Resultat fredag 7 juni

MS 100 m Försök 1 Vind:-1.3
             
1Andreas Engwall92Hammarby IF11.06q
2Jonathan Waltersson85Bollnäs FIK11.21
3Johan Lilja95Sundsvalls FF11.32
4Erik Ehrlin90Ärla IF11.36 PB
5Erik Martinsson96Gefle IF11.40 SB
6Felix Grape90Fredrikshofs FI11.69
7Fredrik Lundgren71FGF Gotland13.18
   

MS 100 m Försök 2 Vind:1.2
             
1Jonathan Wulff94Hammarby IF10.87q
2Joel Groth91Bollnäs FIK11.11
3Daniel Katuric89Hässelby SK11.46 PB
4Mikael Gerlach84Sundsvalls FI11.60
5Alexander Clemes85IF Åland11.64
6Karl Schenström91Nyköpings BIS12.06
   

MS 100 m Försök 3 Vind:1.0
             
1Sunday Ojuri93Hammarby IF10.85q
2Carl Almfelt84Spårvägens FK10.90q
3Frederick Gustafsson93Spårvägens FK11.08 PB
4Adam Chiguer91Huddinge AIS11.10
5Nils-Göran Nilsson88Turebergs FK11.40
6Erik Näsman87Bollnäs FIK11.54
7David Eriksson91Estuna IF12.25
   

MS 100 m Försök 4 Vind:1.7
             
1Odain Rose92IFK Umeå10.55q SB
2Johan Forsberg92Hässelby SK11.34
3Johan Stenvall95Boden friidrott11.48 PB
4Andrej Ekholm89Huddinge AIS11.52
5Hunter S Mabon69FK Studenterna11.87 SB
6Sebastian Svedhammer88Spårvägens FK12.02
Patrik Holmberg90Huddinge AISDNS
   

MS 100 m Försök 5 Vind:1.9
             
1Erik Hagberg95Upsala IF10.57q PB
2André Drummond90Spårvägens FK10.91q
3Lukas Nilsson86Hässelby SK11.06q
4Patrik Sjöö92Hässelby SK11.26
5Adam Axelsson93Finspångs AIK11.66
6Andreas Pettersson96Umedalens IF11.85
   

MS 100 m Final Vind:1.3
             
1Odain Rose92IFK Umeå10.54 SB
2Jonathan Wulff94Hammarby IF10.81
3Sunday Ojuri93Hammarby IF10.81
4Andreas Engwall92Hammarby IF10.94
5André Drummond90Spårvägens FK11.04
6Lukas Nilsson86Hässelby SK11.08
Carl Almfelt84Spårvägens FKDNS
Erik Hagberg95Upsala IFDNS
   

MS 400 m A
             
1Erik Martinsson96Gefle IF48.33 PB
2Mattias Claesson86Hässelby SK48.83
3Elias Amado86Falu IK49.01 SB
4Alexander Nordkvist90Huddinge AIS49.17
5Markus Johansson90IFK Umeå50.30 SB
6Andreas Movin96IFK Lidingö50.80
7Niklas Larsson85Hässelby SK51.43
8Klas Persson91Turebergs FK51.80
   

MS 400 m B
             
1Martin Cameron85Spårvägens FK50.78
2Erik Holmberg93Rånäs 4H51.41
3Mattias Bäckman91Bollnäs FIK51.77
4Warsame Abdiaziz95Råby-Rekarne FIF52.30
5Hector Falk93Eskilstuna FI52.34
6Anton Johansson93Huddinge AIS56.64
   

MS 400 m C
             
1Wille Levay96Spårvägens FK50.13 SB
2Dennis Wikström-Roos93Skellefteå AIK51.27
3Björn Seifert96Upsala IF54.00
4Anton Wijk96Upsala IF56.25
5David Eriksson91Estuna IF57.50
   

MS 3000 m
             
1Fredrik Uhrbom77Spårvägens FK8:18.08
2Lars Södergård83Vallentuna FK8:18.75 PB
3Napoleon Solomon94Fredrikshofs FI8:22.82 PB
4Marcus Gustafsson88Spårvägens FK8:23.52 PB
5Abdikadir Abdi87Ullevi FK8:24.25 PB
6Henrik Jakobsson88Spårvägens FK8:27.05 PB
7Rasmus Grelsson88Trångsvikens IF8:34.33 PB
8Alexander Holmblad94Spårvägens FK8:35.26 PB
9John Kingstedt92Hammarby IF8:36.57
10Otto Kingstedt94Huddinge AIS8:45.49 PB
11Oscar Majling86Hässelby SK8:52.22
12Jonatan Alvaeus90Upsala IF8:55.47
13Archie Casteel96Hellas FK9:01.28 PB
14André Rangelind91IF Göta9:02.60
15Alexander Holm92GoIF Tjalve9:03.17 SB
16Joakim Eriksson92Estuna IF9:06.01
17Anders Dahl64Högbo AIK9:09.31
18Hugo Lindell95Rånäs 4H9:13.90
19Michale Alemayoh92Hammarby IF9:27.73
20Anders Söderlund80FK Studenterna9:28.91 SB
21Valdemar Crispin97Spårvägens FK9:46.06 PB
22Christoffer Hagman97Västerås FK9:59.28
23Pontus Hagman97Västerås FK10:10.24
Meberhatom Yamana92Spårvägens FKDNF
   

MS 2000 m hinder
             
1Erik Norrbom93Turebergs FK5:52.81 PB
2Andreas Jansson96Hässelby SK5:55.24 PB
3Mahad Abdullaahi96Fredrikshofs FI6:38.23
Albin Johansson81Hässelby SKDNF
   

MS 110 m häck Vind:1.3
             
1Amir Shaker89Råby-Rekarne FIF13.85 MR PB
2Dennis Eriksson93Falu IK15.61
3Urban Evjen 73FK Studenterna20.43
   

MS Tresteg
             
1Moteba Mohamed90Hässelby SK15.30
2Jonas Arbinge93Hellas FK12.87
3Karl Schenström91Nyköpings BIS12.78
4Jesper Norén95Gefle IF12.34
5Eric Hallquist96IF Castor12.25

                         
Jesper Norén12.34(0.1)12.01(0.1)X(0.4)X(1.2)X(0.8)-
Karl Schenström12.32(1.8)12.48(0.4)12.78(0.8)12.23(0.5)12.22(-0.5)12.09(1.7)
Eric HallquistX(1.2)11.91(0.3)11.65(0.6)11.84(-0.1)11.82(-0.2)12.25(1.5)
Jonas Arbinge12.87(1.3)X(0.4)12.55(0.1)X(0.1)X(1.1)11.13(0.5)
Moteba Mohamed14.25(0.4)X(0.2)14.96(0.4)15.12(-0.1)15.30(0.3)14.96(-0.7)

MS Kula
             
1Jeffrey Ige83Huddinge AIS14.95
2Bengt Pettersson61Huddinge AIS14.09
3Fredrik Hallinder88Turebergs FK12.99
4Fredrik Lundgren71FGF Gotland9.03

               
Fredrik Lundgren7.958.398.75X9.038.83
Fredrik Hallinder12.9112.87XX12.99X
Jeffrey Ige13.8714.9514.7014.70X14.75
Bengt PetterssonXX14.09XX14.01

MS Diskus
             
1Johnny Karlsson89IFK Strömsund55.90
2Fredrik Hallinder88Turebergs FK37.03
3Hunter S Mabon69FK Studenterna30.36

               
Hunter S Mabon30.36XXXX-
Johnny KarlssonXX55.9053.2453.4354.74
Fredrik Hallinder37.0336.71XXXX

MS Spjut
             
1Olof Hansson86Hässelby SK71.75
2Johan Carlqvist92Falu IK66.95
3Magnus Olsson74Söderhamns IF50.58
4David Östling90Rånäs 4H39.86
5Tor Opdahl80Bålsta IK39.25

               
David Östling38.70X39.86X37.62X
Johan Carlqvist66.9564.5166.49X62.75X
Olof Hansson60.7361.4864.2862.5866.6271.75
Magnus Olsson47.6347.7750.5847.3647.5048.25
Tor Opdahl39.2538.2936.36X36.09X

P19 Diskus
             
1Simon Pettersson94Upsala IF50.49
2Viktor Hagren95Turebergs FK38.35

               
Simon Pettersson50.49XX49.93XX
Viktor HagrenX38.35X36.83XX

KS 100 m Försök 1 Vind:3.2
             
1Jenny Melin93Strands IF12.26q
2Farydah Inoussa94Hässelby SK12.32q
3Sara Kviberg93Hellas FK12.39q
4Maj Johansson91Turebergs FK12.50
5Maryann Andreasson92IF Göta Karlstad12.57
6Samantha Wikmark92Danderyds SK13.02
   

KS 100 m Försök 2 Vind:0.7
             
1Kim Mccabe90IFK Lund12.34q
2Marie Sönnerfors93Spårvägens FK12.35q
3Sofia Linde95Täby IS12.48
4Frida Hogstrand93Täby IS12.72
5Johanna Hermansson93Hellas FK12.87
6Elin Breig Lindell95Hammarby IF13.02
   

KS 100 m Försök 3 Vind:0.0
             
1Josefin Palm94Gefle IF12.37q
2Karolina Nikamo95Upsala IF12.40q
3Helene Bourdin80Täby IS12.44q SB
4Jessica Östlund93Hässelby SK12.56
5Karin Busch93SK Vidar12.62
6Caroline Tegel90IF Göta Karlstad12.88
   

KS 100 m Final Vind:-0.5
             
1Josefin Palm94Gefle IF12.28
2Jenny Melin93Strands IF12.33
3Helene Bourdin80Täby IS12.35 SB
4Marie Sönnerfors93Spårvägens FK12.36
5Karolina Nikamo95Upsala IF12.36
6Farydah Inoussa94Hässelby SK12.43
7Kim Mccabe90IFK Lund12.50
8Sara Kviberg93Hellas FK12.63
   

KS 400 m A
             
1Elin Moraiti91Hässelby SK55.161:a Tot.
2Duffy Lisa93Hässelby SK55.902:a Tot.
3Klara Helander95Upsala IF56.433:a Tot. PB
4Linda Frödin93Turebergs FK56.51
5Sara Bley91GoIF Tjalve56.77
6Caroline Kihlblom94Huddinge AIS57.77
7Isabelle Eriksson99IFK Lidingö59.42
Frida Persson89Hammarby IFDNF
   

KS 400 m B
             
1Vendela Mindelöf92Hässelby SK56.70
2Betty Strandberg95Gefle IF57.29
3Marlen Aakre93Fredrikstad IF 58.15
4Stina M Jansson94Gefle IF58.34
5Josefin La Fleur94Ystads IF Friidrott58.66
6Sara Rönnby93Enhörna IF59.17
7Kajsa Barr92Sundbybergs IK59.36
Louise Åkerlund97Turebergs FKDNS
   

KS 400 m C
             
1Emelie Gabrielsson88GoIF Tjalve58.53
2Anna Silvander93Danderyds SK58.89 SB
3Stefania Hakonadottir90Huddinge AIS59.47
4Marina Janhunen98Hammarby IF59.69 PB
5Suzanna Romilson90FK Studenterna61.59
6Frida Wallström95IFK Umeå61.82
7Ann Hyvärinen90IFK Lidingö62.63
8Jenni Ehn Gårdhage78Västerås FK64.64
   

KS 3000 m
             
1Cecilia Kleist82IK Akele9:40.74 PB
2Agnes Sjöström94IK Westmannia9:40.86
3Louise Wiker79Hässelby SK9:41.50 PB
4Isabelle Brauer96Hässelby SK9:43.66 PB
5Cecilia Norrbom88Spårvägens FK9:53.46 PB
6Hanna Lindholm79FK Studenterna9:57.37
7Kristine Helle94IK Tjalve10:01.20
8Lena Melbäck81Spårvägens FK10:23.68
9Julia Forsmark93Falu IK10:30.69 PB
10Moa Rothman96Västerås FK10:38.93
11Erika Fyrvall87Hässelby SK10:43.42
Isabella Andersson (hare)97Turebergs FKDNF
Julia Wangenheim92Hammarby IFDNS
Elina Johansson89Spårvägens FKDNS
   

KS 100 m häck Vind:0.8
             
1Stine Tomb86Hammarby IF14.13
2Ida Hansen93KFUM Arvika14.53
3Maryann Andreasson92IF Göta Karlstad14.65
4Caroline Tegel90IF Göta Karlstad14.81
5Karin Busch93SK Vidar15.02
6Elina Palmquist91Ullevi FK15.17
Emma Fredriksson91Hammarby IFDNF
Julia Wigren93Gefle IFDNF
   

KS Höjd
             
1My Nordström90SWE1.85
2Caroline Andersson93SWE1.80 PB
2Victoria Dronsfield90SWE1.80
4Sofia Linde95SWE1.72
5Katarina Mögenburg99NOR1.67
6Evelina Erlandsson94SWE1.62
Lisa Engman94SWEx

                                   
1.471.521.571.621.671.721.761.801.831.851.87
Sofia Linde---oxoxoxxx
Caroline Andersson----oooxxoxxx
Lisa Engman-----xxx
My Nordström-----xoooxxoxxoxxx
Victoria Dronsfield-----ooxxoxxx
Katarina Mögenburg--oooxx-
Evelina Erlandsson---xoxxx

KS Tresteg
             
1Rebecka Abrahamsson94FIF Gnistan12.50
2Jasmin Sabir92Hammarby IF12.32
3Frida Lindström90Huddinge AIS12.17
4Emilia Hammarström96Wärnamo SK12.07
5Sofie Lindesten88Djurgårdens IF FI12.05
6Madeleine Nilsson91Gefle IF11.87
7Angelica Engberg89Hässelby SK11.77
8Fanny Anonsen95Gefle IF11.09
9Anna Holmin95Upsala IF10.95
10Matilde Andersson96Östhammar FI10.55
11Elsa Herlitz97Upsala IF10.54
12Sara Pernbrink96Hammarby IF10.39
13Klara Pedersen97Upsala IF9.81

                         
Klara Pedersen9.81(1.1)9.53(-0.5)X(4.6)
Matilde AnderssonX(0.9)10.55(0.3)9.41(2.0)
Sara Pernbrink10.39(3.9)X(0.3)10.16(0.2)
Elsa HerlitzX(2.7)10.54(0.4)10.40(-0.4)
Anna HolminX(-0.3)10.95(0.0)10.72(1.2)
Emilia Hammarström11.82(-0.2)11.95(0.5)11.84(0.2)12.03(3.1)X(1.6)12.07(0.1)
Jasmin Sabir12.27(-0.1)12.32(-0.1)12.23(1.3)X(1.9)--
Fanny Anonsen11.09(1.6)11.04(0.4)X(2.4)X(0.7)X(1.3)X(0.6)
Frida Lindström11.25(0.5)11.91(1.8)11.99(-0.3)12.17(0.4)11.88(-0.2)11.97(0.3)
Madeleine Nilsson11.49(-0.4)11.73(0.4)11.87(0.7)X(1.8)X(0.4)X(0.4)
Rebecka Abrahamsson11.90(0.6)X(0.7)12.18(3.1)12.19(1.3)12.50(2.5)X(-0.2)
Angelica Engberg11.77(-0.1)10.47(-0.3)11.51(1.5)X(1.3)X(1.1)10.27(0.1)
Sofie Lindesten11.47(0.4)11.92(0.2)X(1.1)11.83(1.1)11.94(1.0)12.05(0.5)

KS Kula
             
1Sophie Kling91Hammarby IF11.94 PB
2Fanny Öhrn Selahn95Sundbybergs IK10.97

               
Fanny Öhrn Selahn10.0610.0610.3210.6210.97X
Sophie KlingX11.94X11.52X11.32

KS Diskus
             
1Heidi Schmidt93Täby IS49.20
2Therese Nilsson92Hässelby SK40.22
3Fanny Öhrn Selahn95Sundbybergs IK37.90
4Lovisa Sjöstrand97IF Castor36.87
5Sophie Kling91Hammarby IF35.64 PB

               
Fanny Öhrn Selahn37.9034.61X35.4937.7636.81
Therese NilssonX35.9138.8038.8340.2238.19
Sophie KlingX28.94X32.2735.5635.64
Heidi Schmidt46.01X49.20X48.7049.17
Lovisa Sjöstrand36.87XX36.79XX

F19 3000 m
             
1Emma Fogelkvist95Spårvägens FK10:50.51