Turebergs Explosiva #3 13 februari 2019
Resultat
M, P17, P15, P13 60m Försök 1
  Kidus Getahun 98   Malmö AI 7.30 q    
  Rodi Kay 98   Täby IS 7.33 q    
  Daniel Persson 98   Malmö AI 7.35 q    
  Mårten Skogman 67   Spårvägens FK 7.69 q   PB
  Hugo Winther 04   Turebergs FK 7.87 q    
  Jens Falk 72   IFK Lidingö 7.92 q    
  Hunter Mabon 69   Danderyds SK 7.99      
  Sebastian CabanasAndersson 04   Turebergs FK 8.38      
M, P17, P15, P13 60m Försök 2
  Peter Helllgren 64   Bålsta IK 8.14      
  Christian Josefsson 68   Danderyds SK 8.27     PB
  Leonardo Huayna Fernandez 04   Turebergs FK 8.51     PB
  Valter Kjellberg 04   Turebergs FK 8.56      
  Jacob Rune 07   Täby IS 8.58      
  David Berglund 07   AIK Friidrott 8.77      
  Tim Nyqvist 06   Turebergs FK 8.90      
  Benny Lundström 75   Spårvägens FK DNS      
M, P17, P15, P13 60m Försök 3
  Jonas Karlsson 67   Spårvägens FK 8.15      
  William Peiro 03   Täby IS 8.28      
  John Bäck 06   Turebergs FK 8.83     SB
  Arvid Tiberg 07   Turebergs FK 9.12     PB
  Edvin Huss 07   Turebergs FK 9.21      
  Ludvig Ellgren 07   Turebergs FK 9.57      
  Liam Dovander 07   Turebergs FK 9.62      
  Erik Håkansson 07   Turebergs FK 9.76      
M, P17, P15, P13 60m Försök 4
  Anton Runemar 02   Turebergs FK 7.47 q    
  Esbjörn Eriksson 03   Turebergs FK 7.70 q    
  Levis Sjöö 01   Turebergs FK 8.03      
  Edvin Unger 05   IFK Lidingö 8.20      
  Edvin Olsson 03   Turebergs FK 8.50      
  Joar Eriksson 07   Turebergs FK 9.03      
  Oskar Arrhén 07   Turebergs FK 10.37      
M, P17, P15, P13 60m Final
  Rodi Kay 98   Täby IS 7.31     SB
  Kidus Getahun 98   Malmö AI 7.37      
  Daniel Persson 98   Malmö AI 7.42      
  Esbjörn Eriksson 03   Turebergs FK 7.77      
  Mårten Skogman 67   Spårvägens FK 7.79      
  Hugo Winther 04   Turebergs FK 7.84      
  Jens Falk 72   IFK Lidingö 7.93      
  Anton Runemar 02   Turebergs FK DNS      
M, P17, P15, P13 200m Heat 1
  Mårten Skogman 67   Spårvägens FK 24.96      
  Levis Sjöö 01   Turebergs FK 24.96      
  Hugo Winther 04   Turebergs FK DNS      
M, P17, P15, P13 200m Heat 2
  Esbjörn Eriksson 03   Turebergs FK 24.74      
  Jens Falk 72   IFK Lidingö 25.80      
  Valter Kjellberg 04   Turebergs FK 26.90      
  Leonardo Huayna Fernandez 04   Turebergs FK 27.47     PB
M, P17, P15, P13 200m Heat 3
  Edvin Sidwall 06   Täby IS 27.46     PB
  John Bäck 06   Turebergs FK 28.00     SB
  Simon Lindström 07   Turebergs FK 28.04     PB
  Jacob Rune 07   Täby IS 28.24     PB
M, P17, P15, P13 200m Heat 4
  Christopher Lundberg 03   Turebergs FK 28.44      
  Alex Hägg 06   Hässelby SK 30.63     PB
  Ludvig Ellgren 07   Turebergs FK 32.25      
  David Berglund 07   AIK Friidrott DQ (28.68)
M, P17, P15, P13 200m Heat 5
  Edvin Unger 05   IFK Lidingö 26.17      
  Stellan Back 75   Turebergs FK 26.91      
  Oliver Sörman 07   Hässelby SK 33.38     PB
  Oskar Arrhén 07   Turebergs FK 38.01      
M, P17, P15, P13 200m Heat 6
  Sergej Nikolajev 73   Hässelby SK 25.70      
  Oliver Persson 07   Danderyds SK 30.49     PB
  Philip Persson 07   Danderyds SK 30.64     PB
M, P17, P15, P13 800m Heat 1
  Kevin Duvert 98   Turebergs FK 2:07.29      
  Viktor Skoglund 04   Danderyds SK 2:10.35      
  Matt Kinane 68   Hässelby SK 2:13.25      
  Arvid Eliasson 04   Turebergs FK 2:28.03      
  Patrik Karlsson 62   Turebergs FK 2:28.76      
  Marcus Grindange 72   Turebergs FK 2:32.00      
M, P17, P15, P13 800m Heat 2
  Alex Hägg 06   Hässelby SK 2:32.43     PB
  Arvid Tiberg 07   Turebergs FK 2:41.49      
  Oliver Sörman 07   Hässelby SK 2:44.15     PB
  Jakob Bergström 06   Turebergs FK 2:45.13     PB
  Oskar Arrhén 07   Turebergs FK 3:21.81      
  Nils Nestor 52   Turebergs FK DNF      
M50 60mh 91.4
  Christian Josefsson 68   Danderyds SK 9.44     PB
  Hunter Mabon 69   Danderyds SK 9.46     SB
P15 60mh 84.0
  Hugo Winther 04   Turebergs FK 9.14      
P13 60mh 76.2
  John Bäck 06   Turebergs FK 10.22      
  Jacob Rune 07   Täby IS 10.61      
  Ludvig Ellgren 07   Turebergs FK 12.69      
M/P Stavhopp       
  Jonas Asplund 73   IFK Märsta 4.60      
  Elliot Duvert 03   Turebergs FK 3.85      
  Erik Dahlberg 02   Turebergs FK 3.70      
  Sergej Nikolajev 73   Hässelby SK 3.70      
  Hunter S Mabon 69   Danderyds SK 3.70      
  Jacob Semb-Josefson 06   Turebergs FK 2.50      
       
  2.20 2.35 2.50 2.65 3.55 3.70 3.85 4.00 4.30 4.45 4.60 4.80            
E Duvert - - - - - o o xxx                    
E Dahlberg - - - - o o xxx                      
H S Mabon - - - - - xo xxx                      
J Asplund - - - - - - - - xo o xxo xx-            
S Nikolajev - - - - o o xxx                      
J Semb-Josefson o o o xxx                            
M40 Kula 7.26      
1   Stellan Back 75   Turebergs FK 12.33      
S Back 11.74 X X 11.52 12.33 11.43
M50 Kula 6.0   
1   Hunter Mabon 69   Danderyds SK 11.89      
2   Christian Josefsson 68   Danderyds SK 9.07      
C Josefsson X 8.53 8.30 8.49 9.07 X
H Mabon 11.89 11.20 11.55 11.64 X 11.58
P19 Kula 6.0      
1   Emil Holm 01   Turebergs FK 12.41      
E Holm 10.88 10.87 11.67 11.07 11.58 12.41
P17 Kula 5.0
1   Karl Ludvik 02   Turebergs FK 14.71      
2   Esbjörn Eriksson 03   Turebergs FK 10.30      
E Eriksson 10.30 9.54 X - - -
K Ludvik X 14.44 13.58 X 14.71 X
P15 Kula 4.0    
1   Linus Jonsson 04   Hässelby SK 12.43      
2   Elias Boman 04   Hässelby SK 11.11      
E Boman X 10.78 X 10.76 X 11.11
L Jonsson 11.99 11.63 11.57 11.32 12.20 12.43
M40 Vikt 15.88
1   Stellan Back 75   Turebergs FK 11.74      
S Back X 11.74 X X X X
M45 Vikt 15.88
1   Mikael Nyström 71   Ösmo Nynäs FIK 13.41      
M Nyström 13.03 12.91 12.95 13.41 X X
P19 Vikt 15.88      
1   Emil Holm 01   Turebergs FK 11.85      
E Holm X 11.85 11.01 X X X
P15 Vikt 9.08
  Niklas Lundahl 05   Väsby IK 13.83      
  Fabian Lindbaum 05   Vallentuna FK NM      
F Lindbaum X X X X X X
N Lundahl 12.30 13.83 X 12.32 13.08 11.67
K, F17, F15, F13 60m Försök 1
  Ida Winther 01   Turebergs FK 8.19 q    
  Ayla Hallberg Hossain 06   Turebergs FK 8.22 q    
  Tova Gabrielsson 03   Täby IS 8.26 q   SB
  Anna Björkstedt 78   Spårvägens FK 8.26 q    
  Lena Axelson 72   Spårvägens FK 8.29 q    
  Julia Nilsson 03   Sundbybergs IK 8.33 q   SB
  Annelie Bergsjö 69   Vallentuna FK 8.34 q    
  Freja Avebäck 95   Malmö AI 8.39 q (8.381)
K, F17, F15, F13 60m Försök 2
     
  Moa Nyström 03   Turebergs FK 8.39   (8.385)
  Disa Chin Nygårds 02   IFK Lidingö 8.43     PB
  Edda Chin Nygårds 04   IFK Lidingö 8.49      
  Hjördis Bäckman 05   IFK Lidingö 8.50      
  Ida Malmborg 05   Hässelby SK 8.56      
  Beate Pott 07   Turebergs FK 8.69      
  Linnéa Frejd 04   Vallentuna FK 9.03      
K, F17, F15, F13 60m Försök 3
  Julia Jäderberg 04   Hässelby SK 8.59      
  Emma Sundberg 99   Hammarby Friidrott 8.62      
  Louise Tilly 04   Täby IS 8.64      
  Isabelle Malmborg 05   Hässelby SK 8.67      
  Kajsa CabanasAndersson 06   Turebergs FK 8.67      
  Julia Åberg 04   Vallentuna FK 8.91      
  Eleonora Wahlin 06   Täby IS 9.30      
K, F17, F15, F13 60m Försök 4
  Karin Andersson Berger 04   Turebergs FK 8.71      
  Annie Grindange 06   Turebergs FK 8.92      
  Besiana Dalipi 05   Turebergs FK 9.11      
  Ebba Eliasson 05   Turebergs FK 9.30      
  Evelina Larsson 07   Turebergs FK 9.31     PB
  Olivia Neding 08   Turebergs FK 9.84      
  Ester Ståhlberg 07   Turebergs FK 10.31     PB
  Linnea Sandström 06   Turebergs FK 10.36     PB
K, F17, F15, F13 60m Försök 5
  Ida Chrifi 06   Turebergs FK 8.84      
  Saga Norrman 04   Turebergs FK 9.06      
  Nicole wahlqvist 04   Turebergs FK 9.24      
  Alexandra Myrestam 06   Turebergs FK 9.31      
  Linn Bero Lettse 07   Turebergs FK 9.46      
  Venla Engström 07   Turebergs FK 9.54      
  Lisa Bero Lettse 04   Turebergs FK 9.97      
  Anita Christenson 66   Turebergs FK 10.77      
K, F17, F15, F13 60m Final
  Ayla Hallberg Hossain 06   Turebergs FK 8.18     PB
  Ida Winther 01   Turebergs FK 8.25      
  Anna Björkstedt 78   Spårvägens FK 8.31      
  Tova Gabrielsson 03   Täby IS 8.36      
  Annelie Bergsjö 69   Vallentuna FK 8.38      
  Freja Avebäck 95   Malmö AI 8.44      
  Lena Axelson 72   Spårvägens FK 8.49      
  Julia Nilsson 03   Sundbybergs IK DNS      
K, F17, F15, F13 200m Heat 1
  Tova Gabrielsson 03   Täby IS 27.50      
  Ida Malmborg 05   Hässelby SK 27.73      
  Ida Chrifi 06   Turebergs FK 28.12      
  Lena Axelson 72   Spårvägens FK DNF      
K, F17, F15, F13 200m Heat 2
  Hannah Kinane 06   Hässelby SK 28.05     PB
  Kajsa CabanasAndersson 06   Turebergs FK 28.40     PB
  Lisa Maidell 78   Turebergs FK 28.86      
  Isabelle Malmborg 05   Hässelby SK 28.88      
K, F17, F15, F13 200m Heat 3
  Mina Hägglund 07   Hässelby SK 31.34     PB
  Nelly Körling 03   Turebergs FK 32.25      
  Gunnel Tolfes 58   Turebergs FK 33.13      
  Lisa Bero Lettse 04   Turebergs FK 34.96      
K, F17, F15, F13 200m Heat 4
  Annie Grindange 06   Turebergs FK 29.23      
  Besiana Dalipi 05   Turebergs FK 31.42      
  Olivia Neding 08   Turebergs FK 34.06      
  Anita Christenson 66   Turebergs FK 36.35      
K, F17, F15, F13 800m Heat 1
  Maja Sund 01   Turebergs FK 2:20.75      
  Elina Hellgren 04   Vallentuna FK 2:22.69      
  Filippa Ramberg 97   Hammarby Friidrott 2:22.97      
  Hannah Kinane 06   Hässelby SK 2:24.31     PB
  Elvira Bredin 03   Turebergs FK 2:24.88     PB
  Johanna Mickels 02   Ärla IF 2:30.60      
  Sofia Gåvsten 79   Uppsala LK 2:34.07      
K, F17, F15, F13 800m Heat 2
  Ida Knutsson 04   Upsala IF 2:28.67      
  Olivia Grahn 06   Hammarby Friidrott 2:28.83      
  Tilda Bergsten 06   Hässelby SK 2:31.58     PB
  Ella Fallope 06   Turebergs FK 2:31.87     PB
  Zara Klouda 07   Turebergs FK 2:35.78      
  Clara Knutsson 06   Upsala IF 2:35.97      
  Isabella Brink 05   Vallentuna FK 2:41.77     PB
K, F17, F15, F13 800m Heat 3
  Wilma Blitz 07   Turebergs FK 2:41.70      
  Mina Hägglund 07   Hässelby SK 2:44.51     PB
  Venla Engström 07   Turebergs FK 2:44.62     PB
  Linn Bero Lettse 07   Turebergs FK 2:50.59      
  Gunnel Tolfes 58   Turebergs FK 2:51.25     PB
  Emilie Grahn 07   Nacka Värmdö SK 2:53.29     SB
K22 60mh 84.0
  Maria Södergren 98   Täby IS 9.11      
K60 60mh 68.6
1   Gunnel Tolfes 58   Turebergs FK 11.80      
K50 60mh 76.2
  Annelie Bergsjö 69   Vallentuna FK DNF      
F17 60mh 76.2
  Clara Billing 02   Turebergs FK 9.19      
  Julia Nilsson 03   Sundbybergs IK 9.62      
  Tova Gabrielsson 03   Täby IS 9.82     PB
F15 60mh 76.2
  Sara Winberg 04   Täby IS 9.22      
  Louise Tilly 04   Täby IS 9.83     PB
  Lizette Carlsson 04   Vallentuna FK 9.87      
F13 60mh 68.6
  Ayla Hallberg Hossain 06   Turebergs FK 9.46     PB
  Annie Grindange 06   Turebergs FK 9.90      
  Beate Pott 07   Turebergs FK 9.95     PB
  Kajsa CabanasAndersson 06   Turebergs FK 10.28     PB
  Ida Chrifi 06   Turebergs FK 10.33      
  Ella Fallope 06   Turebergs FK 10.59     PB
  Eleonora Wahlin 06   Täby IS 10.86      
K/F Stavhopp       
  Sara Winberg 04   Täby IS 3.55      
  Frida Thornander 02   Upsala IF 3.10      
  Clara Billing 02   Turebergs FK 3.10      
  Tove Widström 03   Täby IS 2.95      
  Emma Carlsson 06   Turebergs FK 2.80      
       
  2.65 2.80 2.95 3.10 3.25 3.40 3.55 3.70                    
C Billing - xo xo xxo xxx                          
E Carlsson o o xxx                              
F Thornander - xxo o o xxx                          
S Winberg - - - o o xxo xxo xxx                    
T Widström o xo o xxx                            
K50 Kula 3.0    
1   Annelie Schöldström 67   Turebergs FK 9.79      
A Schöldström 9.79 X X X 9.62 X
K60 Kula 3.0    
1   Gunnel Tolfes 58   Turebergs FK 7.29      
G Tolfes 7.24 7.29 X 6.99 6.84 X
F17 Kula 3.0
  Anna Strunke 05   Turebergs FK 11.69      
  Frida Krantz 04   Hammarby Friidrott 11.30      
  Emelie Beckman 03   Hässelby SK 11.18      
  Hannah Luxemburg 02   Turebergs FK 10.53      
  Sarah Olsson 02   Turebergs FK 10.08      
  Emelie Malmborg 03   Hässelby SK 10.06      
  Sofia Boman 02   Hässelby SK 10.03      
  Wilja Wickert 02   Hässelby SK 10.01      
9   Kajsa CabanasAndersson 06   Turebergs FK 9.71      
10   Lara Johnsson 05   Turebergs FK 8.96      
11   Olivia Ellgren 05   Turebergs FK 8.60     PB
CabanasAndersson 9.71 9.64 9.48 X X X
S Olsson 9.28 9.46 9.98 10.08 X 9.62
O Ellgren X 8.59 8.60 8.33 X X
F Krantz 10.88 10.92 11.30 X X 10.73
S Boman 9.45 9.51 10.03 X X 10.00
E Malmborg 10.06 9.52 X X X X
H Luxemburg X 10.53 X X X X
L Johnsson 8.96 8.57 8.34 8.50 X 8.05
A Strunke 11.20 11.55 11.18 11.69 X 11.19
E Beckman 10.92 X 11.18 10.08 X 11.01
W Wickert 9.01 9.71 8.84 8.44 10.01 8.93
K Vikt 9.08
1   Hanna Mårtensson 96   Turebergs FK 13.71      
H Mårtensson X X 13.71 X X X
K50 Vikt 7.26
1   Annelie Schöldström 67   Turebergs FK 13.42      
A Schöldström 12.92 13.42 X 12.95 12.50 X
F19 Vikt 9.08
1   Karin Schöldström 00   Turebergs FK 11.48      
K Schöldström X X 9.82 11.28 11.48 X
F17 Vikt 7.26
1   Molly Skugge 03   Turebergs FK 14.28      
2   Sofia Boman 02   Hässelby SK 14.18      
3   Vilma Damberg 03   Turebergs FK 13.54      
4   Olivia Ellgren 05   Turebergs FK 10.49     PB
5   Alva Enblad 04   Hammarby Friidrott 10.22      
6   Lara Johnsson 05   Turebergs FK 9.66      
7   Anna Strunke 05   Turebergs FK 9.20      
  Emelie Malmborg 03   Hässelby SK NM      
L Johnsson 8.87 8.94 7.96 9.31 8.58 9.66
A Enblad X X X X 10.22 X
V Damberg X 13.40 13.16 X 13.11 13.54
S Boman 14.11 14.18 13.57 X 13.08 X
O Ellgren 10.49 X 9.64 10.01 10.17 9.52
M Skugge X X X X X 14.28
E Malmborg X X X X X X
A Strunke 9.13 9.20 X 8.79 6.26 8.08