Turebergs Explosiva #2 16 januari 2019
Resultat
M, P17 60m Heat 1
Michael Luxemburg 94   Täby IS 7.07 q  
Emil Johansson 02   Turebergs FK 7.14 q  
Lion Martinez 78   Spårvägen SK 7.15 q  
Markus Ögren 98   Malmö AI 7.24 q  
Rodi Kay 98   Täby IS 7.41 q  
Anton Runemar 02   Turebergs FK 7.43 q  
M, P17 60m Heat 2
Rickard Willman 94   Västerås FK 7.23 q  
Daniel Persson 98   Malmö AI 7.37 q  
Teo Paganus 03   Turebergs FK 7.56    
Hugo Olsson 02   Turebergs FK 7.77    
Esbjörn Eriksson 03   Turebergs FK 7.83    
George Maric 03   Hässelby SK 7.93    
  Stellan Back 75   Turebergs FK DNS    
M, P17 60m Heat 3
Levis Sjöö 01   Turebergs FK 8.02    
Davud Gazibara 01   Turebergs FK 8.23    
William Peiro 03   Täby IS 8.33    
Tobias Forsberg 77   Turebergs FK 8.46    
Edvin Olsson 03   Turebergs FK 8.48    
M, P17 60m Final
Lion Martinez 78   Spårvägen SK 7.14    
Daniel Persson 98   Malmö AI 7.33    
Anton Runemar 02   Turebergs FK 7.43    
Rodi Kay 98   Täby IS 7.47    
  Emil Johansson 02   Turebergs FK DNS    
  Michael Luxemburg 94   Täby IS DNS    
  Markus Ögren 98   Malmö AI DNS    
  Rickard Willman 94   Västerås FK DNS    
M/P 200m Heat 1
Emil Johansson 02   Turebergs FK 22.62    
Lion Martinez 78   Spårvägen SK 22.80    
Anton Runemar 02   Turebergs FK 23.85    
M/P 200m Heat 2
Levis Sjöö 01   Turebergs FK 24.67    
Hugo Liljegren 03   Turebergs FK 24.79    
Edvin Olsson 03   Turebergs FK 27.03    
M/P 200m Heat 3
Lucas Lindberg 04   Hässelby SK 24.44    
Hugo Winther 04   Turebergs FK 25.14    
Elias Bouloussaa  05   IFK Lidingö 25.79    
M/P 200m Heat 4
Lucas Törnström 05   Danderyds SK 26.62    
Valter Kjellberg 04   Turebergs FK 26.89    
Anton Gruber 04   Turebergs FK 27.72    
Leonardo Huayna Fernández 04   Turebergs FK 27.75    
M/P 200m Heat 5
Victor Törnström 05   Danderyds SK 26.28    
Conor Hogan 04   Turebergs FK 27.22    
Edvin Rappe 04   Turebergs FK 28.73    
M/P 200m Heat 6
Per Sandell 76   Turebergs FK 25.70    
Sergej Nikolajev 73   Hässelby SK 25.75    
Tobias Forsberg 77   Turebergs FK 28.02    
M/P 200m Heat 7
Vidar Lind 05   Hässelby SK 26.34    
Vincent Wettergren 05   Turebergs FK 29.81    
Albin Möller 07   Turebergs FK 33.68    
M/P 200m Heat 8
John Bäck 06   Turebergs FK 28.43    
Gustav Welander 06   Hässelby SK 28.67    
Simon Lindström 07   Turebergs FK 28.67    
Erik Hagman 06   Väsby IK 29.77    
M/P 200m Heat 9
Joar Eriksson 07   Turebergs FK 30.55    
Ludvig Ellgren 07   Turebergs FK 32.65    
Oliver Sörman 07   Hässelby SK 34.11    
  Adrian Bolouri 07   Hässelby SK DQ Linjetramp
M 1500m
Matt Kinane 68   Hässelby SK 4:32.84    
Patrik Karlsson 62   Turebergs FK 5:03.11    
Nils Nestor 52   Turebergs FK 6:16.57    
M 60m häck
Rickard Willman 94   Västerås FK 8.59    
M75 60m häck
Björn Oback 44   Tumba FK 15.24    
M Kula       
Jesper Arbinge 97   Spårvägen SK 16.33    
Jeffrey Ige 83   Spårvägen SK 14.69    
Stellan Back 75   Turebergs FK 12.05    
J Arbinge 15.77 X 15.85 X X 16.33
S Back 11.86 11.44 X 11.46 11.52 12.05
J Ige 14.69 14.61 14.63 X 14.57 X
P19 Kula       
Lukas Björninger 00   Turebergs FK 17.35    
Sebastian Löschner 00   Spårvägen SK 15.92    
S Löschner X 15.92 X X X X
L Björninger 16.69 16.87 17.35 16.66 - -
P17 1500m
Sebastian Christenson 02   Turebergs FK 4:32.19    
P17 60m häck
Hugo Liljegren 03   Turebergs FK 9.65    
P17 Kula       
Jesper Ahlin 03   Turebergs FK 16.54    
Karl Ludvik 02   Turebergs FK 14.15    
Teo Paganus 03   Turebergs FK 10.91    
Esbjörn Eriksson 03   Turebergs FK 9.75    
E Eriksson 9.39 9.52 9.75 X 9.25 X
K Ludvik X 14.15 X X X -
J Ahlin 16.54 X X X - -
T Paganus 10.66 10.91 X X X X
P15 60m
Lucas Lindberg 04   Hässelby SK 7.54    
Erik Skoglund 04   Danderyds SK 7.71    
Elias Bouloussaa  05   IFK Lidingö 7.78    
Viktor Skoglund 04   Danderyds SK 7.88    
Hugo Winther 04   Turebergs FK 7.91    
Vidar Lind 05   Hässelby SK 8.22    
Valter Kjellberg 04   Turebergs FK 8.52 PB
Edvin Rappe 04   Turebergs FK 8.80    
P15 1500m
Viktor Skoglund 04   Danderyds SK 4:41.59 PB
Erik Skoglund 04   Danderyds SK 4:54.40    
Simon Buskas 04   Turebergs FK 4:59.83    
Nils Holm 04   Hammarby Friidrott 5:05.49    
Arvid Eliasson 04   Tumba FK 5:12.78    
  Marlon Tollefors 04   Hässelby SK DNS    
P15 60m häck
Hugo Winther 04   Turebergs FK 9.35    
Conor Hogan 04   Turebergs FK 10.44    
P15 Kula
Linus Jonsson 04   Hässelby SK 12.02    
L Jonsson X 12.02 X X 11.72 11.72
P15 Vikt       
  Vidar Lind 05   Hässelby SK NM    
V Lind X X X - - -
P13 60m
Samuel HillerströmStefansson 06   Täby IS 8.43 PB
Edvin Sidwall 06   Täby IS 8.44    
Tim Nyqvist 06   Turebergs FK 8.78    
John Bäck 06   Turebergs FK 9.02    
Joar Eriksson 07   Turebergs FK 9.16    
Ludvig Ellgren 07   Turebergs FK 9.57    
Albin Möller 07   Turebergs FK 9.80    
P13 1500m
Adrian Bolouri 07   Hässelby SK 5:20.08    
Philip Persson 07   Danderyds SK 5:21.18    
Oliver Persson 07   Danderyds SK 5:21.76    
Oliver Sörman 07   Hässelby SK 5:42.35    
James Singh  06   Turebergs FK 6:03.61    
  Vilhelm Lood Falgén 06   Turebergs FK DNS    
  Iker Garcia Lundström 07   Turebergs FK DNS    
P13 60m häck
John Bäck 06   Turebergs FK 10.24    
Erik Hagman 06   Väsby IK 11.23    
Ludvig Ellgren 07   Turebergs FK 12.73    
  Albin Möller 07   Turebergs FK DNS    
K, F17 60m Heat 1
Maja Almgren 98   Visby IF Gute 7.65 q PB
Lena Axelson 72   Bromma IF 8.24 q SB
Clara Billing 02   Turebergs FK 8.28 q PB
Annelie Bergsjö 69   Vallentuna FK 8.31 q  
Freja Avebäck 95   Malmö AI 8.40 q  
Disa Chin Nygårds 02   IFK Lidingö 8.53 q PB
Gunnel Tolfes 58   Turebergs FK 10.14    
K, F17 60m Heat 2
Jennifer Ravelius 03   Turebergs FK 8.45 q  
Kristina Dahlström 03   Täby IS 8.58 q  
Parya Darvishi Gaziani 03   Turebergs FK 8.91    
Victoria Cummings  03   Täby IS 9.14    
Kira Pettersson 03   Turebergs FK 9.46    
K, F17 60m Final
Maja Almgren 98   Visby IF Gute 7.67    
Clara Billing 02   Turebergs FK 8.28   PB
Annelie Bergsjö 69   Vallentuna FK 8.29    
Lena Axelson 72   Bromma IF 8.34    
Freja Avebäck 95   Malmö AI 8.41    
Kristina Dahlström 03   Täby IS 8.48    
Disa Chin Nygårds 02   IFK Lidingö 8.50   PB
Jennifer Ravelius 03   Turebergs FK 8.53    
K/F 200m Heat 1
Maja Sund 01   Turebergs FK 27.73    
Annelie Bergsjö 69   Vallentuna FK 27.85    
Vilma Hultström  00   Hammarby Friidrott 28.21    
K/F 200m Heat 2
Moa Granat 04   Vallentuna FK 26.31    
Nicole Nyberg 04   Hässelby SK 26.93    
Lia Cederberg 04   Hässelby SK 27.18    
K/F 200m Heat 3
Ayla Hallberg Hossain 06   Turebergs FK 26.69    
Edda Chin Nygårds 04   IFK Lidingö 27.67    
Isabelle Malmborg 05   Hässelby SK 28.93    
K/F 200m Heat 4
Kristina Dahlström 03   Täby IS 28.11    
Disa Chin Nygårds 02   IFK Lidingö 28.21    
  Victoria Cummings  03   Täby IS DNS    
K/F 200m Heat 5
Amanda Pettersson 03   Vallentuna FK 33.50    
Anita Christenson 66   Turebergs FK 36.98    
  Gunnel Tolfes 58   Turebergs FK DNS    
K/F 200m Heat 6
Tyra Tunander Cedrenius 04   IFK Lidingö 27.72    
Fanny Karlsson 04   Hässelby SK 28.18    
Julia Jäderberg 04   Hässelby SK 28.77    
Thyra Kvarnström  04   Täby IS 29.42    
K/F 200m Heat 7
Linn Adolfsson 06   Hässelby SK 29.86    
Alva Eriksson 03   Vallentuna FK 30.07    
Lorena Guzman 04   Turebergs FK 30.12    
  Ida Chrifi 06   Turebergs FK DQ Linjetramp (28.65)
K/F 200m Heat 8
Ida Malmborg 05   Hässelby SK 27.92    
Jasmine Gyllenhammar 04   Hässelby SK 28.25    
  Anna Strunke 05   Turebergs FK DQ Linjetramp (29.04)
K/F 200m Heat 9
Lara Johnsson  05   Turebergs FK 29.10    
Hjördis Bäckman 05   IFK Lidingö 29.18    
Nora Hägg 06   Hässelby SK 31.90    
K/F 200m Heat 10
Beatrix Flensborg 05   Hässelby SK 31.76    
Elsa Ahlenius 05   Hässelby SK 32.09    
Liv Björkman 05   Hässelby SK 32.26    
  Besiana Dalipi 05   Turebergs FK DQ Linjetramp (31.33)
K/F 200m Heat 11
Hannah Kinane 06   Hässelby SK 28.68    
Elsa Kagevik 06   Turebergs FK 29.10    
Alva Jobsson Orrmo 06   Turebergs FK 31.78    
K/F 200m Heat 12
Matilda Petersson 06   Turebergs FK 29.25    
Mina Hägglund 07   Hässelby SK 32.09    
  Emmie Wedin 07   Turebergs FK DNS    
K 1500m
Filippa Kåhre 00   Turebergs FK 5:22.71    
K 60m häck
Malin Skogström 95   Hässelby SK 8.64    
Daniela Karlsson 96   Täby IS 9.29    
K60 60m häck
1 Gunnel Tolfes 58   Turebergs FK 11.84   PB
K50- Kula       
Annelie Schöldström 67   Turebergs FK 9.23    
Gunnel Tolfes 58   Turebergs FK 7.31   PB
A Schöldström 8.45 8.99 9.23 8.79 X 8.94
G Tolfes - - 7.31 7.13 6.94 X
K Vikt       
Rebecka Hallerth 96   Spårvägen SK 15.96   PB
Hanna Mårtensson 96   Turebergs FK 15.34    
Sanna Tollefors 92   Vallentuna FK 13.26    
Caroline Wallin  94   Spårvägen SK 12.07    
Isabella Andersson 01   Vallentuna FK 11.71    
C Wallin  11.94 12.07 11.66 11.89 10.88 11.05
S Tollefors 12.04 13.26 X X X 13.12
R Hallerth 14.85 15.05 15.33 15.96 15.82 X
I Andersson 9.73 10.84 11.18 11.30 11.32 11.71
H Mårtensson 14.38 15.11 15.34 X 14.76 14.90
K40 Vikt       
Anna Werner 79   Turebergs FK 9.62    
A Werner 7.57 X 9.03 9.62 8.99 8.66
K50 Vikt       
Annelie Schöldström 67   Turebergs FK 12.56    
A Schöldström 12.22 X X 12.56 X 12.44
F17 1500m
Elvira Bredin 03   Turebergs FK 5:09.43    
Wilma Nordgren 03   Hammarby Friidrott 5:14.86   PB
Clara Lidén 03   Hammarby Friidrott 5:15.45   PB
Nora Lundin 03   Hammarby Friidrott 5:19.41    
Albertina Brandt 03   Hammarby Friidrott 5:26.42    
F17 60m häck
Clara Billing 02   Turebergs FK 9.12   PB
Beata Edelholm 03   Hammarby Friidrott 9.59    
Moa Nyström 03   Turebergs FK 10.31    
Victoria Cummings  03   Täby IS 10.72    
F17 Kula       
Hannah Hilding 02   Spårvägen SK 13.52   SB
Emelie Beckman 03   Hässelby SK 11.28    
Hannah Luxemburg 02   Turebergs FK 10.42    
Sarah Bracken 03   Huddinge AIS 10.17    
Embla Wihk 02   Hammarby Friidrott 10.04    
Sofia Boman 02   Hässelby SK 9.92    
Emelie Malmborg 03   Hässelby SK 9.48    
E Beckman 11.28 10.18 10.19 - - -
H Luxemburg X 10.11 10.10 X 10.42 10.06
S Boman 9.22 X 9.92 X X 9.77
E Wihk 9.47 8.97 10.04 9.87 9.40 X
E Malmborg X 9.30 X 9.48 X X
S Bracken 9.68 X 9.27 9.14 10.17 9.82
H Hilding 13.52 12.45 13.20 X 12.52 12.66
F17 Vikt       
Hannah Hilding 02   Spårvägen SK 16.12   PB
Molly Skugge 03   Turebergs FK 14.93    
Embla Wihk 02   Hammarby Friidrott 14.40    
Sofia Boman 02   Hässelby SK 14.23    
Hannah Luxemburg 02   Turebergs FK 13.42    
Vilma Damberg 03   Turebergs FK 13.40    
Sarah Bracken 03   Huddinge AIS 13.33    
Emelie Malmborg 03   Hässelby SK 10.56    
E Wihk X 14.40 13.65 13.43 X X
V Damberg X X 11.96 11.46 13.40 X
M Skugge 14.93 14.30 X 14.41 X 14.46
E Malmborg X X 10.56 X X X
H Luxemburg X X X X X 13.42
S Boman 14.23 X 12.53 X 12.06 13.80
S Bracken 13.33 13.16 X X X X
H Hilding X 16.12 X X X X
F15 60m Heat 1
Nora Lindahl 04   Hässelby SK 8.07    
Moa Granat 04   Vallentuna FK 8.23    
Nicole Nyberg 04   Hässelby SK 8.37    
Sara Winberg 04   Täby IS 8.46    
Saga Hermundstad 04   Hässelby SK 8.48    
Fanny Karlsson 04   Hässelby SK 8.55    
Lia Cederberg 04   Hässelby SK 8.58   PB
F15 60m Heat 2
Edda Chin Nygårds 04   IFK Lidingö 8.39   PB
Hjördis Bäckman 05   IFK Lidingö 8.54    
Lorena Guzman 04   Turebergs FK 9.00    
Nadine Kight 04   Turebergs FK 9.10    
Linnéa Frejd 04   Vallentuna FK 9.20    
F15 60m Heat 3
Ida Malmborg 05   Hässelby SK 8.56   PB
Isabelle Malmborg 05   Hässelby SK 8.66   PB
Louise Tilly 04   Täby IS 8.76   PB
Karin Andersson Berger 04   Turebergs FK 8.78    
Lara Johnsson  05   Turebergs FK 8.79    
Anna Strunke 05   Turebergs FK 8.87    
Julia Samuelsson 05   Hässelby SK 9.02    
F15 60m Heat 4
Julia Jäderberg 04   Hässelby SK 8.64    
Nathalia Yacoub 04   Hässelby SK 9.00    
Beatrix Flensborg 05   Hässelby SK 9.19    
Saga Norrman 04   Turebergs FK 9.20    
Besiana Dalipi 05   Turebergs FK 9.44    
Nicole Wahlqvist 04   Turebergs FK 9.62    
  Ebba Eliasson 05   Turebergs FK DNS    
F15 1500m
Elina Hellgren 04   Vallentuna FK 5:08.39    
2 Isabella Brink 05   Vallentuna FK 5:38.36    
3 Rebecka Nienkerk 04   Hammarby Friidrott 5:47.37    
F15 60m häck
Sara Winberg 04   Täby IS 9.12    
Louise Tilly 04   Täby IS 9.95    
Lizette Carlsson 04   Vallentuna FK 10.40    
  Lorena Guzman 04   Turebergs FK DNS    
F15 Kula
Frida Krantz 04   Hammarby Friidrott 11.25    
Anna Strunke 05   Turebergs FK 10.34    
Lara Johnsson  05   Turebergs FK 8.89    
Olivia Ellgren 05   Turebergs FK 8.20    
Julia Samuelsson 05   Hässelby SK 7.85    
Daisy Thompson 05   Vallentuna FK 7.43    
J Samuelsson 7.85 7.77 7.60 X X 7.37
D Thompson 6.42 6.95 6.85 7.43 7.31 7.12
O Ellgren 7.68 8.04 7.65 7.43 8.20 7.85
F Krantz 11.25 10.85 11.05 11.22 10.72 11.24
L Johnsson  8.89 8.65 8.77 X 8.19 8.35
A Strunke 10.34 X X X 9.58 9.91
F15 Vikt       
Olivia Ellgren 05   Turebergs FK 9.73    
Anna Strunke 05   Turebergs FK 8.72    
Lara Johnsson  05   Turebergs FK 8.23    
L Johnsson  8.23 - - - - -
A Strunke 8.72 - - - - -
O Ellgren 8.08 9.23 X 9.73 9.13 9.38
F13 60m Heat 1
Ayla Hallberg Hossain 06   Turebergs FK 8.27   SB
Sara Sjöstedt 07   Turebergs FK 8.62    
Matilda Petersson 06   Turebergs FK 8.81    
Ida Chrifi 06   Turebergs FK 8.94    
Beate Pott 07   Turebergs FK 9.03    
Alva Back 06   Turebergs FK 9.32    
F13 60m Heat 2
Emmie Wedin 07   Turebergs FK 9.25    
Mina Hägglund 07   Hässelby SK 9.31    
Klara Grundin 06   Turebergs FK 9.69    
Linnea Sandström 06   Turebergs FK 10.56    
Ester Ståhlberg 07   Turebergs FK 10.68   PB
F13 1500m
Hannah Kinane 06   Hässelby SK 5:18.97    
Linn Adolfsson 06   Hässelby SK 5:25.34    
Zara Klouda 07   Turebergs FK 5:28.84    
Elsa Kagevik 06   Turebergs FK 5:32.91    
Nora Hägg 06   Hässelby SK 5:39.52    
Venla Engström 07   Turebergs FK 5:55.55    
  Alva Jobsson Orrmo 06   Turebergs FK DNS    
F13 60m häck
Annie Grindange 06   Turebergs FK 9.98    
Beate Pott 07   Turebergs FK 10.35    
Linn Adolfsson 06   Hässelby SK 10.70    
Emmie Wedin 07   Turebergs FK 11.31    
Venla Engström 07   Turebergs FK 18.11    
  Matilda Petersson 06   Turebergs FK DNS