Stora Turebergskastet 2019
Sollentunavallen
Väder lördag: Växlande molnighet, ca 20 grder och sidvind från höger i diskus.
Väder söndag: Lätt regn till och från, ca 17 grader, ingen vind.
Tävlingsledare: Thomas Hirvonen/Christer Ludvik
Resultat
M Kula 20019-05-19
1. Jesper Arbinge 97 Spårvägens FK 16.94
2. Bengt Petersson 61 Spårvägens FK 13.71
3. Jesper Ahlin 03 Turebergs FK 13.67
4. Thobias Thorwid 91 AIK Friidrott 8.99
Jesper Ahlin X 13.65 X X 13.67 12.68
Jesper Arbinge 16.11 16.86 16.94 X X 16.81
Bengt Petersson 13.70 13.52 X 13.71 13.58 13.63
Thobias Thorwid 8.99 8.82 X X X 8.62
M Diskus 2019-05-19
1. Thobias Thorwid 91 AIK Friidrott 31.75
Thobias Thorwid 29.69 31.75 31.46 X 31.70 X
M Slägga 2019-05-18
1. Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK 56.66
2. Alexander Lindefalk 03 Hammarby IF 35.59
Alexander Lindefalk 34.07 X X 35.59 X X
Patrik Lindstedt X 56.38 56.66 X 53.74 X
P19 Kula 6.0 20019-05-19
1. Teo Paganus 03 Turebergs FK 11.56
Emil Holm 01 Turebergs FK X
Emil Holm .96 X X X X X
Teo Paganus X 10.96 11.42 11.56 11.55 X
P19 Diskus 1.75 20019-05-19
1. Sebastian Löschner 00 Spårvägens FK 47.09
2. Johannes Lilius 01 Huddinge AIS 46.94
3. Karl Ludvik 02 Turebergs FK 41.65
4. Teo Paganus 03 Turebergs FK 35.89
Emil Holm 01 Turebergs FK X
Emil Holm X X X X X X
Johannes Lilius 42.96 46.94 X X 44.06 X
Sebastian Löschner X 47.09 X X X X
Karl Ludvik 40.04 38.64 X 35.93 41.65 38.68
Teo Paganus 35.89 X X X X X
P19 Slägga 6.0 2019-05-18
1. Ivar Moisander 00 Spårvägens FK 66.26
2. Hugo Sörby 01 Upsala IF 59.65
3. David Sahi 00 Enköpings AIF 55.43
4. Karl Ludvik 02 Turebergs FK 55.05
5. Fredrik Frunk 03 Turebergs FK 45.78
6. Emil Holm 01 Turebergs FK 37.44
Hugo Sörby 59.65 59.33 x 58.49 x x
Ivar Moisander 63.91 65.74 65.81 64.68 66.26 65.24
Emil Holm x 37.44 35.29 x x x
David Sahi 53.90 x 55.43 x 52.39 51.68
Karl Ludvik 54.88 x x 55.05 x 51.03
Fredrik Frunk 43.92 x 45.39 45.78 x x
P17 Kula 5.0 20019-05-19
1. Jesper Ahlin 03 Turebergs FK 18.09
2. Caspar Larsson 02 Huddinge AIS 13.89
3. Teo Paganus 03 Turebergs FK 13.60
Caspar Larsson 13.51 13.00 X 13.27 X 13.89
Jesper Ahlin X X X 16.10 X 18.09
Teo Paganus X X X 13.60 12.94 13.19
P17 Diskus 1.5 2019-05-18
1. Karl Ludvik 02 Turebergs FK 47.54
2. Teo Paganus 03 Turebergs FK 44.74
3. Caspar Larsson 02 Huddinge AIS 43.41
4. Alfons Haals 02 Västerås FK 41.40
5. Fredrik Frunck 03 Turebergs FK 40.49
6. August Schmidt 03 Mälarhöjdens IK 33.41
7. Mert Affan 02 Mälarhöjdens IK 31.18
8. Benjamin Bodin 02 IF Triangeln 26.40
Jesper Ahlin 03 Turebergs FK X
Fredrik Frunck 38.65 X 40.49 X X X
Caspar Larsson 41.66 X 41.55 43.41 X X
Alfons Haals X X 41.13 41.40 X X
Teo Paganus X X X X 44.74 41.42
Karl Ludvik 41.94 46.04 X 47.54 X X
Benjamin Bodin 25.74 X 20.56 25.57 X 26.40
Jesper Ahlin X X X X X X
Mert Affan 27.82 31.18 29.29 25.72 X X
August Schmidt X X X 33.41 X X
P17 Slägga 5.0 2019-05-18
1. Alfons Haals 02 Västerås FK 67.05
2. Karl Ludvik 02 Turebergs FK 61.91
3. Fredrik Frunck 03 Turebergs FK 55.46
4. Jesper Ahlin 03 Turebergs FK 53.34
5. Alexander Lindefalk 03 Hammarby IF 47.24
6. Anton Harrysson 02 Mälarhöjdens IK 44.23
Anton Harrysson X X X 39.86 X 44.23
Alfons Haals 61.25 62.32 X 63.59 67.05 63.24
Fredrik Frunck 51.62 52.33 53.04 51.85 55.46 X
Karl Ludvik X 61.00 X 61.91 58.87 X
Jesper Ahlin 50.37 51.99 51.74 52.30 53.34 X
Alexander Lindefalk X 41.64 X X X 47.24
P17 Spjut 700 20019-05-19
1. Teodor W-Lundvall 03 Bollnäs FIK 48.60
2. Fredrik Frunck 03 Turebergs FK 47.82
Teodor W-Lundvall 46.61 47.16 48.60 46.12 43.04 47.45
Fredrik Frunck 47.82 X 42.80 - - -
P15 Kula 4.0 20019-05-19
1. Niklas Lundahl 05 Väsby IK 11.03
2. Lukas Svensson 05 Väsby IK 6.59
Lukas Svensson 5.11 X 5.57 6.05 6.45 6.59
Niklas Lundahl X 10.76 10.77 11.03 9.74 10.09
P15 Diskus 1.0 2019-05-18
1. Niklas Lundahl 05 Väsby IK 37.98
2. Lukas Svensson 05 Väsby IK 21.55
Lukas Svensson 13.18 17.27 X 15.86 X 21.55
Niklas Lundahl 31.18 37.98 30.97 30.34 34.17 35.93
P15 Slägga 4.0 2019-05-18
1. Niklas Lundahl 05 Väsby IK 45.47
2. Lukas Svensson 05 Väsby IK 13.75
Lukas Svensson 13.70 13.75 13.09 - - -
Niklas Lundahl 43.88 X X 36.95 45.47 41.46
P15 Spjut 600 20019-05-19
1. Niklas Lundahl 05 Väsby IK 38.00
2. Lukas Svensson 05 Väsby IK 29.71
Lukas Svensson 29.57 28.69 28.19 29.71 23.55 22.47
Niklas Lundahl 32.40 38.00 34.09 33.12 35.31 32.64
P13 Kula 3.0 20019-05-19
1. Jacob Semb-Josefson 06 Turebergs FK 10.31
2. Ludvig Fredman 06 IFK Märsta 10.22
3. Mattias Nilsson 06 Hanvikens SK 9.63
4. Jacob Rappe 06 Turebergs FK 9.38
5. Lowe Wängelin 07 Upsala IF 8.57
6. Ludvig Ellgren 07 Turebergs FK 8.50
7. Rasmus Lundahl 07 Väsby IK 7.36
8. Jakob Bergström 06 Turebergs FK 6.60
9. Wilhelm Schiöler 07 IFK Märsta 5.53
Lowe Wängelin 8.43 8.34 8.55 8.25 8.57 8.49
Jacob Rappe 9.01 9.38 8.59 8.23 8.81 9.05
Ludvig Ellgren 8.50 7.61 X 7.53 7.85 7.73
Wilhelm Schiöler 5.53 5.29 4.89
Jakob Bergström 5.88 6.60 6.41 6.47 6.10 6.39
Ludvig Fredman 9.90 8.86 10.22 X 8.66 X
Jacob Semb-Josefson X 9.31 9.56 9.46 X 10.31
Mattias Nilsson 8.19 9.31 8.99 8.94 9.04 9.63
Rasmus Lundahl 7.36 6.96 6.52 7.11 6.97 5.80
P13 Diskus 0.6 2019-05-18
1. Neo Jansson 06 Råby-Rekarne FIF 35.69
2. Jacob Semb-Josefson 00 Turebergs FK 31.70
3. Ludvig Fredman 06 IFK Märsta 30.95
4. Jacob Rappe 06 Turebergs FK 27.55
5. Ludvig Ellgren 07 Turebergs FK 24.75
6. Jakob Bergström 06 Turebergs FK 23.62
Jacob Rappe X 16.88 X X X 27.55
Jakob Bergström 20.90 X 23.62 23.11 16.78 17.33
Ludvig Fredman 30.95 19.66 X X X 27.57
Ludvig Ellgren 22.49 X X 20.79 X 24.75
Neo Jansson 33.46 32.32 35.69 32.38 22.79 33.21
Jacob Semb-Josefson X 31.70 X 28.20 X 29.12
P13 Slägga 3.0 2019-05-18
1. Neo Jansson 06 Råby-Rekarne FIF 34.68
2. Jacob Rappe 06 Turebergs FK 28.17
3. Ludvig Fredman 06 IFK Märsta 27.57
4. Jacob Semb-Josefson 06 Turebergs FK 25.79
5. Jakob Bergström 06 Turebergs FK 21.94
6. Ludvig Ellgren 07 Turebergs FK 20.23
7. Wilhelm Schiöler 07 IFK Märsta 13.25
Ludvig Fredman 27.07 26.17 X X 27.57 X
Jakob Bergström 20.96 X 20.25 21.94 X 21.59
Ludvig Ellgren 19.01 20.05 20.23 X 19.79 X
Jacob Rappe 22.19 X 25.18 22.34 28.17 23.14
Wilhelm Schiöler 11.86 6.32 9.73 11.59 13.25 11.90
Neo Jansson 32.09 32.77 X 29.59 31.75 34.68
Jacob Semb-Josefson X X 24.13 X X 25.79
P13 Spjut 400 20019-05-19
1. Jacob Semb-Josefson 06 Turebergs FK 38.24
2. Mattias Nilsson 06 Hanvikens SK 30.24
3. Lowe Wängelin 07 Upsala IF 29.17
4. Rasmus Lundahl 07 Väsby IK 27.41
5. Henrik Avebäck 06 Hellas FK 26.87
6. Jacob Rappe 06 Turebergs FK 24.12
7. Ludvig Fredman 06 IFK Märsta 22.68
8. Ludvig Ellgren 07 Turebergs FK 21.54
9. Albin Opdahl 09 Turebergs FK 17.53
10. Jakob Bergström 06 Turebergs FK 14.99
Ludvig Fredman 19.25 22.68 19.41 21.07 22.39 18.93
Mattias Nilsson 29.90 X 27.29 28.03 26.05 30.24
Jacob Rappe 16.53 18.58 17.35 19.32 21.30 24.12
Rasmus Lundahl 27.41 X 24.91 24.26 25.39 26.09
Henrik Avebäck 26.87 25.44 23.33 22.68 19.00 20.62
Jacob Semb-Josefson 34.91 34.08 X 31.72 34.75 38.24
Lowe Wängelin 23.94 27.77 24.93 24.58 25.10 29.17
Jakob Bergström 14.71 14.99 14.14
Ludvig Ellgren 21.54 19.77 21.05 19.75 19.36 21.40
Albin Opdahl 14.39 15.12 17.53
K Diskus 2019-05-18
1. Ellen Pettersson 97 Upsala IF 50.28
2. Heidi Schmidt 93 Spårvägens FK 44.55
3. Fanny Öhrn Selahn 95 Turebergs FK 43.55
Ellen Pettersson 45.29 45.46 X X 50.28 47.77
Heidi Schmidt 44.35 44.46 44.55 X 44.43 43.94
Fanny Öhrn Selahn X X 43.55 X X X
K Slägga 20019-05-19
1. Eleni Larsson 93 Spårvägens FK 57.24
2. Michaela Norrbelius 97 Gefle IF 56.30
3. Rebecka Hallerth 96 Spårvägens FK 55.98
4. Caroline Wallin 94 Spårvägens FK 44.81
5. Sanna Tollefors 92 Vallentuna FK 44.36
Eleni Larsson 57.24 56.32 X X 54.65 56.86
Rebecka Hallerth 55.67 X 53.42 X 55.98 X
Caroline Wallin 43.71 44.81 43.56 X X X
Michaela Norrbelius X 53.53 55.85 55.65 56.30 55.60
Sanna Tollefors X 42.80 X 43.49 44.36 X
K Spjut 20019-05-19
1. Sarah Olsson 02 Turebergs FK 33.72
Sarah Olsson 31.05 33.22 31.42 33.72 X 28.70
F19 Slägga 4.0 20019-05-19
1. Molly Skugge 03 Turebergs FK 44.72
2. Jonna Geiryd 00 Spårvägens FK 44.09
3. Vilma Damberg 03 Turebergs FK 40.17
Jonna Geiryd 44.09 42.04 43.76 X 41.83 X
Molly Skugge 43.58 43.95 X X 44.72 41.60
Vilma Damberg X 36.07 40.17 X X X
F17 Kula 3.0 2019-05-18
1. Hannah Hilding 02 Spårvägens FK 14.09
2. Linn Gabrielli Gustafsson 03 Råby-Rekarne FIF 12.60
3. Sarah Olsson 02 Turebergs FK 10.23
4. Molly Skugge 03 Turebergs FK 10.00
Molly Skugge 9.86 9.15 8.99 9.25 10.00 9.75
Hannah Hilding 13.01 12.96 13.12 13.90 x 14.09
Sarah Olsson 8.67 9.40 9.37 10.11 9.93 10.23
Linn Gabrielli Gustafsson 12.20 12.28 12.47 12.60 12.51 11.65
F17 Diskus 1.0 20019-05-19
1. Hillevi Carlsson 02 Falu IK 42.66
2. Hannah Hilding 02 Spårvägens FK 36.55
3. Embla Wihk 02 Hammarby IF 31.14
4. Linn Gabrielli Gustafsson 03 Råby-Rekarne FIF 30.31
5. Vilma Damberg 03 Turebergs FK 22.41
6. Molly Skugge 03 Turebergs FK 21.41
7. Ella Nilsson 03 Hanvikens SK 21.35
Embla Wihk 26.98 29.09 30.83 31.14 28.04 30.05
Linn Gabrielli Gustafsson 30.31 X 28.11 28.15 X X
Ella Nilsson 18.84 19.00 19.35 21.35 X 18.59
Vilma Damberg 20.80 20.22 X 19.44 X 22.41
Molly Skugge 18.97 X 20.13 17.96 18.81 21.41
Hannah Hilding 33.35 X X X 36.55 X
Hillevi Carlsson X 34.65 42.26 42.39 40.75 42.66
F17 Slägga 3.0 20019-05-19
1. Hillevi Carlsson 02 Falu IK 61.96
2. Hannah Hilding 02 Spårvägens FK 53.27
3. Hannah Luxemburg 02 Turebergs FK 51.84
4. Molly Skugge 03 Turebergs FK 50.72
5. Isabella Wiklund 03 Västerås FK 49.08
6. Maj Yngveson 02 Västerås FK 48.92
7. Linn Harryson 03 Hammarby IF 46.52
8. Vilma Damberg 03 Turebergs FK 43.33
9. Embla Wihk 02 Hammarby IF 38.38
10. Linn Gabrielli Gustafsson 03 Råby-Rekarne FIF 38.34
11. Ella Nilsson 03 Hanvikens SK 36.10
Emma Holmgren Löf 02 Upsala IF X
Vilma Damberg 43.33 X 42.59 X X X
Hannah Luxemburg 51.84 X X X X X
Hannah Hilding 53.27 49.20 X X 47.74 X
Isabella Wiklund 49.08 X 44.83 X X X
Emma Holmgren Löf X X X
Embla Wihk X 38.38 X
Molly Skugge 47.91 47.73 48.73 50.41 50.72 48.67
Linn Harryson 44.90 X 43.74 43.65 42.53 46.52
Hillevi Carlsson X 58.39 X 58.90 56.59 61.96
Linn Gabrielli Gustafsson 36.49 38.20 38.34
Ella Nilsson 36.10 X X
Maj Yngveson 48.00 44.85 47.04 48.92 X 48.57
F17 Spjut 500 2019-05-18
1. Hannah Hilding 02 Spårvägens FK 38.33
2. Sarah Olsson 02 Turebergs FK 36.06
Sarah Olsson 36.06 X 34.49 34.03 32.01 32.44
Hannah Hilding 34.87 X 37.55 38.33 36.34 X
F15 Kula 3.0 2019-05-18
1. Frida Krantz 04 Hammarby IF 11.29
2. Ninni Dahlfors 05 IF Triangeln 10.14 .
3. Linda Hedlund 04 Boden FI 9.49
4. Olivia Ellgren 05 Turebergs FK 9.33
5. Linnéa Hilding 04 Spårvägens FK 8.60
6. Isabella Petäjistö 05 IF Triangeln 8.30
Frida Krantz 11.07 11.29 10.70 10.61 11.28 X
Linda Hedlund 8.19 9.18 8.81 8.74 9.16 9.49
Isabella Petäjistö 8.03 7.88 8.30 X 7.04 X
Olivia Ellgren 9.33 X 8.89 9.23 8.66 X
Linnéa Hilding X X 8.44 X X 8.60
Ninni Dahlfors 9.85 9.65 9.82 X 10.14 9.46
F15 Diskus 0.75 20019-05-19
1. Ninni Dahlfors 05 IF Triangeln 32.00
2. Linnéa Hilding 04 Spårvägens FK 27.52
3. Olivia Ellgren 05 Turebergs FK 26.69
4. Isabella Petäjistö 05 IF Triangeln 20.67
Isabella Petäjistö 14.33 14.16 18.96 X X 20.67
Olivia Ellgren X 24.03 X 26.69 X X
Linnéa Hilding 23.25 27.52 X X 23.99 26.30
Ninni Dahlfors 32.00 29.40 26.93 X 25.37 X
F15 Slägga 3.0 20019-05-19
1. Hanna Gabrielli Gustafsson 06 Råby-Rekarne FIF 42.09
2. Linnéa Hilding 04 Spårvägens FK 33.66
3. Olivia Ellgren 05 Turebergs FK 33.03
Hanna Gabrielli Gustafsson 36.01 38.62 42.09 X X 40.36
Linnéa Hilding X X 32.64 33.66 X 33.07
Olivia Ellgren 33.03 X X X X X
F15 Spjut 500 2019-05-18
1. Frida Krantz 04 Hammarby IF 32.26
2. Ninni Dahlfors 05 IF Triangeln 22.83
3. Isabella Petäjistö 05 IF Triangeln 20.73
4. Linnéa Hilding 04 Spårvägens FK 20.64
5. Olivia Ellgren 05 Turebergs FK 18.23
Linnéa Hilding X X X X X 20.64
Isabella Petäjistö X 14.82 X 13.63 16.64 20.73
Olivia Ellgren 18.23 15.29 18.22 15.92 16.46 15.89
Frida Krantz 25.84 X X 30.36 X 32.26
Ninni Dahlfors 18.49 18.32 19.13 18.61 19.75 22.83
F13 Kula 2.0 20019-05-19
1. Hanna Gabrielli Gustafsson 06 Råby-Rekarne FIF 12.15
2. Elise Angsten 06 Upsala IF 11.21
3. Disa Elenius 06 Turebergs FK 7.50
4. Annie Sjölund 06 Turebergs FK 6.54
5. Linnea Sandström 06 Turebergs FK 5.11
Annie Sjölund 6.39 5.75 6.33 5.72 6.28 6.54
Elise Angsten X 11.21 11.12 X 11.03 X
Disa Elenius 7.22 7.40 6.77 7.29 7.50 7.17
Linnea Sandström 4.13 4.96 4.87 4.77 5.11 5.05
Hanna Gabrielli Gustafsson 12.15 10.68 - - - -
F13 Diskus 0.6 2019-05-18
1. Hanna Gabrielli Gustafsson 06 Råby-Rekarne FIF 31.14
2. Tindra Törnestam 06 Spårvägens FK 26.16
Tindra Törnestam 24.97 X 22.88 X 23.21 26.16
Hanna Gabrielli Gustafsson 29.05 31.14 27.19 X 24.34 25.07
F13 Slägga 2.0 2019-05-18
1. Hanna Gabrielli Gustafsson 06 Råby-Rekarne FIF 43.73
2. Tindra Törnestam 06 Spårvägens FK 29.82
3. Alexandra Myrestam 06 Turebergs FK 23.21
4. Annie Sjölund 06 Turebergs FK 22.12
5. Linnea Sandström 06 Turebergs FK 22.10
Alexandra Myrestam X 21.34 23.21 X 16.93 21.12
Linnea Sandström 20.15 19.99 X 18.62 19.09 22.10
Annie Sjölund 20.65 21.83 22.12 20.58 17.94 20.32
Tindra Törnestam X 27.51 29.82 X 27.42 29.56
Hanna Gabrielli Gustafsson X X 38.68 43.40 X 43.73
F13 Spjut 400 20019-05-19
1. Elise Angsten 06 Upsala IF 26.53
2. Disa Elenius 06 Turebergs FK 13.03
Elise Angsten 25.32 16.95 17.00 X X 26.53
Disa Elenius 11.97 11.96 12.78 13.03 12.63 12.57