
P17 Stafett 1000m, fr.v. Staffan Risberg, Hugo Jacobsson, Edvin Hagberg och Emil Winther. Foto: Thomas Waldetoft.
Under helgen som var genomfördes stafett-SM på Stockholm Stadion och Turebergs FK var självklart på plats med flera lag. Under lördagen var F17 1000m stafett först ut med ett lag bestående av Malin Emilson (100m), Leah McCarthy (200m), Ebba Gällhagen (300m) och Linda Nyblom (400m). Tjejerna hade tuff konkurrans i sitt heat men lyckades med ett par fina växlingar och sprang i mål på tiden 2:29.71. Tyvärr räckte det inte för en final, men tjejerna hade fyra lag bakom sig efter samtliga försöksheat. Försöksheaten för P17 1000m och F15 3x800m utgick och istället sprang båda lagen final direkt, vilket gynnade båda lagen. P17 1000m lyckades med den härliga bedriften att springa upp sig till en bronsplats efter en stark avslutande sträcka av Edvin Hagberg. Sammantaget bestod laget av Hugo Jacobsson (100m), Staffan Risberg (200m), Emil Winther (300m) och Edvin Hagberg (400m). Hugo och Staffan startade extremt starkt med en klockren första växel, och efter tredje växeln gick Edvin ut som 5:a och det såg riktigt mörkt ut med drygt 20-25m upp till medaljplats. Men på sista 100m av 400-ingen så sprang Edvin riktigt stark och kunde springa upp till en 3:e plats efter att Götas löpare kroknat totalt. F15 3x800m genomförde stafett-SM väl och slutade 5:a på tiden 7:40.24 och laget bestod av Maja Sund, Johanna Fallberg och Alice Berg.
Män 4x800m imponerade stora delar av laget genom att prestera mycket väl på samtliga sträckor, men fick tyvärr se sig besegrade av ett väldigt starkt Spårvägen. Laget, som bestod av Tim Sundström, Martin Hammar, Johan Eriksson och Andreas Almgren, slutade 2:a på tiden 7:27.65 efter att Kalle Berglund spurtat ifrån Andreas med 120m kvar. Tyvärr kunde Andreas inte svara, då ena foten började smärta i sista kurvan. Laget kunde betryggande springa in på en andra plats, ca 12 sekunder före Hässelby.
Under söndagen var det M 4x400m som var först ut på startlinjen med lite omkastningar i laguppställningarna efter Andreas skada från lördagen. Först ut var Edvin Hagberg som sedan växlade över till Johan Eriksson, som växla till Ben Mullen och sista sträckan sprangs av Dennis Wikström-Roos. Bäst lyckades Ben Mullen, med en kanonsträcka men tyvärr räckte det inte hela vägen och laget slutade på en 7:e plats med tiden 3:19.48. M22 3x800m stod för en jätteprestation, när laget som bestod av Amanuel Gergis, Joel Norling och Martin Hammar slog till med en andra plats! Amanuel och Joel gjorde precis vad de skulle, transporterade pinnen säkert och snabbt till Martin som fick den tuffa uppgiften att jaga ikapp Hässelby och Ullevi. Ända in på upploppet var det otroligt jämt och på sista meterna kunde Martin passera Ullevi och sånär slå Hässelby. Stort grattis till silvergrabbarna! Sist ut var 4x1500m som sprang riktigt bra, men tyvärr diskvalificerades för något som kändes lite oklart. Laget bestod av Martin Hammar, Erik Widing, Amanuel Gergis och Tim Sundström. Martin Hammar, med två loppet i bena gjorde första sträckan väldigt väl för att sedan lämna över till Erik Widing som sprang stabilt och fort. Det var vid andra växeln det olyckliga hände, vilket senare ledde till en diskvalificering. Även Amanuel gjorde vad han skulle och lämna över pinne till 1500m specialisten Tim Sundström som sprang väldigt trygt och hade ett betryggande avstånd ner till MAI. Spårvägen och Huddinge fanns det inte mycket att göra åt, men tyvärr räckte inte detta, utan laget fick aldrig kliva upp på prispallen.
Sammantaget ses detta som en bra helg, med 1 SM-brons, 2 SM-silver, och en topp 6 placering. Här näst väntar SAYO 3-5 juni på Sollentunavallen, hoppas vi ses där.