Resultat Fredag

M 100 m Försök 1 Vind:2.6
             
1Carl Armfelt84Spårvägens FK 10.73q
2Judel Kibondo96Sundbybergs IK 11.00q
3Emil Zail87Spårvägens FK 11.01q
4Adam Andersson91Hässelby SK 11.05q
5Andreas Andersson99Hässelby SK 11.22
6Daniel Goldman79Turebergs FK 11.45
7Andrej Ekholm89Huddinge AIS 11.46
   

M 100 m Försök 2 Vind:-0.1
             
1Odain Rose92IFK Umeå10.79q
2Axel Bergrahm92IFK Göteborg FI10.94q
3Jonathan Wulff94Hammarby Friidrott 11.11q
4Sunday Ojuri93Hammarby Friidrott 11.17
5Victor Wolfgang88Spårvägens FK 11.93
6Noël Edling80FK Studenterna12.27
Marvin Tay90Spårvägens FK DNS
   

M 100 m Försök 3 Vind:0.1
             
1André Drummond90Spårvägens FK 10.94q
2Lukas Nilsson86Hässelby SK 11.28
3David Andersson99Hammarby Friidrott 11.48
4Julian Gabert86Spårvägens FK 11.73
5John Alex Boutzas91Sundbybergs IK 12.09
6Sebastian Svedhammer88Hellas FK12.23
7Leo Winnberg78Östersunds GIF 13.62
   

M 100 m Försök 4 Vind:0.5
             
1Mattias Sunneborn70Spårvägens FK 11.32
2Nils-Göran Nilsson88Turebergs FK 11.37
3Björn Bamane93Spårvägens FK 11.46 PB
4David Sundström93Hellas FK11.68
   

M 100 m Final Vind:2.4
             
1Carl Armfelt84Spårvägens FK 10.76
2André Drummond90Spårvägens FK 10.78
3Odain Rose92IFK Umeå10.81
4Judel Kibondo96Sundbybergs IK 10.92
5Emil Zail87Spårvägens FK 10.95
6Axel Bergrahm92IFK Göteborg FI11.01
7Adam Andersson91Hässelby SK 11.36
Jonathan Wulff94Hammarby Friidrott DNS
   

M 400 m A
             
1Younes Jilali94Fredrikshofs FI52.59 PB
2Oscar Larsson93Rånäs 4H 54.73 PB
3Noël Edling80FK Studenterna55.74
4Niklas Simonsson91Fredrikshofs FI57.94
Carl Hedén92Spårvägens FK DNS
   

M 400 m B
             
1Henrik Malmberg95Huddinge AIS 50.54
2Alexander Björnberg93Huddinge AIS 51.03 PB
3Anton Nilsson92Huddinge AIS 51.11 PB
4Alexander Persson89Hammarby IF 51.27
5Viktor Björnberg93Huddinge AIS 53.66 PB
Tomas Olsson89Kils AIK DNS
   

M 400 m C
             
1Johan Svensson89Spårvägens FK 49.17
2Mattias Sunneborn70Spårvägens FK 49.37
3Albin Johansson81Hässelby SK 50.41
4Per Johnsson84Söderhamns IF51.00
5Martin Cameron85Spårvägens FK 52.27 PB
Axel Bergrahm92IFK Göteborg FIDNS
   

M 1500 m
             
1Gustaf Altin90Kvarnsvedens GoIF4:02.83
2Alexander Holmblad94Spårvägens FK 4:04.14
3Carl Larsson88Hässelby SK 4:10.94
4Albin Sjöblom93Rånäs 4H 4:12.39
5Tomas Jennerstål74Vallentuna FK4:12.92
6Erik Norrbom93Turebergs FK 4:12.92
7Bilal Mohammed Seid91Sundbybergs IK 4:15.40
8Christopher Ljung92Hammarby IF 4:17.14
9Fredrik Sohlberg72Vallentuna FK4:18.11
10Filip Segerberg90Hammarby IF 4:24.52
11Michele Alemayoh92Hammarby IF 4:26.45
12Daniel Eklund84IFK Lidingö 4:30.46
13Johan Engholm62Hässelby SK 4:32.29
   

M 3000 m
             
1Marcus Gustafsson88Spårvägens FK 8:30.89
2Haben Idris87Hässelby SK 8:31.96
3Napoleon Solomon94Fredrikshofs FI8:32.22 PB
4Oscar Majling86Hässelby SK 8:51.77
5Medhane Temesgen92Spårvägens FK 9:04.25
6Henrik Jakobsson88Spårvägens FK 9:11.59
Yassine Bahri91Hässelby SK DNF
   

M 110 mh Final Vind:1.3
             
1Marvin Tay90Spårvägens FK 14.35
2Amir Shaker89Eskilstuna FIF14.37
3Andreas Andersson99Hässelby SK 14.77
4Martin Kallur91Falu IK14.82
5Jaime De la Cruz Rodriguez83Spårvägens FK 16.91
6Nils-Göran Nilsson88Turebergs FK 17.04
   

M Stav
             
1Carl Sténson93Hellas FK4.62
Erik Thorstensson89Spårvägens FK x
Klas Persson79Spårvägens FK x

                             
4.324.424.524.624.724.82
Carl Sténson---xo-xxx
Erik Thorstensson---xxx
Klas Persson--xxx

M Tresteg
             
1Erik Ehrlin90Ärla IF14.79 PB
2Andreas Henriksson90IF Åland13.78 PB
3Dennis Eriksson93Sundsvalls FF13.59
4Niklas Alsing95Östersunds GIF 12.42
5Eric Hallquist99Östersunds GIF 11.73
Mladjen Dzakovic87Sundbybergs IK X

                         
Erik Ehrlin13.66X(0.4)X(0.7)X(1.0)X(0.8)14.79(0.4)
Mladjen DzakovicX(0.5)X(0.3)X(0.3)X(0.8)X(0.3)X(0.2)
Niklas Alsing11.07(0.1)11.65(0.4)12.42(0.2)10.95(0.0)12.04(-0.1)12.13(1.1)
Andreas HenrikssonX(1.0)13.78(0.0)13.78(0.2)X(0.3)13.56(0.2)13.45(1.1)
Eric HallquistX(0.3)11.73(-0.2)11.25(-0.1)10.94(0.4)11.35(-0.1)11.58(0.2)
Dennis Eriksson13.51(0.1)X(0.5)13.46(0.2)13.46(-0.3)13.56(-0.1)13.59(0.6)

P19 110 mh Final Vind:2.3
             
1Dennis Eriksson93Sundsvalls FF14.72
2Viktor Husmark92Falu IK15.04
3Mattias Karlsson92Västerås FK 15.14
4Simon Gunnarsson93Västerås FK 15.37
5Fredrik Anderson93Södertälje IF16.38
   

P17 1500 m
             
1Rickard Lindoff94Hässelby SK 4:22.18
2Otto Kingstedt94Huddinge AIS 4:22.62
3Fredrik Orrsveden95Sundbybergs IK 4:30.39
4Filemon Mihreteab94Hässelby SK 4:35.01
5Hugo Lindell95Rånäs 4H 4:35.31
6Stefan Stojanovic98Huddinge AIS 4:39.08
7Nicklas Arvidsson95IK Westmannia4:42.56
   

P17 110 mh 91,4 Vind:2.7
             
1Fredrick Ekholm94Huddinge AIS 14.76
2Eric Bergvall94Hässelby SK 14.81
Andreas Almlöf95Hammarby IF DQ
   

K 100 m Försök 1 Vind:2.4
             
1Gladys Bamane89Spårvägens FK 12.35q
2Nuulu Ndiwabene84Spårvägens FK 12.50q
3Isabelle Eriksson86IFK Lidingö 12.62q
4Jessica Östlund93Hässelby SK 12.65q
5Anna Sunneborn70Spårvägens FK 13.02
6Camilla Bergqvist91Turebergs FK 13.39
7Malin Nyberg99Bromma IF 13.41
Lisa Duffy93Bromma IF DQ
   

K 100 m Försök 2 Vind:2.1
             
1Elina Palmquist91IF Göta12.29q
2Sofia Lund86Hässelby SK 12.55q
3Madeleine Eriksson93Gefle IF12.59q
4Linda Bergh89Hässelby SK 12.92q
5Malin Johansson87SoIK Hellas12.95
6Linnea Lammi92Gefle IF13.04
7Therese Aspsäter83FK Studenterna13.28
8Malin Berge92Bromma IF 13.33
   

K 100 m Final Vind:2.6
             
1Gladys Bamane89Spårvägens FK 12.05
2Elina Palmquist91IF Göta12.14
3Jessica Östlund93Hässelby SK 12.27
4Nuulu Ndiwabene84Spårvägens FK 12.27
5Sofia Lund86Hässelby SK 12.40
6Isabelle Eriksson86IFK Lidingö 12.45
7Madeleine Eriksson93Gefle IF12.61
8Linda Bergh89Hässelby SK 12.74
   

K 400 m A
             
1Betty Strandberg95Gefle IF58.15
2Sara Rönnby93Enhörna IF59.30
3Camilla Olsson89SoIK Hellas59.50
4Jennie Hurkmans84Turebergs FK 60.12
5Malin Lindblom91Gefle IF60.20
6Jenny Håland93IFK Tumba60.71
   

K 400 m B
             
1Malin Trollsås93Danderyds SK 59.77
2Linda Frödin93Gefle IF60.35
3Lova Wåhlin92Hammarby IF 62.26
4Louise Larsson90Hammarby IF 63.91
Nathalie Rohlén90IFK Lidingö DNS
   

K 1500 m
             
1Erika Fyrvall87Hässelby SK 4:51.88
2Rebecka Öberg92IFK Lidingö 4:59.56
3Susanne Sjöstrand86FK Studenterna5:06.62
4Elin Pöllönen90Hässelby SK 5:08.70
5Madeleine Ekblom91Finland5:45.60
   

K 3000 m
             
1Malin Liljestedt80Spårvägens FK 9:31.34
2Kajsa Barr92Sundbybergs IK 10:06.28
3Amanda Bohlin89Öresunds IF10:44.76
4Ann Björklund71Spårvägens FK 11:00.79
Lorenzo Nesi65FK StudenternaDNF
Lena Örn88Spårvägens FK DNF
   

K 100 mh . Vind:3.4
             
1Ellen Sääw91Falu IK14.25
2Elina Palmquist91IF Göta14.28
3Josephine Rohr91Bålsta IK 14.32
4Lisa Linnell91Ljungby Friidrott14.63
5Jolanda Keizer86Holland14.71
6Madeleine Eriksson93Gefle IF14.90
7Josefin Svensson89IFK Växjö 14.97
Therese Jernbeck92IFK Lidingö DNS
   

K Höjd
             
1Evelina Erlandsson94Nyköpings BIS 1.67
2Jessica Samuelsson85Hässelby SK 1.62
3Josephine Rohr91Bålsta IK 1.57
4Therese Jernbeck92IFK Lidingö 1.52
5Johanna Höglund84Upsala IF1.47

                             
1.471.521.571.621.671.721.761.801.831.861.891.92
Josephine Rohrooxxoxxx
Jessica Samuelsson--ooxxx
Therese Jernbeck-oxxx
Johanna Höglundoxxx
Evelina Erlandsson---oxoxxx

K Tresteg
             
1Jasmin Sabir92Hammarby IF 12.36
2Elina Rapp93IK Sisu11.65
3Aina Griksaite94Hellas FK11.32
4Madelene Nilsson91Gefle IF11.10
5Anna Holmin95Upsala IF10.46
6Sara Pernbrink96Hammarby IF 10.08

                         
Jasmin SabirX(1.0)11.75(1.7)11.85(1.1)12.09(-0.3)12.36(2.4)12.11(0.4)
Madelene Nilsson10.73(0.1)10.79(0.4)11.07(0.5)11.09(-0.3)11.10(0.2)X(0.3)
Elina Rapp11.65(1.9)11.61(1.0)X(0.4)11.21(1.9)11.26(0.8)X(0.7)
Aina Griksaite11.13(0.8)11.00(1.0)11.32(1.5)11.00(1.5)10.62(0.9)X(0.5)
Anna Holmin10.46(1.9)10.12(1.8)10.01(1.8)10.41(0.6)X(0.5)X(0.6)
Sara PernbrinkX(1.4)9.29(2.1)9.49(1.5)X(1.2)10.08(3.1)X(0.4)

F19 1500 m
             
1Ida Holm93Lerum Friidrott4:43.91 MR
2Therese Moberg93Sundsvalls FF4:59.54
3Johanna Lindström93Spårvägens FK 5:00.98
4Anna Silvander93Danderyds SK 5:06.11
   

F19 Höjd
             
1Alexandra Hjorth93Upsala IF1.62
2Felicia Berglind93Hellas FK1.62
3Gudrun Maria Petursdottir92Breidablic1.57
4Hanna Edwardsson93Västerås FK 1.57
5Erika Chytraeus92Huddinge AIS 1.57

                             
1.471.521.571.621.671.721.761.801.831.861.891.92
Felicia Berglind-oxoxxoxxx
Hanna Edwardsson-xooxxx
Erika Chytraeus-oxoxxx
Alexandra Hjorth--oxxoxxx
Gudrun Maria Petursdottir--oxxx

F17 1500 m
             
1Agnes Sjöström94IK Westmannia4:50.14
2Isabella Andersson97Turebergs FK 4:52.97
3Amanda Trense95Östersunds GIF 4:54.13
4Emma Fogelkvist95Spårvägens FK 4:57.29
5Hilda Hardell97Hässelby SK 5:12.93
6Lise Karlsson95Sundbybergs IK 5:42.72