Resultat [Lördag] [Söndag]

Resultat fredag 6 juni

M 100 m Försök 1 Vind:0.7
                 
1Odain Rose92IFK Umeå10.58q
2Jonathan Valtersson85Bollnäs FIK10.98q
3Philip Green93Hammarby IF11.09q
4Johan Lilja95Sundsvalls FF11.14q
5Adam Lindhe94IFK Lidingö11.46q PB
6Daniel Nordmark93Västerås FK11.54
7Rikard Andersson Wulcan89Huddinge AIS12.49 PB
Erik Grundberg94Hammarby IFDNS
   

M 100 m Försök 2 Vind:0.8
                 
1Olle Forslin93Hässelby SK11.10q PB
2Patric Hjort93Västerås FK11.17q PB
3Fredrik Åström93Täby IS11.20q
4Sebastian Landström94IFK Lidingö11.58
5Christopher Svensson85IFK Lidingö11.62
6David Persson92Täby IS12.07
7Sebastian Svedhammer88Spårvägens FK12.10
Adam Axelsson93Finspångs AIKDNF
   

M 100 m Final Vind:1.4
                 
1Odain Rose92IFK Umeå10.39 MR PB
2Jonathan Valtersson85Bollnäs FIK10.92 SB
3Johan Lilja95Sundsvalls FF10.99
4Philip Green93Hammarby IF11.061 DM
5Olle Forslin93Hässelby SK11.072 DM PB
6Fredrik Åström93Täby IS11.183 DM
7Patric Hjort93Västerås FK11.23
8Adam Lindhe94IFK Lidingö11.39 PB
   

M 400 m A
                 
1Alexander Nordkvist90Huddinge AIS48.061 DM
2Benjamin Mullen87Turebergs FK49.082 DM
3Anton Asplund90Turebergs FK49.343 DM
4Elias Amado86Hässelby SK49.72
5Martin Cameron85Spårvägens FK50.48
6Andreas Movin96IFK Lidingö52.10
   

M 400 m B
                 
1Edom Abreham95Hässelby SK50.64 PB
2Anton Persson96Hässelby SK50.69
3Christopher Halldén94Huddinge AIS51.01
4Peter Wallin71IFK Märsta51.87 SB
5Carl Månsson95Turebergs FK53.15
   

M 400 m C
                 
1Jonas Tollefors90Vallentuna FK51.93 PB
2Kevin Duvert98IFK Märsta54.45
3Jacob Enblom94Hässelby SK55.71
4Christopher Sentell94Turebergs FK56.10
5Jonathan Bergdahl99Huddinge AIS56.42
6Tobias Rauch74Bromma IF58.49
   

M 800 m A
                 
1Andreas Almgren95Turebergs FK1:49.201 DM PB
2Kalle Berglund96Spårvägens FK1:49.482 DM PB
3Johan Svensson89Spårvägens FK1:50.023 DM PB
4Mattias ClaessonHässelby SK1:50.78
5Wille Levay96Spårvägens FK1:50.80 PB
6Johan Wallden87Spårvägens FK1:52.37 PB
7Ahmed Tahir92Malmö AI1:52.64 PB
8Tim Sundström89KFUM Örebro1:53.35 PB
9Daniel Gleimar92Turebergs FK1:54.99
10Alexander Holmblad94Spårvägens FK1:56.41
Anton Asplund90Turebergs FKDNF
Gustav Karnebäck87Turebergs FKDNF
Jonas Wahl Sjöman93Bromma IFDNS
   

M 800 m B
                 
1Gustav Berlin95IK Akele1:54.37 PB
2Martin Hammar95Rånäs 4H1:54.93 PB
3Alex Torgersson94Hammarby IF1:55.90
4Bienvenue Musore90Tyresö Fk1:56.12
5Joel Durén94Hässelby SK1:57.03
6Alexander Persson89Hammarby IF1:57.24
7Gustav Bivstedt96Hässelby SK1:57.57
8Hampus Börjesson94Ullevi FK1:57.87
9Karl Wallen96Sävedalens AIK1:59.01 PB
10Samuel Lundell Vakkuri95Hammarby IF1:59.38
Dennis Wikström-Roos94Ullevi FKDNF
Albin Sjöblom93Turebergs FKDNS
   

M 800 m C
                 
1Erik Djurberg97Upsala IF1:59.29 PB
2Simon Sundström98IFK Lidingö2:00.03
3Albin Johansson81Hässelby SK2:00.28
4Adam Lindström93Hässelby SK2:00.43
5Robin Johansson94Ärla IF2:00.50
6Gunnar Durén63Hässelby SK2:01.06
7Stefan Stojanovic98Huddinge AIS2:02.24
8Emil Mårtensson92Hässelby SK2:03.20
9Lucas Grönborg94Hellas FK2:03.92
10Axel Alness borg98IFK Lidingö2:11.12
   

M 3000 m A
                 
1Erik Hovlandsdal89Norna Salhus8:18.20
2John Foitzik91Spårvägens FK8:24.431 DM PB
3Alexander Palm93Spårvägens FK8:26.192 DM PB
4Amanuel Gergis96Hässelby SK8:27.093 DM
5Jon Cleghorn90Spårvägens FK8:27.46 PB
6Marcus Gustafsson88Spårvägens FK8:28.87
7Rasmus Grelsson88Trångsvikens IF8:29.30 PB
8Andreas Jansson96Hässelby SK8:30.47
9John Kingstedt92Huddinge AIS8:33.92
10Emil Danielsson97Dala-Järna IK8:38.00 PB
11Richard Emilsson89GoIF Tjalve8:38.45 PB
12Abdelfath Yassin95Gefle IF8:41.79 PB
13Martin Stjernlöf87Eskilstuna FI8:42.14
14Erik Norrbom93Turebergs FK8:43.64
15Andreas Fahlen81IFK Umeå8:44.44
16Filip Segerberg90Hammarby IF8:57.74 PB
17Joakim Eriksson92Spårvägens FK9:00.30
18Robin Leandersson88Spårvägens FK9:01.86
19Jan Westerberg80IFK Umeå9:02.51
Fredrik Uhrbom77Spårvägens FKDNF
   

M 3000 m B
                 
1Alexander Holm92GoIF Tjalve8:53.35 PB
2Erik Lagerlöf97IFK Lidingö8:54.72 PB
3Olof Södergård85Vallentuna FK8:55.60
4Joakim Frisk90Västerås FK8:56.70
5Hugo Lindell95Rånäs 4H8:57.05 PB
6Ludvig Danielson95GoIF Tjalve8:59.09 PB
7Martin Ronnerstedt85FK Studenterna9:00.46 PB
8Johannes Fahlström85FK Studenterna9:01.04
9Anders Herrmann76Rånäs 4H9:01.78
10Andreas Bergstedt86Enhörna IF9:08.65 PB
11Johan Södersten00Hässelby SK9:18.09 PB
12Dennis Olsson97Hellas FK9:28.54
13Oliver Langselius95Spårvägens FK9:32.81
14Linus Gustafsson94Spårvägens FK9:45.44
15Patrick Claesson94Hammarby IF9:51.34
16Johan Borgman84FK Studenterna9:58.35 PB
17Staffan Westerdahl70Fredrikshofs FI10:00.85
18Fredrik Westerdahl79Fredrikshofs FI10:10.51
   

M 110 m häck Vind:-0.4
                 
1Petter Olson91Hässelby SK14.611 DM
2Jonathan Holm94Strands IF14.69
3Rickard Willman94Västerås FK15.04
4Anton Johansson93Huddinge AIS18.172 DM
   

M Höjd
             
1Fabian Delryd96Täby IS2.161 DM
2Jakob Thorvaldsson98IFK Lidingö2.042 DM
3Valdemar Karlsson93Hammarby IF1.883 DM
4Kevin Duvert98IFK Märsta1.78

                             
1.731.781.831.881.931.972.012.042.072.102.132.162.182.21
Fabian Delryd---o-o-xo-xoxoxxox
Valdemar Karlsson-oooxxx
Jakob Thorvaldsson----o-xooxxx
Kevin Duvertoxoxxx

M Tresteg
             
1Erik Ehrlin90Hammarby IF15.521 DM PB
2Isak Persson95Spårvägens FK14.522 DM
3Erik Grundberg94Hammarby IF13.463 DM
4Albin Boestad97IFK Lidingö12.90
5Gabriel Lundvall98Täby IS12.83
6Henning André97Nyköpings BIS 12.72
7Gustav Norén96Upsala IF12.70
8Michael Welsapar97Upsala IF12.51
9Simon Averin Markström95Hammarby IF11.76

                         
Michael Welsapar12.42(0.1)12.51(0.5)12.43(0.9)X(1.7)12.32(1.2)X(0.8)
Simon Averin MarkströmX(0.8)11.72(0.6)11.76(0.6)
Gustav Norén12.70(0.4)10.58(-0.2)X(0.7)---
Gabriel Lundvall12.83(0.6)12.68(0.0)12.36(0.7)12.55(0.9)12.51(1.0)12.73(0.6)
Albin Boestad12.56(1.0)X(-0.3)12.64(0.8)12.48(1.0)12.70(0.7)12.90(1.3)
Erik Grundberg13.31(0.2)13.43(0.2)13.46(0.2)13.21(1.6)13.25(1.1)13.24(0.4)
Isak PerssonX(0.7)14.52(0.5)14.49(1.4)---
Erik Ehrlin14.91(0.8)15.43(0.6)13.67(0.9)X(0.4)15.52(1.5)X(1.0)
Henning André12.29(-0.2)12.69(0.6)12.72(0.9)X(0.8)X(1.6)X(0.9)

M Kula
             
1Simon Pettersson94Upsala IF14.65
2Petter Olson91Hässelby SK13.95

               
Petter Olson13.4913.1013.7113.2813.7613.95
Simon Pettersson14.52-14.65---

M Diskus
             
1Simon Pettersson94Upsala IF50.23
2Petter Olson91Hässelby SK41.911 DM
3Michael Welin67IFK Lidingö35.102 DM

               
Michael Welin33.8234.2834.28X35.10X
Petter OlsonXX41.3140.3441.91X
Simon Pettersson49.04XX50.2349.4849.89

M Slägga
             
1Mattias Lindberg90Skellefteå AIK63.25
2Hans Eriksson86Västerås FI60.38
3Mikael Larsson92IF Göta Karlstad54.82
4Michael Welin67IFK Lidingö26.79

               
Hans ErikssonX60.1759.1460.3858.4659.95
Mikael Larsson54.77X54.82X53.13X
Mattias Lindberg62.8962.08XX63.25X
Michael Welin26.79-----

M Spjut
             
1Tor Opdahl80Bålsta IK39.16

               
Tor OpdahlX39.16XXXX

P19 100 m Försök 1 Vind:0.5
                 
1Gustav Kjell96Turebergs FK10.99q PB
2Daniel Rosberg96Hammarby IF11.24q PB
3Erik Hermelin96IFK Lidingö11.36q
4Erik Lidén96IFK Lidingö11.63
5Jon Klasér96Falu IK11.80
6Isak Hampel Klang96Hässelby SK11.93
   

P19 100 m Försök 2 Vind:1.0
                 
1Jacob Ewertzh95Hammarby IF11.03q
2Kenan Erdogan96Mälarhöjdens IK11.48q PB
3Victor Björklund96Upsala IF11.59q
4Felix Noren95Katrineholms SK11.64
5Marcus Rostmark96IFK Märsta11.73 PB
6Victor Raksanyi96Hammarby IF12.45
   

P19 100 m Försök 3 Vind:0.8
                 
1Akram Adinda96Upsala IF11.39q
2Sebastian Wesslén95Hammarby IF11.59q
3Egert Eist95Estonia11.76
4Pontus Danforth96Huddinge AIS12.09
Erik Nyberg96Hammarby IFDQTjuvstart
   

P19 100 m Final Vind:0.9
                 
1Jacob Ewertzh95Hammarby IF10.94 SB
2Gustav Kjell96Turebergs FK11.01
3Daniel Rosberg96Hammarby IF11.16 PB
4Erik Hermelin96IFK Lidingö11.33
5Akram Adinda96Upsala IF11.50
6Kenan Erdogan96Mälarhöjdens IK11.63
7Sebastian Wesslén95Hammarby IF11.69
Victor Björklund96Upsala IFDNS
   

P19 400 m
                 
1Dag Hultberg95GoIF Tjalve53.46 PB
2Erik Lundmark96Turebergs FK54.55 PB
   

P19 800 m
                 
1Björn Seifert96Upsala IF2:00.48 PB
2Abdi Yusuf96Hammarby IF2:02.47
3Mohammed Loukili96IFK Lidingö2:03.34
4Elias Andersson96Spårvägens FK2:07.86 PB
5Anton Wijk96Upsala IF2:11.42
   

P19 110 m häck Vind:-0.4
                 
1Fredrik Samuelsson95Hässelby SK14.53 PB
   

P19 Höjd
             
1Adam Nygårds Jacobson96Falu IK1.88
2Henning Rydström95Hässelby SK1.83

                             
1.731.781.831.881.931.972.012.04
Adam Nygårds Jacobsonooxooxxx
Henning Rydströmooxoxxx

P19 Kula
             
1Alexander Persson95Huddinge AIS15.85
2Eric Hacksell96Hässelby SK13.79
3Erik Hermelin96IFK Lidingö11.80

               
Erik HermelinXXXXX11.80
Eric Hacksell12.8513.79XX13.52X
Alexander Persson15.65X15.7815.7615.8515.77

P19 Diskus
             
1Fredrik Samuelsson95Hässelby SK39.15
2Eric Hacksell96Hässelby SK38.71
3Viktor Hagren95Turebergs FK38.47
4Erik Hermelin96IFK Lidingö30.26

               
Erik HermelinXX30.26XXX
Viktor HagrenX38.47XXXX
Eric Hacksell38.71XXXXX
Fredrik SamuelssonXXX39.15X38.04

P19 Slägga
             
1Chris Arnoldsson96Huddinge AIS59.07
2Anton Andersson96Umedalens IF57.60
3Alexander Persson95Huddinge AIS51.26
4Christoffer Hagren95Turebergs FK44.06

               
Alexander Persson50.2951.2650.85X--
Christoffer HagrenXX44.06XXX
Chris ArnoldssonXXX59.07XX
Anton AnderssonX53.9057.6057.59X51.40

P19 Spjut
             
1Egert Eist95Estonia45.61
2Marcus Rostmark96IFK Märsta45.09
3Erik Hermelin96IFK Lidingö35.36

               
Erik Hermelin28.0634.5935.3635.2833.5734.00
Marcus Rostmark39.6843.4244.0744.6545.0944.98
Egert Eist42.5545.61X42.1143.36X

P17 Diskus Sportfältet
             
1Jesper Arbinge97Huddinge AIS49.34 PB
2Albin Johansson97Högbo GIF46.67
3Gabriel Rosshagen98Hässelby SK38.24
4Eddie Sundell97Söderhamns IF34.88
5Joel Mattsson98Tierps IF FI29.80

               
Albin JohanssonX46.0346.4645.6145.7846.67
Jesper ArbingeX45.5248.9645.8049.34X
Gabriel Rosshagen38.24XXXX34.47
Joel MattssonX27.9929.8027.84XX
Eddie SundellX34.5029.27X34.88X

P17 Slägga Sportfältet
             
1Patrik Lindstedt99Hässelby SK57.43
2Johannes Nilsson98Västerås FK48.50 PB
3Edvin Larsson98Eskilstuna FI48.37
4Albin Kjellberg97Hässelby SK45.81
5Oliver Tered97Hässelby SK45.60
6Joel Mattsson98Tierps IF FI36.57
7Carl Krüsell Berg98Hammarby IF36.45

               
Patrik Lindstedt51.5951.7756.2053.51X57.43
Carl Krüsell Berg36.4536.30XXXX
Oliver TeredX43.88X41.2945.60X
Joel MattssonX33.1235.5835.8636.5736.52
Edvin Larsson46.1747.6747.3048.37X43.54
Johannes NilssonXX44.7548.0547.7448.50
Albin Kjellberg42.2543.89X45.8144.60X

P15 Diskus Sportfältet
             
1Patrik Lindstedt99Hässelby SK56.53 MR
2Simon Thor00IFK Märsta38.45
3David Sahi00Enköpings AIF35.47
4Lukas Björninger00Turebergs FK30.79
5Jakob Tewodros Yoseph99Söderhamns IF29.08
6Sebastian Löschner00Huddinge AIS28.74
7Sebastian Erlandh00KFUM Örebro24.49
8Otto Sundell00Söderhamns IF23.65
9Malex Åkerblom00IFK Lidingö19.78

               
David Sahi29.8133.4435.47X34.65X
Jakob Tewodros Yoseph22.32X29.08X23.47X
Sebastian ErlandhXX24.49XX-
Sebastian Löschner28.1628.0725.7726.60X28.74
Patrik Lindstedt56.53X30.59XXX
Malex Åkerblom19.5019.78X
Lukas Björninger28.8127.6430.0930.7927.96X
Simon Thor36.7635.6338.4533.4336.36X
Otto SundellXX23.6522.48XX

P15 Slägga Sportfältet
             
1Patrik Lindstedt99Hässelby SK63.86 MR
2Ivar Moisander00Huddinge AIS31.48
3Sebastian Erlandh00KFUM Örebro30.18
4David Sahi00Enköpings AIF28.64
5Lukas Björninger00Turebergs FK20.22
6Malex Åkerblom00IFK Lidingö17.99

               
Malex Åkerblom17.99XX---
Ivar Moisander30.0131.4831.4131.01XX
Lukas Björninger20.2219.99X19.9820.0719.56
Patrik Lindstedt62.79XX63.86XX
Sebastian Erlandh28.1927.4230.1827.9828.58X
David Sahi25.4625.8628.64XXX

K 100 m Försök 1 Vind:0.7
                 
1Johanna Gustafsson97Motala AIF12.20q
2Linda Frödin Glad93Turebergs FK12.50q
3Caroline Andersson92IF Göta12.56q
4Janeli Toomel94Estonia12.72q
5Alice Andreasson94Upsala IF12.75q
6Frida Hogstrand93Täby IS12.90
   

K 100 m Försök 2 Vind:0.0
                 
1Maria Gustavsson88IFK Lidingö12.12q SB
2Jessica Östlund93Hässelby SK12.17q PB
3Rebecca Larsson94Hässelby SK12.65q
4Maj Johansson91Turebergs FK13.02
Reesika Adojaan91EstoniaDNS
Erica Graveley92Hässelby SKDNS
   

K 100 m Final Vind:1.9
                 
1Maria Gustavsson88IFK Lidingö11.921 DM SB
2Jessica Östlund93Hässelby SK12.022 DM PB
3Johanna Gustafsson97Motala AIF12.12
4Linda Frödin Glad93Turebergs FK12.363 DM
5Alice Andreasson94Upsala IF12.62 PB
6Janeli Toomel94Estonia12.79
Caroline Andersson92IF GötaDNS
Rebecca Larsson94Hässelby SKDNS
   

K 400 m A
                 
1Sofia Hellberg-Jonsén89Hammarby IF55.941 DM
2Caroline Kihlblom94Turebergs FK57.122 DM
3Caroline Andersson92IF Göta58.52
4Emelie Gabrielsson88GoIF Tjalve59.31
5Suzanna Filipska90Hammarby IF61.94
   

K 400 m B
                 
1Ida Jansson95Upsala IF58.14 PB
2Linnea Frobe98Täby IS59.033 DM PB
3Jenny Wingqvist97Hässelby SK59.96 PB
4Sofia Hultgren97Ludvika FFI60.02 PB
5Emma Forss94Hammarby IF64.53
   

K 800 m A
                 
1Linn Söderholm96Sävedalens AIK2:11.80
2Anna Silvander93IFK Lidingö2:12.533 DM
3Carolina Johnson96Linköpings GIF2:12.65
4Lisa Forsberg89Spårvägens FK2:14.40
5Josefine Malmborg94Täby IS2:14.99
6Hanna Palmgren88Spårvägens FK2:16.26
7Malin Trollsås93Danderyds SK2:20.84
8Isabell Norstedt95IFK Helsingborg2:22.09
Charlotte Johanson90IFK LidingöDNS
   

K 800 m B
                 
1Vilma Jonsson99Danderyds SK2:12.411 DM PB
2Lovisa Bivstedt01Hässelby SK2:12.522 DM
3Mika Söderström99Vallentuna FK2:19.32
4Vendela Bernström94Vallentuna FK2:28.38 PB
5Jossefin Holmström91Huddinge AIS2:33.61
6Annica Larsson94Östersunds GIF2:34.42
7Ofelia Belkacem95Hammarby IF2:49.29
   

K 3000 m
                 
1Frida Aspnäs87Spårvägens FK9:56.621 DM PB
2Erika Svanborg91Sävedalens AIK10:07.95
3Cecilia Norrbom88Spårvägens FK10:16.922 DM
4Julia Forsmark93Falu IK10:48.07
   

K 100 m häck Vind:1.0
                 
1Emma Stenlöf96Västerås FK14.17
2Malin Skogström95Hässelby SK14.37
3Ida Hansen93IF Göta Karlstad14.55
4Alice Andreasson94Upsala IF15.40
Reesika Adojaan91EstoniaDNF
   

K Höjd
             
1Jessica Samuelsson85Hässelby SK1.721 DM
2Lina Löfqvist93Upsala IF1.67 SB
Madeleine Serenhov91IFK Lidingöx

                             
1.471.521.571.621.671.721.761.801.83
Lina Löfqvist--oooxxx
Madeleine Serenhov--xxx
Jessica Samuelsson----ooxxx

K Tresteg .
             
1Angelica Ström81Spårvägens FK13.201 DM MR
2Janeli Toomel94Estonia12.35
3Aina Griksaite94Spårvägens FK12.182 DM PB
4Frida Lindström90Huddinge AIS12.123 DM
5Elvira Richardsson96IFK Kristinehamn11.92
6Rebecca Ilehag92Mälarhöjdens IK10.99
7Matilde Andersson96Upsala IF10.88
8Anna Holmin95Upsala IF10.82
9Sara Pernbrink96Hammarby IF10.76
10Klara Pedersen97Upsala IF10.43
11Lisa Olsson97Hellas FK10.42
12Hannah Orzechowski98Spårvägens FK9.81
13Sarah Larsson95IF Göta Karlstad9.68
Martina Appel96IF Göta KarlstadX
Sara Ezra97Upsala IFX

                         
Sarah LarssonX(0.1)9.68(1.1)9.63(1.4)
Sara Pernbrink9.62(0.8)10.76(1.4)10.70(1.0)
Matilde Andersson10.87(0.2)X(1.0)10.88(0.7)10.69(-0.1)X(0.8)X(0.1)
Martina AppelX(0.3)X(0.9)X(0.9)
Lisa Olsson10.18(0.3)10.32(0.9)10.42(0.7)
Sara EzraX(1.4)X(0.9)X(0.2)
Klara Pedersen9.95(1.4)10.16(0.3)10.43(-0.2)
Hannah Orzechowski9.81(0.7)9.75(0.8)X(0.5)
Anna Holmin10.82(1.0)X(1.3)X(0.0)X(-0.4)X(0.8)X(0.1)
Rebecca IlehagX(0.6)10.99(0.9)10.36(0.8)X(-0.7)X(1.0)X(0.6)
Aina GriksaiteX(0.6)X(0.7)12.18(0.9)11.77(-1.0)12.13(1.0)X(1.5)
Elvira Richardsson11.78(1.2)X(0.4)11.85(-0.4)X(-0.7)11.92(0.4)X(1.1)
Frida Lindström11.55(1.6)10.85(1.3)11.90(0.3)12.12(1.5)11.64(0.0)11.93(0.9)
Janeli Toomel11.88(0.7)12.09(1.7)12.02(0.3)12.01(0.5)12.21(-0.1)12.35(0.3)
Angelica StrömX(1.7)12.95(1.7)11.55(-0.5)X(0.8)12.78(0.1)13.20(1.5)

K Kula .
             
1Jessica Samuelsson85Hässelby SK14.431 DM
2Agnes Larsson97IF Göta Karlstad14.06
3Sanna Tollefors92Vallentuna FK8.402 DM

               
Sanna TolleforsX8.40XX7.77X
Agnes Larsson13.8214.0613.1013.6813.1013.94
Jessica Samuelsson14.4314.10X14.33XX

K Slägga
             
1Malin Johansson92IFK Strömsund56.96
2Amanda Eriksson90Falu IK54.78
3Kristina Andersson91Råby-Rekarne FIF51.50
4Madelene Östblom94Gefle IF49.41 PB

               
Amanda Eriksson54.00X54.78X54.65X
Kristina Andersson48.1151.5049.7748.2950.6950.15
Malin Johansson56.4756.29XX56.5256.96
Madelene Östblom47.4149.4147.7747.7346.9048.31

F19 100 m Försök 1 Vind:1.2
                 
1Karolina Nikamo95Upsala IF12.24q
2Klara Helander95Upsala IF12.74q
3Alina Lindqvist95Väsby IK12.74q SB
4Malin Ekblad96Upsala IF13.02q
5Paula Israelsson96Umedalens IF13.10
6Elin Breig Lindell95Hammarby IF13.23
7Lisa Ögren96Hammarby IF13.77 PB
   

F19 100 m Försök 2 Vind:1.0
                 
1Sandra Törnros95Gefle IF12.24q
2Moa Ullgren96GoIF Tjalve12.67q
3Amanda Jansson96Örbyhus IF12.84q
4Matilda From96Västerås FK12.92q
5Marie Kimumba95Spårvägens FK13.12
6Ellinor Persson96Täby IS13.13
7Madeleine Rossi95Hammarby IF13.14
8Freja Avebäck95Hammarby IF13.69
   

F19 100 m Final Vind:1.2
                 
1Sandra Törnros95Gefle IF12.05 MR PB
2Karolina Nikamo95Upsala IF12.14
3Amanda Jansson96Örbyhus IF12.70
4Moa Ullgren96GoIF Tjalve12.72
5Klara Helander95Upsala IF12.84
6Malin Ekblad96Upsala IF12.95
7Matilda From96Västerås FK13.03
Alina Lindqvist95Väsby IKDNS
   

F19 400 m
                 
1Klara Helander95Upsala IF58.56
2Sara Derelöv96Motala AIF61.97
   

F19 800 m
                 
1Emelie Svensson95IFK Mora Friidrott2:19.60 SB
2Nicole Sörensen96Falu IK2:21.82 PB
3Sofia Nilsson95Linköpings GIF2:25.82
Ofelia Belkacem95Hammarby IFDNS
   

F19 3000 m
                 
1Thea Boström98GoIF Tjalve9:58.30 MR
2Beatrice Svensson98Linköpings GIF11:16.33 PB
3Sofi Reimers98Hässelby SK11:54.84
4Helena Thim98Upsala IF12:05.34
   

F19 100 m häck Vind:1.1
                 
1Ellinor Persson96Täby IS14.86 PB
2Moa Ullgren96GoIF Tjalve15.27
3Felicia Asplund96Hammarby IF18.95
   

F19 Höjd
             
1Linda Skantze95IFK Lidingö1.62
2Vendela Wikström96Brännans IF1.52
Lovisa Wickholm96Hellas FKx

                             
1.471.521.571.621.671.721.761.801.831.861.891.93
Vendela Wikströmooxxx
Lovisa Wickholm------------
Linda Skantze---oxxx

F19 Kula
             
1Emma Stenlöf96Västerås FK13.10
2Hanna Gustavsson96Motala AIF12.00
3Fanny Öhrn-Selanh95Sundbybergs IK11.44
4Malin Skogström95Hässelby SK11.13

               
Fanny Öhrn-Selanh10.9811.1211.0611.1811.3911.44
Hanna Gustavsson11.4211.5912.0011.22X11.09
Emma Stenlöf12.8612.9612.7212.2512.9713.10
Malin Skogström10.4311.13X9.9510.5510.95

F19 Diskus
             
1Lovisa Sjöstrand97IF Castor42.55
2Fanny Öhrn-Selanh95Sundbybergs IK39.89
3Hanna Gustavsson96Motala AIF36.16
4Linn Riddarström96Motala AIF33.65
5Linda Skantze95IFK Lidingö31.75
6Maria Olsson96Järvsö IF30.52

               
Maria Olsson28.9430.5229.1830.18XX
Linda SkantzeX19.43X31.75X29.47
Linn Riddarström32.2532.50X33.65XX
Hanna Gustavsson35.2335.0936.1635.33X34.36
Fanny Öhrn-Selanh39.14XX39.2639.8939.65
Lovisa SjöstrandX38.8842.5534.82X40.98

F19 Slägga
             
1Linnea Jönsson95Upsala IF55.28
2Frida Bååth97Timrå AIF - Friidrott51.57
3Hanna Mårtensson96Hässelby SK47.92
4Rebecka Hallerth96Hellas FK45.46
5Elina Karvonen01IF Vingarna41.59

               
Frida Bååth51.5748.3449.87XXX
Rebecka HallerthXX43.8943.5145.46X
Hanna Mårtensson46.1347.9247.13X44.6444.35
Linnea Jönsson55.28XX51.9452.33X
Elina Karvonen38.4538.2241.5941.13--

F19 Spjut
             
1Linn Riddarström96Motala AIF44.81
2Emma Stenlöf96Västerås FK38.25
3Malin Skogström95Hässelby SK37.58
4Maria Olsson96Järvsö IF35.61
5Ellinor Englundh96Säters IF FIK34.66

               
Ellinor Englundh34.2034.6633.2033.04-32.66
Maria OlssonXX35.61X34.88X
Malin Skogström34.1935.9635.27X34.6837.58
Emma Stenlöf37.7636.7837.3238.2536.8638.21
Linn Riddarström40.5743.8540.7244.8141.5640.10

F17 Diskus Sportfältet
             
1Lovisa Sjöstrand97IF Castor42.37 MR
2Ellen Pettersson97Örbyhus IF36.97 PB
3Nina Björkman98Västerås FI30.81
4Grete Ahlberg98Hammarby IF30.59
5Jessica Mattsson98Tierps IF FI28.95
6Linnea Larsson Huusko97Turebergs FK27.63
7Emma Thor97Turebergs FK25.59
8Moa Nääs98Söderhamns IF24.05

               
Jessica Mattsson28.9523.98X26.6625.0225.22
Ellen Pettersson35.76X36.97XX34.94
Linnea Larsson Huusko22.8726.39XXX27.63
Emma Thor24.13X25.59X22.66X
Nina Björkman30.81X23.7820.36X27.77
Moa Nääs21.1822.89X22.3622.1224.05
Lovisa Sjöstrand42.3742.37X38.87X37.71
Grete Ahlberg27.5530.5928.3429.66XX

F17 Slägga Sportfältet
             
1Emma Thor97Turebergs FK59.52
2Linn Forssell97Motala AIF58.56
3Michaela Norrbelius97Gefle IF53.82
4Mathilda Björklund97Bålsta IK52.68
5Grete Ahlberg98Hammarby IF51.41
6Linnea Larsson Huusko97Turebergs FK45.83
7Jessica Mattsson98Tierps IF FI44.30
Helena Åhlén97SK BoreX

               
Linn ForssellX58.56X58.17X56.09
Mathilda BjörklundX46.55XX50.0552.68
Emma ThorXX59.5257.23XX
Jessica MattssonX44.30XX42.0843.45
Helena ÅhlénXXXXXX
Michaela Norrbelius49.8553.2851.4351.48X53.82
Linnea Larsson Huusko39.4741.0541.7945.8342.57X
Grete AhlbergXX51.41---

F15 Diskus Sportfältet
             
1My Aggefors99IFK Tumba34.42
2Tilde All99Täby IS33.07
3Johanna Edvall00IF Skade32.44
4Eleonora Olsmats99Danderyds SK32.34
5Sara Forssell00Motala AIF32.26
6Maria Granrud Aune99Marieby Gif.29.16
7Karolina Svensson99Marieby Gif.27.94
8Louise Olsson00Huddinge AIS27.90
9Jonna Geiryd00Huddinge AIS24.33
10Paulina Lennartson99Hässelby SK23.61
11Victoria Lagerberg00Huddinge AIS20.90
12Felicia Liljehäll00Turebergs FK18.73
13Emilia Björklund00Bålsta IK16.18

               
Jonna Geiryd24.33X23.5523.3821.3221.92
Paulina Lennartson23.6120.7222.39
Maria Granrud Aune26.05X27.2628.0829.16X
Tilde All30.22XX29.6524.8333.07
Louise OlssonX27.90X
Victoria Lagerberg20.9018.37-
Johanna Edvall30.0628.7629.4728.4329.4632.44
Felicia LiljehällX18.73X
My Aggefors28.0825.4326.7734.4229.88X
Emilia Björklund15.66X16.18
Eleonora Olsmats27.5019.94X32.3429.20X
Sara Forssell30.5531.53X29.3631.1232.26
Karolina Svensson23.4427.9426.10X26.2024.60

F15 Slägga Sportfältet
             
1Elina Karvonen01IF Vingarna53.67 MR
2Sara Forssell00Motala AIF43.44
3Johanna Edvall00IF Skade43.17
4Maria Granrud Aune99Marieby Gif.35.23 PB
5Eleonora Olsmats99Danderyds SK34.71
6Ida Forss99Marieby Gif.28.73 PB
7My Aggefors99IFK Tumba27.70
8Amanda Sandberg00Hässelby SK25.47
9Felicia Liljehäll00Turebergs FK23.91
Frida Stormats00Motala AIFX
Jonna Geiryd00Huddinge AISX

               
Amanda Sandberg25.47XX---
Frida StormatsXXX---
Elina Karvonen50.92X50.5753.67X-
Johanna EdvallX42.1943.1740.4538.17X
Sara ForssellX40.53XX38.1743.44
Maria Granrud AuneXX33.8035.0435.2334.36
My Aggefors27.2127.70----
Felicia Liljehäll23.4823.91XX21.0520.87
Eleonora Olsmats31.9333.8130.46X34.71X
Ida ForssX28.34X28.73X26.42
Jonna GeirydXXX---