Resultat fredag 8 juni

M 100 m Försök 1 Vind:1.1
             
1Andreas Engwall92Hammarby IF10.91q
2André Drummond90Spårvägens FK10.92q
3Nils-Göran Nilsson88Turebergs FK11.38q SB
4Ulrik Sköldkvist94IFK Lidingö11.63
5Tobias Rauch74Bromma IF12.15
6Johan Wibäck71Huddinge AIS12.36
Jonathan Eklund88Hammarby IFDNS
Victor Kårelid89Hammarby IFDNS
   
Omlöpning pga teknikfel

M 100 m Försök 2 Vind:2.1
             
1Carl Armfelt84Spårvägens FK10.70q
2Jonathan Wulff94Hammarby IF10.92q
3Patrik Sjöö92Hässelby SK11.24q
4Judel Kibondo96Sundbybergs IK11.41q
5Julian Gabert86Spårvägens FK11.42q
6Andrej Ekholm89Huddinge AIS11.59
7Jonas Elgered, 87Hammarby IF12.11
8Hunter S Mabon69FK Studenterna12.18
   

M 100 m Final Vind:1.8
             
1André Drummond90Spårvägens FK11.13
2Nils-Göran Nilsson88Turebergs FK11.19 SB
3Julian Gabert86Spårvägens FK11.37 PB
Carl Armfelt84Spårvägens FKDQ
Andreas Engwall92Hammarby IFDNS
Jonathan Wulff94Hammarby IFDNS
Judel Kibondo96Sundbybergs IKDNS
Patrik Sjöö92Hässelby SKDNS
   

M 400 m A
             
1Felix Francois90Örgryte IS48.11
2Axel Bergrahm92Spårvägens FK48.52
3Anton Asplund90Turebergs FK49.53
4Johan Eriksson88Turebergs FK50.42
5Markus Johansson90IFK Umeå50.56
6Mats Boman85IF Åland50.69
Marcus Mårtensson95IFK LidingöDNF
   

M 400 m B
             
1Patrik Sjöö92Hässelby SK50.76
2Wille Levay96Danderyds FF52.46
3Johan Hård90Hässelby SK52.55
4Christian Sonehag88Upsala IF53.14
5Peter Wallin71IFK Märsta53.41
6Petter Berner Wik94Upsala IF53.94
Daniel Katuric89Hässelby SKDQ §4.2.9
   

M 3000 m
             
1Olle Kalered90GoIF Tjalve8:27.63
2Haben Idris87Hässelby SK8:32.47
3Andreas Jansson96SLK Oxelösund8:46.82 PB
4Erik Norrbom93Turebergs FK8:47.60 PB
5Napoleon Solomon94Fredrikshofs FI8:53.69
6Henrik Jakobsson88Spårvägens FK8:54.45
7Jens Nielsen84Spårvägens FK8:55.78
8Martin Öhman81Hässelby SK8:57.43
9Hans Brolund81Enhörna IF9:10.66
10Alexander Holm92GoIF Tjalve9:12.40
11Niclas Sjögren71Enhörna IF9:21.83
12Otto Kingstedt92Huddinge AIS9:26.56
13Filip Aurtursson96Hässelby SK9:41.42
14Niklas Bougt92Hammarby IF10:23.08
   

M 110 m häck Vind:1.7
             
1Amir Shaker89Råby-Rekarne FIF14.29
2Jonathan Eklund88Hammarby IF14.93
3Andreas Andersson87Hässelby SK15.00
4Erik Ehrlin90Ärla IF15.19 PB
5Anton Forsberg91Turebergs FK15.20
6Urban Evjen73FK Studenterna>18.00
   

Extra M 110m häck Vind:0.8
             
1Amir Shaker89Råby-Rekarne FIF14.42
2Jonathan Eklund88Hammarby IF15.04
   

M Tresteg
             
1Erik Ehrlin90Ärla IF14.48
2Eric Hallqvist96IF Castor12.51

                         
Eric HallqvistX(0.9)12.25(2.6)12.51(2.6)12.29(2.1)12.00(2.8)X(3.0)
Erik EhrlinX(1.4)14.32(0.6)X(1.4)14.48(1.8)X(2.5)X(1.7)

M Kula
             
1Bengt Pettersson61Huddinge AIS14.02
2Nicklas Eriksson87Hellas FK13.50

               
Nicklas ErikssonXXX13.50XX
Bengt PetterssonXXXXX14.02

M Diskus
             
1Hunter S Mabon69FK Studenterna35.53
2Andres Henriksson90IF Åland32.15

               
Hunter S Mabon34.0635.5334.65XXX
Andres Henriksson31.7632.15X28.6731.6327.92

M Spjut
             
1Olof Hansson86Hässelby SK69.28
2Björn Brink91Hanvikens SK50.76
3Urban Evjen73FK Studenterna30.51

               
Urban EvjenXXX29.5230.5127.58
Olof Hansson68.6867.3165.7068.8669.2868.84
Björn BrinkX50.2050.3550.76X50.40

K 100 m Försök 1 Vind:0.9
             
1Freja Jernstig92IF Göta11.99q PB
2Maryann Andreasson92IF Göta12.32q PB
3Karolina Nikamo95Upsala IF12.60q
4Maj Johansson91Östersunds GIF12.95
5Therese Aspsäter83FK Studenterna13.23
   

K 100 m Försök 2 Vind:2.2
             
1Maria Gustafsson83IFK Lidingö12.19q
2Hege Vold88Kristiansand IF12.26q
3Sofia Lund86Hässelby SK12.32q
4Gladys Bamane89Spårvägens FK12.33q
5Rebecca Larsson94Hässelby SK12.49q
6Caroline Tegel90IF Göta12.79
   

K 100 m Final Vind:1.4
             
1Freja Jernstig92IF Göta11.86 PB
2Hege Vold88Kristiansand IF12.25 SB
3Maria Gustafsson83IFK Lidingö12.27
4Maryann Andreasson92IF Göta12.34
5Sofia Lund86Hässelby SK12.43
6Gladys Bamane89Spårvägens FK12.46
7Rebecca Larsson94Hässelby SK12.54
8Karolina Nikamo95Upsala IF12.54
   

K 400 m
             
1Betty Strandberg95Gefle IF56.67
2Vendela Mindelöf92Hässelby SK57.13
3Caroline Kihlblom94Huddinge AIS57.17
4Sara Rönnby93Enhörna IF57.81
5Caroline Andersson92IF Göta59.74
6Anna Silvander93Danderyds SK59.90 e
7Görel Manners63Huddinge AIS62.86
8Jenni Ehn Gårdhage78Västerås FK63.31
   

K 3000 m
             
1Hanna Bartholomew83Hässelby SK9:30.59 MR
2Malin Liljestedt80Spårvägens FK9:32.87
3Kristine Helle94Norge 9:46.97
4Madeleine Larsson81Hässelby SK9:48.41
5Cecilia Norrbom88Spårvägens FK9:49.61 PB
6Isabelle Brauer96Hässelby SK9:52.92
7Fanni Gyurko87Enhörna IF10:23.13
8Sofie Barkstedt86Spårvägens FK10:35.45
9Hanna Keiser89Enhörna IF10:51.49
10Isabelle Carlsson-Pallin94Mosjö FK 10:52.67
11Julia Wagenheim92Hammarby IF11:24.99
Anna Lindh74Rånäs 4HDNF
Emma Jansson91Falu IKDNS
   

K 100 m häck Försök 1 Vind:2.1
             
1Sofia Linde95Täby IS13.94q
2Maryann Andreasson92IF Göta14.15q
3Charlotte Skogström93Hässelby SK14.36q
4Sofia Jäger-Stenberg94Sundbybergs IK15.44q
   

K 100 m häck Försök 2 Vind:1.7
             
1Therese Lindhe91IF Göta15.10q
2Therese Jernbeck92IFK Lidingö15.14q
3Amanda Nilsson83Hammarby IF15.17q
4Johanna Höglund84Upsala IF15.53q
5Anna Troije91Turebergs IF 16.83
   

K 100 m häck Final Vind:2.3
             
1Sofia Linde95Täby IS13.76
2Maryann Andreasson92IF Göta14.15
3Charlotte Skogström93Hässelby SK14.42
4Therese Jernbeck92IFK Lidingö14.88
5Therese Lindhe91IF Göta15.06
6Amanda Nilsson83Hammarby IF15.08
7Sofia Jäger-Stenberg94Sundbybergs IK15.61
Johanna Höglund84Upsala IFDNS
   

K Höjd
             
1Erika Chytraeus92Huddinge AIS1.72
2Malin Skogström95Hässelby SK1.67
3Ellinor Snickars92Hässelby SK1.57
4Therese Jernbeck92IFK Lidingö1.57
5Mathilda Fästh97Upsala IF1.52

                             
1.471.521.571.621.671.721.751.801.831.861.891.92
Mathilda Fästhooxxx
Therese Jernbeckooxoxxx
Erika Chytraeus--oxoooxxx
Malin Skogström--ooxxoxxx
Ellinor Snickars--oxxx

K Tresteg
             
1Angelica Ström81Gefle IF12.60
2Madeleine Nilsson91Gefle IF11.90 PB
3Jasmin Sabir92Hammarby IF11.61
4Aina Griksaite94Spårvägens FK10.95
5Anna Holmin95Upsala IF10.79
6Elsa Herlitz97Upsala IF10.14

                         
Aina GriksaiteX(2.5)X(2.6)10.95(1.4)X(0.2)X(1.2)X(0.8)
Anna Holmin10.21(2.6)10.50(1.6)X(0.8)X(0.9)10.34(1.5)10.79(1.4)
Jasmin SabirX(1.7)11.39(1.6)11.58(1.5)11.61(2.4)X(2.6)X(0.8)
Angelica Ström12.55(2.0)12.60(0.6)X(0.9)X(0.4)X(0.8)X(1.2)
Madeleine Nilsson11.60(2.2)X(1.1)11.51(1.0)11.62(0.8)11.48(0.1)11.90(1.7)
Elsa HerlitzX(0.1)X(1.6)X(2.4)10.11(0.1)X(-0.1)10.14(0.5)

K Kula
             
1Carolina Hjelt86Huddinge AIS14.01
2Nadja Casadei83IFK Lidingö13.34
3Therese Jernbeck92IFK Lidingö12.21
4Johanna Höglund84Upsala IF11.07

               
Therese Jernbeck11.1411.8911.7012.2111.9311.63
Nadja Casadei13.34X12.9013.0413.15X
Carolina HjeltX13.93X14.01XX
Johanna Höglund9.88X9.6111.07X10.22

K Diskus
             
1Jenny Johansson88Västerås FK51.51
2Therese Nilsson92Hässelby SK41.33 PB
3Felicia Thomsson92Hässelby SK38.14

               
Therese Nilsson37.86X38.9736.3539.3941.33
Jenny Johansson45.77X48.6351.5148.03X
Felicia ThomssonXX34.6838.1436.94X