              Final

5   Mabil Mezianir                      87   Spårvägens FK                12,25

P13 80m försök Heat 2 Vind +2,2

1   Joel Thorén                            87   Huddinge AIS                 10,98w           FINAL

2   Gabriel Thorstenson              87   Danderyds SK                 11,05w           Final

3   Patrik Lythell                         87   Hässelby SK                   11,21w           Final

4   Adam Mannerstedt                87   Vallentuna FK                11,74w           Final

5   Sami Amdouni                       87   SoIK Hellas                     12,31w

P13 80m final Vind -1,6

1   Ben Kalifa Hakim                  87   Huddinge AIS                 11,05

2   Joel Thorén                            87   Huddinge AIS                 11,23

3   Gabriel Thorstenson              87   Danderyds SK                 11,37

4   Stefan Söderlund                   87   Hässelby SK                   11,46

5   Adam Mannerstedt                87   Vallentuna FK                11,91

6   Johannes Berg                        87   Boo IF                             11,93

     Patrik Lythell                         87   Hässelby SK                   Ej start

     Viktor Swahn                         87   Österhaninge IF              Ej start

P13 800m

1   Tor Pöllänen                          87   Hässelby SK                   2.17,2m

2   Gustaf Karnebäck                  87   Turebergs FK                  2.17,7m

3   Yngve Forslin                        87   Hässelby SK                   2.18,9m

4   Ben Kalifa Hakim                  87   Huddinge AIS                 2.20,3m


5   Robert Höckerstrand             87   Täby IS                            2.33,6m

6   Adam Mannerstedt                87   Vallentuna FK                2.41,9m

P13 Höjd

1   Mehdi Al-Khatib                   87   SoIK Hellas                     1.41

2   Gabriel Thorstenson              87   Danderyds SK                 1.41

3   Joel Thorén                            87   Huddinge AIS                 1.33

                            129   133   137   141    145

       Thorén          -       xxo   xxx

       Thorstenson -       -       xo     xxo    xxx

       Al-Khatib     o       -        -        o        xxx

P13 Längd

1   Viktor Swahn                         87   Österhaninge IF              5.01

2   Mehdi Al-Khatib                   87   SoIK Hellas                     4.70

3   Christoffer Kaihoranta          87   Tyresö FK                       4.69

4   Joel Thorén                            87   Huddinge AIS                 4.67

5   Gabriel Thorstenson              87   Danderyds SK                 4.59

6   Patrik Lythell                         87   Hässelby SK                   4.58

7   Jani Harhala                           87   Tullinge-Tumba FF        4.52

8   Stefan Söderlund                   87   Hässelby SK                   4.40

9   Adam Mannerstedt                87   Vallentuna FK                4.04

10 Sami Amdouni                       87   SoIK Hellas                     4.03

              Thorstenson     X           4.59      4.40      4.26      4.50      4.53

                                       -2,2       -0,2       -0,1       +1,0      -0,1       +0,9

              Lythell             X           4.58      X           X           

                                       -1,1       +0,2      -0,1       +0,3     

              Swahn              5.01      4.92      X           X           4.82      4.79

                                       -0,4       -0,6       +0,2                    +0,6      +1,0

              Thorén             4.58      X           4.62      4.67      2.71      4.67

                                       -0,8       -0,6       -0,8       -0,5       +0,7      +0,2

              Söderlund        X           3.98      4.40      X           X           4.26

                                       -0,8       +0,5      -1,3       -0,2       +1,0      -0,3

              Harhala            4.13      3.94      4.33      4.04      4.52      4.38

                                       -1,3       -            -1,1       -0,2       +0,8      +0,3

              Mannerstedt    X           3.89      4.04                    

                                       -1,8       +0,6      -0,9                     

              Al-Khatib        4.66      4.58      4.66      4.65      4.70      4.68

                                       -1,4       +1,0      -0,4       +1,4      +0,9      -0,1

              Kaihoranta       4.51      4.48      4.64      4.69      4.42      4.57

                                       -1,7       +1,0      -0,4       +0,3      +0,7      -0,3

              Amdouni          3.98      4.03      3.77                    

                                       -1,6       -0,5       -1,0                     

P13 Kula

1   Henrik Hassel                        87   Turebergs FK                  10.59

2   Nicklas Eriksson                    87   SoIK Hellas                     9.63

3   Joel Thorén                            87   Huddinge AIS                 9.37

4   Marcus Janback                     87   Fredrikshofs FIF             9.30

5   Viktor Swahn                         87   Österhaninge IF              7.96

6   Yngve Forslin                        87   Hässelby SK                   7.41

7   Jonas Elgered                         87   Hammarby IF                  7.33

8   Christoffer Kaihoranta          87   Tyresö FK                       7.14

              Kaihoranta       6.72      -             7.04      7.14      5.99      7.05

              Elgered            7.33      7.07      7.08      6.46      7.00      7.12

              Hassel              9.52      10.59     9.75      10.49     9.98      10.24

              Thorén             9.37      8.96      9.35      9.02      8.80      -

              Forslin             7.41      7.27      7.35      -             6.97      7.01

              Swahn              7.96      7.76      7.13      7.15      7.81      7.59

              Janback            8.19      9.25      -             9.17      -             9.30

              Eriksson          9.49      9.63      9.00      9.42      9.27      7.97

P13 Diskus

1   Henrik Hassel                        87   Turebergs FK                  26.26

2   Marcus Janback                     87   Fredrikshofs FIF             25.53

3   Jonas Elgered                         87   Hammarby IF                  23.33

4   Joel Thorén                            87   Huddinge AIS                 22.34

5   Mehdi Al-Khatib                   87   SoIK Hellas                     17.33

6   Sami Amdouni                       87   SoIK Hellas                     17.14

              Thorén            22.34     21.77     -             -             -             -

              Janback            -            19.95     22.54     -            19.48     25.53

              Elgered           16.83     20.62     22.07     -            23.33     23.15

              Hassel              -            19.88     22.27     -            25.72     26.26

              Amdouni          -             -            15.35     17.14     -            14.74

              Al-Khatib        -             -            17.29     17.07     -            17.33

F13 80m försök Heat 1 Vind +0,4

1   Helena Eriksson                     87   Österhaninge IF              11,08              FINAL

2   Elin Hynning                         87   Hammarby IF                  11,42

     Therese Gustafsson               87   Hammarby IF                  11,42

4   Emelie Karlsson                    87   Hässelby SK                   11,66

5   Gabriella Hellman                 87   IFK Lidingö                    11,78

6   Charlotta Brishammar           87   IFK Lidingö                    11,79

7   Sofia Ernstson                       87   Boo IF                             12,79

F13 80m försök Heat 2 Vind -0,6

1   Isabelle Hellman                    87   IFK Lidingö                    11,21              FINAL

2   Anna Wikström                     87   IFK Tumba                      11,24              Final

3   Sara Sällström                       87   Mälarö SOK                    11,25              Final

4   Josefine Hörberg                   87   Huddinge AIS                 11,31              Final

5   Sofia Grahm                           87   Täby IS                            11,78

6   Sofie Sundberg                      87   Hässelby SK                   11,80

7   Erika Meriläinen                   87   Tullinge-Tumba FF        12,52

F13 80m försök Heat 3 Vind +0,2

1   Karin Lidegran                      87   Huddinge AIS                 11,19              FINAL

2   Lisa Voltaire                          87   Täby IS                            11,63

3   Helena Weinz                        87   Hammarby IF                  11,87

4   Louise Martin                        87   Hässelby SK                   12,06

5   Josefin Eriksson                    87   Ösmo GIF                        12,18

F13 80m försök Heat 4 Vind -0,7

1   Elin Husén                             87   SoIK Hellas                     11,07              FINAL

2   Sophia Säfstrand                    87   Hässelby SK                   11,41              Final

3   Kidora Fuentes                      87   Hammarby IF                  11,58

4   Elina Nylander                       87   Hammarby IF                  11,59

5   Alaya St Hill                          87   Österhaninge                   11,60

6   Sofia Quell                             87   Österhaninge IF              11,62

7   Linda Norling                        87   Boo IF                             11,81

8   Åsa Bengtlars                        87   Turebergs FK                  12,02

F13 80m final Vind -1,0

1   Elin Husén                             87   SoIK Hellas                     11,10

2   Karin Lidegran                      87   Huddinge AIS                 11,11

3   Helena Eriksson                     87   Österhaninge IF              11,17

4   Sara Sällström                       87   Mälarö SOK                    11,36

5   Isabelle Hellman                    87   IFK Lidingö                    11,40

6   Sophia Säfstrand                    87   Hässelby SK                   11,44

7   Josefine Hörberg                   87   Huddinge AIS                 11,51

     Anna Wikström                     87   IFK Tumba                      Ej start

F13 800m

1   Frida Flodström                     87   Turebergs FK                  2.24,8m

2   Charlotte Johansson              87   Vallentuna FK                2.31,2m

3   Camilla Håkansson                87   Hammarby IF                  2.32,5m

4   Lisa Voltaire                          87   Täby IS                            2.32,6m

5   Jessica Wiking                       87   Värmdö IF                       2.32,7m

6   Michelle Nyström                  87   Hammarby IF                  2.32,8m

7   Mikaela Hansson                   87   Hanvikens SK                 2.37,7m

8   Anna Örneving                      87   Turebergs FK                  2.37,8m

9   Alaya St Hill                          87   Österhaninge                   2.42,0m

10 Louise Martin                        87   Hässelby SK                   2.42,5m

11 Astrid Lönnervall                  87   Täby IS                            2.51,4m

F13 Höjd

1   Emelie Arvidsson                  87   Hammarby IF                  1.48

2   Anna Wikström                     87   IFK Tumba                      1.44

3   Fanny Hagström                    87   Hanviken                         1.36

4   Sandra Linden                        87   Hanviken                         1.36

     Siri Pettersson                       87   Tyresö FK                       1.36

6   Charlotta Brishammar           87   IFK Lidingö                    1.36

7   Sofia Quell                             87   Österhaninge IF              1.32

                            120   124   128   132    136   140   144   148    152

       Quell            o       o       o       xxo    xxx

       Pettersson     -        -        o       o        xo     xxx

       Wikström     -        -        -        o        o       o       o       xxx

       Brishammar  -        o       o       o        xxo   xxx

       Hagström      -        -        -        o        o       xxx

       Linden          -        o       o       o        xo     xxx

       Arvidsson     -        -        -        o        o       o       xo     xxo    xxx

F13 Längd

1   Karin Lidegran                      87   Huddinge AIS                 4.76

2   Elina Nylander                       87   Hammarby IF                  4.70

3   Fanny Hagström                    87   Hanviken                         4.59w

4   Elin Husén                             87   SoIK Hellas                     4.59

5   Helena Eriksson                     87   Österhaninge IF              4.57

6   Charlotte Johansson              87   Vallentuna FK                4.56

7   Emelie Arvidsson                  87   Hammarby IF                  4.49

8   Sophia Säfstrand                    87   Hässelby SK                   4.48

9   Kidora Fuentes                      87   Hammarby IF                  4.46

10 Sandra Linden                        87   Hanviken                         4.40

11 Elin Hynning                         87   Hammarby IF                  4.38

12 Charlotta Brishammar           87   IFK Lidingö                    4.37

13 Johanna Wikström                 87   Huddinge AIS                 4.36

14 Kaisa Lindberg                      87   Huddinge AIS                 4.33

15 Therese Gustafsson               87   Hammarby IF                  4.29

16 Emelie Karlsson                    87   Hässelby SK                   4.21

17 Maria Nyholm                       87   Hanviken                         4.21

18 Sara Frykedal                         87   Turebergs FK                  4.19

19 Åsa Bengtlars                        87   Turebergs FK                  4.17

20 Helena Weinz                        87   Hammarby IF                  4.13

21 Camilla Håkansson                87   Hammarby IF                  4.06

22 Isabelle Hellman                    87   IFK Lidingö                    4.04

23 Alaya St Hill                          87   Österhaninge                   3.97

24 Josefin Eriksson                    87   Ösmo GIF                        3.93

25 Gabriella Hellman                 87   IFK Lidingö                    3.79

26 Caroline Hultgren                  87   Boo IF                             3.51

27 Elin Persson                           87   Boo IF                             3.08

              Linden             X           X           4.40                    

                                       -0,2       -0,1       -1,5                     

              Husén              4.24      4.59      4.49      4.30      4.27      -

                                       -0,3       +0,8      -1,5       -1,3       -0,4       -

              Säfstrand         X           X           4.48      4.39      4.37      4.43

                                       -1,4       -0,5       -1,2       -1,2       -0,7       -2,3

              Brishammar     4.37      4.29      4.34                    

                                       -1,0       -0,2       -1,0                     

              Bengtlars         4.17      4.04      4.08                    

                                       -1,4       -0,4       -0,9                     

              Lindberg          4.33      4.30      4.33                    

                                       -2,3       -0,8       -0,4                     

              Lidegran          4.60      4.76      4.62      4.50      4.55      4.49

                                       -2,1       +0,4      -0,2       -2,5       +0,3      -0,4

              Hellman           3.76      4.04      3.96                    

                                       -0,4       -0,9       -0,4                     

              Nyholm            X           4.21      X                         

                                       -0,7       -1,0       -0,4                     

              Wikström        X           4.36      X                         

                                       -1,8       -1,1       -1,7                     

              Weinz              4.13      4.01      4.01                    

                                       -1,3       -0,7       -0,6                     

              Eriksson          3.83      3.82      3.93                    

                                       -1,8       -0,7       -0,8                     

              St Hill              3.94      3.87      3.97                    

                                       +1,2      -0,5       -0,6                     

              Håkansson       4.06      4.02      4.00                    

                                       +0,4      -0,9       -0,2                     

              Johansson        4.19      4.48      3.29      4.49      4.34      4.56

                                       +0,2      -1,0       -1,4       -1,8       +0,6      -2,3

              Hultgren          3.28      3.50      3.51                    

                                       +0,3      -0,7       +0,7                    

              Nylander          4.19      4.49      4.37      4.37      4.62      4.70

                                       -0,6       -0,7       +1,1      -2,5       +0,7      -0,8

              Eriksson          4.35      4.28      4.57      4.24      3.82      4.33

                                       -1,9       -0,8       +1,6      -1,4       -0,6       -0,8

              Persson            2.87      X           3.08                    

                                       -2,3       -1,3       +1,0                    


              Gustafsson       4.21      4.26      4.29                    

                                       -0,7       -1,7       +1,6                    

              Hynning           4.34      4.31      4.38                    

                                       -1,5       -1,3       +1,3                    

              Frykedal          4.12      3.99      4.19                    

                                       -0,9       -1,2       -1,2                     

              Hagström         4.43      4.57      4.59      4.33      4.29      4.59

                                       -1,0       -1,2       -0,2       -0,7       -0,8       +2,1

              Fuentes            4.36      4.46      4.40                    

                                       -2,2       -1,7       -0,5                     

              Hellman           3.79      3.73      3.69                    

                                       -2,1       -0,4       -0,2                     

              Karlsson          4.21      4.16      4.18                    

                                       -1,0       -0,1       +0,7                    

              Arvidsson        4.36      4.49      4.48      4.37      4.30      4.42

                                       -0,4       -0,9       +1,8      -1,0       -0,1       -0,3

F13 Kula

1   Anna Wikström                     87   IFK Tumba                      11.28

2   Johanna Wikström                 87   Huddinge AIS                 11.24

3   Fanny Hagström                    87   Hanviken                         8.94

4   Annie Lindström                    87   Turebergs FK                  8.02

5   Maria Nyholm                       87   Hanviken                         7.72

6   Linn Liljequist                       87   Hässelby SK                   7.62

7   Emilija Katalina                    87   Tullinge-Tumba FF        7.23

8   Erika Meriläinen                   87   Tullinge-Tumba FF        7.13

9   Louise Martin                        87   Hässelby SK                   6.82

10 Elin Johansson                       87   Turebergs FK                  6.79

11 Josefin Eriksson                    87   Ösmo GIF                        6.70

12 Helena Eriksson                     87   Österhaninge IF              6.47

13 Sari Jokinen                           87   Tullinge-Tumba FF        6.38

14 Astrid Lönnervall                  87   Täby IS                            6.00

              Wikström       11.17     10.46     9.83      10.31     10.74     11.28

              Lönnervall       5.63      5.69      6.00                    

              Meriläinen       6.36      6.84      6.15      6.21      6.33      7.13

              Eriksson          5.87      6.47      -                           

              Jokinen            6.38      5.94      6.15                    

              Lindström        8.02      7.82      7.76      7.72      -             7.85

              Hagström         8.72      7.83      8.53      8.15      8.94      8.86

              Katalina           7.05      -             6.26      7.10      7.23      6.95

              Nyholm            7.72      -             6.41      -             -             6.95

              Eriksson          6.51      6.70      6.53                    

              Wikström       10.19     10.80     10.67     10.35     10.92     11.24

              Johansson        6.79      6.68      6.65                    

              Liljequist         7.62      7.30      7.40      7.20      6.73      7.51

              Martin             6.64      6.19      6.82     

F13 Diskus

1   Johanna Wikström                 87   Huddinge AIS                 31.45

2   Elina Baheram                       87   SoIK Hellas                     22.24

3   Michelle Nyström                  87   Hammarby IF                  19.88

              Baheram         21.10     17.97     22.24     18.40     19.55     18.38

              Wikström       31.45     -             -            27.11     -            26.07

              Nyström          19.88     -            18.81     16.88     -             -

P12 60m försök Heat 1 Vind +0,9

1   Edmund Yeboah                    88   Kungsängens SK             7,38                FINAL

2   Anders Olsson                       88   Täby IS                            8,78                Final

3   Ludvig Wenkler-Garberg      88   Turebergs FK                  8,88                Final

4   Magnus Tidblad-Johansson   89   Turebergs FK                  9,16

5   Joakim Hällström                  88   Österhaninge                   9,21

6   Jonas Segerlind                      88   Hammarby IF                  9,46

7   Johan Söderstedt                    88   Hammarby IF                  9,67

8   Alexander Ek                         88   Österhaninge                   11,02

P12 60m försök Heat 2 Vind +2,0

1   Alexander Ström                    88   Huddinge AIS                 8,47                FINAL

2   Viktor Kårelid                       89   Hammarby IF                  8,72                Final

3   Mohammed Ceesay               88   Hammarby IF                  8,76                Final

4   Andreas Söderberg                89   Turebergs FK                  9,06

5   Alexander Lundholm             88   IFK Tumba                      9,33

6   Erik Karlsson                         88   IFK Tumba                      9,34

7   Henrik Östlund                      88   SoIK Hellas                     9,36

P12 60m försök Heat 3 Vind +0,9

1   Nils-Göran Nilsson                88   Täby IS                            8,36                FINAL

2   Jonathan Ljungvist                89   Huddinge AIS                 8,97                Final

3   Johan Hällgård                       89   Hässelby SK                   9,15

4   Tomas Niemeyer                    89   Hammarby IF                  9,19

5   Mattias Brink                         88   Hanviken                         9,34

6   Magnus Östlund                    88   SoIK Hellas                     9,71

7   Fredrik Ivetun                        88   Österhaninge IF              9,98

8   Furat Albedj                           88   SoIK Hellas                     10,33

P12 60m final Vind +0,2

1   Edmund Yeboah                    88   Kungsängens SK             7,31

2   Nils-Göran Nilsson                88   Täby IS                            8,39

3   Alexander Ström                    88   Huddinge AIS                 8,62

4   Anders Olsson                       88   Täby IS                            8,92

5   Viktor Kårelid                       89   Hammarby IF                  8,94

6   Ludvig Wenkler-Garberg      88   Turebergs FK                  8,97

7   Mohammed Ceesay               88   Hammarby IF                  9,06

8   Jonathan Ljungvist                89   Huddinge AIS                 9,26

P12 800m

1   Christoffer Sundberg             89   Mälarö SOK                    2.32,69

2   Jimmy Wickström                 88   Huddinge AIS                 2.33,44

3   Mattias Prejner                      89   Mälarö SOK                    2.35,95

4   Fredrik Hallinder                   88   Turebergs FK                  2.36,97

5   Esbjörn Backlund                  89   Ösmo GIF                        2.39,23

6   Mats Andersson                     89   Turebergs FK                  2.39,88

7   Mattias Brink                         88   Hanviken                         2.40,66

8   Marcus Persson                     89   Mälarö SOK                    2.42,78

9   Tommi Vaara                         88   Tullinge-Tumba FF        2.43,38

10 Mathias Nordberg                  89   Huddinge AIS                 2.43,41

11 James Kearing                       89   Turebergs FK                  2.49,67

12 Mohammed Ceesay               88   Hammarby IF                  2.51,21

13 Johan Söderstedt                    88   Hammarby IF                  2.53,81

14 Marcus Anzengruber             88   SoIK Hellas                     2.56,21


15 Niclas Liedberg                     88   Hammarby IF                  2.57,23

     Tomas Holmqvist                  88   Kungsängens SK             Brutit

P12 Höjd

1   Jonathan Ljungvist                89   Huddinge AIS                 1.42

2   Niclas Liedberg                     88   Hammarby IF                  1.30

3   Jonas Segerlind                      88   Hammarby IF                  1.30

4   David Olsson                         88   Hammarby IF                  1.22

5   Magnus Östlund                    88   SoIK Hellas                     1.14

                            110   114   118   122    126   130   134   137    140   142   144

       Östlund         o       xo     xxx

       Segerlind      -        o       o       xo      xo     o       xxx

       Ljungvist      o       o       o       o        xo     o       o       o        o       xxo   xxx

       Olsson          -        o       o       xo      xxx

       Liedberg       -        o       o       o        o       o       xxx

P12 Boll

1   Niklas Rosenius                     88   Österhaninge IF              40.92

2   David Olsson                         88   Hammarby IF                  36.01

3   Johan Brodén                         88   Hammarby IF                  36.00

4   Mattias Renholm                   88   Hammarby IF                  35.05

5   Tomas Niemeyer                    89   Hammarby IF                  34.88

6   Mark Sayar                            88   Turebergs FK                  34.81

7   Esbjörn Backlund                  89   Ösmo GIF                        27.92

8   Viktor Kårelid                       89   Hammarby IF                  27.52

9   Furat Albedj                           88   SoIK Hellas                     25.76

10 Johan Söderstedt                    88   Hammarby IF                  24.95

              Brodén            33.76     33.37     36.00     31.76     35.11     33.95

              Kårelid           16.04     21.56     27.52     26.77     26.25     22.90

              Renholm         33.17     34.57     35.05     32.25     30.49     29.53

              Rosenius         39.64     40.92     38.42     39.62     33.73     35.41

              Sayar              31.52     33.68     33.39     31.44     34.81     34.81

              Söderstedt      21.54     24.95     24.90                   

              Olsson            33.38     36.01     29.52     33.12     34.76     -

              Backlund        24.31     -            27.92     27.46     27.77     23.33

              Albedj             24.91     23.20     25.76                   

              Niemeyer        32.58     34.88     33.61     32.56     33.71     34.88

F12 60m försök Heat 1 Vind +0,8

1   Maria Abrahamsson              88   Värmdö IF                       8,98                FINAL

2   Maria Rudling                       88   Turebergs FK                  9,23

3   Karolina Nyrenström             88   Hammarby IF                  9,32

4   Karin Boman                          88   IFK Lidingö                    9,33

5   Anna-Clara Brandt                88   Österhaninge IF              9,67

6   Josephine Andersson             88   Österhaninge IF              9,68

F12 60m försök Heat 2 Vind -0,2

1   Sophie Uveby                        88   Ösmo GIF                        8,87                FINAL

2   Linnéa Halvarsson                 88   Turebergs FK                  8,89                Final

3   Hanna Welin                          88   Huddinge AIS                 8,99

4   Marica Eklund                       88   Hammarby IF                  9,22

5   Olivia Rothschild                  88   IFK Lidingö                    9,38

6   Sara Paban                             89   Huddinge AIS                 9,45

7   Catrin Fahlén                         89   Hammarby IF                  9,57

F12 60m försök Heat 3 Vind -1,3

1   Lise Hellqvist                        88   Österhaninge IF              8,82                FINAL

2   Sara Åhslund                         88   Turebergs FK                  9,11

3   Tereza Ortiz-Venegas           89   IFK Tumba                      9,21

4   Jonna Qvistbergh                   89   Mälarhöjdens IK             9,25

5   Frida Tortela                          88   Huddinge AIS                 9,28

6   Susanna Graucob                   88   Vallentuna FK                9,42

7   Elsa Hannar                           89   IFK Lidingö                    9,77

F12 60m försök Heat 4 Vind -0,2

1   Emma Fredriksson                 88   Kungsängens SK             8,78                FINAL

2   Emma Forsberg                      88   Hammarby IF                  8,93                Final

3   Fatima Makakala                   89   Hammarby IF                  9,16

4   Danielle Törnkvist                 88   Hässelby SK                   9,31

5   Nadja Trygg                           88   SoIK Hellas                     9,46

6   Emelina Soto                         89   IFK Tumba                      9,72

F12 60m försök Heat 5 Vind +0,2

1   Emilie Andersson                  89   Kungsängens SK             8,49                FINAL

2   Sofia Stensiö                          88   Kungsängens SK             8,62                Final

3   Mika Liljebäck                      88   Hammarby IF                  9,32

4   Julia Adler                             88   Hässelby SK                   9,34

5   Sara Carlsson-Odell              89   Hammarby IF                  9,46

6   Sofia Törmälä                        88   Hammarby IF                  9,53

F12 60m final Vind -0,7

1   Sofia Stensiö                          88   Kungsängens SK             8,55

2   Emilie Andersson                  89   Kungsängens SK             8,66

3   Lise Hellqvist                        88   Österhaninge IF              8,77

4   Emma Fredriksson                 88   Kungsängens SK             8,84

5   Sophie Uveby                        88   Ösmo GIF                        8,89

6   Linnéa Halvarsson                 88   Turebergs FK                  9,03

7   Emma Forsberg                      88   Hammarby IF                  9,06

8   Maria Abrahamsson              88   Värmdö IF                       9,07

F12 800m heat 1

1   Sofia Kaneberg                      88   Tyresö FK                       2.41,49

2   Tereza Ortiz-Venegas           89   IFK Tumba                      2.42,11

3   Maria Rudling                       88   Turebergs FK                  2.50,74

4   Mika Liljebäck                      88   Hammarby IF                  2.52,34

5   Anna-Clara Brandt                88   Österhaninge IF              2.55,99

6   Josephine Andersson             88   Österhaninge IF              2.56,38

7   Karolina Nyrenström             88   Hammarby IF                  2.57,11

8   Sara Paban                             89   Huddinge AIS                 2.57,43

9   Emelina Soto                         89   IFK Tumba                      2.58,42

F12 800m heat 2

1   Emma Forsberg                      88   Hammarby IF                  2.30,5m

2   Linn Gustafsson                     88   Mälarö SOK                    2.32,0m

3   Louise Christiansen               88   Spårvägens FK                2.36,4m

4   Daphne Miglis                       88   Tyresö FK                       2.40,6m

5   Cecilia Örneving                   89   Turebergs FK                  2.41,6m

6   Maja Armandt                        88   Tyresö FK                       2.42,1m

7   Michaela Reali                      88   Tyresö FK                       2.42,6m

8   Liv Holm                                88   Hammarby IF                  2.46,8m

9   Jonna Qvistbergh                   89   Mälarhöjdens IK             2.47,5m

10 Maria Mereman                     88   Hanviken                         2.48,0m

11 Maria Söderström                  88   Täby IS                            2.50,7m

Samlad lista F12 800m

1   Emma Forsberg                      88   Hammarby IF                  2.30,5m

2   Linn Gustafsson                     88   Mälarö SOK                    2.32,0m

3   Louise Christiansen               88   Spårvägens FK                2.36,4m

4   Daphne Miglis                       88   Tyresö FK                       2.40,6m

5   Sofia Kaneberg                      88   Tyresö FK                       2.41,49

6   Cecilia Örneving                   89   Turebergs FK                  2.41,6m

7   Maja Armandt                        88   Tyresö FK                       2.42,1m

8   Tereza Ortiz-Venegas           89   IFK Tumba                      2.42,11

9   Michaela Reali                      88   Tyresö FK                       2.42,6m

10 Liv Holm                                88   Hammarby IF                  2.46,8m

11 Jonna Qvistbergh                   89   Mälarhöjdens IK             2.47,5m

12 Maria Mereman                     88   Hanviken                         2.48,0m

13 Maria Söderström                  88   Täby IS                            2.50,7m

14 Maria Rudling                       88   Turebergs FK                  2.50,74

15 Mika Liljebäck                      88   Hammarby IF                  2.52,34

16 Anna-Clara Brandt                88   Österhaninge IF              2.55,99

17 Josephine Andersson             88   Österhaninge IF              2.56,38

18 Karolina Nyrenström             88   Hammarby IF                  2.57,11

19 Sara Paban                             89   Huddinge AIS                 2.57,43

20 Emelina Soto                         89   IFK Tumba                      2.58,42

F12 Höjd

1   Sophie Uveby                        88   Ösmo GIF                        1.41

2   Anna Pärsdotter                     89   Täby IS                            1.41

3   Linnéa Halvarsson                 88   Turebergs FK                  1.37

4   Lise Hellqvist                        88   Österhaninge IF              1.37

5   Sara Åhslund                         88   Turebergs FK                  1.37

6   Nadja Trygg                           88   SoIK Hellas                     1.33

7   Daphne Miglis                       88   Tyresö FK                       1.33

8   Sara Lindberg                        88   Hässelby SK                   1.29

9   Olivia Rothschild                  88   IFK Lidingö                    1.25

     Elin P Andreasson                 88   Vallentuna FK                1.25

11 Sofia Stensiö                          88   Kungsängens SK             1.25

12 Fatima Makakala                   89   Hammarby IF                  1.21

                            105   109   113   117    121   125   129   133    137   141   145

       Halvarsson   -       -       -       -       -       -       o       o        xo     xxx

       Hellqvist      -       -       -       -       o       o       o       o        xxo   xxx

       Åhslund        -       -       -       -       -       o       xo     o        xxo   xxx

       Pärsdotter     -       -       -       xo      o       o       xo     o        o       xxo   xxx

       Miglis           -       -       -       -       o       o       xo     xo      xxx

       Andreasson  o       o       o       o        xo     o       xxx

       Uveby           -       -       -       -       o       o       o       o        o       xo     xxx

       Trygg            -       -       -       -       o       -        o       o        xxx

       Makakala     o       o       xo     o        xo     xx-

       Lindberg       o       o       o       o        o       xo     xxo   xxx

       Rothschild    -       o       o       o        xo     o       xxx

       Stensiö         -       -       -       o        o       xo     xxx


F12 Boll

1   Nina Lindroos                        88   Tullinge-Tumba FF        35.46

2   Emma Forsberg                      88   Hammarby IF                  30.67

3   Sara Åhslund                         88   Turebergs FK                  30.64

4   Josefine Bark                         88   Tyresö FK                       30.33

5   Emilie Andersson                  89   Kungsängens SK             29.60

6   Emma Fredriksson                 88   Kungsängens SK             27.98

7   Nadja Trygg                           88   SoIK Hellas                     26.88

8   Sara Lindberg                        88   Hässelby SK                   24.56

9   Hanna Welin                          88   Huddinge AIS                 23.92

10 Marica Eklund                       88   Hammarby IF                  21.05

11 Maria Mereman                     88   Hanviken                         20.24

              Andersson      28.58     28.80     29.60     26.64     27.93     22.10

              Åhslund          28.65     29.62     30.64     29.61     27.72     23.83

              Lindberg         24.43     23.56     X          23.53     24.56     X

              Welin              23.48     23.92     21.36                               

              Bark                26.90     30.33     28.77     29.79     23.92     28.89

              Fredriksson     X          27.98     27.35     27.02     X          25.74

              Mereman        19.76     X          20.24                               

              Trygg               X          24.16     24.97     24.33     25.62     26.88

              Eklund             X          20.80     21.05                               

              Lindroos         27.36     35.46     31.76     32.89     X          24.34

              Forsberg         28.00     26.03     30.67     28.78     27.52     25.30

SÖNDAG

P14 200m Vind +2,0

1   John Styfberg                         86   Täby IS                            24,86

2   Robin Lindkvist                     86   Hammarby IF                  25,08

3   Stefan Mandén                       86   IF Linnéa                         25,13

4   Lars Ekegård                          86   Huddinge AIS                 25,85

5   Johan Aspegren                     86   Österhaninge                   26,16

6   Fredrik Johannesson              86   Kungsängens SK             26,91

7   Martin Johansson                  86   Danderyds SK                 26,94

8   Erik Nordström                      86   Hammarby IF                  27,83

P14 2000m

1   Mikael Andersson                 86   Vallentuna FK                6.11,83

2   Mikael Lindkvist                   86   Hammarby IF                  6.35,73

3   Mattias Holmqvist                 86   Kungsängens SK             6.47,56

4   Niklas Nordgren                    86   Hässelby SK                   6.49,37

     Martin Johansson                  86   Danderyds SK                 Brutit

P14 80m häck Vind +2,7

1   Jonas Granlund                      86   Hammarby IF                  13,08w

2   Erik Nordström                      86   Hammarby IF                  13,19w

3   Karl-Fredrik Bergqvist          86   Hässelby SK                   13,33w

4   Andreas Carlstedt                  86   Hanviken                         13,34w

5   Andreas Andersson                86   Turebergs FK                  14,12w


P14 Stav

1   Martin Lundqvist                   86   Huddinge AIS                 2.90

2   Karl-Fredrik Bergqvist          86   Hässelby SK                   2.50

3   Jonas Granlund                      86   Hammarby IF                  2.10

                            210   220   230   240    250   260   270   280    290   300                             

       Granlund      xo     xxx                                                                                                        

       Bergqvist      xxo   o       o       o        o       xxx                                                                   

       Lundqvist     -       -       xo     o        o       o       o       o        o       xxx                              

P14 Tresteg

1   Patrik Hootoja                       86   Tullinge-Tumba FF        11.23

2   Patrik Sjöbom                        86   Huddinge AIS                 11.16

3   Andreas Andersson                86   Turebergs FK                  10.94

4   Karl-Fredrik Bergqvist          86   Hässelby SK                   10.58

              Andersson      10.64     10.47     10.84     10.94     10.89     10.89

                                       +3,4      +1,2      -1,3       -2,5       -1,1       -2,5

              Bergqvist        10.33     10.58     10.48     10.49     10.23     8.92

                                       +0,4      +0,8      -2,4       +0,3      -0,8       -1,2

              Hootoja           11.23     10.69     10.72     10.81     10.22     10.71

                                       -0,3       +0,4      -2,1       -1,7       +2,0      -0,8

              Sjöbom           10.91     11.09     11.16     11.13     -            10.73

                                       -2,2       -0,2       -1,2       -1,4       -1,0       -1,8

P14 Slägga

1   Patrik Sjöbom                        86   Huddinge AIS                 21.37

              Sjöbom           21.37     19.98     17.80     18.95     19.79     2.13

P14 Spjut

1   Fredrik Wictorsson                86   Turebergs FK                  40.73

2   Andreas Carlstedt                  86   Hanviken                         36.05

3   Sebastian Karlsson                86   Ösmo GIF                        33.31

4   Patrik Sjöbom                        86   Huddinge AIS                 27.54

5   Karl-Fredrik Bergqvist          86   Hässelby SK                   27.46

6   Niklas Nordstrand                 86   Vallentuna FK                25.53

7   Christoffer Lindberg             86   Vallentuna FK                23.71

8   Martin Lundqvist                   86   Huddinge AIS                 22.03

              Wictorsson     40.73     30.88     -            29.62     35.97     33.98

              Lundqvist        -             -            22.03     -             -             -

              Bergqvist         -            25.91     25.73     -            26.56     27.46

              Carlstedt         26.47     26.59     24.46     26.11     -            36.05

              Nordstrand     24.75     24.64     25.53     23.98     -            24.34

              Karlsson         33.31     30.51     29.00     28.12     -            28.97

              Sjöbom           25.88     27.54     25.64     22.80     -             -

              Lindberg         21.45     23.71     14.85     23.01     -            23.45

F14 200m försök Heat 1 Vind +1,9

1   Maria Tellman                       86   Hammarby IF                  26,70              FINAL

2   Mikaela Westerfalk               86   Huddinge AIS                 27,32              Final

3   Iita Mikkonen Wingårdh       86   Huddinge AIS                 27,98              Final

4   Josefine Lundberg                 86   Huddinge AIS                 28,47              Final

5   Camilla Carls                         86   Hammarby IF                  28,93

6   Hanna Fredriksson                 86   Kungsängens SK             29,12

7   Michaela Hamberg                86   Tyresö FK                       29,86

F14 200m försök Heat 2 Vind +2,6

1   Sandra Marques                     86   Hässelby SK                   27,41w           FINAL

2   Marie Turesson                      86   Fredrikshofs FIF             27,72w           Final

3   Helena Norberg                     86   Huddinge AIS                 27,81w           Final

4   Maria Ullberg                        86   Danderyd Athletics         28,49w           Final

5   Camilla Sillander                   86   Danderyd Athletics         29,12w

6   Annika Andersson                 86   Hammarby IF                  30,00w

7   Anna Mouritsen                     86   Ösmo GIF                        31,81w

F14 200m final Vind +1,6

1   Maria Tellman                       86   Hammarby IF                  26,42

2   Sandra Marques                     86   Hässelby SK                   26,87

3   Mikaela Westerfalk               86   Huddinge AIS                 27,25

4   Marie Turesson                      86   Fredrikshofs FIF             27,35

5   Helena Norberg                     86   Huddinge AIS                 28,06

6   Iita Mikkonen Wingårdh       86   Huddinge AIS                 28,28

7   Josefine Lundberg                 86   Huddinge AIS                 28,84

     Maria Ullberg                        86   Danderyd Athletics        

F14 2000m

1   Ellen Söderhult                      86   Hammarby IF                  7.24,63

2   Caroline Holmström              86   IFK Lidingö                    8.00,53

3   Susanne Sjöstrand                 86   Turebergs FK                  8.02,26

F14 80m häck Vind +2,3

1   Camilla Kramar                     86   Huddinge AIS                 12,79w

2   Mikaela Westerfalk               86   Huddinge AIS                 12,95w

3   Camilla Sillander                   86   Danderyd Athletics         13,11w

4   Rozefa Krasniqi                     86   Hammarby IF                  13,35w

5   Camilla Carls                         86   Hammarby IF                  13,63w

6   Annika Andersson                 86   Hammarby IF                  14,31w

F14 Stav

1   Maria Ullberg                        86   Danderyd Athletics         2.50

2   Camilla Sillander                   86   Danderyd Athletics         2.20

                            190   200   210   220    230   240   250   261

       Sillander       o       -        o       o        xxx

       Ullberg         -       -       -       -       o       o       o       xxx

F14 Tresteg

1   Camilla Kramar                     86   Huddinge AIS                 10.82

2   Mikaela Westerfalk               86   Huddinge AIS                 10.66

3   Annika Andersson                 86   Hammarby IF                  10.65

4   Maria Tellman                       86   Hammarby IF                  10.30w

5   Rozefa Krasniqi                     86   Hammarby IF                  10.16

6   Sara Hartman                         86   Turebergs FK                  9.41

7   Michaela Hamberg                86   Tyresö FK                       9.36

8   Marie Turesson                      86   Fredrikshofs FIF             9.20

              Hamberg          9.36      8.86      X           -             -             -

                                       -2,1       -1,6       +0,4                    

              Andersson       9.90      10.15     10.27     10.39     10.57     10.65

                                       +0,8      +0,6      +3,3      -2,4       -1,4       -1,9

              Turesson          9.20      9.03      9.03                    

                                       +0,2      -1,1       +0,3                    

              Tellman          10.30     -             -             -             -             -

                                       +2,9                                                

              Hartman           9.12      8.80      9.04      9.13      9.03      9.41

                                       +2,0      -2,5       -1,8       -2,0       -1,5       -2,1

              Krasniqi          10.13     10.10     10.16     9.60      X           X

                                       +2,6      -1,8       -1,9       -2,4       -1,7       -2,0

              Westerfalk       X          10.63     10.31     10.52     10.50     10.66

                                       +1,4      -1,8       -3,0       -2,5       -0,5       -0,7

              Kramar           10.39     10.58     10.56     10.76     10.72     10.82

                                       +1,4      -2,4       -2,3       -2,2       -1,0       -0,8

F14 Slägga

1   Carolina Hjelt                        86   Huddinge AIS                 36.53

2   Annika Hjelm                        86   Huddinge AIS                 31.02

              Hjelt               33.64     X           X          34.87     34.00     36.53

              Hjelm              26.94     25.95     31.02     29.74     29.02     29.76

F14 Spjut

1   Rozefa Krasniqi                     86   Hammarby IF                  33.97

2   Mikaela Westerfalk               86   Huddinge AIS                 31.55

3   Carina Lundberg                    86   Vallentuna FK                26.56

4   Annika Hjelm                        86   Huddinge AIS                 21.20

5   Iita Mikkonen Wingårdh       86   Huddinge AIS                 19.50

              Hjelm              21.20     -            19.75     19.28     16.71     -

              Lundberg        24.52     22.84     25.78     24.86     24.15     26.56

              Westerfalk      28.58     25.30     27.30     31.55     31.43     30.94

              Krasniqi          33.97     31.89     32.06     31.11     30.77     33.00

              Mikkonen W  16.29     19.50     -            16.66     15.83     16.40

P13 2000m

1   Tor Pöllänen                          87   Hässelby SK                   6.39,45

2   Gustaf Karnebäck                  87   Turebergs FK                  6.48,03

3   Adam Mannerstedt                87   Vallentuna FK                7.40,2m

P13 80m häck Vind +1,6

1   Marcus Janback                     87   Fredrikshofs FIF             13,99

2   Joel Thorén                            87   Huddinge AIS                 15,16

3   Jonas Elgered                         87   Hammarby IF                  15,34

4   Martin Brorell                       87   Hässelby SK                   15,55

P13 Stav

1   Martin Brorell                       87   Hässelby SK                   2.00

2   Jonas Elgered                         87   Hammarby IF                  1.90

                            180   190   200   205

       Brorell          o       xo     xo     xxx

       Elgered         o       o       xxx

P13 Tresteg

1   Christoffer Kaihoranta          87   Tyresö FK                       10.00

2   Marcus Janback                     87   Fredrikshofs FIF             9.67

3   Sami Amdouni                       87   SoIK Hellas                     9.42

4   Stefan Söderlund                   87   Hässelby SK                   9.25

              Kaihoranta       9.43      9.61      X          10.00     9.74      9.52

                                       -2,0       -3,0       -3,9       -4,2       -1,9       -3,9

              Söderlund        9.25      9.06      9.24      X           9.09      8.79

                                       -3,9       -1,0       -3,9       -1,5       -2,0       -1,2

              Janback            9.35      9.56      9.67      9.64      9.20      9.22

                                       -3,9       -0,8       -1,1       -1,4       -4,5       -2,9

              Amdouni          8.95      8.97      9.36      -             9.17      9.42

                                       -4,2       -2,1       -0,8       -            -1,9       -1,5

P13 Slägga

1   Joel Thorén                            87   Huddinge AIS                 18.87

2   Jonas Elgered                         87   Hammarby IF                  16.99

3   Mehdi Al-Khatib                   87   SoIK Hellas                     16.25

4   Sami Amdouni                       87   SoIK Hellas                     13.33

              Elgered           14.79     15.21     15.03     15.72     16.82     16.99

              Amdouni         12.47     13.33     X          12.64     X           X

              Al-Khatib       15.20     X          16.25     14.25     14.30     15.58

              Thorén            17.70     17.97     16.80     17.49     17.22     18.87

P13 Spjut

1   Jonas Elgered                         87   Hammarby IF                  31.23

2   Nicklas Eriksson                    87   SoIK Hellas                     27.90

3   Joel Thorén                            87   Huddinge AIS                 27.89

4   David Eriksson                      87   Ösmo GIF                        25.00

5   Antti Repo                             87   Tullinge-Tumba FF        24.61

6   Christoffer Kaihoranta          87   Tyresö FK                       23.17

7   Marcus Janback                     87   Fredrikshofs FIF             20.99

8   Mehdi Al-Khatib                   87   SoIK Hellas                     17.47

9   Sami Amdouni                       87   SoIK Hellas                     15.43

              Thorén            26.80     25.39     23.19     27.89     27.08     22.94

              Janback            -             -            20.49     20.99     -             -

              Repo               24.61     22.68     -             -             -            23.08

              Eriksson         26.68     -            27.90     21.09     23.53     23.32

              Eriksson         24.65     25.00     24.72     -            22.77     24.62

              Amdouni         15.43     14.33     -                           

              Elgered           31.23     30.36     26.96     27.09     -            24.73

              Al-Khatib        -             -            17.47     -             -             -

              Kaihoranta      23.15     -             -             -            21.68     23.17

F13 2000m

1   Frida Flodström                     87   Turebergs FK                  7.00,77

2   Anna Lindgren                       87   Turebergs FK                  7.16,40

3   Charlotte Johansson              87   Vallentuna FK                7.19,09

4   Anna Örneving                      87   Turebergs FK                  7.31,48

5   Michelle Nyström                  87   Hammarby IF                  7.38,64

6   Mikaela Hansson                   87   Hanvikens SK                 7.43,75

F13 80m häck försök Heat 1 Vind +1,0

1   Fanny Hagström                    87   Hanviken                         13,54              FINAL

2   Elina Nylander                       87   Hammarby IF                  13,92              Final

3   Emelie Arvidsson                  87   Hammarby IF                  14,11              Final

4   Helena Eriksson                     87   Österhaninge IF              15,20              Final

5   Isabelle Hellman                    87   IFK Lidingö                    16,05

6   Lisa Voltaire                          87   Täby IS                            16,12

     Maria Nyholm                       87   Hanviken                         Diskv

F13 80m häck försök Heat 2 Vind +2,5

1   Elina Baheram                       87   SoIK Hellas                     14,17w           FINAL

2   Sandra Linden                        87   Hanviken                         14,35w           Final

3   Charlotta Brishammar           87   IFK Lidingö                    14,72w           Final

4   Sofia Quell                             87   Österhaninge IF              15,54w           Final


5   Sofia Grahm                           87   Täby IS                            15,62w

6   Helena Weinz                        87   Hammarby IF                  16,40w

F13 80m häck Vind +1,8

1   Fanny Hagström                    87   Hanviken                         13,37

2   Emelie Arvidsson                  87   Hammarby IF                  13,51

3   Elina Nylander                       87   Hammarby IF                  13,79

4   Elina Baheram                       87   SoIK Hellas                     14,04

5   Sandra Linden                        87   Hanviken                         14,29

6   Charlotta Brishammar           87   IFK Lidingö                    14,43

7   Helena Eriksson                     87   Österhaninge IF              15,60

8   Sofia Quell                             87   Österhaninge IF              15,93

F13 Stav

1   Emelie Arvidsson                  87   Hammarby IF                  1.80

2   Emelie Krigh                         87   Huddinge AIS                 1.60

                            150   160   170   180    190

       Arvidsson     o       o       xo     o        xxx

       Krigh            xo     o       xxx

F13 Tresteg

1   Elin Husén                             87   SoIK Hellas                     10.25

2   Emelie Arvidsson                  87   Hammarby IF                  9.95

3   Charlotta Brishammar           87   IFK Lidingö                    9.84

4   Anna Wikström                     87   IFK Tumba                      9.79

5   Johanna Wikström                 87   Huddinge AIS                 9.73

6   Kidora Fuentes                      87   Hammarby IF                  9.52

7   Elina Baheram                       87   SoIK Hellas                     9.41

8   Maria Nyholm                       87   Hanviken                         9.34

9   Elina Nylander                       87   Hammarby IF                  9.29

10 Sofia Grahm                           87   Täby IS                            9.25

11 Siri Pettersson                       87   Tyresö FK                       9.17

12 Camilla Håkansson                87   Hammarby IF                  9.13

13 Sandra Linden                        87   Hanviken                         9.12

14 Helena Weinz                        87   Hammarby IF                  9.04

15 Lisa Voltaire                          87   Täby IS                            8.98

16 Emma Jonsson                       87   SoIK Hellas                     7.89

              Jonsson            X           X           7.89                    

                                       +0,6      -1,8       -0,5                     

              Nyholm            8.94      9.34      9.25      8.76      9.26      8.97

                                       +0,4      +0,4      -0,7       -            -2,3       -0,9

              Nylander          9.18      9.29      9.18                    

                                       +0,5      +0,4      -2,2                     

              Grahm              8.88      9.02      9.25                    

                                       -0,6       +0,3      -1,9                     

              Wikström        9.52      9.57      9.61      9.47      9.30      9.73

                                       -0,4       +3,3      -2,8       -1,1       -1,8       -1,7

              Håkansson       -             8.95      9.13                    

                                       -0,8       -1,2       +0,4                    

              Wikström        9.65      9.52      -             9.41      9.79      9.64

                                       -1,3       -1,7       -            -2,4       +0,4      -2,3

              Pettersson        8.71      9.17      9.12                    

                                       -1,8       -1,8       -1,2                     

              Arvidsson        9.54      9.95      9.43      9.47      9.42      9.60

                                       +0,2      -2,3       -1,5       +0,6      -1,6       +0,4

              Voltaire           -             8.72      8.98                    

                                       +0,4      -0,9       -0,7                     

              Fuentes            9.36      9.43      9.43      9.33      9.36      9.52

                                       +1,4      -1,6       -1,6       -0,9       -2,4       +0,6

              Linden             9.12      8.96      8.79                    

                                       +1,9      +0,4      -1,3                     

              Brishammar    8.74      9.36      9.51      9.43      9.31      9.84

                                       +1,9      -0,7       -0,4       +1,5      -1,9       -0,7

              Husén             10.18     10.07     9.45      9.76      10.19     10.25

                                       +0,4      -1,2       -1,6       -1,0       -1,8       -1,7

              Weinz              9.04      9.01      8.95                    

                                       +0,4      -1,7       -1,0                     

              Baheram          8.80      9.03      9.35      9.37      9.38      9.41

                                       -0,2       -1,4       -2,4       -2,2       -2,6       -1,7

F13 Spjut

1   Johanna Wikström                 87   Huddinge AIS                 30.21

2   Anna Wikström                     87   IFK Tumba                      26.75

3   Sari Jokinen                           87   Tullinge-Tumba FF        25.72

4   Emilija Katalina                    87   Tullinge-Tumba FF        23.98

5   Fanny Hagström                    87   Hanviken                         22.68

6   Therese Gustafsson               87   Hammarby IF                  20.28

7   Elin Hynning                         87   Hammarby IF                  18.39

8   Elin Persson                           87   Boo IF                             17.24

9   Natalie Veijalainen               87   Hanviken                         16.93

10 Michelle Nyström                  87   Hammarby IF                  16.67

11 Camilla Håkansson                87   Hammarby IF                  16.18

12 Annie Lindström                    87   Turebergs FK                  15.15

13 Caroline Hultgren                  87   Boo IF                             12.95

     Nadja Trygg                           88   SoIK Hellas                     25,40 Utom tävlan

              Katalina          23.98     -             -            23.36     -            18.43

              Hultgren         11.24     12.95     11.59                   

              Jokinen           25.45     25.72     -             -             -            25.55

              Lindström       15.15     13.86     -                           

              Nyström           -            16.17     16.67                   

              Persson           17.24     14.25     16.23     14.16     15.76     14.73

              Wikström       23.56     -            23.50     22.73     30.21     -

              Wikström       26.75     -             -             -             -             -

              Hagström         -             -            22.43     22.68     -             -

              Håkansson      15.18     13.78     16.18                   

              Veijalainen     16.93     16.89     -                           

              Gustafsson      19.85     20.28     20.24     18.68     19.02     17.94

              Hynning          11.84     17.43     18.39     16.44     16.69     13.86

              Trygg              21.67     20.29     18.00     25.40     21.20     22.16

P12 60m häck Vind +2,4

1   Jonathan Eklund                    88   Hammarby IF                  10,56w

2   Alexander Ström                    88   Huddinge AIS                 10,65w

3   Mohammed Ceesay               88   Hammarby IF                  11,39w

4   Robert Bergqvist                   88   Hässelby SK                   11,62w

5   Niclas Liedberg                     88   Hammarby IF                  12,08w

6   Amir Rehman                         88   IFK Tumba                      12,19w

7   Alexander Lundholm             88   IFK Tumba                      12,70w

     Nils-Göran Nilsson                88   Täby IS                            Brutit

P12 Längd

1   Edmund Yeboah                    88   Kungsängens SK             5.53w

2   Nils-Göran Nilsson                88   Täby IS                            4.84

3   Alexander Ström                    88   Huddinge AIS                 4.70

4   Jonathan Ljungvist                89   Huddinge AIS                 4.42

5   Viktor Kårelid                       89   Hammarby IF                  4.39

6   David Nettelbladt                  88   Turebergs FK                  4.34w

7   Robert Bergqvist                   88   Hässelby SK                   4.22w

8   Patrik Waldenström               88   Österhaninge IF              4.19

9   Jonathan Eklund                    88   Hammarby IF                  4.03

10 Tomas Niemeyer                    89   Hammarby IF                  3.93w

11 Anders Olsson                       88   Täby IS                            3.90

12 Amir Rehman                         88   IFK Tumba                      3.89

13 Erik Karlsson                         88   IFK Tumba                      3.88

14 Mathias Nordberg                  89   Huddinge AIS                 3.87

15 Alexander Lundholm             88   IFK Tumba                      3.56

16 Furat Albedj                           89   SoIK Hellas                     3.39

              Olsson             3.57      3.77      3.90                    

                                       +1,8      +2,1      +1,7                    

              Karlsson          3.32      3.88      3.83                    

                                       +1,7      +1,3      +2,1                    

              Niemeyer         3.74      3.93      3.84                    

                                       +1,1      +2,6      +2,2                    

              Yeboah            5.08      4.85      5.53      4.87      5.24      5.42

                                       +1,8      +2,0      +2,3      +1,1      +1,6      +1,0

              Nordberg         3.87      3.61      3.83                    

                                       +2,0      +1,0      +1,9                    

              Lundholm        3.40      X           3.56                    

                                       +2,1      +1,6      +1,6                    

              Eklund             3.98      4.03      3.98                    

                                       +1,2      +1,2      +2,1                    

              Ljungvist         4.28      4.27      4.42      4.03      -             -

                                       +1,6      -0,1       -0,3       +1,3      -            -

              Kårelid            4.39      X           X           3.69      3.91      X

                                       -0,3       +1,1      +0,9      -0,3       +2,2      +2,4

              Rehman           3.84      3.75      3.89                    

                                       -0,2       -0,2       .0,3                     

              Waldenström  3.84      3.98      4.12      4.11      4.03      4.19

                                       +1,8      -0,3       +1,3      -0,3       +1,4      +1,2

              Nettelbladt      4.34      4.12      4.04      4.04      4.01      4.22

                                       +2,3      +1,3      +2,4      -0,3       +0,4      +2,2

              Ström               4.52      4.60      4.62      4.56      4.70      4.58

                                       +1,9      +2,2      +2,1      -0,2       +1,4      -1,1

              Albedj              3.39      3.39      X                         

                                       +1,3      +2,4      +1,5                    

              Nilsson            4.29      4.14      4.31      4.43      4.34      4.84

                                       +2,5      +1,6      +1,6      +0,9      +0,6      -0,3

              Bergqvist         4.08      4.01      4.22      3.96      4.03      4.17

                                       +0,8      +0,9      +2,5      +2,1      -0,3       -0,4


P12 Kula

1   Edmund Yeboah                    88   Kungsängens SK             10.86

2   Fredrik Hallinder                   88   Turebergs FK                  9.16

3   Niklas Rosenius                     88   Österhaninge IF              8.36

4   Tomas Holmqvist                  88   Kungsängens SK             8.31

5   Nils-Göran Nilsson                88   Täby IS                            8.23

6   Robert Bergqvist                   88   Hässelby SK                   7.84

7   Mark Sayar                            88   Turebergs FK                  7.80

8   Mattias Renholm                   88   Hammarby IF                  7.68

9   Tomas Niemeyer                    89   Hammarby IF                  6.90

10 Amir Rehman                         88   IFK Tumba                      6.76

11 Anders Olsson                       88   Täby IS                            6.55

12 Furat Albedj                           89   SoIK Hellas                     6.39

              Holmqvist        7.52      7.55      7.58      7.89      8.10      8.31

              Niemeyer         5.95      X           6.90                    

              Sayar               7.13      X           7.63      7.80      6.98      7.52

              Albedj              5.66      5.85      6.39                    

              Bergqvist         7.84      7.38      7.38      7.53      7.13      7.13

              Olsson             5.97      6.15      6.55                    

              Rehman           6.76      6.49      6.50                    

              Nilsson            7.46      6.80      6.84      7.62      7.73      8.23

              Rosenius          8.36      7.94      8.01      7.19      7.47      7.79

              Renholm          6.76      7.38      X           7.46      7.51      7.68

              Hallinder         9.16      9.02      8.73      8.48      8.82      9.15

              Yeboah           10.19     X          10.39     9.81      10.25     10.86

F12 60m häck försök Heat 1 Vind +1,3

1   Linn Johansson                      88   Hammarby IF                  10,74              FINAL

2   Lise Hellqvist                        88   Österhaninge IF              11,04              Final

3   Anna Lantz                            89   Tyresö FK                       12,13              Final

4   Sara Carlsson-Odell              89   Hammarby IF                  12,27              Final

5   Nadja Trygg                           88   SoIK Hellas                     13,16              Final

F12 60m häck försök Heat 2 Vind +1,7

1   Sophie Uveby                        88   Ösmo GIF                        10,24              FINAL

2   Sofia Stensiö                          88   Kungsängens SK             11,17              Final

3   Emilie Andersson                  89   Kungsängens SK             11,30              Final

     Julia Adler                             88   Hässelby SK                   Brutit

F12 60m häck final Vind +0,6

1   Sophie Uveby                        88   Ösmo GIF                        10,42

2   Linn Johansson                      88   Hammarby IF                  10,76

3   Lise Hellqvist                        88   Österhaninge IF              10,85

4   Sofia Stensiö                          88   Kungsängens SK             11,04

5   Emilie Andersson                  89   Kungsängens SK             11,21

6   Sara Carlsson-Odell              89   Hammarby IF                  12,09

7   Anna Lantz                            89   Tyresö FK                       12,33

8   Nadja Trygg                           88   SoIK Hellas                     12,47

F12 Längd

1   Sophie Uveby                        88   Ösmo GIF                        4.67

2   Lise Hellqvist                        88   Österhaninge IF              4.60

3   Emilie Andersson                  89   Kungsängens SK             4.58

4   Emma Fredriksson                 88   Kungsängens SK             4.58

5   Emma Forsberg                      88   Hammarby IF                  4.54

6   Sofia Stensiö                          88   Kungsängens SK             4.53

7   Linnéa Halvarsson                 88   Turebergs FK                  4.38

8   Sara Åhslund                         88   Turebergs FK                  4.33

9   Karin Boman                          88   IFK Lidingö                    4.29w

10 Linn Johansson                      88   Hammarby IF                  4.23

11 Hanna Welin                          88   Huddinge AIS                 4.21

12 Marica Eklund                       88   Hammarby IF                  4.12

13 Karolina Nyrenström             88   Hammarby IF                  4.07

14 Sara Lindberg                        88   Hässelby SK                   4.06

15 Daphne Miglis                       88   Tyresö FK                       4.04

16 Liv Holm                                88   Hammarby IF                  4.02w

17 Julia Adler                             88   Hässelby SK                   4.01

18 Jonna Qvistbergh                   89   Mälarhöjdens IK             3.95

19 Anna-Clara Brandt                88   Österhaninge IF              3.89

20 Danielle Törnkvist                 88   Hässelby SK                   3.88

21 Nadja Trygg                           88   SoIK Hellas                     3.83

22 Sandra Silfver                        88   Hässelby SK                   3.81

23 Caroline Vedin                      89   SoIK Hellas                     3.78w

24 Josephine Andersson             88   Österhaninge IF              3.66

25 Catrin Fahlén                         89   Hammarby IF                  3.43

26 Sofia Törmälä                        88   Hammarby IF                  3.41

27 Sara Carlsson-Odell              89   Hammarby IF                  3.35

              Welin               3.73      4.21      2.49                    

                                       +1,1      +0,6      +1,6                    

              Trygg               3.60      3.79      3.83                    

                                       +1,5      +1,0      +1,1                    

              Brandt              3.85      3.89      3.81                    

                                       +0,8      +1,1      +0,5                    

              Hellqvist          4.12      4.24      4.41      4.34      4.40      4.60

                                       +0,6      +0,6      +0,6      +0,4      +0,7      +0,6

              Åhslund           3.88      4.23      4.33      4.33      4.21      4.23

                                       +1,2      +0,4      +0,2      +2,3      +2,1      +0,3

              Andersson       3.58      X           3.66                    

                                       +0,8      +1,0      +1,1                    

              Fahlén              3.41      3.43      3.03                    

                                       +0,9      +0,7      +1,7                    

              Törnkvist         3.88      3.77      3.69                    

                                       +1,5      +0,4      +1,8                    

              Adler               3.92      3.98      4.01                    

                                       +0,5      +1,4      +1,0                    

              Carlsson-O     3.35      3.25      -                           

                                       +0,9      +1,3      -                          

              Törmälä           3.39      3.41      3.37                    

                                       +0,4      +1,1      +0,7                    

              Qvistbergh       3.82      3.95      3.92                    

                                       +1,4      +1,2      +1,5                    

              Halvarsson      4.19      3.95      4.29      4.38      4.21      4.11

                                       +0,6      +1,1      +1,2      +1,7      +2,4      +0,7

              Lindberg          4.06      3.96      X                         

                                       +0,4      +1,6      +1,6                    

              Johansson        4.23      4.02      4.19                    

                                       +0,9      +1,0      +2,8                    


              Silfver             3.68      3.81      3.76                    

                                       +0,6      +1,4      +0,4                    

              Nyrenström     3.99      4.03      4.07                    

                                       +1,9      +1,2      +0,4                    

              Uveby              4.49      X           4.67      4.63      4.45      4.29

                                       +0,4      +0,7      +1,0      +2,3      +0,9      +1,0

              Vedin               3.78      3.63      3.39                    

                                       +3,8      +0,9      +0,4                    

              Fredriksson     4.58      4.42      4.42      4.44      4.41      4.48

                                       +0,8      +0,8      +0,4      +2,1      +1,7      +1,4

              Forsberg          4.24      X           4.33      4.34      4.54      4.51

                                       +0,9      +0,9      +0,3      +1,2      +0,5      +1,2

              Boman             4.09      4.29      4.01                    

                                       +1,0      +3,8      +1,1                    

              Eklund             4.12      3.98      4.07                    

                                       +0,7      +0,4      +1,5                    

              Stensiö             4.52      4.51      4.45      4.39      4.50      4.53

                                       +0,7      +0,6      +1,9      +0,7      +1,0      +0,7

              Holm                3.85      3.69      4.02                    

                                       +0,6      +0,3      +2,5                    

              Andersson       4.56      4.58      4.51      4.42      4.43      4.43

                                       +0,5      +0,3      +4,0      +0,8      +0,6      +0,4

              Miglis              4.04      4.04      4.04                    

                                       +0,9      +4,0      +0,5                    

F12 Kula

1   Josefine Bark                         88   Tyresö FK                       10.11

2   Emma Forsberg                      88   Hammarby IF                  9.65

3   Nina Lindroos                        88   Tullinge-Tumba FF        8.58

4   Sara Lindberg                        88   Hässelby SK                   8.09

5   Nadja Trygg                           88   SoIK Hellas                     7.71

6   Sofia Osson                            88   Täby IS                            7.66

7   Hanna Welin                          88   Huddinge AIS                 7.63

8   Lise Hellqvist                        88   Österhaninge IF              7.32

9   Danielle Törnkvist                 88   Hässelby SK                   6.86

10 Liv Holm                                88   Hammarby IF                  6.59

11 Caroline Vedin                      89   SoIK Hellas                     6.38

12 Linn Johansson                      88   Hammarby IF                  6.18

              Lindberg          7.42      7.40      7.42      7.50      7.70      8.09

              Törnkvist         6.05      6.86      6.64                    

              Holm                6.59      6.52      6.42                    

              Welin               7.40      6.80      7.41      7.63      X           6.86

              Johansson        6.18      5.34      5.75                    

              Lindroos          7.24      8.03      7.17      7.84      8.58      7.86

              Vedin               5.74      6.38      6.22                    

              Osson               7.23      7.09      6.70      6.79      7.40      7.66

              Hellqvist          6.86      7.32      6.76      6.42      6.64      6.70

              Forsberg          9.37      9.65      9.46      8.07      8.70      8.91

              Bark                 9.70      9.04      9.63      8.57      10.11     10.04

              Trygg               7.71      2.64      7.37      7.57      7.55      7.68