– Förstagångsfunktionär på Turebergs Friidrottsklubb

Marianne Andersson är funktionär för första gången. Foto: Johanna Berger.
Min dotter är åtta år gammal, hon började i föreningen i höstas. Min man jobbar också här idag. Som förälder ska man jobba ideellt vid tre tillfällen och det här är första gången för mig.
Jag måste erkänna att jag var nervös först. Jag undrade hur det skulle bli… men nu känns det bra när jag har hittat min plats. Jag började klockan 8 i morse och var med vid stavhopp. Jag hann inte hjälpa till så mycket, men tittade hur man gör. Sedan började jag gå runt och dela ut vatten, kaffe och smörgåsar till funktionärerna. Nu ska jag äta lunch, sedan går jag till spjutkastningen och hjälper till där.
Det är lite svårt att ta initiativ, jag vet inte vad man ska göra. Men då kan man gå och fråga de funktionärerna som har orange väster på sig, de har det samordnande ansvaret. Det roligaste tycker jag är att vara överallt, det blir så uppskattat när man kommer med vatten och maten. Det är viktigt.
Johanna Berger
Reportagekursen på Jakobsbergs folkhögskola