Resultat [Fredag] [Lördag] [Söndag]

Resultat fredag 3 juni

MS 100 m Försök 1 Vind:1.9
                 
1Fredrik Åström93Täby IS11.05q
2Markus Ögren98Hammarby Friidrott11.29q SB
3Alexander Fredlund94Täby IS11.38q SB
4Kidus Yohannes Getahun98Hammarby Friidrott11.46q PB
5Niklas Alsing95Östersunds GIF11.48q
6Eric Hallquist96Östersunds GIF11.92
7Hunter MabonDanderyds SK12.19 SB
8Mårten Skogman67Bromma IF12.33
   

MS 100 m Försök 2 Vind:0.8
                 
1Sunday Ojuri93Hammarby Friidrott11.07q
2Michael Luxemburg94Täby IS11.20q
3Tarley Allison97Järvsö IF11.22q
4Sebastian Landström94IFK Lidingö11.56
5Carl-Einar Eskonniemie Söderström99Hellas FK11.62
6Grigorios Kyriakoudis97Hässelby SK11.68
7Edvin Hagberg99Turebergs FK11.79 PB
   

MS 100 m Final Vind:0.2
                 
1Sunday Ojuri93Hammarby Friidrott10.96
2Fredrik Åström93Täby IS11.06
3Tarley Allison97Järvsö IF11.08
4Michael Luxemburg94Täby IS11.12
5Markus Ögren98Hammarby Friidrott11.40
6Kidus Yohannes Getahun98Hammarby Friidrott11.41 PB
7Niklas Alsing95Östersunds GIF11.52
8Alexander Fredlund94Täby IS11.53
   

MS 400 m A
                 
1Erik Martinsson96Gefle IF47.45 PB
2Axel Bergrahm92Spårvägens FK47.76
3Kristian Efremov90Hammarby Friidrott48.82 SB
4Douglas Hellbratt95Huddinge AIS49.33 PB
5Edom Abreham95Hässelby SK49.61 SB
6Andreas Movin96IFK Lidingö49.91
7Gustav Bivstedt96Hässelby SK50.28
8Markus Johansson90IFK Umeå50.74 SB
   

MS 400 m B
                 
1Michael Giraldi99Västerås FK50.50 PB
2Anton Roos97Huddinge AIS50.83 PB
3Love Nielsen98Hässelby SK51.19 PB
4Erik Rosqvist98Spårvägens FK51.45 PB
5Christoffer Ahl98Hammarby Friidrott51.63
6Joel Norling98Turebergs FK52.16
7Johan Lamm98Mölndals AIK52.35
8Peter Wallin71IFK Märsta53.42
   

MS 400 m C
                 
1Benjamin Mullen87Turebergs FK49.74
2Emil Thedeen98Bromma IF51.63 PB
3Jonathan Bergdahl99Huddinge AIS51.93 PB
4Jonas Tollefors90Vallentuna FK52.01
5Fritz Ekane90Spårvägens FK52.75
6Adam Westermark98Turebergs FK53.90
7Emil Mårtensson92Hässelby SK54.27
8Henrik Tegnér70Bromma IF57.42
   

MS 3000 m A
                 
1Emil Danielsson97Dala-Järna IK8:16.32 PB
2Joel Zackrisson94Ullevi FK8:22.88 PB
3Erik Widing87Turebergs FK8:23.07
4Abdelfath Yassin95Gefle IF8:24.65 PB
5Ebba Tulu Chala96Huddinge AIS8:25.66
6Hampus Börjesson94Ullevi FK8:28.34
7Simon Sundström98IFK Lidingö8:29.16 PB
8Amanuel Ghergis96Turebergs FK8:30.92
9John Foitzik91Spårvägens FK8:36.44
10Jon Cleghorn90Spårvägens FK8:37.02
11Daniel Gleimar92Spårvägens FK8:38.03
12Hussein Ibrahim97Ullevi FK8:42.05
13Ahmed Abdullahi99Ullevi FK8:50.94
14Anton Rehn92Högby IF8:52.55
15Gustav Nordling97Spårvägens FK8:57.45
16Otto Kingstedt94Huddinge AIS8:58.73
Johan Hydén89Huddinge AISDNF
   

MS 3000 m B
                 
1Erik Lagerlöf97IFK Lidingö8:53.21
2Haben Kidande98Eskilstuna FI8:55.17
3Alexander Holm92GoIF Tjalve8:59.86
4Oscar Majling86Hässelby SK9:01.28
5Mohamed Mohamoud97Ullevi FK9:06.47
6Sebastian Nilsson98Mölndals AIK9:08.05 PB
7Stefan Stojanovis98Hässelby SK9:11.36
8Daniel Alemu97Spårvägens FK9:14.95
9Fredrik Westerdahl79Fredrikshofs FI9:23.84 PB
10Gustaf Norlander99Ärla IF9:32.83
11Robel Kasay98Hässelby SK9:33.24
12Johan Södersten69Hässelby SK9:33.79
13Linus Näslund00Ärla IF9:38.01
14Hamid Quanbari95Tyresö FK9:44.72
15Linus Gustafsson94Spårvägens FK9:58.86
16Martin Jansson91Söderhamns IF10:08.32
17Måns Tivenius98IFK Lidingö10:26.90
Marcus Häggh98Huddinge AISDNF
   

MS 2000 m hinder
                 
1August Mollén99GoIF Tjalve6:20.16 PB
2Ludvig Bjurelid00Högby IF6:34.09
Albert Mollén85Sävedalens AIKDNF
Abdirahman Ali00Ullevi FKDNF
   

MS 110 m häck Final Vind:1.6
                 
1Amir Shaker Anid89Hammarby Friidrott14.07 SB
2Anton Levin92Malmö AI14.17
3Fredrick Ekholm94Huddinge AIS14.21
Philip Nossmy82Malmö AIDNF
   

MS 110 m häck Extralopp Vind:-0.6
                 
1Amir Shaker Anid89Hammarby Friidrott14.10
2Anton Levin92Malmö AI14.28
Philip Nossmy82Malmö AIDNF
   

MS Stav
             
1Rasmus Karlsson88KFUM Örebro4.82
2Björn Andersson91Bålsta IK4.52
3Jakob Samuelsson98Hässelby SK4.42
4Sebastian Ruthström97Spårvägens FK4.42
Erik Thorstensson89Spårvägens FKx
Carl Sténson93Hellas FKx

                             
4.324.424.524.624.724.824.925.025.07
Erik Thorstensson-----xxx
Rasmus Karlsson-----o-xxx
Sebastian Ruthströmxoxxoxxx
Carl Sténson-------xxx
Björn Andersson--o-xxx
Jakob Samuelsson-xoxxx

MS Tresteg
                 
1Timothy Olsson98Hammarby Friidrott14.02
2Albin Boestad97IFK Lidingö13.91 SB (13.70)
3Carl af Forselles01Hellas FK13.65
4Jérémie Changa95Östersunds GIF13.43
5Eric Hallquist96Östersunds GIF12.88
6Linus Tegenborg Sjöström00Umedalens IF11.88
7Lukas Olsson01Upsala IF11.32

                             
Linus Tegenborg Sjöström11.63(-0.8)11.88(-1.3)11.79(0.3)X(0.6)X(-0.3)11.75(-0.1)
Lukas Olsson11.28(-0.7)11.22(-0.5)X(0.0)11.32(1.0)11.23(0.5)11.32(1.0)
Eric Hallquist12.88(0.2)12.69(-0.5)-11.20(-0.5)X(0.1)-
Carl af Forselles13.11(-0.4)13.05(0.2)13.09(-0.6)-12.82(0.5)13.65(1.4)
Jérémie Changa12.47(0.1)13.10(-0.5)13.01(1.0)12.86(-0.5)12.72(1.8)13.43(2.2)
Timothy OlssonX(-0.2)13.63(0.1)X(1.2)14.02(1.3)13.96(1.6)X(0.1)
Albin BoestadX(0.0)X(0.0)13.91(2.6)X(0.5)X(0.2)13.70(1.4)

MS Kula
                 
1Jeffrey Ige83Huddinge AIS15.59
2Tim Wunger94Upsala IF15.28
3Marcus Janback87Fredrikshofs FI13.63
4Stellan Back75Turebergs FK12.81
5Matthew Brown80Hammarby Friidrott12.26 SB
6Mattias Nilsson96Umedalens IF11.51
Tor Lindberg95IFK Umeå

               
Mattias NilssonXX11.3011.51X10.84
Marcus Janback12.4612.9413.1713.6312.9012.82
Stellan BackXX12.81X12.73X
Matthew BrownXX12.26XXX
Tim WungerXX15.02XX15.28
Jeffrey Ige15.2215.21X15.02X15.59
Tor Lindberg

MS Diskus
                 
1Matthew Brown80Hammarby Friidrott51.54
2Stellan Back75Turebergs FK42.99 PB
3Tor Lindberg95IFK Umeå40.56

               
Stellan Back39.1442.99XX42.78X
Tor Lindberg39.3140.56XXXX
Matthew BrownX49.7850.31X51.5451.31

MS Slägga
                 
1Mattias Lindberg90Skellefteå AIK Friidrott64.77 SB
2Anton Andersson96Umedalens IF59.09
3Stellan Back75Turebergs FK35.13

               
Mattias Lindberg63.61X63.3762.9264.1564.77
Anton Andersson58.4557.7058.0958.53X59.09
Stellan Back35.1333.15X33.14X33.49

P19 Diskus
                 
1Jakob Samuelsson98Hässelby SK42.43 PB
2Gabriel Rosshagen98Hässelby SK38.51

               
Jakob Samuelsson40.16X42.43XXX
Gabriel Rosshagen38.5136.9637.82XXX

P19 Slägga
                 
1Patrik Lindstedt99Hässelby SK63.52
2Johannes Nilsson98Västerås FK50.26
3Carl Krüsell Berg98Hammarby Friidrott41.39

               
Johannes Nilsson49.7449.6550.26XX50.00
Patrik LindstedtXX59.93X63.0963.52
Carl Krüsell Berg40.6441.3941.2440.0840.43X

KS 100 m Försök 1 Vind:-0.8
                 
1Amanda Hansson99Hässelby SK12.11q PB
2Hanna Axelsson99Upsala IF12.20q PB
3Josefin Palm94Gefle IF12.42
4Yasmin Jelassi96Hammarby Friidrott12.58
5Caroline Jansson94Örbyhus IF13.06 PB
6Josefine Sandelius94Hammarby Friidrott13.29
7Emilia Jandér99Huddinge AIS13.43
   

KS 100 m Försök 2 Vind:0.7
                 
1Hanna Wiss91KFUM Örebro12.11q
2Sandra Törnros95Gefle IF12.11q
3Karolina NikamoUpsala IF12.28q
4Linda Frödin Glad93IFK Lidingö12.65
5Saga Berneryd99Spårvägens FK12.71
6Tina Helen Bergem94Kristiansand IF13.39
7Hanna JohnssonIFK Lidingö13.53
   

KS 100 m Försök 3 Vind:1.1
                 
1Gladys Bamane89Spårvägens FK11.86q
2Isabelle Eurenius89Spårvägens FK11.87q
3Evelina Nilsson94IFK Umeå12.23q SB
4Ida Thunberg99IK Stål12.32
5Sofia Andersson94Upsala IF12.80
6Marina Janhunen98Hammarby Friidrott13.20
7Freja Avebäck95Hammarby Friidrott13.70
   

KS 100 m Final Vind:0.7
                 
1Gladys Bamane89Spårvägens FK11.65 PB
2Isabelle Eurenius89Spårvägens FK11.77 PB
3Amanda Hansson99Hässelby SK11.97 PB
4Karolina NikamoUpsala IF12.10 SB
5Hanna Axelsson99Upsala IF12.13 PB
6Evelina Nilsson94IFK Umeå12.36
Hanna Wiss91KFUM ÖrebroDNS
Sandra Törnros95Gefle IFDNS
   

KS 400 m A
                 
1Moa Hjelmer90Spårvägens FK54.51
2Elin Moraiti91Hässelby SK55.80
3Isabelle Eriksson86IFK Lidingö57.15
4Klara Helander95Upsala IF57.40
5Caroline Kihlblom94Turebergs FK58.37
   

KS 400 m B
                 
1Ida Jansson95Upsala IF57.34 SB
2Isabella Andersson97Turebergs FK59.12 PB
3Anna Engelin98Östersunds GIF59.21
4Tina Helen Bergem94Kristiansand IF59.75 PB
5Caroline Andersson92IF Göta Karlstad61.42
   

KS 3000 m
                 
1Lisa Öberg88Hälle IF9:48.58 SB
2Dace Landström83Vallentuna FK10:06.94
3Alice Petersson95Kalmar SK10:15.24
4Mikaela Larsson84Spårvägens FK10:15.52
5Alice Greberg98Mölndals AIK10:16.19
6Jessica Österberg81Spårvägens FK10:37.91
7Amanda Nekby92Turebergs FK10:50.41 PB
8Helena Thim98Upsala IF11:48.07 PB
   

KS 2000 m hinder
                 
1Mika Söderström99IFK Lidingö6:57.31 PB
2Sara Gunnarsson99Mölndals AIK6:57.85 PB
3Julia Samuelsson99Högby IF7:30.68
4Linnea Dennerporth99Turebergs FK7:48.52
   

KS 100 m häck Försök 1 Vind:2.1
                 
1Tale Örving89Norway13.70q
2Malin Eriksson91KFUM Örebro14.15q
3Farydah Inoussa94Hässelby SK14.44q
4Lovisa Linde98Täby IS14.84q
5Emelie Nyman Wänseth98Östersunds GIF15.09
6Moa Ullgren96GoIF Tjalve15.13
   

KS 100 m häck Försök 2 Vind:2.4
                 
1Elin Vesterlund90Spårvägens FK13.22q
2Sofia Mossberg95Falu IK13.94q
3Linnéa Frobe98Täby IS14.43q
4Ellinor Persson96Täby IS15.00q
5Fjola Hannesdottir89Iceland15.03
   

KS 100 m häck Final Vind:0.9
                 
1Elin Vesterlund90Spårvägens FK13.28 MR PB
2Tale Örving89Norway13.81
3Sofia Mossberg95Falu IK13.87
4Linnéa Frobe98Täby IS14.34 PB
5Farydah Inoussa94Hässelby SK14.51
6Lovisa Linde98Täby IS14.78 PB
7Malin Eriksson91KFUM Örebro14.81
Ellinor Persson96Täby ISDNF
   

KS Höjd
             
1Linda Skantze95IFK Lidingö1.74 SB
2Victoria Stöckel97Nedre Soppero IK1.62
3Ylva Engdahl96Spårvägens FK1.62
3Lovisa Linde98Täby IS1.62

                             
1.471.521.571.621.671.711.741.771.831.861.891.92
Ylva Engdahl-ooxoxxx
Victoria Stöckel-xoooxxx
Lovisa Linde-ooxoxxx
Linda Skantze---ooxoxoxxx

KS Tresteg
                 
1Ewa Marcinkiewicz93Västerås FK12.59
2Emilia Hammarström96Mölndals AIK11.84
3Alice Eriksson96IFK Lidingö11.59
4Frida Lindström90Huddinge AIS11.16
5Anna Holmin95Upsala IF10.91
6Stina Westin98Östersunds GIF10.80
7Matilde Andersson96Upsala IF10.74
8Elin Forsberg96Hammarby Friidrott10.70
9Lina Näslund98Östersunds GIF10.06
Nora Swartz01Östersunds GIFX

                             
Elin Forsberg10.70(-1.0)X(-0.6)X(2.0)X(-0.6)X(-0.9)X(-0.2)
Lina Näslund9.97(-1.6)X(-2.0)10.06(1.1)
Nora SwartzX(-0.9)X(-1.1)X(-0.3)
Stina WestinX(-1.4)10.80(-0.4)10.73(0.7)10.64(-1.0)-10.50(-0.5)
Emilia HammarströmX(-1.5)X(-1.1)11.37(-0.1)X(-0.7)X(-1.5)11.84(-1.0)
Frida Lindström10.88(-1.8)10.99(0.2)11.16(-0.5)11.15(0.0)X(-0.1)X(-0.7)
Ewa Marcinkiewicz12.59(-0.4)X(-0.5)12.40(-0.9)12.18(-0.1)X(-0.9)12.37(-0.9)
Matilde Andersson10.74(-0.5)10.49(0.1)X(-0.4)X(-0.5)X(-1.1)X(-0.5)
Anna HolminX(-0.7)X(0.8)10.91(0.4)X(-0.7)X(-1.1)10.80(-1.5)
Alice Eriksson11.19(-2.2)X(0.1)10.88(-0.7)10.43(-0.6)11.59(-1.2)10.87(-1.5)

KS Kula
                 
1Sara Lennman96Katrineholms SK15.08
2Isabelle Eriksson86IFK Lidingö12.32

               
Isabelle Eriksson11.6811.4411.9912.3211.5711.96
Sara Lennman14.5314.69X14.5915.0814.87

KS Diskus
                 
1Lydia Sundin94IFK Mora Friidrottsklubb46.52 PB
2Lena Björk76IFK Lidingö43.70
3Klara Bladin96Hässelby SK40.88 PB
4Fanny Öhrn Selahn95Södertälje IF39.68
5Emma Swärd89Södertälje IF39.17
6Sara Lundkvist95IFK Växjö30.00

               
Lena BjörkXX41.1743.70X41.02
Klara Bladin39.33X39.81X39.3640.88
Emma Swärd38.37X36.7139.17XX
Fanny Öhrn SelahnX38.75XX39.68X
Lydia SundinXX43.5745.66X46.52
Sara Lundkvist30.0029.69XX29.17X

KS Slägga
                 
1Eleni Larsson93Huddinge AIS65.71 MR
2Josefin Berg85IF Göta Karlstad58.32
3Kristina Andersson91Råby-Rekarne FIF52.90
4Cecilia Larsson99IFK Växjö47.37
5Johanna Edvall00Gefle IF45.17
6Sanna Tollefors92Vallentuna FK39.52
7Matilda Ilola93Vallentuna FK39.14

               
Matilda Ilola39.14XX38.19XX
Eleni Larsson65.26X65.71XX65.44
Johanna Edvall43.6240.35XX45.17X
Cecilia LarssonXX46.9146.8047.37X
Josefin Berg53.5957.6158.3256.9357.2756.52
Sanna Tollefors37.23XXX39.52X
Kristina Andersson49.6448.3049.9152.9052.6850.69

F19 Kula
                 
1Emelie Nyman Wänseth98Östersunds GIF12.04
2Victoria Stöckel97Nedre Soppero IK11.99
3Charlott Danko97Hanvikens SK9.75

               
Charlott Danko7.849.149.349.759.669.67
Victoria Stöckel11.1611.4811.3511.9911.3911.22
Emelie Nyman Wänseth12.0412.04X11.3711.7111.70

F19 Diskus
                 
1Ida Wåhlstrand00IFK Växjö37.50
2Nina Björkman98Västerås FK35.62
3Charlott Danko97Hanvikens SK26.84

               
Nina Björkman31.8731.3935.24X35.6235.62
Ida Wåhlstrand34.5637.5035.3634.36--
Charlott Danko26.8425.8826.59X25.3523.67

F19 Slägga
                 
1Frida Bååth97Timrå AIF - Friidrott59.51 MR PB
2Grete Ahlberg98Hammarby Friidrott53.33
3Mathilda Björklund97Bålsta IK53.15
4Jessica Mattsson98Tierps IF FI50.19
5Michaela Norrbelius97Gefle IF49.99
6Rebecka Samuelsson98Iggesunds SK47.76
7Nina Björkman98Västerås FK42.80
8Anna Johansson98Nedre Soppero IK34.94

               
Michaela Norrbelius46.2649.9949.39X49.84X
Anna Johansson34.9433.90XX32.63X
Mathilda Björklund53.1548.7352.3651.5151.16X
Grete AhlbergXXX53.33XX
Nina Björkman40.99XX41.8042.8042.27
Rebecka Samuelsson46.0947.76X44.3346.31X
Jessica MattssonXX46.24X50.1949.55
Frida Bååth55.7357.3658.6559.5158.37X